*

Αποστολέας Θέμα: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;  (Αναγνώστηκε 254682 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mirsini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #588 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:53:21 μμ »
να σου πω ERTA δεν ξέρω ακριβώς, στο πρόγραμμα τους υποστηρίζουν ότι είναι απαράδεκτο να εξετάζονται οι καθηγητές στο γνωστικό αντικείμενο του πτυχίου και ότι η εκπαιδευτική ικανότητά τους πρέπει να βασίζεται στην παιδαγωγική τους επάρκεια...

τώρα με επιμόρφωση; με μεταπτυχιακό; δεν έχω καταλάβει.. φαντάζομαι όμως ότι αν γίνουν διορισμοί με μόρια, τουλάχιστον σε μεταβατικό στάδιο, θα μετράει και αυτό...

πάντως παιδιά, μπορεί να μη μιλάμε για γραπτό διαγωνισμό ΑΣΕΠ, αλλά πουθενά δεν είπαν ότι θα καταργήσουν τον ΑΣΕΠ ως εποπτική αρχή των όποιων προσλήψεων (πρώτα ο Θεός βέβαια, και άντε να δούμε...)  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:35:53 »

Αποσυνδεδεμένος greco1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 356
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #589 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:56:58 μμ »
Άρχισαν πάλι οι "έγκυρες" πληροφορίες βλέπω . Αυτό το έργο το ξαναείδαμε το φθινόπωρο με τον ΑΣΕΠ που θα ανακοινώνονταν από ώρα σε ώρα.... Τίποτα δεν έχει αποφασιστεί ακόμα , μια εβδομάδα  έχουν στο υπουργείο .
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2015, 03:59:14 μμ από greco1 »

Αποσυνδεδεμένος Wolowitz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1183
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ.04.01
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #590 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 04:04:28 μμ »
τι επιχειρήματα, τι ήθος!
Ανήθικη είναι η επιθυμία μερικών εδώ μέσα να ισοπεδώσουν τις προσπάθειές μας. Λυπάμαι αλλά το διάβασμα 8 μηνών και το 75άρι του τελευταίου ΑΣΕΠ δε τα χαρίζω έτσι εύκολα.
Λοιπόν, όπως καταργήθηκε η επετηρίδα και η σειρά που έδινε έτσι καταργείται και ο ΑΣΕΠ και τα μόρια που έδινε. Το θέμα είναι αποφασισμένο και είναι μάταιο να το συζητάμε!
Κατά τα λοιπά, θα γίνει ένας νέος πίνακας. Δε θα έχει μέσα φροντιστήρια φυσικά (κρίμα γιατί έχω 15 χρόνια φροντιστήρια :(). Ούτε εκπαίδευση ενηλίκων (πάλι κρίμα). Τί θα έχει;
Θα έχει παλαιότητα πτυχίου, μεταπτυχιακά, ξένες γλώσσες (μπορεί και δύο γλώσσες), βαθμό πτυχίου, ecdl, κοινωνικά κριτήρια και φυσικά προυπηρεσία (συζητάνε αν βάλουν και τα ιδιωτικά σχολεία στην προυπηρεσία και μάλλον θα το κάνουν). Το πόσο θα μετράει το καθένα από τα παραπάνω είναι προς συζήτηση. Μπορούμε λοιπόν να συζητήσουμε το πόσο θέλουμε να μετράει το κάθε παραπάνω κριτήριο ή να συζητάμε στον αέρα για την αποφασισμένη κατάργηση των  μορίων ΑΣΕΠ.
Όσο για μένα (που είμαι φιλόλογος) και τη σειρά βαρύτητας κάθε κριτηρίου:
Tί θεωρώ σωστό; 1. Προυπηρεσία 2. Παλαιότητα πτυχίου 3. Κοινωνικά κριτήρια και τα υπόλοιπα με λίγη βαρύτητα.
Τί με συμφέρει; 1. Παλαιότητα πτυχίου 2. Μεταπτυχιακά 3. Ξένες γλώσσες (να βάλει τρεις σε επίπεδο Γ2). Με συμφέρει επίσης να προστεθεί η προυπηρεσία 12 μηνών που έχω στα ιδιωτικά στην προυπηρεσία 6 μηνών που έχω στα δημόσια. Κοινωνικά κριτήρια θα με τσακίσουν!
Αυτά! Ας μιλήσουμε για αυτά λοιπόν! Όποιος βέβαια θέλει μπορεί να ανοίξει θέμα " άδικη η κατάργηση του ΑΣΕΠ και των μορίων του" και να βγάλει εκεί τον (δικαιολογημένο ίσως) πόνο του. Εγώ πάντως όταν το 1996 που πήρα πτυχίο καταργήθηκε η επετηρίδα (θα ήμουν διορισμένος τώρα) δεν έκανα σαν μικρό παιδί όπως εσείς τώρα! Grow up!
Συγγνώμη για την παρατήρηση αλλά με μόνο 6 μήνες προϋπηρεσία και ειδικά στον κλάδο των φιλολόγων ζητάς την κατάργηση του ΑΣΕΠ; Εγώ στη θέση σου θα επιθυμούσα ΑΣΕΠ 100%, ούτε καν 90 - 10  ;D

