*

Αποστολέας Θέμα: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;  (Αναγνώστηκε 254667 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #574 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 02:16:15 μμ »
Αν καταργηθεί ο ΑΣΕΠ και γυρίσουμε σε επετηρίδα με βάση τα μόρια μόνο προϋπηρεσίας οι νέοι θα διορισθουν το 2135 με τη σειρα που θα πάρουν ! Ο ΑΣΕΠ μαζί με την προϋπηρεσία ειναι απαραίτητος !

Δεν είστε και πολύ ειλικρινείς οι ασεπολάτρες!!!!!!!!!! Δεν έχουν κανένα πρόβλημα οι νέοι να πάνε σε δυσπρόσιτα να αποκτήσουν προυπηρεσία, οι ασεπολάτρες έχετε τέτοια προβλήματα  :P γιατί δεν θέλετε να κυνηγήσετε την προυπηρεσία (δουλεύετε αλλού για όσο χρειαστεί μέχρι τον διορισμό, ή σας συντηρούν τα εισοδήματα των γονιών σας κλασσικά). Αν δοθεί διπλασιασμός στα δυσπρόσιτα και μετρά για τον διορισμό οι νέοι μπαίνουν ισότιμα στο παιχνίδι. Μάλλον αυτό είναι που σας ανησυχεί... Γι αυτό οι νέοι πρέπει να στηρίξουν την μοριοδότηση μέσω προυπηρεσίας αρκεί να προτίθενται να δουλέψουν κάποια χρόνια σε δυσπρόσιτα, αυτό ίσχυε ανέκαθεν στην εκπαίδευση για διορισμό.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2015, 02:35:52 μμ από animanim »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:30:36 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #575 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 02:26:37 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση στους ΑΣΕΠοφοβηκούς: διαφωνείτε με την προσμέτρηση των μορίων του ασεπ γιατί είστε νέοι και δεν προλάβατε να δώσετε κάποιον ή (το θεωρώ πιθανότερο) δε καταφέρατε ποτέ να περάσετε τη βάση ή δε μπήκατε ποτέ στον "κόπο" να δώσετε; Αν συμβαίνει το 2ο ή το 3ο δε νομίζω πως δικαιούστε να μιλάτε. Με το παρδόν κιόλας.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2015, 02:28:36 μμ από physikos.50 »

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #576 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 02:28:59 μμ »
Το ΣτΕ δεν μιλά για ασεπ αλλά για αξιοκρατία τηρουμένου του 3848...αν καταργηθεί μήπως αλλάζουν;...
Aν οι πινακες βγουν μεσω ασεπ το ΣτΕ δεν θα εχει προβλημα ακομα και αν δεν γινει με γραπτο
διαγωνισμο παρα μονο με μοριοδοτξδη

Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #577 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 02:34:23 μμ »
δε νομίζω πως δικαιούστε να μιλάτε. Με το παρδόν κιόλας.  ;)

τι επιχειρήματα, τι ήθος!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:30:36 »

Αποσυνδεδεμένος tinyeye

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #578 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 02:51:04 μμ »
Να κάνω μια ερώτηση στους ΑΣΕΠοφοβηκούς: διαφωνείτε με την προσμέτρηση των μορίων του ασεπ γιατί είστε νέοι και δεν προλάβατε να δώσετε κάποιον ή (το θεωρώ πιθανότερο) δε καταφέρατε ποτέ να περάσετε τη βάση ή δε μπήκατε ποτέ στον "κόπο" να δώσετε; Αν συμβαίνει το 2ο ή το 3ο δε νομίζω πως δικαιούστε να μιλάτε. Με το παρδόν κιόλας.  ;)

