*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις 2011  (Αναγνώστηκε 227515 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #812 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 07:16:40 μμ »

Συνάδελφε ΡΑ, σου το έχω ξαναγράψει και με επιβεβαιώνεις, ότι προσπαθείς να εξαντλήσεις τον συνομιλητή σου με τα πιο μακροσκελή μηνύματα που γράφονται εδώ μέσα (και όχι μόνο) και μάλιστα χωρίς να απαντάς σ`αυτά που σου γράφω.
Θα σου γράψω 2-3 βασικά, γιατί δεν αντέχω να διαβάσω ολόκληρο το μήνυμα σου. Φαντάζεσαι τι θα γινόταν αν σου απαντούσα με ανάλογου μεγέθους μήνυμα;
Αν και δεν έκανα χαρακτηρισμούς εσύ έχεις μετατρέψει τη συζήτηση σε προσωπική. Θα σου απαντήσω λοιπόν ότι μπορεί να θεωρείς τον εαυτό σου τέλειο, είναι όμως πολύ άχαρη η αυτοπροβολή. Σίγουρα πολλοί έχουν κάνει περισσότερα από σένα, αλλά δεν το διατυμπανίζουν και επειδή με ρωτάς πού ήμουν σε παραπέμπω στα μηνύματα που έγραφα πριν καν εγγραφείς στο forum, αλλά και σε όσους με ξέρουν. Δεν πρόκειται να γράψω τίποτα για τον εαυτό μου γιατί δεν είναι του χαρακτήρα μου.
Η συμπάθεια σου προς τη Διαμαντοπούλου φαίνεται πολύ καθαρά από τα μηνύματα σου, αλλά δεν είναι κακό αυτό ούτε αν έχεις αλλάξει. Με συγχωρείς που δεν παρακολουθούσα τόσο πολύ τη Διαμαντοπούλου όσο εσύ, για να θυμάμαι τις ατάκες της.
Προσπαθείς να μου αποδείξεις σήμερα ότι ο κλάδος δεν υποστήριξε τους εκπαιδευτικούς που ήταν και είναι αποσπασμένοι στα γραφεία και με ρωτάς πού ήμουν, τη στιγμή που τα έγραφα και τα υποστήριζα χρόνια τώρα.
Από την άλλη όμως, μας γράφεις:
Όπως ξέρεις, από το 1982 και μετά ( σε σιωπηρή συμφωνία ΟΛΜΕ-κυβερνήσεων), δεν γίνονταν σχεδόν καθόλου προσλήψεις διοικητικών υπαλλήλων για το Υπουργείο Παιδείας ( όχι μόνον στην κεντρική υπηρεσία, αλλά στις Περιφερειακές Διευθύνσεις, στις Διευθύνσεις εκπαίδευσης, τα γραφεία εκπαίδευσης, κ.α. υπηρεσίες της εκπαίδευσης  - μιλάμε για χιλιάδες οργανικές θέσεις Δ.Υ.). Τις ανάγκες, τις κάλυπταν με αποσπάσεις χιλιάδων εκπαιδευτικών ( σε αυτές τις θέσεις θα έπρεπε να υπηρετούν διοικητικοί υπάλληλοι). Αυτό, το έκαναν κυρίως για δύο λόγους:

Αποφάσισε λοιπόν, χωρίς να οδηγείς τη συζήτηση αλλού.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:26:25 »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #813 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 07:58:02 μμ »
Συνάδελφε jak_13

Παρατηρώ ότι ενώ σε αυτό το θέμα γινόταν συγκεκριμένη συζήτηση, εσύ άρχισες να συμμετέχεις σε αυτήν ακριβώς την στιγμή που διατύπωσα την γνώμη μου σχετικά με το αν πρέπει να υπηρετούν σε γραφεία εκπαιδευτικοί, ή όχι( εγώ πιστεύω ότι δεν πρέπει για τους λόγους που εξήγησα αναλυτικά).
Και φυσικά, κατέληξες σε χαρακτηρισμούς ως συνήθως ( "υποστηρικτής της Διαμαντοπούλου". Λες και κάτι τέτοιο θα ήταν κάποιας μορφής επιχείρημα ακόμα και αν ίσχυε).
Προφανώς λοιπόν, σε ενόχλησε η άποψη που διατύπωσα.

