*

Ψηφοφορία

Προγραμματίζουμε γενική συνάντηση όλων των αναπληρωτών νηπιαγωγών το Σάββατο 11 Ιανουαρίου 2014 και ώρα 11:00 στην Αθήνα, στα γραφεία της ΔΟΕ. Παρακαλώ δηλώστε τη συμμετοχή σας

Ναι
22 (78.6%)
Όχι
6 (21.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 27

Η ψηφοφορία έληξε: Ιανουάριος 11, 2014, 08:36:40 πμ

Αποστολέας Θέμα: ΠΕ60 : προτάσεις, απόψεις, σχολιασμός  (Αναγνώστηκε 174807 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #238 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 02:32:21 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι μια απορία την έχω.Θα είναι γενική συνέλευση ή γενική συνάντηση;Γιατί όντως δεν γίνεται να έρχονται άτομα από επαρχία μια και δυο φορες.Αλλά έτσι όπως το βλέπω, αν δεν δούμε την δυναμικότητά μας, δεν μπορούμε να προχωρήσουμε σε εκλογές.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:29 »

Αποσυνδεδεμένος Αγγελικη80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Μονιμη Αναπληρωτρια
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #239 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 05:21:27 μμ »
Εγω παντως δεν καταλαβαινω γιατι θα πρεπει να ενεργοποιησουμε την ΠΕΑΝ και να μην προχωρησουμε στην ιδρυση νεου συλλογου?Ειναι οικονομικο το θεμα η διαδικαστικο?

Αποσυνδεδεμένος evdokia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δεν ελπίζω τίποτα,δεν φοβάμαι τίποτα,έχω ξενερώσει
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #240 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 06:57:25 μμ »
Γιατι αυτο αποφάσισε η πλειοψηφια όταν καναμε δημοσκοπιση

Αποσυνδεδεμένος raniasop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 330
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #241 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 07:27:08 μμ »
Λοιπόν κορίτσια εγώ μίλησα με τον δικηγόρο και προτίθεται να έρθει στην συνάντηση, ν'ακούσει τι θα ειπωθεί και να μας κατευθύνει.Πάντως και ο ίδιος μου επισήμανε ότι αν βρούμε πολλά κωλύματα από μέλη της πρώην ΠΕΑΝ ή κάτι μας χαλάει, καλύτερα να ξεκινούσαμε κάτι απ'την αρχή.Σα να παίζουμε χαλασμένο τηλέφωνο νιώθω ώρες- ώρες...Δεν ξέρω, πείτε μου τι να κάνω.Δεν θέλω να κινούμαι μόνη μου.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:32:29 »

Αποσυνδεδεμένος Αγγελικη80

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 180
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Μονιμη Αναπληρωτρια
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #242 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 07:34:40 μμ »
Λοιπόν κορίτσια εγώ μίλησα με τον δικηγόρο και προτίθεται να έρθει στην συνάντηση, ν'ακούσει τι θα ειπωθεί και να μας κατευθύνει.Πάντως και ο ίδιος μου επισήμανε ότι αν βρούμε πολλά κωλύματα από μέλη της πρώην ΠΕΑΝ ή κάτι μας χαλάει, καλύτερα να ξεκινούσαμε κάτι απ'την αρχή.Σα να παίζουμε χαλασμένο τηλέφωνο νιώθω ώρες- ώρες...Δεν ξέρω, πείτε μου τι να κάνω.Δεν θέλω να κινούμαι μόνη μου.
Αυτο εννοουσα και εγω με το προηγουμενο μνμ.Ισως ειναι πιο ευκολο να φτιαξουμε καινουριο συλλογο απο το να ενεργοποιησουμε τον υφισταμενο(τροποποιηση καταστατικου,παρουσια παλιων μελων της ΠΕΑΝ,ψηφοφορια κ.τ.λ.Η ιδρυση ενος καινουριου συλλογου,απαιτει παρουσια και υπογραφη του καταστατικου απο 20 ενηλικα μελη.Μετα καταθεση του στο πρωτοδικιο κτλ(οτι χρειαζεται και για την τροποποιηση του καταστατικου).Αφου ετσι και αλλιως δικηγορος θα ερθει,Ας μην μπλεκουμε με την υπαρχουσα κατασταση...

