*

Αποστολέας Θέμα: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;  (Αναγνώστηκε 254675 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #854 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 01:13:13 μμ »
Δυστυχώς Madonna Mia υπήρξαν αδικίες αλλά το θέμα ειναι τώρα τι κάνουμε ! Όσοι έχουν προϋπηρεσία δεν την απόκτησαν όλοι με μέσων . Όσοι πέτυχαν στον ΑΣΕΠ του 2008 και δεν έχουν δουλέψει στην εκπαίδευση ούτε 1 ώρα δεν ειναι καλύτεροι απο κάποιους  που δουλεύουν με προϋπηρεσία . Μπορούμε να βρίσκουμε υπέρ και κατα και για τις δυο περιπτώσεις ! Το ποιο σωστό κατα τη γνώμη μου , διορισμό όλων των εκρεμοτητων και ποσόστωση και απο τους δυο πινακες για όλους τους άλλους .
δεν διαφωνω...αλλα να προτεινονται ποσοστωσεις που βαραινουν υπερ της προυπηρεσιας θα σας γυρισει μπουμερανγκ.εδω λεγαμε για 60/40 κ στο 60 ουσιαστικα προτεινοταν παλι βαρος στην προυπηρεσια,τι λεμε τωρα?ΦΕΚ διορισμου εχουν μονο οι ασεπιτες..ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΡΑΠΤΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ.αυτο μπορει να γινει αντιληπτο?πως μπορουμε να βρουμε ακρη οταν εχω εδω κ 3 εβδομαδες που λεω το ιδιο πραγμα κ επιμενουν καποιοι στο διευρυμενο 24 μηνο κ το 40%?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:10 »

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #855 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 01:15:17 μμ »

το 24+ασεπ το συμφωνα με τις αναγκες εγινε γιατι 1ον δεν μπορουσε να αποροφησει ολους οσους περασαν την βαση απο το διαγωνισμο ως όφειλε(ηθελε να βολευει και τιθς προυπηρεσιες....)
και 2ον το συμφωνα με τις αναγκες γραφτηκε γιατι οπως γνωριζουμε δεν θα επρεπε να προσλαμβανει αναπληρωτες . Επρεπε να κανει διορισμους. Ουτε το 1 εγινε ουτε το 2!
Ναι οκ ετσι οπως το λες συμφωνει και με την δική μου αντίληψη ότι οταν ελεγαν ανάγκες, δεν εννοουσαν τις αναγκες κενά των σχολείων. Εντάξει υπάρχουν και άλλες ανάγκες δεν ειμαι και αναισθητος, ειμαι ομως εξοικιωμένος!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2015, 01:21:21 μμ από gvasilis »

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #856 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 01:20:31 μμ »
Συμφωνώ οτι μεγαλύτερο ποσοστό πρεπει να έχει ο ΑΣΕΠ που ειναι αξιοκρατικος ! Οτι έγραψες πήρες . Εγώ είμαι και στους δυο θεωρητικούς πινακες . Αλλά το σωστό ειναι πρώτα ΑΣΕΠ και μετά τα αλλά ! Αν τώρα έπερνε μόνο ΑΣΕΠ και όχι άλλες κατηγορίες θα είχα διοριστεί απο το 2008 ίσως και το 2006 . Όπως βλέπεις εχω αδικηθεί ! Ας προχωρήσουμε όμως με κοινή γραμμή αλλιώς θα χάσουμε πάλι στα θέλω του καθενός και απο τύχη θα διοριςτουμε στο τέλος !

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3190
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #857 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 01:23:58 μμ »
Συμφωνώ οτι μεγαλύτερο ποσοστό πρεπει να έχει ο ΑΣΕΠ που ειναι αξιοκρατικος ! Οτι έγραψες πήρες . Εγώ είμαι και στους δυο θεωρητικούς πινακες . Αλλά το σωστό ειναι πρώτα ΑΣΕΠ και μετά τα αλλά ! Αν τώρα έπερνε μόνο ΑΣΕΠ και όχι άλλες κατηγορίες θα είχα διοριστεί απο το 2008 ίσως και το 2006 . Όπως βλέπεις εχω αδικηθεί ! Ας προχωρήσουμε όμως με κοινή γραμμή αλλιώς θα χάσουμε πάλι στα θέλω του καθενός και απο τύχη θα διοριςτουμε στο τέλος !
Η και απο ατυχία ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:31:10 »

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #858 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 01:26:38 μμ »

