*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 62931 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 08:51:15 μμ »
Η ποσόστωση 20% στον διορισμό των αναπληρωτών έχει σαν συνέπεια όλο και περισσότεροι τρίτεκνοι να ανεβαίνουν πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με τους υπόλοιπους  τα ίδια ή συγκρίσιμα μόρια με αυτούς . Αυτό οφειλεται στα εξής :
1) Πάντα οι τριτεκνοι που προσλαμβάνονται στο τέλος κάθε φάσης στο τέλος της χρονιάς έχουν περισσότερα μόρια ακόμη και από αυτούς που ήταν λίγο παραπάνω και προσλήφθηκαν στις επόμενες φάσεις . Μάλιστα όσο πιο κάτω είναι τρίτεκνοι τόσο πιο έντονο είναι το φαινόμενο.
---Αυτό το γεονός παλίοτερα δεν ήταν αισθητό γιατι κάθε χρόνο γίνονταν διορισμοί ή μεσολαβούσε ΑΣΕΠ οπότε δεν ήταν μεγάλες οι αποκλίσεις.
Την τελευταταία δεκαετία όμως με σχεδόν μηδενικούς διορισμούς το φαινόμενο είναι έντονο.
Μάλιστα με αναλυτικό λογισμό(που ξεφευγει από το συγκεκριμένο σχόλιο) και για συγκεκριμένο αριθμο αναπληρωτών το φαινόμενο θα γίνετα ακόμη πιο έντονα υπέρ των τρίτεκνων όσο πιο μικρές είναι οι φάσεις προσλήψεων..
2)Πάντα οι τρίτεκνοι επιλέγουν περιοχές οπότε συνήθως τα διπλά μόρια σε εα συνολο θέσεων τα επιλέγουν οι τρίτεκνοι

Σε κάθε πίνακα αναπληρωτών όλοι έχουμε παρατηρήσει το αποτέλεσματα των παραπάννω συλλογισμών. Οι τρίτεκνοι σταθερά θα ανεβαίνουν....
Με αναλυτικό λογισμό αυτό έχει ένα όριο... και αυτό είναι
Όταν οι τρίτεκνοι της πρώτης και μετά της κάθε φάσης φτάσουν το 20 % αλλά ακόμη και τότε λόγω του δεύτερου παράγοντα θα συνεχίσουν να ανεβαίνουν οπότε στην τελευταία φάση θα εμφανιστούν νέοι τρίτεκνοι
Θεωρητικά αυτό το μοντέλο προσληψης μετά από δεκαετίες θα βγάζει προσλήψεις μόνο τριτέκνων ...
Θεωρητικά ...
Στην πράξη όμως που ειναι και αυτό που μας ενδιαφέρει ...είναι ότι:
Για κάθε τρίτεκνο που "πηδάει"φάση κάποιος πάει φάση πιο πίσω...
 για κάθε νέο τριτεκνο που εμφανίζεται στις προσλήψεις κάποιος από τους υπόλοιπους έχασε το δικαίωμα διορισμού.


Με τα παραπάνω δεν λαμβάνω θέση , απλώς αναλύω τι συμβαίνει χωρίς καμία αμφισβήτηση .
Αν είναι σωστό , λάθος ή χρειάζεται επαναπροσδιορισμός του τρόπου προσλήψης είναι μια άλλη κουβέντα
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:04:02 μμ »
@ gia 96