Αποσυνδεδεμένος petam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #243 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 10:01:12 μμ »
στην συγκροτηση της πεαν μπορουν να ψηφισουν ή να γινουν μελη μόνο ενεργοί αναπληρωτες εχω την εντυπωση.
μπορουν να συμμετεχουν πολλοι αλλα δεν μπορουν να ψηφίσουν για την συγκρότηση της ατομα που δνε ειναι ηδη αναπληρωτες.
ολοι χρειαζονται να μην παρερμηνευτουν τα λογια μου, η συμμετοχη μετραει περισσοτερο απο την ψηφο ειδικα οταν η φωνη μας ειναι δυνατη ...

Αποσυνδεδεμένος MAITS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #244 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 11:02:07 μμ »
Αν κάνετε καινούριο καταστατικό, γιατί δε βάζετε και τις μόνιμες στο κόλπο; Κάποιοι έτσι ίσως τρομάξουν! Μας έχουν σπάσει σε χίλια δυο κομμάτια, για να μην υπάρχει συλλογικότητα.
Καταλαβαίνω ότι τις διακρίνει κάποια νωθρότητα και ίσως έχουν επαναπαυθεί αλλά τα προβλήματα είναι κοινά, ιδιαίτερα του χρόνου που δεν θα υπάρχουν προνήπια. Άρα και γι` αυτές χτυπάει η καμπάνα! Είδατε τι έγινε φέτος με τις υποχρεωτικές αποσπάσεις από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ.

Τώρα, βέβαια, θα μου πείτε τρέχουν οι άνεργες και οι ξεκρέμαστες για να επωφεληθούν και οι μόνιμες.  Δίκιο θα έχετε αλλά κάποια στιγμή πρέπει να γίνει η αρχή και να είμαστε ενωμένοι γιατί ο οδοστρωτήρας έρχεται για όλες!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 22, 2013, 11:05:42 μμ από MAITS »
Οι εκπαιδευτικοί τελείωσαν...τους πάτησαν τα τραίνα!

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #245 στις: Δεκέμβριος 22, 2013, 11:53:24 μμ »
Αυτο εννοουσα και εγω με το προηγουμενο μνμ.Ισως ειναι πιο ευκολο να φτιαξουμε καινουριο συλλογο απο το να ενεργοποιησουμε τον υφισταμενο(τροποποιηση καταστατικου,παρουσια παλιων μελων της ΠΕΑΝ,ψηφοφορια κ.τ.λ.Η ιδρυση ενος καινουριου συλλογου,απαιτει παρουσια και υπογραφη του καταστατικου απο 20 ενηλικα μελη.Μετα καταθεση του στο πρωτοδικιο κτλ(οτι χρειαζεται και για την τροποποιηση του καταστατικου).Αφου ετσι και αλλιως δικηγορος θα ερθει,Ας μην μπλεκουμε με την υπαρχουσα κατασταση...
Συμφωνώ κι εγω,νομίζω οτι είναι το πιο σωστό

Αποσυνδεδεμένος pandwra

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 407
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #246 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 08:39:27 πμ »
Σε ευχαριστουμε Ράνια για την ενημέρωση.
Η αλήθεια είναι πως υπάρχουν κάποια σημεία στο μνμ κι εμενα με προβληματιζουν... αλλά θα τα αφησω στην ακρη για την ωρα.
Πάντως δεν εχει γινει κανενα διασυρμός απο και προς κανέναν...

Το ότι η ΠΕΑΝ απετυχε μια φορά δεν σημαίνει ότι θα αποτυχαίνει παντα...

