*

Αποστολέας Θέμα: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου  (Αναγνώστηκε 107137 φορές)

Quercus και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #252 στις: Απρίλιος 19, 2024, 06:46:01 μμ »
Οι ημερομηνίες κατά τη γνώμη μου είναι 3/6-5/6-11/6--13/6--14/6-17/6 συμφωνείτε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:40 »

Αποσυνδεδεμένος run

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #253 στις: Απρίλιος 19, 2024, 06:50:44 μμ »
Οι ημερομηνιεςμ πρέπει να ειναι3-5-11-13-14-17/6
Συμφωνείτε;

Αποσυνδεδεμένος stratospat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #254 στις: Απρίλιος 19, 2024, 11:02:45 μμ »
Ναι, αυτές οι 6 μέρες είναι για τις εξετάσεις

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #255 στις: Μάιος 27, 2024, 02:27:03 μμ »
Μαθητής γυμνασίου με αυτισμό, παράλληλη στήριξη και οδηγία για προφορική εξέταση (έκθεση από το ΚΕΔΑΣΥ για απαλλαγή από γραπτές εξετάσεις)
εξετάζεται στις προαγωγικές-απολυτήριες προφορικά από επιτροπή;;;
Είχα την εντύπωση πως η επιτροπή εξεταστών (2) αφορά μετεξεταστέους για τις επαναληπτικές εξετάσεις του Σεπτέμβρη, όπου οι μαθητές εξετάζονται και γραπτά και προφορικά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:26:40 »

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #256 στις: Μάιος 28, 2024, 05:30:25 μμ »
Κανείς;;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4207
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #257 στις: Μάιος 28, 2024, 05:53:34 μμ »
Τυπικα αν το δεις φαίνεται δεδομένη η επιτροπή. Δεν ξέρω πόσοι το εφαρμόζουν. Εμείς στην καλύτερη είχαμε και την καθηγήτρια της ειδικής μσζι με τον καθηγητη του τμήματος, που κάποιοι δεν ήθελαν ομως και την ειδική μαζί γιατί φοβόντουσαν ότι θα βοηθήσει παραπάνω και θα γίνει αναξιοκρατική η εξέταση, μην το σχολιάσετε παρακαλω. Δεν ξέρω στην πράξη αν μπορεί να γίνει επιτροπή. Αν ένα μάθημα το κάνουν δυο, και έχουν να εξετάσουν καμία 10αρια παιδιά, πιο λογικό είναι να τα μοιράσουν παρα να τους έχουν όλους μαζί να περιμένουν με τις ώρες. Τόσα χρόνο δεν έχει απορήσει εκπαιδευτικός γιατί δεν έχουμε επιτροπή. 

Αποσυνδεδεμένος durin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #258 στις: Μάιος 28, 2024, 06:10:44 μμ »
Άλλο να εξετάζεται ο μαθητής που αναφέρω από τον εισηγητή μαζί με τον εκπαιδευτικό ειδικής (παράλληλη στην προκειμένη) κι άλλο η επιτροπή από δυο εκπαιδευτικούς γενικής που παραπέμπει στην διαδικασία των μετεξεταστέων!
Εγώ πιστεύω πως έχουν μπερδευτεί οι συνάδελφοι στο συγκεκριμένο σχολείο καθώς προφορικά το ένα, προφορικά και το άλλο με αποτέλεσμα να ταυτίσουν τις δύο εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις. 

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4207
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #259 στις: Μάιος 28, 2024, 06:19:22 μμ »
Άλλο να εξετάζεται ο μαθητής που αναφέρω από τον εισηγητή μαζί με τον εκπαιδευτικό ειδικής (παράλληλη στην προκειμένη) κι άλλο η επιτροπή από δυο εκπαιδευτικούς γενικής που παραπέμπει στην διαδικασία των μετεξεταστέων!
Εγώ πιστεύω πως έχουν μπερδευτεί οι συνάδελφοι στο συγκεκριμένο σχολείο καθώς προφορικά το ένα, προφορικά και το άλλο με αποτέλεσμα να ταυτίσουν τις δύο εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις.

Δεν ξέρω αν έχουν μπερδευτεί. Έχω διαβάσει κάτι και το έχω ξαναδιαβάσει προσφατα, που αυτό υπονοεί. Δεν ασχολήθηκα όμως, ενώ συνηθωσ τα ψειρίζω αυτά, γιατί δεν έχει τεθεί θέμα στο σχολείο μου.

Αποσυνδεδεμένος Slayer

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #260 στις: Μάιος 28, 2024, 06:30:12 μμ »
Άλλο να εξετάζεται ο μαθητής που αναφέρω από τον εισηγητή μαζί με τον εκπαιδευτικό ειδικής (παράλληλη στην προκειμένη) κι άλλο η επιτροπή από δυο εκπαιδευτικούς γενικής που παραπέμπει στην διαδικασία των μετεξεταστέων!
Εγώ πιστεύω πως έχουν μπερδευτεί οι συνάδελφοι στο συγκεκριμένο σχολείο καθώς προφορικά το ένα, προφορικά και το άλλο με αποτέλεσμα να ταυτίσουν τις δύο εντελώς διαφορετικές περιπτώσεις.