Υπαρχουν ειδικοτητες που στους πινακες τους δεν υπαρχει ουτε ενας να εχει περασει την βαση του ΑΣΕΠ σε ολους τους διαγωνισμους, οποιοσδηποτε  ανηκει εκει πρεπει να εχει πολυ θρασος να βγει να μιλησει. Αυτοι ειναι που καινε ουσιαστικα και αυτους που δεν ηθελαν να δωσουν. Αυτοι ειναι που δεν δινουν ελπιδα σε  ονειρα  για διορισμο με παλαιοτητα. Τι θα πει ο Κουρακης στους νεους  αυτων των ειδικοτητων που δεν προλαβαν να δουλεψουν επειδη κλειδωσαν οι πινακες, κοιταξτε διοριζω αυτους που αποτυχαν και δεν σας δινω ευκαιρια?
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2015, 02:58:05 μμ από tinyeye »
he who tries to shine , dims his own light

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #579 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:00:12 μμ »
Λοιπόν, όπως καταργήθηκε η επετηρίδα και η σειρά που έδινε έτσι καταργείται και ο ΑΣΕΠ και τα μόρια που έδινε. Το θέμα είναι αποφασισμένο και είναι μάταιο να το συζητάμε!
Κατά τα λοιπά, θα γίνει ένας νέος πίνακας. Δε θα έχει μέσα φροντιστήρια φυσικά (κρίμα γιατί έχω 15 χρόνια φροντιστήρια :(). Ούτε εκπαίδευση ενηλίκων (πάλι κρίμα). Τί θα έχει;
Θα έχει παλαιότητα πτυχίου, μεταπτυχιακά, ξένες γλώσσες (μπορεί και δύο γλώσσες), βαθμό πτυχίου, ecdl, κοινωνικά κριτήρια και φυσικά προυπηρεσία (συζητάνε αν βάλουν και τα ιδιωτικά σχολεία στην προυπηρεσία και μάλλον θα το κάνουν). Το πόσο θα μετράει το καθένα από τα παραπάνω είναι προς συζήτηση. Μπορούμε λοιπόν να συζητήσουμε το πόσο θέλουμε να μετράει το κάθε παραπάνω κριτήριο ή να συζητάμε στον αέρα για την αποφασισμένη κατάργηση των  μορίων ΑΣΕΠ.
Όσο για μένα (που είμαι φιλόλογος) και τη σειρά βαρύτητας κάθε κριτηρίου:
Tί θεωρώ σωστό; 1. Προυπηρεσία 2. Παλαιότητα πτυχίου 3. Κοινωνικά κριτήρια και τα υπόλοιπα με λίγη βαρύτητα.
Τί με συμφέρει; 1. Παλαιότητα πτυχίου 2. Μεταπτυχιακά 3. Ξένες γλώσσες (να βάλει τρεις σε επίπεδο Γ2). Με συμφέρει επίσης να προστεθεί η προυπηρεσία 12 μηνών που έχω στα ιδιωτικά στην προυπηρεσία 6 μηνών που έχω στα δημόσια. Κοινωνικά κριτήρια θα με τσακίσουν!
Αυτά! Ας μιλήσουμε για αυτά λοιπόν! Όποιος βέβαια θέλει μπορεί να ανοίξει θέμα " άδικη η κατάργηση του ΑΣΕΠ και των μορίων του" και να βγάλει εκεί τον (δικαιολογημένο ίσως) πόνο του. Εγώ πάντως όταν το 1996 που πήρα πτυχίο καταργήθηκε η επετηρίδα (θα ήμουν διορισμένος τώρα) δεν έκανα σαν μικρό παιδί όπως εσείς τώρα! Grow up!

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #580 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:16:54 μμ »
@ Πίπη75, βλέπω πως έχεις πληροφορίες που δεν έχουμε εμείς. Όταν το θέμα τεθεί θα δούμε αν πολλοί με ΑΣΕΠ θα χαρίσουν έτσι απλά την επιτυχία τους.   Αν υπάρξει τέτοια μαξιμαλιστική πρόταση υπερ της προυπηρεσίας το πολιτικό κόστος θα είναι μεγάλο και κυρίως η ρετσινιά της συνέχισης του πελατειακού κράτους.