Από εκει και πέρα έχω μια πολύ μικρή απορία, αφού το πρωην προεδρειο της ΠΕΑΝ μας παρακολουθει και βλέπει πως ζητούμενο των συναδέλφων ειναι η επανεργοποιηση του συλλογου γιατι δεν μας εκαναν οι ιδιες μια προσκληση. Κταλαβαινω πως πλεον είναι σε διαφορετική θέση (μονιμες) και τα δικά μας ζητούμενα δεν τους απασχολουν άρα και θα πρέπει να παραιτηθούν.

Όπως επισήμανες κι εσύ έχουμε δηλώσει Γενική Συνάντηση κι όχι Γενική Συνέλευση, άρα δεν παρανομούμε κάπου. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο ποιοι και πόσοι μπορούν να προσέλθουν σε μια πρωτη γενική συνάντηση κι όταν με το καλό γίνει κάλεσμα από την ΠΕΑΝ σε μια Γενική Συνέλευση (δυστυχως δεν υπάρχει χρόνος και χρήμα για πολυτέλειες...).

και αν μου επιτρεπετε τελος θα ηθελα να σχολιασω κατι. Το αίτημα της διετους υποχρεωτικής φοιτησης στο νηπιαγωγείο πρεπει να είναι αίτημα εν γένει του κλάδου, πόσο μάλλον των μονίμων κι όσω ήδη εργάζονται. Το  να υπάρχει απαίτηση να το διεκδικησουμε οι αναπληρώτριες (οι οποίες στην πλειοψηφια μας είμαστε και άνεργες)....

Για μια ακόμα φορά πάντως προκύπτει η αναγκη για ενα συλλογικό οργανο επροσώπισης όλων των ΠΕ60 στο σύνολό μας!

Θα μπορουσα να σχολιασω κι αλλα, αλλά όπως είπα δεν έχει νόημα, ας δουμε τι θα πουν και οι υπολοιποι!


Κορίτσια καλημέρα.
Από όλη αυτή τη χθεσινή αναστάτωση θα ήθελα να κρατήσω το εξής: Κάτι καινούριο και μάλλον δυνατό ξεκινάει για αγχώνονται οι παλαιότερο, για να υπάρχουν κινήσεις και ξεσπάσματα. Η παλιά πρόεδρος της ΠΕΑΝ είναι ένας  εξαίρετος άνθρωπος, και πραγματικά δυσκολεύομαι να καταλάβω τι ακριβώς την ενόχλησε. Η ίδια μας πήρε κοντά της σε κάποια συνάντηση του συντονιστικού και μας μίλησε  πολύ όμορφα. Μάλλον κάτι παρεξηγήθηκε!
Ακόμα κι έτσι όμως εμείς στη συνάντησή μας θα μιλήσουμε για όλα όσα μας αφορούν και θα κινηθούμε αναλόγως. Η παρουσία του δικηγόρου (κατά προτίμηση αυτού στον οποίο απευθυνθήκαμε την περίοδο το λεγόμενου ΟΑΕΔ) είναι απαραίτητη, μιας και θα μας λύσει άμεσα πολλές απορίες. Όλα θα πάνε καλά, αυτό δείχνει και η δυναμική της συσπείρωσής μας.

Αποσυνδεδεμένος dimi-asia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κάθε εμπόδιο για καλό!!
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #247 στις: Δεκέμβριος 25, 2013, 01:57:46 μμ »
Καλα Χριστουγεννα με υγεια σε όλους μας κ στις οικογένειες μας!Ας ειμαστε ψύχραιμοι κ με συντονισμένες κινήσεις κατι θα βγει!! ;)

Αποσυνδεδεμένος zoi83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #248 στις: Δεκέμβριος 25, 2013, 05:52:41 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι μια απορία την έχω.Θα είναι γενική συνέλευση ή γενική συνάντηση;Γιατί όντως δεν γίνεται να έρχονται άτομα από επαρχία μια και δυο φορες.Αλλά έτσι όπως το βλέπω, αν δεν δούμε την δυναμικότητά μας, δεν μπορούμε να προχωρήσουμε σε εκλογές.