 Δεν προκειται να καταλαβεις ούτε αυτόν που έχει 3...4 παιδιά...ούτε αυτόν που δεν έχει γιατί δεν μπόρεσε...όπως έγραψαν και άλλοι.
Να χαίρεσαι τα τυπικά προσόντα σου, τα δικαστήρια...κλπ.
Αλλά αν βρίσκεις ως έλλειψη επιχειρημάτων κλπ τις εκάστοτε κυβερνητικές ανακολουθίες , ε τι να πω  φωνάξτε των Ηρώδη και βάλτε μετά πολλά +++++ 
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:05:11 μμ »
Το αν δίνονται πολλά μόρια σε έναν τρίτεκνο ή πολύτεκνο αυτό είναι μια μεγάαααλη συζήτηση.
Πρώτα από όλα δε προσλαμβάνονται εναντι κάποιων άλλων επείδή έχουν μεγάλη οικογένεια ΜΟΝΟ  αλλά επειδή διαθέτουν τα τυπικά πρόσόντα και στη συνέχεια γιατί έχουν περισσότερα παιδιά.  Καταρχήν στη γενική αγωγή οι τρίτεκνοι έχουν ποσόστοση οπότε δε νομίζω ότι θίγονται ιδιαίτερα οι συνάδελφοι τι στιγμή που οι τρίκνενοι φέυγουν μακριά από τις οικογένειές τους όπως και άλλοι πολλοί φυσικά. Με ποιο κόστος όμως;;;; Αναρωτήθηκε κανείς αν είναι προτιμότερο να μην έχεις οικογένεια και να πηγαίνεις Β-Χίου ή να έχεις και να πηγαίνεις στο ίδιο μέρος;
Όσο αφορά την ειδική αγωγή προφανώς αυτό με τα μόρια δεν είναι και το πιο αξιοκρατικό. Ναι το λέω εγώ που έχω τρία παιδιά, εγώ που δεν τα έκανα για να πάρω τα μόρια αλλά τα είχα πριν ακόμα αλλάξουν τα κριτήρια μοριοδότησης. Αλλά κι εγω που εκανα μεταπτυχιακό και όχι σεμινάριο ειδικής αγωγής πηγαίνοντας κάποια σαββατοκύριακα στην Αθήνα και αποκτώντας προυπηρεσία η οποία τώρα με ξεπερνά και με αναγκάζει να φεύγω πάλι 80 χλμ καθημερινά για να δουλέψω. και υπάρχουν και χειρότερα. Υπάρχουν παντού αδικίες. τα προβλήματα της εκπαίδευσης είναι άλλα και όχι οι τρίτεκνοι και οι πολύτεκνοι. Γιατί όπως επιλέγει κάποιος να κάνει ένα παιδί ή κανένα γιατί απλά τόσα θέλει (και σεβαστό) έτσι και υπάρχουν άνθρωποι που επέλεξαν επειδή ήθελαν πραγματικά να κάνουν τόσα παιδιά και προφανώς θυσιάζουν περισσότερα για αυτά.
Τελείωνοντας το αν η κάθε κυβέρνηση αλλάζει τα κριτήρια κάθε τόσο δε φταιμε εμείς που κάναμε περισσότερα παιδιά. Γιατί το να πηγαίνω σήμερα στη δευτεροβάθμια και να λένε επιδικτικά οι συνάδελφοι αυτή είναι η τρίτεκνη που σου έλεγα οπότε ξέχνα το τάδε κενό..είναι πολύ άσχημο.
Προφανώς "δουλευόμαστε" μεταξύ μας!
Όλοι έχουμε τα τυπικά προσόντα για διορισμό ή για πρόσληψη. Πού όμως στον πίνακα αναπληρωτών φαίνονται τα επιπρόσθετα προσόντα (μεταπτυχιακά, διδακτορικά, δεύτερα πτυχία, γλώσσες κλπ.) που έχει κάποιος συνάδελφος και τα οποία κάνουν την διαφορά; Πουθενά και είναι εξωφρενικό! Το μόνο που φαίνεται είναι το έτος κτήσης πτυχίου, ο βαθμός πτυχίου, τα μόρια από επιτυχία στον ΑΣΕΠ, η προυπηρεσία, η τριτεκνία και οι ειδικές κατηγορίες! Πώς προσλαμβάνονται οι τρίτεκνοι; Με βάση το κοινωνικό κριτήριο κι όχι το προσόν ότι έχουν 3 παιδιά! Πώς οι πολύτεκνοι; Με βάση το ότι έχουν 4 ή και περισσότερα παιδιά! Τίποτε άλλο δεν μετρά! Εντελώς εξωφρενικό και ελληνικό! Το 20% των προσλήψεων κάθε φορά είναι τρίτεκνοι! Θέλεις να τους βοηθήσεις, Υπουργείο; Βρες άλλο τρόπο! Όχι όμως να κόβεις θέσεις και να τις δίνεις απλόχερα σε τρίτεκνους και πολύτεκνους! Αν ρίξετε μια ματιά στους πίνακες, θα δείτε πως ελάχιστοι τρίτεκνοι και πολύτεκνοι διαγωνίστηκαν επιτυχώς σε κάποιον ΑΣΕΠ! Αυτό δεν μπορεί να είναι τυχαίο! Κάτι λέει! Αλλά ξέχασα: εδώ στην Ελλάδα, δεν ενδιαφερόμαστε να βάλουμε άξιους, ικανούς και πρόθυμους να διδάξουν στα σχολεία! Στέλνουμε όποιον να 'ναι όπου να 'ναι κι ας βγει η χρονιά όπως τύχει!
Ευτυχώς το 2018 έρχεται σύντομα και οι αλλαγές - ανατροπές θα είναι μεγάλες και οδυνηρές για κάποιους! Όπως γνωρίζουμε: "και οι πρώτοι έσονται τελευταίοι"!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:13:46 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:11:58 μμ »
@ gia 96