Δεν ξέρω το γιατί σε ενοχλεί τόσο πολύ αυτή η τοποθέτηση ( με την οποία στο κάτω-κάτω άλλοι θα συμφωνούν και άλλοι  θα διαφωνούν), θα σου θυμίσω όμως το γνωστό ρητό: ουδείς αναντικατάστατος ( σε γραφεία, γραφειάκια, υπηρεσίες, και γενικότερα οπουδήποτε).

Και κάτι άλλο βασικό κατά τη γνώμη μου:

Ο κύριος λόγος για τον οποίο έχει προσληφθεί ένας εκπαιδευτικός, είναι το να κάνει μάθημα στο σχολείο.
Δεν είναι να τριγυρνά από γραφείο σε γραφείο αποφεύγοντας να υποστεί την ταλαιπωρία ( που ωστόσο είναι υποχρέωσή του) να πάει στο σχολείο του ( που πολλάκις είναι μακριά από το σπίτι του-και όχι κοντά όπως το γραφείο στο οποίο βρίσκεται) και να διδάξει τους εκεί μαθητές του
( Πόσες φορές έχουμε παραδείγματα "εκπαιδευτικών" που ενώ θα έπρεπε να είναι στο σχολείο τους σε κάποιο νησί - ή τέλος πάντων απομακρυσμένο μέρος - είναι επί χρόνια "τρυπωμένοι" σε γραφεία επί σειρά ετών? Πρόκειται για χάλι. Χάλι το οποίο ιδεολογικοποιείται κιόλας, με ψευδαισθήσεις περί "αναντικατάστατου" όσων ενώ φέρουν ιδιότητα διδασκάλου, σφραγίζουν έγγραφα επί σειρά ετών).
Είναι άλλο ζήτημα να ισχυριστεί κάποιος ότι ορισμένοι έμπειροι εκπαιδευτικοί που έχουν διδάξει για χρόνια θα πάνε να βοηθήσουν την διοίκηση πριν πάρουν σύνταξη ( εγώ διαφωνώ και με αυτό για τους λόγους που προανέφερα), και διαφορετικό το να έχουμε εκπαιδευτικούς που τριγυρνάνε από γραφείο σε γραφείο προκειμένου να μην υπηρετήσουν στο σχολείο τους ( κάτι "απομακρυσμένο" συνήθως).

Αυτό το "χάλι", θα πρέπει να τελειώσει κάποτε.
Και θα τελειώσει, λόγω της σαρωτικής για την χώρα μας οικονομικής κρίσης ( και του άθλιου τρόπου με τον οποίο την διαχειρίζεται η πολιτική ελίτ).
Καλό θα ήταν, να "τελειώσουμε" με αυτό το χάλι κατ' επιλογήν.
Αφού όμως δεν μπορέσαμε να κάνουμε κάτι τέτοιο, ας γίνει και "με το ζόρι" .
Και τότε, θα επιστρέψουν στα σχολεία τους ( επιτέλους) οι φέροντες την ιδιότητα του "διδασκάλου χωρίς μαθητές" ( και που τους έχει "μεγάλη ανάγκη" το γραφείο που είναι δίπλα στο σπίτι τους). Και την δουλειά της διοίκησης, θα την κάνουν διοικητικοί . Και την εκπαιδευτική δουλειά θα την κάνουν εκπαιδευτικοί ( και όποιος εκπαιδευτικός νομίζει ότι του ταιριάζει η διοίκηση και όχι η τάξη, να παραιτηθεί και να πάει να δώσει ΑΣΕΠ διοικητικών υπαλλήλων, και όχι να προσλαμβάνεται ως εκπαιδευτικός και να μην πηγαίνει ποτέ "στο νησάκι του"-'η όπου αλλού ανήκει- να διδάξει τους μαθητές του).

