*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 547449 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1624 στις: Μάιος 17, 2013, 01:58:56 μμ »
Ξέρει μήπως κάποιος συνάδελφος αν γίνονται δεκτοί και ωρομίσθιοι ΠΕ04 στις εξετάσεις Α΄επιπέδου??

Η ανακοίνωση αναφέρεται σε μόνιμους και εν ενεργεία αναπληρωτές  μόνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:30:37 »

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1625 στις: Μάιος 17, 2013, 03:41:38 μμ »
Συνάδελφοι, σε μέιλ που ήρθε πρόσφατα στο σχολείο μου, με τίτλο ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΙΚΟ_ΣΕΠΕΔ και εκτός των άλλων συνημμένων αρχείων που είχε, περιλαμβανόταν και ένας πίνακας σε εξελάκι με τίτλο ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ Α΄ΕΠΙΠΕΔΟΥ. Διαπίστωσα ότι το όνομα μου ΔΕΝ περιλαμβάνεται στην εν λόγω λίστα και είπα να το ψάξω περισσότερο. Πιο αναλυτικά, εγώ είχα δώσει ως αναπληρώτρια εξετάσεις στις 23/06/2007 και συγκεκριμένα στο νησί όπου υπηρετούσα. Ειδικότερα εξετάστηκα ηλεκτρονικά σε βασικές έννοιες, word, excell, powerpoint, internet.

Έκανα μια ερώτηση στο χελπντέσκ στη δ/νση του http://b-epipedo2.cti.gr/ και μου είπαν να ελέγξω αν η πιστοποίηση μου αφορά την ΕΥΕ ή την Κοινωνία της Πληροφορίας (ΚΤΠ). Το Α Επίπεδο ανήκει, αν δεν κάνω λάθος, στο Μέτρο 2.1 της ΕΥΕ, ενώ αυτό που έχω εγώ ανήκει στο μέτρο 1.2 της ΚΤΠ.

Και ερωτώ, τελικά αυτό που έχω στα χέρια μου (Μέτρο 1.2) αντιστοιχεί στο Α΄ επίπεδο; Ή μήπως τελικά τόσο καιρό ζω σε μια πλάνη και ψεύδομαι και από πάνω;;;
Έχει κάποια ισχύ αυτή η πιστοποίηση;
Αν θέλω να κάνω Β΄ Επίπεδο, είμαι καλυμμένη από αυτό το χαρτί που έχω;
Ποια απόφαση/εγκύκλιος ξεκαθαρίζει το θέμα αυτό;
Παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο να με διαφωτίσει. Πιστεύω ότι το θέμα αφορά αρκετό κόσμο, που δεν το έχει αντιληφθεί...Ευχαριστώ προκαταβολικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 17, 2013, 05:50:04 μμ από irina »
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1626 στις: Μάιος 17, 2013, 06:00:00 μμ »
Συνάδελφοι, σε μέιλ που ήρθε πρόσφατα στο σχολείο μου, με τίτλο ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΙΚΟ_ΣΕΠΕΔ και εκτός των άλλων συνημμένων αρχείων που είχε, περιλαμβανόταν και ένας πίνακας σε εξελάκι με τίτλο ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ Α΄ΕΠΙΠΕΔΟΥ. Διαπίστωσα ότι το όνομα μου ΔΕΝ περιλαμβάνεται στην εν λόγω λίστα και είπα να το ψάξω περισσότερο. Πιο αναλυτικά, εγώ είχα δώσει ως αναπληρώτρια εξετάσεις στις 23/06/2007 και συγκεκριμένα στο νησί όπου υπηρετούσα. Ειδικότερα εξετάστηκα ηλεκτρονικά σε βασικές έννοιες, word, excell, powerpoint, internet.

Έκανα μια ερώτηση στο χελπντέσκ στη δ/νση του http://b-epipedo2.cti.gr/ και μου είπαν να ελέγξω αν η πιστοποίηση μου αφορά την ΕΥΕ ή την Κοινωνία της Πληροφορίας (ΚΤΠ). Το Α Επίπεδο ανήκει, αν δεν κάνω λάθος, στο Μέτρο 2.1 της ΕΥΕ, ενώ αυτό που έχω εγώ ανήκει στο μέτρο 1.2 της ΚΤΠ.

