*

Αποστολέας Θέμα: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου  (Αναγνώστηκε 547441 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος steliou15

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1722 στις: Ιούνιος 10, 2013, 06:24:37 μμ »
Ποια είναι η βάση επιτυχίας για τις εξετάσεις; (να υποθέσω όχι το 50%...)
60%
Είναι 60 ερωτήσεις νομίζω.
Αρα 36 σωστές πρέπει να έχεις .
Καλη επιτυχία

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:52 »

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1723 στις: Ιούνιος 10, 2013, 06:57:12 μμ »
απότι είδα δεν είναι για όλες τισ ειδικότητες παρά μόνο για αυτούσ που μπορούν να παρακολουθήσουν σε συνέχεια την β επιμόρφωση.επίσης οι εξετάσεισ γίνονται σε πολύ λίγεσ περιοχές κ τα τμήματα έχουν σχεδόν γεμίσει.παίζει να ανοιξουν κ άλλα τμήματα για φέτοσ?κάθε πότε είναι οι εξετάσεισ?

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1724 στις: Ιούνιος 12, 2013, 12:53:13 μμ »
Μηπως γνωριζει καποιος να μου πει καποιος ποσο αργουν να εκδοθουν οι κωδικοι για ΤΠΕ Α΄ ?
Εχω κανει αιτηση αρκετες μερες και τιποτα .....
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος why

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 508
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1725 στις: Ιούνιος 12, 2013, 10:59:03 μμ »
γνωριζει κανεις καποια ιστοσελίδα με ασκήσεις εκτός απο αυτη που έχει το σαιτς  των ΤΠΕ. Γενικα απο που διαβαζουμε; εχω λιγο πελαγωσει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:52 »

Αποσυνδεδεμένος peri2005

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 952
  • Φύλο: Άντρας
  • Με... λατρεύει η εκπαίδευση! (ουυυυυυυ....) ΠΕ03
    • Προφίλ
    • Οι φωτογραφίες μου
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1726 στις: Ιούνιος 12, 2013, 11:02:38 μμ »

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1727 στις: Ιούνιος 12, 2013, 11:39:33 μμ »
Μηπως γνωριζει  να μου πει καποιος ποσο αργουν να εκδοθουν οι κωδικοι για ΤΠΕ Α΄ ?
Εχω κανει αιτηση αρκετες μερες και τιποτα ..... Που μπορω να απευθυνθω για να μαθω ?
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος katerina05

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1728 στις: Ιούνιος 12, 2013, 11:56:45 μμ »
νομίζω δυο τρεις μέρες είχαν κάνει οι κωδικοι να σταλούν τι να σου πω δε θυμάμαι κ καλά αλλά δεν έχουν συμπληρωθεί ήδη όλα τα τμήματα?ποια περιοχή σε ενδιαφέρει να μπω να δω?

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1729 στις: Ιούνιος 13, 2013, 12:25:52 πμ »
νομίζω δυο τρεις μέρες είχαν κάνει οι κωδικοι να σταλούν τι να σου πω δε θυμάμαι κ καλά αλλά δεν έχουν συμπληρωθεί ήδη όλα τα τμήματα?ποια περιοχή σε ενδιαφέρει να μπω να δω?

ειχα κανει αιτηση για κωδικους χρηστη πριν μια βδομαδα περιπου αλλα δε μου εστειλαν  γιατι ; μαλλον εχασα την ευκαιρια να κανω αιτηση για πιστοποιηση .ηθελα  αθηνα ....μηπως επειδη ειμαι αναπληρωτρια ;
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1730 στις: Ιούνιος 13, 2013, 12:43:53 πμ »
νομίζω δυο τρεις μέρες είχαν κάνει οι κωδικοι να σταλούν τι να σου πω δε θυμάμαι κ καλά αλλά δεν έχουν συμπληρωθεί ήδη όλα τα τμήματα?ποια περιοχή σε ενδιαφέρει να μπω να δω?