Υ.Γ1. Είπαμε ως κοινωνία να βοηθούν και κάποιοι εκπαιδευτικοί στην Διοίκηση ( από το 1982 και μετά), ώστε να βοηθηθεί και ο κλάδος των εκπαιδευτικών σε διορισμούς-μεταθέσεις-αποσπάσεις.
Όλα καλά.
Αλλά δείτε το χάλι στο οποίο καταλήξαμε ( χάλι που ο κάθε πολιτικάντης μπορεί να εκμεταλλευτεί συνθηματολογώντας εναντίον δικαίων και αδίκων όποτε θέλει): "Διδάσκαλοι", να τριγυρνούν από γραφείο σε γραφείο επί σειρά ετών ( Και μιλούν και φέρονται ωσάν να είναι αναντικατάστατοι εκεί. Ποιοι? Αυτοί που δεν πάνε στο απομακρυσμένο σχολείο τους να διδάξουν τους μαθητές τους!).
Και όχι μόνον αυτό, αλλά υποτιμούν συλλήβδην και κάθε άλλον, ισχυριζόμενοι ότι "δεν μπορεί να κάνει την δουλειά" ( π.χ. η τέως αεροσυνοδός, η οποία μια και το λέμε, όταν ήταν αεροσυνοδός πήγαινε στις πεντέμιση το πρωί με το ελικοφόρο και 10 μποφώρ αέρα, και συνέδεε την Αθήνα με το απομακρυσμένο νησάκι. Έκανε την δουλειά της δηλαδή. Δεν είναι σαν τον "διδάσκαλο χωρίς μαθητές" που δεν διδάσκει επί σειρά ετών διότι "τον έχει μεγάλη ανάγκη το γραφείο που τυγχάνει  να είναι δίπλα στο σπίτι του"! !
Τι να πω.

Y.Γ2: Αν ο κλάδος πίστευε ότι πρέπει να υπηρετούν και κάποιοι εκπαιδευτικοί σε γραφεία ( χωρίς το χάλι που επικρατεί εδώ και δεκαετίες όμως), ας το έλεγε καθαρά τότε που ετέθη το θέμα και συζητήθηκε δημόσια: 2009-2010 δηλαδή). "Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο, ουδέν λάθος αναγνωρίζεται"!

Υ.Γ.3: Αν κουράζεσαι με το μέγεθος των τοποθετήσεών μου, μπορείς κάλλιστα να μην τις διαβάζεις και να μην απαντάς σε αυτές. Τέλος πάντων, είναι δικαίωμά σου να κάνεις όπως νομίζεις, επ' αυτού.
Αλλά ότι και αν κάνεις εσύ για τον εαυτό σου, εγώ την γνώμη μου θα την λέω ( και θα προσπαθώ να το κάνω στοιχειοθετημένα).
Είναι δικαίωμά μου, και θα το ασκώ όποτε μπορώ και θέλω.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2012, 08:45:12 μμ από PA »
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #814 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 08:42:45 μμ »
...με απαλλαξες απο τον "κοπο"να τα πω κι εγω αυτα...ισως πιο χοντρα και με κινδυνο διαγραφης βεβαια!
καλη χρονια, κι ολες/οι  που με τρομο σκεφτονται τα νησακια, τα οποια ΟΙ  ΙΔΙΟΙ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ως τοπο μεταθεσης/διορισμου, με το καλο να μας ξαναρθουν!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 30, 2012, 08:48:18 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #815 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 08:48:10 μμ »
Με το καλό να επιστρέψουν στα νησάκια τους συνάδελφε zhto29.
Με το καλό.
Γιατί εκεί είναι η θέση τους.
Και θα γίνει αυτό, λόγω της τρομερής οικονομικής κρίσης που περνά ο τόπος μας ( "με το ζόρι" δηλαδή, αλλά καλύτερα έτσι παρά καθόλου).
Είπαμε να διευκολυνθεί ο κλάδος κάπως, αλλά όχι αυτό το χάλι!

Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:26:25 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #816 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 08:50:10 μμ »
Πάλι τα ίδια! Εξακολουθείς να αυθαιρετείς για να συμπεράνεις τι με ενόχλησε, να συμπεράνεις τις θέσεις μου και να γράψεις το γνωστό κατεβατό, που ως επαναλαμβανόμενα, έχουν ήδη απαντηθεί και από άλλους συναδέλφους. 
Ο λόγος που μπήκα στη συζήτηση ήταν για να τονίσω τις αντιφάσεις σου, αρχικά για τις θέσεις του κλάδου, μετά για τη Διαμαντοπούλου και τέλος για τους αναντικατάστατους! Προφανώς θα χαρείς να επαληθευτεί η πρόβλεψη σου:
Σχετικά με τις εργασίες που σιγά-σιγά ανατίθενται σε ιδιωτικές εταιρείες ( με κόστος για τους εκπαιδευτικούς) jak_13, ένα έχω να πω: Και που είσαι ακόμα!
Έχουν πολλά να δουν "τα ματάκια μας"!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #817 στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 11:17:51 μμ »
...με απαλλαξες απο τον "κοπο"να τα πω κι εγω αυτα...ισως πιο χοντρα και με κινδυνο διαγραφης βεβαια!
καλη χρονια, κι ολες/οι  που με τρομο σκεφτονται τα νησακια, τα οποια ΟΙ  ΙΔΙΟΙ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ως τοπο μεταθεσης/διορισμου, με το καλο να μας ξαναρθουν!!!

Δεν θα διαφωνούσα με την ουσία της πρότασης, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω όμως με την πλήρη γενίκευση και τις δόσεις ειρωνείας και χαιρεκακίας που την περιβάλλουν.
Όσο για τον κίνδυνο διαγραφής, δεν πρέπει να τον αντιμετωπίζεις με τρόμο, καθ`ότι συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια. ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #818 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 12:14:16 πμ »

Και όχι μόνον αυτό, αλλά υποτιμούν συλλήβδην και κάθε άλλον, ισχυριζόμενοι ότι "δεν μπορεί να κάνει την δουλειά" ( π.χ. η τέως αεροσυνοδός, η οποία μια και το λέμε, όταν ήταν αεροσυνοδός πήγαινε στις πεντέμιση το πρωί με το ελικοφόρο και 10 μποφώρ αέρα, και συνέδεε την Αθήνα με το απομακρυσμένο νησάκι. Έκανε την δουλειά της δηλαδή. Δεν είναι σαν τον "διδάσκαλο χωρίς μαθητές" που δεν διδάσκει επί σειρά ετών διότι "τον έχει μεγάλη ανάγκη το γραφείο που τυγχάνει  να είναι δίπλα στο σπίτι του"! !
Τι να πω.

μα πού πάμε εμείς οι μελαχρινές με κάτω από 1, 70 ύψος.....(με τρόμο συλλογίζομαι).....ας διοριστώ σ' ένα νησάκι, κι έπειτα ας....τρομάξω....

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #819 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 12:20:23 πμ »
...με απαλλαξες απο τον "κοπο"να τα πω κι εγω αυτα...ισως πιο χοντρα και με κινδυνο διαγραφης βεβαια!
καλη χρονια, κι ολες/οι  που με τρομο σκεφτονται τα νησακια, τα οποια ΟΙ  ΙΔΙΟΙ ΕΠΕΛΕΞΑΝ ως τοπο μεταθεσης/διορισμου, με το καλο να μας ξαναρθουν!!!

Δεν θα διαφωνούσα με την ουσία της πρότασης, δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω όμως με την πλήρη γενίκευση και τις δόσεις ειρωνείας και χαιρεκακίας που την περιβάλλουν.
Όσο για τον κίνδυνο διαγραφής, δεν πρέπει να τον αντιμετωπίζεις με τρόμο, καθ`ότι συνηθισμένα τα βουνά από τα χιόνια. ;)

...ελπιζω να μην αφορουσαν τη φτωχη μου παραθεση οι δοσεις ειρωνειας και χαιρεκακιας !
...οσο για τα χιονισμενα βουνα...αστα καλυτερα, και δε μ αρεσει και το σκι...!

