*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια μητρότητας και οργανική  (Αναγνώστηκε 8515 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 10:38:01 μμ »
Yotar, φυσικά και μπορείς να κάνεις αίτηση μετάθεσης το Νοέμβριο, εφόσον υπηρετείς (έστω και με άδεια) την οργανική σου (κι εφόσον δεν είσαι σε δυσπρόσιτο).
Για την άδεια άνευ αποδοχών δε γνωρίζω. Κάποια στιγμή που είχα κάνει μία ετώτηση σε έναν αιρετό, μου είχε πει ότι είναι μεγάλη "μανούρα" να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών. Έχει μεγάλη διαδικασία και τη δίνουν δύσκολα. Μπορείς όμως να το ρωτήσεις από τώρα στο γραφείο σου για να ξέρεις πώς θα πράξεις. Συμφωνώ ότι δεν συμφέρει να "σπας" την άδεια ανατροφής.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:06 »

Αποσυνδεδεμένος upsidedown

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 10:42:33 μμ »
Κάθε φορά παίρνεις τα μόρια της μονάδας στην οποία υπηρετείς. Απλά όταν έχεις απόσπαση, τον Ιούλιο και τον Αύγουστο παίρνεις τα μόρια της οργανικής (το ποσοστό που αντίστοιχεί σε αυτούς τους δύο μήνες και αντίστοιχα το ποσοστό που αντιστοιχεί στους 9 μήνες του σχολείου απόσπασης). Σε κάθε περίπτωση παίρνεις και τα 2 μόρια της χρονιάς.

καλό αυτό, thks!

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 01, 2009, 11:22:39 μμ »
sophie, ευχαριστώ για την απάντηση!
Για την άδεια ανευ αποδοχών διάβασα στη σχετική εγκύκλιο ότι εφόσον υπάρχει παιδί κάτω των 6 ετών δίδεται (για μέχρι 2 χρόνια) χωρίς να απαιτούνται ιδιαίτερα δικαιολογητικά...βέβαια το τί ισχύει στην πραγματικότητα είναι μια άλλη υπόθεση.
Δε θέλω κι εγώ να το παρακάνω - ήδη νιώθω άβολα που θα πληρώνομαι τόσον καιρό χωρίς να δουλεύω!- αλλά σκέφτομαι ότι αν παρουσιαστώ στο σχολείο το Μάιο...τί να με κάνουν για 2 μήνες?! Το πιθανότερο δηλ. είναι ότι θα τους είμαι εντελώς περιττή και τσάμπα θα ταλαιπωρηθώ με νεογέννητο μωρό  :(


Αποσυνδεδεμένος Alba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro lego...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 10:06:21 πμ »
Μια φιλη που διορίστηκε πέρυσι ,παρόμοια περίπτωση με τη δική σου, πήρε αδεια άνευ αποδοχών για δύο μήνες χωρίς πρόβλημα, όμως να ξέρεις ότι για να μετρηθούν αυτοί οι 2 μήνες ως συντάξιμοι πληρώνεις τις κρατήσεις τους. Δηλαδή αφαιρούνται οι κρατήσεις τους από επόμενους μισθούς σου. Κατα τ'άλλα δεν αντιμετωπισε κάποιο πρόβλημα στο να της χορηγηθεί η άδεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:36:06 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 10:16:59 πμ »
Απλά δεν ξέρω αν έχει δικαίωμα να κάνει χρήση αυτής της ρύθμισης (άδεια άνευ αποδοχών μέχρι το παιδί να συμπληρώσει τα 6 του χρόνια) εφόσον δεν έχει εξαντλήσει όλες τις νόμιμες άδειες μετ' αποδοχών. Δηλαδή μήπως δικαιολογούν κάτι τέτοιο εφόσον ήδη έχεις πάρει άδεια τοκετού-λοχείας-ανατροφής και μετά θελήσεις να πάρεις κι άλλη άδεια. Μήπως ζητώντας άδεια άνευ αποδοχών της πουν πάρε πρώτα την άδεια ανατροφής και μετά... :-\ Αυτό πρέπει να το ψάξει.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Alba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro lego...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 12:39:36 μμ »
Επειδή κι εγώ θα κανω φέτος χρήση της άδειας ανατροφής, είχα επικοινωνήσει πολύ προσφατα με την κοπέλα αυτή για να μου πει ποιες κινήσεις έκανε, ποια χαρτιά χρειάστηκε κτλ. Η συγκεκριμένη κοπέλα πήρε πέρυσι αδεια τοκετού-λοχειας, αλλά επειδή έπρεπε να παρουσιαστεί για 1μισο μηνα, πηρε αδεια άνευ αποδοχων για να μην ξεκινησει αμέσως την αδεια ανατροφής και χάσει τους καλοκαιρινούς μήνες [γιατί η αδεια αυτή δε σπαει χορηγειται συνεχόμενα].  Ετσι θα παρει την άδεια απο τώρα μεχρι άρχες Ιουνίου και μετά αν δεν της δωσουν κανονική άδεια σκέφτεται να ζητήσει πάλι άνευ αποδοχών για 1 μήνα.
Εγώ από τη μεριά μου διορίστηκα Β' Κυκλάδων και σκέφτομαι τελος Μάη που θα λήξει η άδεια μου [πρώτα ο Θεός να έχουμε υγεια μεχρι τότε] να πάρω τις κόρες μου και τη μητέρα μου και να κάνουμε διακοπές στο νησακι που θα τοποθετηθώ..γιατί εκεινη την περίοδο δε νομιζω να έχουμε και πολλα να κάνουμε στο σχολείο....Τελοσπάντων θα δούμε μέχρι τότε!