 Δεν προκειται να καταλαβεις ούτε αυτόν που έχει 3...4 παιδιά...ούτε αυτόν που δεν έχει γιατί δεν μπόρεσε...όπως έγραψαν και άλλοι.
Να χαίρεσαι τα τυπικά προσόντα σου, τα δικαστήρια...κλπ.
Αλλά αν βρίσκεις ως έλλειψη επιχειρημάτων κλπ τις εκάστοτε κυβερνητικές ανακολουθίες , ε τι να πω  φωνάξτε των Ηρώδη και βάλτε μετά πολλά +++++
Ούτε εσύ μπορείς να καταλάβεις έναν συνάδελφο που χάνει τη θέση που θα μπορούσε να έχει στο δημόσιο σχολείο εξαιτίας της θλιβερής ποσόστωσης του 20% των τριτέκνων, ούτε έναν με 1 ή με 2 παιδιά, που νοιάζεται όμως να τα μεγαλώσει  ο ίδιος σωστά και δεν τα τραβολογάει από 'δω κι εκεί κάθε χρόνο, ούτε τα παρατάει πίσω να τα μεγαλώσουν άλλοι, επειδή θυμήθηκε να το "παίξει" εκπαιδευτικός σε προχωρημένη ηλικία!
Ηρώδη δεν πρόκειται να φωνάξουμε, γιατί δεν είμαστε υπέρ της βίας!
Κι όσο για τα δικαστήρια που περιγελάς, άσ' τα να κάνουν την δουλειά τους. Όπου υστερεί η επίσημη πολιτεία και δεν δύναται να δώσει λύσεις, έρχονται τα δικαστήρια και οι δίκες! Ή μήπως απαγορεύεται κι αυτό;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1214
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:32:50 μμ »
Επειδή το θέμα των τριτεκνων βλέπω αφορά πολλούς, προτείνω να το αναδείξουμε ως ζήτημα που χρειάζεται τροποποίηση.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #47 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:39:57 μμ »
επειδή θυμήθηκε να το "παίξει" εκπαιδευτικός σε προχωρημένη ηλικία!

Αυτό με την ηλικία επειδη το αναφέρεις συχνά -πυκνά να το προσέξεις γιατί είναι άκρως προσβλητικό. Υπάρχει μεγάλο ποσοστό μονίμων συνάδελφων οι οποίοι είναι άνω των 55 και ο νόμος δεν βάζει πουθενά ηλικιακά κριτήρια πάρα μόνο στο έτος σύνταξης (67ο) το οποίο και αυτό δεν έχει καμία σημασία ....και μάλλον αποτελεί έλλειψη επιχειρήματος για την αδιοριστία που σας δέρνει.
Οι νόμοι κυρία μου αλλάζουν με νόμους...έχετε συλλόγους αναπληρωτών ζητήστε να αλλάξει επί τα βελτίω η συγκεκριμένη διάταξη. Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού και εκ του περισσού!