Εγώ ξέρω εξετάζεται προφορικά από τον καθηγητή της εισήγησης ένας ακόμη παρευρίσκεται ίδιας ειδικότητας και ο εκπαιδευτικός της παράλληλης. Ο εκπαιδευτικός της παράλληλης κάθεται μαζί με τους εκπαιδευτικούς της γενικής ώστε να μπορεί να τον βλέπει ο μαθητής και επεξηγεί θέματα αν χρειαστεί στον μαθητή καθώς μπορεί να του τα έχει διδάξει διαφορετικά απ' τον καθηγητή γενικής, φυσικά όμως δε δίνει απαντήσεις.

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #261 στις: Μάιος 28, 2024, 07:19:47 μμ »
Πάντως με αυτό το θέμα των προφορικά εξεταζομένων υπάρχει ένα μπέρδεμα στα σχολεία.
Έχουμε ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Οι μαθητές που εξετάζονται προφορικά σε εμας δεν εχουν παραλληλη. Άλλος λεει οτι εξετάζονται απο τον εισηγητη, αλλος απο διμελη επιτροπη: τον εισηγητη και αλλον έναν παρεμφερούς ειδικότητας, και άλλος από τριμελή: τον εισηγητή, τον παρεμφερούς και το Διευθυντή. Άκρη μέχρι τώρα δεν έχουμε βγάλει, ο καθένας παραπέμπει σε άλλο νόμο και όλοι νομίζουν ότι έχουν δίκιο.
Στην δδε δεν απάντησαν με σαφήνεια (το κλασσικό δειτε το νόμο).
Σε άλλα σχολεία που έχω κάνει εφάρμοζαν τριμελή (ωστόσο εκει τα ψείριζαν οι γονείς πολύ και ήταν έτοιμοι ανα πάσα στιγμή για αναβαθμολογήσεις κτλ οι οποίες γινόντουσαν κιόλας ...). Και αν το παιδί ηταν με παράλληλη ήταν και της παράλληλης μαζί.

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4207
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #262 στις: Μάιος 28, 2024, 07:26:49 μμ »
Να ρωτήσω κατθ; Πόσα παιδιά με προφορικα έχετε στο σχολείο σας? Εμείς έχουμε κοντά 10 σε κάθε τάξη. Αν δεν εξετάζονται ταυτόχρονα, συχνά ειναι αδύνατο να τελειώσουν εντός της ώρας εξέτασης της τάξης. Έχει τύχει να χάσουν και λεωφορεία πχ. Να καθυστερεί η επόμενη βραδιά γιατί έχουμε πολλά παιδιά που περιμένουν κλπ και φυσικά ειναι κουραστικό και για τα ίδια, που συνήθως έχουν και ιδιαίτερες δυσκολίες στο να περιμένουν να εξεταστούν (υπερκινητικότητα, θέματα διαχείρισης αγχους). Δεν μπορώ να φανταστώ πώς λειτουργεί αυτό, το ιδανικό για εμένα θα ήταν να τους βοηθούσε λίγο ο καθηγητής της ειδικής με κάποιες κατευθύνσεις ώστε να προχωρήσει η διαδικασια και να πάνε στον καθηγητη έτοιμοι. Επίσης, τιυς εξετάζετε με το που δοθούν τα θέματα ή μετά τον χρόνο αποχώρησης;

Αποσυνδεδεμένος anti_08

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προαγωγικές και Απολυτήριες Εξετάσεις Γυμνασίου
« Απάντηση #263 στις: Μάιος 28, 2024, 07:49:56 μμ »
Να ρωτήσω κατθ; Πόσα παιδιά με προφορικα έχετε στο σχολείο σας? Εμείς έχουμε κοντά 10 σε κάθε τάξη. Αν δεν εξετάζονται ταυτόχρονα, συχνά ειναι αδύνατο να τελειώσουν εντός της ώρας εξέτασης της τάξης. Έχει τύχει να χάσουν και λεωφορεία πχ. Να καθυστερεί η επόμενη βραδιά γιατί έχουμε πολλά παιδιά που περιμένουν κλπ και φυσικά ειναι κουραστικό και για τα ίδια, που συνήθως έχουν και ιδιαίτερες δυσκολίες στο να περιμένουν να εξεταστούν (υπερκινητικότητα, θέματα διαχείρισης αγχους). Δεν μπορώ να φανταστώ πώς λειτουργεί αυτό, το ιδανικό για εμένα θα ήταν να τους βοηθούσε λίγο ο καθηγητής της ειδικής με κάποιες κατευθύνσεις ώστε να προχωρήσει η διαδικασια και να πάνε στον καθηγητη έτοιμοι. Επίσης, τιυς εξετάζετε με το που δοθούν τα θέματα ή μετά τον χρόνο αποχώρησης;

Είναι αρκετά θα έλεγα, πάνω από δέκα ανά τάξη, γύρω στα δεκαπέντε. Στο περσινό σχολείο ήταν σχεδόν όλο το σχολείο ::)
Μετά το χρόνο αποχώρησης, ωστε να μπορούν οι εισηγητές να είναι διαθέσιμοι.
Δεν υπάρχει ούτε καλη συννενόηση, ούτε καλή γνώση, οπότε πνίγονται με τα διαδικαστικά και επίσης θέλουν η πλειοψηφία να μην κάνει τίποτα, με το ζόρι την εισήγηση, και επιτηρήσεις πως θα την ρίξουμε στον "συνάδελφο".

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32313
  • Τελευταία: anikologr3
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161200
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 747
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.