*

Αποστολέας Θέμα: Φιλόλογοι σε σχολικες μοναδες ειδικης αγωγης???  (Αναγνώστηκε 17551 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι σε σχολικες μοναδες ειδικης αγωγης???
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 01, 2009, 06:49:08 μμ »
συμφωνα με το ΦΕΚ ΕΑ το σεμιναριο πρεπει να ειναι ετησιο . ποσα απο αυτα που τρεχουν η' ετρεξαν ειναι τετοια .. ξερει  κανεις   να με πληροφορησει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι σε σχολικες μοναδες ειδικης αγωγης???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:17:59 »

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι σε σχολικες μοναδες ειδικης αγωγης???
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 18, 2009, 11:26:10 μμ »
Εγώ έχω αναπηρία 67% και άνω. Φέτος λέω να κάνω τα χαρτιά μου για την ειδική αγωγή. Όταν έβγαλα την αναπηρία στην Α/βάθμια επιτροπή το έγγραφο της αναπηρίας αναφέρει επάνω ότι θα την χρησιμοποιήσω για την συνέχιση της ασφάλειάς μου επάνω στον πατέρα μου. 'Οντως τότε εγώ επειδή ήμουν ανασφάλιστη είχα ανάγκη να παραμέινω ασφαλισμένη στον πατέρα μου λόγω της ασθένειας μου.Για να καταλήξω θέλω να ρωτήσω μήπως αυτό  που αναφέρεται επάνω στην αναπηρία μου δημιουργησει κάποιο πρόβλημα και δεν την δεχτούν;;;Επειδή δηλαδή αναφέρει ότι θα την χρησιμοποιήσω για κάποιο σκοπό;;;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3653
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι σε σχολικες μοναδες ειδικης αγωγης???
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 19, 2009, 09:05:55 πμ »
Νομίζω ότι το χαρτί της επιτροπής θα πρέπει να είναι πρόσφατο. Αλλωστε, θα πρέπει να το καταθέσεις μαζί με την αίτηση σου. Αυτό που έχεις μπορεί να το χρειάζεσαι.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι σε σχολικες μοναδες ειδικης αγωγης???
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 20, 2009, 03:00:59 μμ »
Ρώτησα σήμερα στην Β/βάθμια της πόλης μου και μου είπαν ότι για να μπορέσω να κάνω τα χαρτιά μου για την ειδική αγωγή πρέπει η αναπηρία μου να έχει εκδοθεί από δευτεροβάθμια επιτροπή. Εγώ έψω αναπηρία 67% αλλά φυσικά την εξέδωσα σε πρωτοβάθμια επιτροπή. Μήπως γνωρίζει κανείς τι θα μου ζητήσει η δευτεροβάθμια επιτροπή;;;Υπάρχει περίπτωση να με απορρίψουν ενώ έψω ήδη αναπηρία;;;Θα χρειαστούν εξετάσεις η απλά οι γνωματεύσεις των ιατρών μου;;;
Αν έχει περάσει κάποιος από την ίδια διαδικασία θα ήθελα να με βοηθήσει σε αυτό.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Φιλόλογοι σε σχολικες μοναδες ειδικης αγωγης???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:17:59 »

Αποσυνδεδεμένος Alehandro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι σε σχολικες μοναδες ειδικης αγωγης???
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 20, 2009, 03:53:56 μμ »
Καλησπέρα,απο οτι γνωρίζω πρώτα παιρνάς απο την δευτεροβάθμεια επιτρόπη που είναι απο τη νομαρχεία,για να πάρεις το επίδομα και μετά παίρνας απο την πρωτοβάθμεια επιτροπή που είναι απο το
ΙΚΑ.Για να περάσεις απο την επιτροπή του ΙΚΑ πρέπει να κλείσεις ραντεβού!!έτσι εχω κάνει εγω!!
Εσύ απο ποία επιτροπή εχεις το 67%!!εγω που ρώτησα στην β/βαθμεια εκπαίδευση μου είπαν οτι θελούν την γνωάτευση τησ πρωτοβαθμεια επιτροπής!!