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #591 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 04:08:19 μμ »
συγγνώμη αλλά πως θα αποκτηθεί η παιδαγωγική επάρκεια; όλοι μεταπτυχιακά δεν έχουν ...με σεμινάριο; σαν αυτό του 3848 που απαιτεί φυσική παρακολούθηση; και καλά να σπουδάζεις τώρα και να μην έχεις ανάγκη να δουλέψεις...εγώ θα ρωτήσω,  στον παλιό αναπληρωτή, με οικογένεια που τρέχει ανά την ελλάδα,  θα του πει κάτσε ένα χρόνο στα θρανία πλήρωσε κι από πάνω (τα πιο πολλά προγράμματα παιδαγωγικής επάρκειας ξεκινούν από 900 Ευρω και φτάνουν τα 1500...) για να το πάρεις; δηλαδή έχω ανάγκη να πάω για μεροκάματο αναπληρωτής και βάζω Κυκλάδες για να εργαστώ...τί θα κάνω θα πρέπει να είμαι αθηνα ή σε άλλο μεγάλο αστικό κέντρο για να το παρακολουθώ ή να μην πάω καθόλου αναπληρωτής προκειμένου να το παρακολουθήσω για  να με διορίσει ο ΣΥΡΙΖΑ;....τέτοια θα ζητήσει; :-\....μια χαρά να τον ξαναψηφίσουμε!!! >:( >:( >:(
(δεν είμαι αντίθετος σε κάθε επιμόρφωση και κατάρτιση...πήγα σε σεμινάρια σχ.συμβούλων για το μάθημα μου όταν μια χρονιά έμεινα άνεργος και δεν δούλεψα αναπληρωτής, αλλά είχα την τοπική και χρονική δυνατότα, αλλά υπό τις παραπάνω συνθήκες που σας περιέγραψα,πώς;) ας μου πει κάποιος μια λύση....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:35:53 »

Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #592 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 04:16:41 μμ »
τί θα κάνω θα πρέπει να είμαι αθηνα ή σε άλλο μεγάλο αστικό κέντρο για να το παρακολουθώ ή να μην πάω καθόλου αναπληρωτής προκειμένου να το παρακολουθήσω για  να με διορίσει ο ΣΥΡΙΖΑ;....τέτοια θα ζητήσει; :-\....μια χαρά να τον ξαναψηφίσουμε!!! >:( >:( >:(


Ο Συριζα θα σου φταίει που το ζητάς μόνος σου να διοριστείς με αυτό τον τρόπο, αφού δεν σε συμφέρει άμεσα η επετηρίδα; Χαχα πλ@κα έχετε μερικοί...