Φυσικά παρατηρώ ότι η κρίση αντί να μας κάνει καλύτερους μας κάνει χειρότερους και εν πολλοίς εκδικητικούς.  Φθάσαμε στο σημείο να κατηγορούμε συνανθρώπους μας αντί να ζητάμε από την πολιτεία να λάβει βελτιωτικά μέτρα.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2017, 11:30:06 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #48 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:43:13 μμ »
Αυτό με την ηλικία επειδη το αναφέρεις συχνά -πυκνά να το προσέξεις γιατί είναι άκρως προσβλητικό. Υπάρχει μεγάλο ποσοστό μονίμων συνάδελφων οι οποίοι είναι άνω των 55 και ο νόμος δεν βάζει πουθενά ηλικιακά κριτήρια πάρα μόνο στο έτος σύνταξης (67ο) το οποίο και αυτό δεν έχει καμία σημασία ....και μάλλον αποτελεί έλλειψη επιχειρήματος για την αδιοριστία που σας δέρνει.
Οι νόμοι κυρία μου αλλάζουν με νομούς...έχετε συλλόγους αναπληρωτών ζητήστε να αλλάξει επί τα βελτίω η συγκεκριμένη διάταξη. Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού και εκ του περισσού!
Εσύ από όοοοοοοοσα έγραψα, μόνο αυτό συγκράτησες;
Και μιλάς για έλλειψη επιχειρημάτων;
Αλήθεια, πάντως, έχετε μεγάλο κόμπλεξ με την ηλικία μερικοί!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #49 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:46:28 μμ »
Επειδή το θέμα των τριτεκνων βλέπω αφορά πολλούς, προτείνω να το αναδείξουμε ως ζήτημα που χρειάζεται τροποποίηση.
Πολύ σωστά! Συμφωνώ και επαυξάνω!
Ας κουνηθεί λιγάκι και η ΠΕΑΔ κι ας κάνει κάτι σωστό εκεί στις συναντήσεις της με Γραμματείς και Διευθυντές του Υπουργείου!
Ας θέσουμε κι εμείς το παρόν μέγα ζήτημα στους συνδικαλιστές!
Έχει κάποιος το e-mail του Κορδή ή κάποιου άλλου αιρετού Δευτ/θμιας; Λέω να του στείλω.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #50 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:50:48 μμ »
Δυστυχώς ισχύει ότι η τριτεκνια και η πολυτεκνια δεν πρέπει να λειτουργούν ως προσόν διορισμού.
Το ορθό θα ήταν να δίνονται επιδόματα αλλά εφόσον το κράτος εμμενει στην κοινωνική πολιτική μέσω προσληψεων στην εκπαίδευση, τότε ας ήταν πιο μικρό το ποσοστό ή ας μετρουσε η ύπαρξη ενός Ασεπ.
Δεν θα επεκταθώ για την απόκτηση παιδιών ή όχι.
Ο καθένας ξέρει τι περνάει και πως απέκτησε ακόμα και το ένα παιδάκι. Ούτε το ένα είναι πιο ασήμαντο από τα τρία.  Άλλωστε το τραγικό στη χώρα μας είναι ότι οι πολίτες της μετερχονται τους νόμους για ίδιον όφελος. Δηλαδή κάνουν παιδιά για να διοριστουν και πολλοί παινευονται για αυτό. Συνάδελφος μαθηματικός έκανε τρίτο και πήγαινε για τέταρτο. Η σύζυγος αδιοριστη φιλόλογος. Και μόλις άλλαξε ο νόμος ο ίδιος μου είπε πως δεν θα κάνει τέταρτο όπως σχεδιαζε λόγω του νόμου.  Αλλά φυσικά αυτοί θέλω να ελπίζω ότι είναι λίγοι. Αλλά και αν είναι πολλοί με παρόμοια νοοτροπία το κράτος ευθύνεται. Οφειλε να λαμβάνει υπ όψιν και άλλα κριτήρια πέρα της τριτεκνιας-πολυτεκνιας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:52:35 μμ από theodora7 »
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #51 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:51:05 μμ »
@ gia 96

Θα σου συνιστούσα να είσαι πιο προσεκτική με τους χαρακηρισμούς....είμαστε υπερήφανοι για τα χρόνια μας δεν τα χρωστάμε σε κανέναν παρά μόνο στο Θεό και σταμάτησε να παίζεις με τις λέξεις.

 
Παράθεση
επειδή θυμήθηκε να το "παίξει" εκπαιδευτικός σε προχωρημένη ηλικία!

Άπειρες φορές έχει γράψει αυτό το επιχείρημα!!!
Δεν σκέφτηκες ποτέ όμως ποιοι παράγοντες δημιούργησαν αυτή την κατάσταση.

Καληνύχτα χωρίς αυταπάτες.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος ΕΠΑΛ_ΙΤΗΣ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #52 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 09:53:10 μμ »
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα,αν και δεν είμαι και πολύ σίγουρος.

Μετά από απλή ενασχόληση των θεμάτων της Παιδείας στην Ελλάδα εδώ και μία δεκαετία,τίποτα δεν μου φαίνεται παράξενο.

Η αδικία είναι το σωστό & το σωστό αδικία.Είμαστε "φασίστες" και "αντιεξουσιαστές" ,το ίδιο, σε ότι μας αφορά και σε ότι μας απειλεί στο χώρο της Παιδείας,με λιγες εξαιρέσεις φυσικά.