Και ερωτώ, τελικά αυτό που έχω στα χέρια μου (Μέτρο 1.2) αντιστοιχεί στο Α΄ επίπεδο; Ή μήπως τελικά τόσο καιρό ζω σε μια πλάνη και ψεύδομαι και από πάνω;;;
Έχει κάποια ισχύ αυτή η πιστοποίηση;
Αν θέλω να κάνω Β΄ Επίπεδο, είμαι καλυμμένη από αυτό το χαρτί που έχω;
Ποια απόφαση/εγκύκλιος ξεκαθαρίζει το θέμα αυτό;
Παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο να με διαφωτίσει. Πιστεύω ότι το θέμα αφορά αρκετό κόσμο, που δεν το έχει αντιληφθεί...Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Κανείς άλλος δεν έχει αυτό το πρόβλημα;  ???
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1627 στις: Μάιος 17, 2013, 06:57:51 μμ »
Irina, πώς τσέκαρες αυτό που λες; Το δικό μου χαρτί (το πρόχειρο που στέλνουν στην αρχή) δε λέει κάτι συγκεκριμένο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:30:37 »

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1628 στις: Μάιος 18, 2013, 01:46:15 μμ »
Irina, πώς τσέκαρες αυτό που λες; Το δικό μου χαρτί (το πρόχειρο που στέλνουν στην αρχή) δε λέει κάτι συγκεκριμένο.

Εξηγώ και παραπάνω ότι ήρθε ένα μέιλ στο σχολείο από ΣΕΠΕΔ και μεταξύ άλλων είχε και τη λίστα με όλους τους πιστοποιημένους στο Α΄ Επίπεδο. Εκεί δεν βρήκα το όνομα μου. Πίστευα ότι η πιστοποίηση που έχω αντιστοιχεί στο Α΄Επίπεδο και θα με βρω μέσα στη λίστα. Λογικά θα σου έρθει και ο "επίσημος" τίτλος πιστοποίησης, πέρα από τον πρόχειρο. Δεν ξέρω αν από τον πρόχειρο φαίνεται κάτι. Εγώ πάντως έχω στα χέρια μου τον επίσημο και δεν βρίσκω το όνομά μου. Δεν ξέρω γιατί...
Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος garidoula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1629 στις: Μάιος 18, 2013, 02:24:28 μμ »
Διαβάστε σχετικά και δείτε τις εγκυκλίους και τους πίνακες:

http://dipe.chal.sch.gr/site/?p=2420

Aπ' ό,τι κάλλη έχει άνθρωπος, τα λόγια έχουν τη χάρη
να κάμουσιν κάθε καρδιάν παρηγοριά να πάρει·
κι οπού κατέχει να μιλεί με γνώσιν και με τρόπον,
κάνει και κλαίσιν και γελούν τα μάτια των ανθρώπων.

                                                           Ερωτόκριτος

Αποσυνδεδεμένος MANNI

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 609
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1630 στις: Μάιος 18, 2013, 05:33:42 μμ »
Είμαι αναπληρώτρια ΠΕ 02 .Ήθέλα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω αίτηση για να δώσω στις εξετάσεις Α Επιπέδου χωρίς να παρακολουθήσω τα προγράμματα και ποια είναι η διαδικασία

Αποσυνδεδεμένος kosmos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1631 στις: Μάιος 18, 2013, 06:24:57 μμ »
Καλησπέρα!

'Εχω κάνει αίτηση για να πάρουμε τους κωδικούς εδώ και ένα μήνα και δεν τους έστειλαν.
Μάλλον πρέπει να στείλω μια αίτηση.
 H αίτηση που στέλνουμε με fax είναι με υπογραφή του σχολείου που ανήκουμε ή
της διεύθυνσης δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης;

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1632 στις: Μάιος 18, 2013, 06:59:02 μμ »
Είμαι αναπληρώτρια ΠΕ 02 .Ήθέλα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω αίτηση για να δώσω στις εξετάσεις Α Επιπέδου χωρίς να παρακολουθήσω τα προγράμματα και ποια είναι η διαδικασία

Ναι, μπορείς να κάνεις αίτηση. Θα μπεις στην αντίστοιχη ιστοσελίδα (ifigeneia.cti.gr/mis) και θα ακολουθήσεις τις οδηγίες που είναι πολύ απλές.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1633 στις: Μάιος 18, 2013, 07:01:37 μμ »
Καλησπέρα!

'Εχω κάνει αίτηση για να πάρουμε τους κωδικούς εδώ και ένα μήνα και δεν τους έστειλαν.
Μάλλον πρέπει να στείλω μια αίτηση.
 H αίτηση που στέλνουμε με fax είναι με υπογραφή του σχολείου που ανήκουμε ή
της διεύθυνσης δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης;

Να επικοινωνήσεις με το help desk της ιστοσελίδας, για να δεις, γιατί ακόμη δεν πήρες κωδικούς.
(Εγώ πέρυσι δεν έστειλα καμία αίτηση με fax.  Όλα έγιναν μέσω ιντερνετ)
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος kakar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 477
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠE0402
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1634 στις: Μάιος 18, 2013, 07:41:08 μμ »
Οι αναπληρωτές και οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί οφείλουν να προσκομίσουν σχετική βεβαίωση (αποστολή στο fax: 210 3222135) από την οικεία διεύθυνση εκπαίδευσης, προκειμένου να τους δοθεί η δυνατότητα υποβολής αίτησης στα προγράμματα πιστοποίησης Α' επιπέδου .