Αποσυνδεδεμένος mirsini

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #593 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 04:23:15 μμ »
αν θυμάμαι καλά (το ψάχνω και δεν το βρίσκω) η άποψή τους είναι πως πρέπει να υπάρχει κάποιο πρόγραμμα παιδαγωγικής επιμόρφωσης σε πανεπιστημιακές σχολές και όσοι το τελειώνουν από εκεί και πέρα να έχουν δικαίωμα να διορισθούν στην εκπαίδευση...

αυτό σήμερα ως θεσμός δεν υπάρχει, για αυτό σκέφτομαι ότι θα προβλέψουν σίγουρα μεταβατική περίοδο.. αν όμως το θεωρούν σημαντικό φαντάζομαι ότι μπορούν να το βάλουν σε πιθανή μοριοδότηση, γι'αυτό και έκανα το σχόλιο στον pipi (πληροφορίες δεν έχω πάντως  :)  ).. και στον 3848 εξάλλου το παιδαγωγικό μεταπτυχιακό δεν είχε περισσότερα μόρια από ένα οποιοδήποτε άλλο; (ή το άλλαξαν και αυτό κάποια στιγμή;)  ::)

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #594 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 04:24:36 μμ »
Ο Συριζα θα σου φταίει που το ζητάς μόνος σου να διοριστείς με αυτό τον τρόπο, αφού δεν σε συμφέρει άμεσα η επετηρίδα; Χαχα πλ@κα έχετε μερικοί...
δεν ζητήσαμε να διοριστούμε με αυτόν τον τρόπο....μάλλον καταλαβαίνεις ό,τι θες...

Αποσυνδεδεμένος animanim

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Je suis εκπαιδευτικός
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #595 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 04:40:28 μμ »
δεν ζητήσαμε να διοριστούμε με αυτόν τον τρόπο....μάλλον καταλαβαίνεις ό,τι θες...

Μάλλον εσύ ότι θυμάσαι χαίρεσαι... φωτογραφικούς διορισμούς ζητάτε με γνώμονα τι σας συμφέρει εδώ και τώρα. Αυτή η στάση μας έχει φέρει σ αυτό το σημείο, δεν ήταν έτσι η εκπαίδευση ανέκαθεν!

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #596 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 07:07:55 μμ »
την παλαιότητα λοιπόν την  είχα ακούσει κι εγώ....την θέλει η ΟΛΜΕ και ο Μπράτης και η παρέα του που δεν ήθελαν με τιποτα μα με τιποτα ασεπ... και είπαν δεν βολεύουμε τους κολλητούς μας;

Μάλλον θέλει να βολέψει τους παλιούς του συμμαθητές....

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #597 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 07:42:12 μμ »
Μάλλον εσύ ότι θυμάσαι χαίρεσαι... φωτογραφικούς διορισμούς ζητάτε με γνώμονα τι σας συμφέρει εδώ και τώρα. Αυτή η στάση μας έχει φέρει σ αυτό το σημείο, δεν ήταν έτσι η εκπαίδευση ανέκαθεν!
Φωτογραφικός διορισμός με επιτυχίες σε ασεπ δυο και τρεις φορές και πάνω από 50 μήνες προϋπηρεσία;.... ;D ;D ;D ;D
αφού δεν θες τέτοιους διορισμούς και  αξιώνεις την αξιοκρατία πήγαινε να δώσεις ασεπ και με ό,τι γράψεις να αρχίζεις να μαζεύεις προϋπηρεσία  και τότε θα έλθεις να μας μιλήσεις περί φωτογραφικών διορισμών...
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 04, 2015, 07:46:07 μμ από ERTA »

Αποσυνδεδεμένος infinity_kos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1719
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #598 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 09:32:26 μμ »
καλά όλοι πιστευετε οτι προλαβαίνει να βγάλει καινούργιο σύστημα διορισμών μέχρι το καλοκαίρι?
Λίγο μετά τα 1000 ο διορισμός.