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #581 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:23:21 μμ »
Παλαιότητα πτυχίου; αθάνατο ελληνικό πνεύμα! ;D ;D ;D ;D τι σκαρφίζεται ο κόσμος για να διοριστεί αμέτι μου χαμέτι....έδωσε ς ασεπ; μάζεψες προϋπηρεσία; ε θα σε φάω λάχανο!!! ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #582 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:26:57 μμ »
την παλαιότητα λοιπόν την  είχα ακούσει κι εγώ....την θέλει η ΟΛΜΕ και ο Μπράτης και η παρέα του που δεν ήθελαν με τιποτα μα με τιποτα ασεπ... και είπαν δεν βολεύουμε τους κολλητούς μας;

Αποσυνδεδεμένος pipis75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #583 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:27:28 μμ »
Μα δεν μπορεί να διατηρήσει μόρια ενός κριτηρίου που καταργείται! Ο μόνος τρόπος να διατηρήσει τα μόρια ΑΣΕΠ είναι να πει ότι θα προκηρύξει ΑΣΕΠ, κάτι που έχει αποκλείσει. Η επιλογή "διατηρώ μόρια ΑΣΕΠ και προκηρύσσω άλλον" τους είναι πολύ πιο επώδυνη εκλογικά από την επιλογή "κάνω κολοτούμπα και προκηρύσσω ΑΣΕΠ"!
Λοιπόν, αυτά! Δε θέλω να επαναλαμβάνομαι. Τα λέμε με την επίσημη ανακοίνωση των σχετικών αποφάσεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:29:45 μμ από pipis75 »

Αποσυνδεδεμένος mirsini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #584 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:36:53 μμ »
pipis ξέχασες και την παιδαγωγική επάρκεια, την οποία έχουν αναφέρει πολλές φορές στο πρόγραμμά τους ότι και αυτή είναι που θα πρέπει να μετράει...

νομίζω ότι είναι και ο λόγος που καταργούν το γραπτό διαγωνισμό ασεπ, ως εξετάσεις δηλαδή πάνω στο γνωστικό αντικείμενο...

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #585 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:40:15 μμ »
Ποια παιδαγωγική επάρκεια; σαν κι αυτή του 3848;...

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #586 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:49:45 μμ »
Δεν αμφιβάλλω ότι δεν θα γίνει αυτό που λέει o pipis (αφού ξέρει... ), απλώς δεν αμφιβάλλω επίσης ότι θα τους πάρουν με τις ντομάτες.... αν όντως τα κάνουν.

 Ξέρετε πόσοι-ες 55άρηδες και βάλε θα ξεφυτρώσουν με κοινωνικά κριτήρια;;; Άγαμες, τρίτεκνοι, καρκινοπαθείς, θύματα τρομοκρατικών χτυπημάτων...
Επίσης διδάκτορες που δούλευαν σε πανεπιστήμια με βιογραφικά-τραπεζομάντηλα....

Να ξέρετε ότι θα εκπλαγήτε με τους πίνακες αν έχουν όλα αυτά τα κριτήρια...

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #587 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:53:09 μμ »
Animanim οτι θες λες γιατί δεν ξέρεις η είσαι σε κάποια ειδικότητα που δεν έχει κόσμο να περιμένει ! Εγώ εχω και ΑΣΕΠ και τεράστια προϋπηρεσία και μεταπτυχιακό και παλαιότητα πτυχίου και ξενες γλώσσες και ecdl . Όπως κατάλαβες δεν είμαι και μικρός ! Πίστεψε με υπάρχει κόσμος που έχει τα ίδια με εμένα προσόντα και κάποιοι έχουν και διδακτορικο ! Μου ειναι αδιάφορο τι θα διαλέξουν γιατί θα εχω καλή θέση με οποίο κριτήριο. Για την ιστορία εχω πάρει σβάρνα και τις ραχουλες τα πρώτα χρονια για να μπορώ να δουλεύω κοντά τώρα ! Αν μπει κριτήριο μόνο προϋπηρεσία υπάρχουν πολύ που θα πανε πριν απο τους νέους στη σειρα . Οι νέοι στις περισσότερες ειδικότητες θα αποκλειστούν !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 353
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.