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1635 στις: Μάιος 18, 2013, 09:07:36 μμ »
Συνάδελφοι, σε μέιλ που ήρθε πρόσφατα στο σχολείο μου, με τίτλο ΔΙΑΒΙΒΑΣΤΙΚΟ_ΣΕΠΕΔ και εκτός των άλλων συνημμένων αρχείων που είχε, περιλαμβανόταν και ένας πίνακας σε εξελάκι με τίτλο ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ Α΄ΕΠΙΠΕΔΟΥ. Διαπίστωσα ότι το όνομα μου ΔΕΝ περιλαμβάνεται στην εν λόγω λίστα και είπα να το ψάξω περισσότερο. Πιο αναλυτικά, εγώ είχα δώσει ως αναπληρώτρια εξετάσεις στις 23/06/2007 και συγκεκριμένα στο νησί όπου υπηρετούσα. Ειδικότερα εξετάστηκα ηλεκτρονικά σε βασικές έννοιες, word, excell, powerpoint, internet.

Έκανα μια ερώτηση στο χελπντέσκ στη δ/νση του http://b-epipedo2.cti.gr/ και μου είπαν να ελέγξω αν η πιστοποίηση μου αφορά την ΕΥΕ ή την Κοινωνία της Πληροφορίας (ΚΤΠ). Το Α Επίπεδο ανήκει, αν δεν κάνω λάθος, στο Μέτρο 2.1 της ΕΥΕ, ενώ αυτό που έχω εγώ ανήκει στο μέτρο 1.2 της ΚΤΠ.

Και ερωτώ, τελικά αυτό που έχω στα χέρια μου (Μέτρο 1.2) αντιστοιχεί στο Α΄ επίπεδο; Ή μήπως τελικά τόσο καιρό ζω σε μια πλάνη και ψεύδομαι και από πάνω;;;
Έχει κάποια ισχύ αυτή η πιστοποίηση;
Αν θέλω να κάνω Β΄ Επίπεδο, είμαι καλυμμένη από αυτό το χαρτί που έχω;
Ποια απόφαση/εγκύκλιος ξεκαθαρίζει το θέμα αυτό;
Παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο να με διαφωτίσει. Πιστεύω ότι το θέμα αφορά αρκετό κόσμο, που δεν το έχει αντιληφθεί...Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Κανείς άλλος δεν έχει αυτό το πρόβλημα;  ???



Και εγώ έχω το ίδιο πρόβλημα. Μόλις είδα τους πίνακεςκαι δεν βρίσκω το όνομά μου. Και εγώ είχα πιστοποιηθεί το 2007. Αν κάποιος ξέρει τι συμβαίνει σε ενημερώσει

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1636 στις: Μάιος 18, 2013, 10:46:00 μμ »

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση αλλά μου τους έστειλαν σήμερα τελικά. Μάλλον άργησαν, λόγω των εορτών. Μπορούμε τώρα με τους κωδικούς να μπαίνουμε και να συμπληρώνουμε την αίτηση για τη συμμετοχή μας, αφού βγήκε η ανακοίνωση;
[/quote]

Τα προγράμματα πιστοποίησης προβλέπεται να ανακοινωθούν στις αρχές Ιουνίου 2013, οπότε και θα ξεκινήσουν οι αιτήσεις συμμετοχής των υποψηφίων, ενώ η έναρξη της διεξαγωγής των προγραμμάτων πιστοποίησης τοποθετείται στα μέσα του ίδιου μήνα.
[/quote] 
Ευχαριστω για την απαντηση. Οποτε αρχες ιουνιου οι αιτησεις. Ασ αρχισουμε λιγο διαβασμα μεχρι τοτε.....

Αποσυνδεδεμένος sofaki86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 100
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1637 στις: Μάιος 22, 2013, 12:40:25 πμ »
Γεια σας. Θέλω να κάνω μια ερώτηση κ αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το θέμα πιστοποίηση κ σήμερα επιχείρησα να αποκτήσω κωδικό. Αφού συμπλήρωσα όλα τα στοιχεία, μου έβγαλε μήνυμα ότι "υπάρχει ήδη καταχωρισμένος χρήστης με αυτό το ΑΦΜ"!!!!!!! Απορώ τι μπορεί να συμβαίνει κ ποιος είναι ο αρμόδιος να μου απαντήσει με στοιχεία. Όποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160023
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 506
Σύνολο: 507

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.131 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.