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #599 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 09:47:02 μμ »
καλά όλοι πιστευετε οτι προλαβαίνει να βγάλει καινούργιο σύστημα διορισμών μέχρι το καλοκαίρι?
κοίτα, το πιο δύσκολο είναι να αποφασίσεις ποιούς θα ρίξεις. Κατα τ' άλλα βγάινει και την άλλη βδομάδα....

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #600 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 09:52:12 μμ »
Έχω την εντύπωση πως μας δουλεύουν...τον Μάρτη λένε χρεοκοπούμε, ο Κατρούγκαλος μιλά για 15.000 προσλήψεις  σε δημόσιο με πόσους άραγε στην παιδεία-κι εμείς εδώ σφαζόμαστε για το ποιούς και πώς και ΄ποσους θα πάρει- και εδώ ετοιμάζουν μπίζνα για αγορά όπλων...http://www.onalert.gr/stories/ti-zitise-apo-usa-kai-russia-o-kammenos/40535
μήπως υπάρχουν λεφτά, αλλά πάνε αλλού;....

Αποσυνδεδεμένος lenalacta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #601 στις: Φεβρουάριος 04, 2015, 10:10:01 μμ »
καλά όλοι πιστευετε οτι προλαβαίνει να βγάλει καινούργιο σύστημα διορισμών μέχρι το καλοκαίρι?
Και εγώ εκεί καταλήγω. Συμφωνεί και με αυτά που είπε στο 360paideia.gr, συνέντευξη που φιλοξενεί και στη σελίδα του ο Κουράκης. "Δεν θα γίνει διαγωνισμός ΑΣΕΠ για την κάλυψη των αναγκών της επόμενης σχολικής χρονιάς σε εκπαιδευτικό προσωπικό, Οι μόνιμοι διορισμοί θα γίνουν από τις λίστες αδιόριστων επιτυχόντων του ΑΣΕΠ και τους πίνακες αναπληρωτών" "Κατά προτεραιότητα θα διοριστούν όσοι ανήκουν σε κλειστές λίστες, και έχουν διοριστεί προηγούμενοί τους (Διοριστέοι ΑΣΕΠ, 30μηνο, 24μηνο +ΑΣΕΠ, λίστα Πολυτέκνων) και εφόσον εξαντληθούν αυτές οι λίστες οι διορισμοί θα......"
Επιπλέον σε συνάντηση με τη Ξουλίδου στο δελτίο τύπου αναφέρει :"Συγκεκριμένα, αναφέρθηκε στην κατάργηση της Τράπεζας Θεμάτων και των εξετάσεων πανελλαδικού τύπου στην Α΄ και Β΄ Λυκείου,   στην απορρόφηση των επιτυχόντων στον ΑΣΕΠαλλά και στην αναγνώριση της προϋπηρεσίας των αναπληρωτών, επισημαίνοντας ότι θα μπουν κριτήρια ώστε να διασφαλιστεί η ισονομία και η δίκαιη αντιμετώπιση όλων."
Οπότε για αυτή τη χρονιά δε νομίζω να αλλάξει κάτι για φέτος. "Και εφόσον εξαντληθούν αυτές οι λίστες οι διορισμοί θα γίνουν από τη νέα επικαιροποιημένη λίστα προϋπηρεσίας αναπληρωτών. Σχεδιάζουμε έναν νέο προγραμματισμό μόνιμων προσλήψεων με την συνεκτίμηση του συνόλου των προσόντων κάθε εκπαιδευτικού." (Γεγονός που κολλάει με αυτά που γράφτηκαν στο forum για νέα κριτήρια.

Τώρα αν ξέραμε, το κατά πόσο χρησιμοποιούνται με ακρίβεια οι λέξεις επιτυχόντες, διοριστέοι και πίνακας αναπληρωτών θα λυνόταν ο γρίφος αλλά μάλλον θα πρέπει να περιμένουμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 409
Σύνολο: 418

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.