ειχα κανει αιτηση για κωδικους χρηστη πριν μια βδομαδα περιπου αλλα δε μου εστειλαν  γιατι ; μαλλον εχασα την ευκαιρια να κανω αιτηση για πιστοποιηση .ηθελα  αθηνα ....μηπως επειδη ειμαι αναπληρωτρια ;
πιθανόν, συνάδελφος στο σχολείο (μόνιμος) έκανε το πρωί την αίτηση και το απόγευμα της ίδιας μέρας έλαβε τους κωδικούς του...ερώτημα στο helpdesk για σίγουρη απάντηση ;)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος NHP2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1731 στις: Ιούνιος 13, 2013, 12:55:24 πμ »
Αυτο εκανα αλλα ποιος ξερει ποτε θα μου απαντησουν ; οσο  για τις εξετασεις μαλλον τις εχασα και ποιος ξερει αν θα ξαναδουλεψω του χρονου...
Παντα θα ελπιζω για κατι καλυτερο......!

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2527
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1732 στις: Ιούνιος 15, 2013, 08:52:11 πμ »
Δικαίωμα στην πιστοποίηση Α επιπέδου έχουν όλοι ανεξαιρέτως οι κλάδοι.
Απλά, στο Β επίπεδο δεν μπορούν να πάνε όλοι, παρά μόνο οι ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, ΠΕ05/06/07, ΠΕ19/20 και ΠΕ60/70 (με την προϋπόθεση να έχουν την πιστοποίηση Α επιπέδου).
Αργότερα μπορεί να "ανοίξει" το Β επίπεδο και για άλλους, δεν είναι σαφές ακόμα.
Γνώμη μου είναι, όποιος μπορεί, να πάρει την πιστοποίηση Α επιπέδου για κάθε μελλοντική χρήση.

Δικαίωμα στην πιστοποίηση Α΄επιπέδου  δεν έχουν όλοι οι κλάδοι για να μη ξοδεύεται το ΙΕΠ. 
Η απάντηση που έδωσε τι Ινστιτούτο Εκπαιδευτικής Πολιτικής σε αίτημα διαμαρτυρίας της Ένωσης Εκπαιδευτικών Εικαστικών Μαθημάτων στο ερώτημα γιατί αποκλείονται συγκεκριμένες ειδικότητες απο την πιστοποιήση Α΄επιπέδου είναι η εξής:


Απάντηση  του  Ινστιτούτου Εκπαιδευτικής Πολιτικής (ΙΕΠ), στο αίτημα διαμαρτυρίας της Ένωσης για τον αποκλεισμό των εικαστικών εκπαιδευτικών ΠΕ08 από τη συμμετοχή τους στις εξετάσεις πιστοποίησης Α΄ επιπέδου και από τη συμμετοχή στο Β΄ επίπεδο επιμόρφωσης.
                                                                                                     13-6-2013

Αξιότιμη Κυρία,
Σε συνέχεια της τηλεφωνικής επικοινωνίας σας προωθώ απόσπασμα του πρακτικού της 31ης ΚΕΣΕ (26-04-2012) σε απάντηση του υπ' αριθ. πρωτ. 763/18-04-2012 αιτήματός σας.
ΠΡΑΚΤΙΚΑ
31ης Συνεδρίασης Κεντρικής Επιτροπής Συντονισμού Έργου της 26-04-2012
Τίτλος Έργου: Επιμόρφωση των Εκπαιδευτικών για την Αξιοποίηση και Εφαρμογή των ΤΠΕ στη Διδακτική Πράξη
ΘΕΜΑ 9ο: Τρέχοντα ζητήματα υλοποίησης του Έργου
2.      Η Ένωση Εκπαιδευτικών Εικαστικών Μαθημάτων, με την υπ’ αριθμ. 763/18.4.2012 επιστολή της προς την ΚΕΣΕ, ζητεί να αρθεί ο αποκλεισμός του κλάδου ΠΕ08 από τη συμμετοχή στις εξετάσεις πιστοποίησης Α΄ επιπέδου και από τη συμμετοχή στο Β΄ επίπεδο επιμόρφωσης, παρόλο που στις πενταετείς σπουδές στις Ανώτατες Σχολές Καλών Τεχνών διδάσκονται οι νέες τεχνολογίες, ενώ υπάρχουν και Προγράμματα Μεταπτυχιακών Σπουδών στον τομέα αυτό. Τα μέλη της Επιτροπής, μετά από συζήτηση επί του αιτήματος και των επιχειρημάτων της Ένωσης Εκπαιδευτικών Εικαστικών Μαθημάτων απάντησαν ότι, αν και κατανοούν το ενδιαφέρον των εκπαιδευτικών για να συμμετάσχουν στην πιστοποίηση Α επιπέδου και επιμόρφωση Β επιπέδου στις ΤΠΕ, δεν είναι δυνατόν να κάνουν δεκτό το αίτημά τους διότι το Τεχνικό Δελτίο της Πράξης προβλέπει την επιμόρφωση εκπαιδευτικών συγκεκριμένων ειδικοτήτων (ΠΕ2, 3, 4, 5, 6, 7, 60/70) και η συμπερίληψη άλλων ειδικοτήτων στις διαδικασίες πιστοποίησης και επιμόρφωσης θα προκαλούσε δαπάνες που δεν θα ήταν επιλέξιμες.