Θα ήθελα κι εγώ να πω κάτι πάνω στο συγκεκριμένο θέμα! Τελικά θα είναι συνάντηση όπου θα συζητήσουμε θέματα που μας αφορούν ή θα ψηφήσουμε για την πεαν? και το ρωτάω αυτό γιατί μίλησα και με κάποιες κοπέλες προς αιτωλοακαρνανία- ήπειρο και είπαμε ότι επειδή είναι το οικονομικό στη μέση, όπως και για όλους είναι και δεν μπορούμε να πηγαινοερχόμαστε αθήνα τόσο εύκολα, μήπως είναι καλύτερα να έρθουμε όταν θα γίνει η ψηφοφορία?και να κανω και μία άλλη πρόταση? εάν είναι συνάντηση θα μπορούσαμε την ίδια μέρα να γίνουν συναντήσεις και αθήνα και πάτρα και θεσσαλονίκη, όπου έτσι πιστεύω η συμμετοχή θα είναι μεγαλύτερη και η κάθε συνάντηση θα έχει μία συντονίστρια που θα συννενοηθεί με τις άλλες για τις αποφάσεις που πάρθηκαν. έτσι ίσως την μέρα που θα γίνει η ψηφοφορία η συμμετοχή θα είναι μεγαλύτερη εφόσον θα έχουμε προσπαθήσει πλέον και από θεσσαλονίκη και από πάτρα να καταλάβουν όλοι οι νηπιαγωγοί ότι είναι σημαντικό να έρθουν να ψηφίσουν.
απλά κάνω μία πρόταση!πιστεύω με ένα καλό συντονισμό μπορεί κάτι να βγει!

Αποσυνδεδεμένος ELEN LIA

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1106
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #249 στις: Δεκέμβριος 25, 2013, 10:22:39 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά ...... συμφωνώ  με την πρόταση σου, και πιστεύω πως συμφωνούν και ΄λοες όσες είμαστε από μακριά (π.χ. από Βόρεια Ελλάδα, Κρήτη ,Ηπειρο, Θεσσαλία κτλ) το θέμα είναι αν η πρόταση είναι εφικτή και μπορεί να πραγματοποιηθεί!!!!!!!! :-\
Βάλε στόχο το φεγγάρι.Ακόμα και αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ΄αστέρια.:)

Αποσυνδεδεμένος zoi83

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 189
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #250 στις: Δεκέμβριος 25, 2013, 10:59:19 μμ »
ας απαντησουν και οι αλλες κοπελες που ψηφισαν για την συναντηση αν συμφωνουν και τοτε το κανονιζουμε με τις συντονιτριες που ειχαμε βγαλει και μεταξυ μας!

Αποσυνδεδεμένος Roula_S

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γενική Συνάντηση ΠΕ60
« Απάντηση #251 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 08:34:37 πμ »
Αυτή ή συνάντηση είναι πολύ σημαντική και πρέπει να έχουμε κόσμο,θα παρευρίσκεται ο Μπράτης κ ο Κικινής ,οι οποίοι αν δουν συμμετοχή ίσως να μας πάρουν πιο σοβαρά στο μέλλον.Επίσης,επειδή θα υπάρχει η παρουσία δικηγόρου μπορεί να οδηγηθούμε στη δημιουργία νέου συλλόγου ( ανάλογα τι θα μας συμβουλεύσει) οπότεθαγίνει και την ίδια μέρα η ψηφοφορία .Ακόμα κ να μην γίνει την ίδια μέρα αρκούν 20 άτομα,οπότε για όποιες είναι πραγματικά δύσκολο να μην χρειαστεί να ξανά έρθουν Αθήνα .

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.