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι σε σχολικες μοναδες ειδικης αγωγης???
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 20, 2009, 08:37:44 μμ »
Εγώ είμαι ασφασλισμένη ως προστατευόμενο μέλος επάνω στον πατέρα μου σε ασφάλεια δημοσίου.Πρωτοβάθμια επιτροπή πέρασα στο νοσοκομείο. Όσο για την β/θμια σήμερα το πρωί πήγα και μου είπε η κυρία που ασχολείται με αυτά ότι δεν αρκεί η πρωτοβάθμια επιτροπή. Χρειάζεται από δευτεροβάθμια. Εσένα δηλαδή σου είπαν ότι η αναπηρία από την πρωτοβάθμια αρκεί;;;

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι σε σχολικες μοναδες ειδικης αγωγης???
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 20, 2009, 09:16:58 μμ »
Μόλις κοίταξα την περσινή εγκύκλιο για την ειδική αγωγή.
Αναφέρει:

8. Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας (και όπου απαιτείται, Δευτεροβάθμιας) Υγειονομικής Επιτροπής, από το οποίο προκύπτει η κατηγορία της ειδικής ανάγκης και το ποσοστό αναπηρίας (67% και άνω), για τους υποψηφίους εκπαιδευτικούς των ειδικών κατηγοριών. Οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί,  γονείς τέκνων με ειδικές ανάγκες και ποσοστό αναπηρίας 67% και άνω, προσκομίζουν το αντίστοιχο πιστοποιητικό από το οποίο προκύπτει η κατηγορία της ειδικής ανάγκης και το ποσοστό αναπηρίας (67% και άνω) του τέκνου. 

Αυτό το :" όπου απαιτείται" ποιός το καθορίζει;;;;;Πότε δηλαδή απαιτείται;;;

Αποσυνδεδεμένος Tabula Raza

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Φιλόλογοι σε σχολικες μοναδες ειδικης αγωγης???
« Απάντηση #63 στις: Αύγουστος 12, 2009, 01:15:01 μμ »
  Απάντηση με παράθεση  Αλλαγή  Διαγραφή
Διαβάζοντας όλα τα σχόλια πιο πάνω και εξαιρώντας αυτούς που αναζητουν εργασία όντας με ποσοστό αναπηρίας άνω του 67% (αφού έχουν πρακτική και αδιαμφισβήτητη εμπειρία σε θέματα τέτοιου είδους) έχω πραγματικά απογοητευθεί από την τραγική κυνικότητα με την οποία αντιμετωπίζετε ένα τόσο σοβαρό θέμα! Είστε ΔΑΣΚΑΛΟΙ ρε!!!Τι πράγματα είναι αυτά? Δε σας ενδιαφέρει τι δουλεια θα προσφέρετε σε αυτούς τους τους ανθρώπους που όντως χρειάζονται ειδική αντιμετώπιση!!!Με2000 Ευρώ θα έχετε κατάρτιση νομίζετε? Huh Τί είστε? Αποθηκάριοι!!??Τα Πανεπιστήμια μιά ζωή έξω από την κοινωνία βρίσκονται!!!Αυτή φαίνεται να είναι μάλλον και η δουλεία τους...Εκεί μάλλον φαίνεται να στηρίζουν και την επιτυχία τους...Στην εσωστρέφεια και στην παροχή γνώσης TRIVIAL!!!Σε λίγο να δείς που θα ανοίξουν και ιδιωτικά ΚΕΚ που θα είναι και κατιτίς φθηνότερα...Όσοι απελπισμένοι αναίσθητοι ΠΡΟΣΕΛΘΕΤΕ!!!!ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΚΑΙ ΣΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!Τελικά οι ''δάσκαλοι'' φαίνεται να είναι τα ''ειδικά'' παιδία και όχι οι μαθητές τους που το μόνο που τους απομενει σε αυτήν την δομημένη από όλους εμας κοινωνία είναι κάποια ψίγματα αξιοπρέπειας!!!ΦΑΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160561
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 615
Σύνολο: 629

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.121 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.