Παρακαλώ ενημερώστε ότι το λάβατε.
Αμαλία Καψάλα
ΙΕΠ
 

Αποσυνδεδεμένος jimpan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1733 στις: Ιούνιος 15, 2013, 09:43:57 πμ »
Υπάρχουν 2 διαδικασίες:
1. Η πιστοποίηση Α επιπέδου
2. Η επιμόρφωση (και κατόπιν πιστοποίηση) στο Β επίπεδο.
Σας αποκλείουν και από τις δύο;
Δεν ξέρω τι γίνεται με τους ΠΕ08, αλλά τόδα χρόνια η πρακτική ήταν να έχουν δικαίωμα στο Α επίπεδο όλοι (π.χ. ΠΕ01, ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ09, ΠΕ11, ΠΕ12, ΠΕ17, ΠΕ18 κλπ) και στο Β επίπεδο έχουν οι ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04 και από φέτος οι ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07 και ΠΕ19/20.
Μήπως σας αποκλείουν από το Β επίπεδο και όχι από το Α;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1734 στις: Ιούνιος 15, 2013, 11:20:46 πμ »
Υπάρχουν 2 διαδικασίες:
Η προκήρυξη για την πιστοποίηση α επιπέδου μιλούσε για έναρξη προγραμμάτων πιστοποίησης εκπαιδευτικών στις βασικές δεξιότητες ΤΠΕ (α επίπεδο) για τη συμμετοχή στην επιμόρφωση β επιπέδου.
Μήπως οικονομία παντού?
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Επιμόρφωση ΤΠΕ Α' επιπέδου
« Απάντηση #1735 στις: Ιούνιος 15, 2013, 11:39:25 πμ »
Υπάρχουν 2 διαδικασίες:
1. Η πιστοποίηση Α επιπέδου
2. Η επιμόρφωση (και κατόπιν πιστοποίηση) στο Β επίπεδο.
Σας αποκλείουν και από τις δύο;
Δεν ξέρω τι γίνεται με τους ΠΕ08, αλλά τόδα χρόνια η πρακτική ήταν να έχουν δικαίωμα στο Α επίπεδο όλοι (π.χ. ΠΕ01, ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04, ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07, ΠΕ09, ΠΕ11, ΠΕ12, ΠΕ17, ΠΕ18 κλπ) και στο Β επίπεδο έχουν οι ΠΕ02, ΠΕ03, ΠΕ04 και από φέτος οι ΠΕ05, ΠΕ06, ΠΕ07 και ΠΕ19/20.
Μήπως σας αποκλείουν από το Β επίπεδο και όχι από το Α;

 Τα λεφτά είναι μόνο για το β επίπεδο. Εκεί εντάσσουν και το Α επίπεδο, ως μέρος του Β, άρα μόνο οι ειδικότητες που πάνε Β δίνουν το συγκεκριμένο Α.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 428

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 32 ερωτήματα.