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 12:45:44 μμ »
Αν είναι έτσι, φυσικά και την συμφέρει τη yotar να το κάνει. Απλά επειδή "την έχω πατήσει"  ;D ανέφερα ότι θα πρέπει να βολιδοσκοπήσει από τώρα τις "διαθέσεις" του γραφείου-προϊσταμένου γιατί υπάρχει διαφορά αντιμετώπισης σε αυτά τε θέματα από γραφείο σε γραφείο... ;)
Να σας ζήσουν τα λουλουδάκια σας! :)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Alba

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • dum spiro lego...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 12:54:44 μμ »
Να σου ζήσουν κι εσένα :D :D :D
Απλά κι εγώ αυτο έχω καταλάβει , ότι δηλ είναι στην ευχέρεια του κάθε προισταμένου αν θα θελήσει να εξυπηρετήσει μια κατάσταση ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 02, 2009, 01:52:56 μμ »
Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες! Alba, το γεγονός ότι η φίλη σου τα κατάφερε είναι πολύ παρήγορο (αυτό ήθελα ουσιαστικά ν΄ακούσω!) σημαίνει τουλάχιστον ότι γίνεται - τώρα εύκολα/δύσκολα είναι άλλη υπόθεση...
Κι εμένα με προβληματίζει αυτό που λέει η sophie,  ότι λογικά πρέπει να έχεις εξαντλήσει όλες τις άλλες άδειες, αλλά απ΄ό,τι λες δεν είναι ακατόρθωτο, οπότε αισιοδοξώ  :D

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 11:27:15 πμ »
Επειδή βλέπω πολλές μανούλες εδώ μέσα και πολλούς που γνωρίζουν.. να κάνω κι εγώ μια ερώτηση?
Διορίζομαι φέτος και είμαι στον τρίτο μήνα εγκυμοσύνης.

Αν διοριστώ σε ΔΥΣΠΡΟΣΙΤΟ και πάρω άδεια επαπειλούμενης κύησης+τοκετού+λοχείας φέτος και
τον επόμενο χρόνο άδεια ανατροφής θα θεωρηθεί οτί έχω εξαντλήσει τη διετία που πρέπει
να μείνω στο δυσπρόσιτο?

Η θα μου πούνε δυο χρόνια μετά... "παρε το μωρό και ελα 2 χρονάκια εδώ!!"

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 12:59:21 μμ »
Ασφαλως. Θα θεωρηθει οτι εχεις εξαντλησει την υποχρεωτικη διετια στην οργανικη θεση δυσπροσιτου σχολειου, θα καρπωθεις τη μοριοδοτηση που αντιστοιχει στην εν λογω σχολικη μοναδα και θα κατοχυρωσεις δικαιωμα μεταθεσης κανονικα.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος argen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 05:50:53 μμ »
Δηλαδή damien του χρόνου το Νοέμβριο θα έχω δικαίωμα αίτησης για μετάθεση για την επόμενη σχολική χρονιά 2011-2012 έτσι?
Επιμένω γιατί γνωστή μου ρώτησε υπάλληλο δευτεροβάθμιας και της είπε ότι θα πρέπει να παραμείνω στο ΔΥΣΠΡΟΣΙΤΟ 3 χρόνια?????????  :o 

Αποσυνδεδεμένος ioanol

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 181
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε0401
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 05:53:49 μμ »
αν διοριστεις σε δυσπρόσιτο ο μόνος τρόπος να το υπηρετήσεις χωρις να πας ειναι εγκυμοσύνη και άδεια ανατροφης.
το δυσπρόσιτο ειναι πλέον 2 χρόνια, παλαιότερα ήταν 3.

με άδεια άνευ αποδοχών δε νομίζω πως υπηρετείς την οργανική σου.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια μητρότητας και οργανική
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 20, 2009, 07:41:41 μμ »
Δηλαδή damien του χρόνου το Νοέμβριο θα έχω δικαίωμα αίτησης για μετάθεση για την επόμενη σχολική χρονιά 2011-2012 έτσι?
Επιμένω γιατί γνωστή μου ρώτησε υπάλληλο δευτεροβάθμιας και της είπε ότι θα πρέπει να παραμείνω στο ΔΥΣΠΡΟΣΙΤΟ 3 χρόνια?????????  :o 

Ναι θα εχεις κατοχυρωσει δικαιωμα μεταθεσης. Ο υπαλληλος της δ/θμιας ητο το λιγοτερο αδαης και οπως λεει και η προλαλησασα συμφορουμιστρια, η τριετης υπηρετηση σε δυσπροσιτο εχει καταργηθει εδω και μερικα χρονια.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160563
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.