Έτσι εξηγούνται οι πολλές θέσεις εκπαιδευτικών θεατρολογίας στο δημοτικό. Κομβικής σημασίας για τον Πολιτισμό μας. Το πιστεύω.

Καλές τοποθετήσεις για τους "τυχερούς" και καλά ωράρια καφέ για τους "τυχερούς-άτυχους".

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #53 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 10:02:50 μμ »
@ gia 96

Θα σου συνιστούσα να είσαι πιο προσεκτική με τους χαρακηρισμούς....είμαστε υπερήφανοι για τα χρόνια μας δεν τα χρωστάμε σε κανέναν παρά μόνο στο Θεό και σταμάτησε να παίζεις με τις λέξεις.

 
Άπειρες φορές έχει γράψει αυτό το επιχείρημα!!!
Δεν σκέφτηκες ποτέ όμως ποιοι παράγοντες δημιούργησαν αυτή την κατάσταση.

Καληνύχτα χωρίς αυταπάτες.
Εγώ δεν έχω κανένα θέμα με την ηλικία σου! Μακάρι να είσαι καλά, να ζήσεις πολλά χρόνια και ακόμη περισσότερα ως συνταξιούχος, όταν με το καλό βγεις στην σύνταξη, για να "πάρεις πίσω" τις εισφορές που θα έχεις πληρώσει στο κράτος!
Το επιχείρημά μου αυτό όπως και τα υπόλοιπα είναι ορθότατο! Είναι εξηγήσιμο με άλλον τρόπο αυτό που πράττει το 85% των εκπαιδευτικών; Απόκτηση τρίτου παιδιού μετά τα 40 ή τα 43 χρόνια, σε προχωρημένη ηλικία και αμέσως την επόμενη χρονιά πρόσληψη σε δημόσιο σχολείο; Γιατί δεν καθόταν αυτός ο κύριος ή αυτή η κυρία να διαβάσει τόσα χρόνια, να πάει να δώσει σε κάποιον ΑΣΕΠ και να επιτύχει; Κι αν πήγε, γιατί ποτέ του δεν έγραψε πάνω από την βάση; Τα ερωτήματα αυτά έχουν εύκολη απάντηση! Κι αφού δεν είχε κάποια άλλη επιλογή να μπει στο δημόσιο σχολείο, θυμήθηκε να κάνει κι ένα ακόμη παιδί, ώστε να ικανοποιήσει αυτήν του την επιθυμία και ναι, να "το παίξει" εκπαιδευτικός στα 45+ ή στα 50- (όπως το προτιμάς)!
Προσωπικά, τέτοιες πονηρές κινήσεις εκπαιδευτικών τις θεωρώ απαράδεκτες και κινήσεις που εξυπηρετούν το προσωπικό συμφέρον ορισμένων και ασφαλώς όχι την δημόσια εκπαίδευση!
Ευτυχώς όμως το 2018 ΕΡΧΕΤΑΙ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #54 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 10:21:17 μμ »
@ gia 96

Θα ήταν παράξενο να πεις καλή κουβέντα για τους άλλους.
Δεν μιλάμε για την δίκη μου ηλικία...αλλά για όλων μας την ηλικία....δεν είναι προσωπικό το ζήτημα αλλά συλλογικό εδώ που έχουμε φτάσει.
Δεν συνεχίζω γιατί δεν θέλω να ξεπεράσω τα όρια που εχεις ήδη ισοπεδώσει....Ξαναδιάβασε πάλι όμως τι ακριβώς γράφεις για όλους τους άλλους....εκτός από εσένα που στην ηλικία των 40 ετών μπορείς να είσαι εκπαιδευτικός.
Πόσα χρόνια έχει κυρία μου να γίνει ΑΣΕΠ; Οι προηγούμενοι έληξαν...και νέος αργεί!!

ΥΓ. Ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για την οικογένεια του και μην γίνεσαι τιμητής των πάντων κουνώντας το δάχτυλο. Δεν σου πέφτει λόγος.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος NikolaosM

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #55 στις: Σεπτέμβριος 08, 2017, 10:49:27 μμ »
Στις σύγχρονες Ηρωδιάδες συστήνω συχνό και εντατικό σεξ ώστε να αποκτήσουν παιδιά και να πάψουν να ασχολούνται με τα δικά μας.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160461
  • Σύνολο θεμάτων: 19219
  • Σε σύνδεση σήμερα: 698
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 700
Σύνολο: 713

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.