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #820 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 12:31:48 πμ »
Οι εκπαιδευτικοί πρέπει να είναι στην τάξη! Δε μου αρέσει το να παίρνει κάποιος απόσπαση σε γραφείο επείδή δεν μπορεί να πάρει απόσπαση/μετάθεση στο σπίτι του, αλλά το καταλαβαίνω...
Απλώς σκέφτομαι ότι το να είσαι εκπαιδευτικός θέλει μεγάλα ψυχικά αποθέματα... Υπάρχουν άνθρωποι που μετά από 15-20 χρόνια σε τάξη ίσως κουράστηκαν, για διάφορους λόγους, και  θέλουν ένα διάλειμμα 1 ή 2 χρόνων... Γιατί να μην έχουν τη δυνατότητα να πάνε για 1 ή 2 χρόνια (όχι παραπάνω, να μη χάνεις επαφή με την τάξη) σε κάποιο γραφείο; Και προσφέρεις στην υπηρεσία σου και μετά γυρνάς ανανεωμένος και με όρεξη για δουλειά! Όχι;; :-\
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #821 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 01:27:43 πμ »
Υπάρχουν άνθρωποι που μετά από 15-20 χρόνια σε τάξη ίσως κουράστηκαν, για διάφορους λόγους, και  θέλουν ένα διάλειμμα 1 ή 2 χρόνων... Γιατί να μην έχουν τη δυνατότητα να πάνε για 1 ή 2 χρόνια (όχι παραπάνω, να μη χάνεις επαφή με την τάξη) σε κάποιο γραφείο; Και προσφέρεις στην υπηρεσία σου και μετά γυρνάς ανανεωμένος και με όρεξη για δουλειά! Όχι;; :-\
Συμφωνώ απόλυτα σ'αυτό!
  

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #822 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 01:30:59 πμ »

Και όχι μόνον αυτό, αλλά υποτιμούν συλλήβδην και κάθε άλλον, ισχυριζόμενοι ότι "δεν μπορεί να κάνει την δουλειά" ( π.χ. η τέως αεροσυνοδός, η οποία μια και το λέμε, όταν ήταν αεροσυνοδός πήγαινε στις πεντέμιση το πρωί με το ελικοφόρο και 10 μποφώρ αέρα, και συνέδεε την Αθήνα με το απομακρυσμένο νησάκι. Έκανε την δουλειά της δηλαδή. Δεν είναι σαν τον "διδάσκαλο χωρίς μαθητές" που δεν διδάσκει επί σειρά ετών διότι "τον έχει μεγάλη ανάγκη το γραφείο που τυγχάνει  να είναι δίπλα στο σπίτι του"! !
Τι να πω.

μα πού πάμε εμείς οι μελαχρινές με κάτω από 1, 70 ύψος.....(με τρόμο συλλογίζομαι).....ας διοριστώ σ' ένα νησάκι, κι έπειτα ας....τρομάξω....

Αγαπητή adigoni, αφού με βοήθησες να διαβάσω και αυτό το κομμάτι του μηνύματος που ήταν χαμένο στο χάος θα αντιτάξω σ`αυτά τα σοβαρά επιχειρήματα ότι "ο καθείς εφ`ω ετάχθη". Δεν αρκεί μόνο το ωράριο για να γίνει σωστά μια δουλειά, γιατί όλες οι δουλειές δεν είναι ίδιες. Οπότε μην τρομάζεις. :)
Τώρα αν όλος ο κόσμος κάνει σωστά τη δουλειά του, πλην των εκπαιδευτικών, αυτό μόνο ο συνάδελφος το ξέρει. Εγώ συνάδελφε ΡΑ δεν υποτίμησα κανένα επάγγελμα, ούτε είπα ποτέ ότι είναι κανείς αναντικατάστατος. Εσύ;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις 2011
« Απάντηση #823 στις: Δεκέμβριος 31, 2012, 02:08:55 πμ »
Δεν ξέρω το γιατί σε ενοχλεί τόσο πολύ αυτή η τοποθέτηση ( με την οποία στο κάτω-κάτω άλλοι θα συμφωνούν και άλλοι  θα διαφωνούν), θα σου θυμίσω όμως το γνωστό ρητό: ουδείς αναντικατάστατος ( σε γραφεία, γραφειάκια, υπηρεσίες, και γενικότερα οπουδήποτε).


Πολυ επικραθη μια συναδελφος που συναντησα το θερος, η οποια μετα εξη συναπτα ετη αποσπασης σε γραφειο ατυχησε φετος, (το βυσμα της δεν εφθανε της καψερης), και επανηλθε στη μακρινη οργανικη της. Επικραθη πολυ γιατι περνουσε για αυτεπιβολη και αναντικαταστατη, σαν δεν ηξερε απο αδικιες…
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32304
  • Τελευταία: Aira
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160428
  • Σύνολο θεμάτων: 19218
  • Σε σύνδεση σήμερα: 820
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 574
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.