το 24+ασεπ το συμφωνα με τις αναγκες εγινε γιατι 1ον δεν μπορουσε να αποροφησει ολους οσους περασαν την βαση απο το διαγωνισμο ως όφειλε(ηθελε να βολευει και τιθς προυπηρεσιες....)
και 2ον το συμφωνα με τις αναγκες γραφτηκε γιατι οπως γνωριζουμε δεν θα επρεπε να προσλαμβανει αναπληρωτες . Επρεπε να κανει διορισμους. Ουτε το 1 εγινε ουτε το 2!
το 24μηνο ηταν μια σκανδαλωδης ρυθμιση που καταπατησε την ηδη καταπατημενη ποσοστωση.δεν εχουμε τιποτα εναντιον των ανθρωπων που πιστεψαν σε αυτην...απλα δεν γινεται βασει του στε να γινεται επικληση σε 24μηνα ,30 μηνακτλ.Ας συνελθουμε ολοι γιατι μας βλεπω ολους σε νεο ασεπ

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #859 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 01:36:43 μμ »
δηλαδή όσοι έχουν μεγάλες προϋπηρεσίες και ασεπ από το παρελθόν πως θα δικαιωθούν;

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #860 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 01:38:03 μμ »
Και ετσι για την ιστορια...παρολο που ειμαι εναντιον της ποσοστωσης60/40  ειπα να βαλουμε ολοι νερο στο κρασι μας κ στο 60 να ειναι επιτυχοντες του ασεπ (αποκλειστικα).Μου την επεσαν γυρω,γυρω κ ζητουσαν ο,τι να ναι?τωρα που κινδυνευουν /ουμε ολοι οι εχοντες ασεπ να πανε/με να ξαναδωσουν/ουμε  να δω αν ηταν ανεδαφικα αυτα που προτεινα...κ 80/20 να κατσει η μπιλια (αν κατσει γιατι τα πραγματα ειναι πολυ σκουρα)ευχαριστημενοι να ειναι οι εχοντες μονο προυπηρεσια

Kokoschka

  • Επισκέπτης
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #861 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 01:39:53 μμ »
οι νηπιαγωγοι οχι μονο εχουν επιτυχοντες αλλα εχουν κ διοριστεους αδιοριστους απο το 08

Εχουν επιλαχόντες αδιοριστους

Αποσυνδεδεμένος Mack77

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 448
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #862 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 01:47:17 μμ »
ΑΣΕΠ δεν προλαβαίνουν να κάνουν για την επόμενη χρονια . Χωρίς να εχω πληροφόρηση μπορούν να παίρνουν μόνο απο πίνακα με ΑΣΕΠ και προϋπηρεσία . Άρα χρησιμοποιούν τον ΑΣΕΠ χωρίς ποσοστώσεις για κάτι άλλο και ειναι μάλλον νόμιμοι ( νομικός δεν είμαι ) και την πατάνε δυστυχώς αυτοί που έχουν προϋπηρεσία . Επίσης για εφέτος μπορούν να πάρουν επιλαχοντες του ΑΣΕΠ του 2008 . Προσωπικά θεωρώ οτι θα βρουν κάποια φόρμουλα ! Σιγά μη κολλήσουν στο Στε . Όλα γίνονται !

Αποσυνδεδεμένος paparouna88

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 324
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #863 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 02:02:38 μμ »
δηλαδή όσοι έχουν μεγάλες προϋπηρεσίες και ασεπ από το παρελθόν πως θα δικαιωθούν;
Μπορούν να καθίσουν να ξεκουραστούν στο σπίτι τους διαβάζοντας για τον επόμενο Ασεπ, και να πάνε αναπληρωτές οι ξεκούραστοι επιτυχόντες. Αν διοριστούν θα ανέβουν αμέσως κλιμάκιο, λόγω προϋπηρεσίας (αυτή την έννοια έχει και η προϋπηρεσία).  Δεν το λέω ειρωνικά... γιατί ούτως ή άλλως δεν ξέρω τί θα γίνει τελικά....

Απλά εύχομαι και προσεύχομαι (όπως έλεγε και ο Βαρουφάκης) να αποφασιστεί κάτι που θα είναι μόνιμο. Ας σταματήσουν επιτέλους οι αιρετοί να γίνονται βασιλικότεροι του βασιλέως, παίρνοντας στο λαιμό τους χιλιάδες ανθρώπους.

Μπορεί να είναι το άλλοθι της κυβέρνησης να κάνει ελάχιστους διορισμούς (δηλαδή τους διοριστέους μόνο του 2008, 470 νομίζω περίπου άτομα).Από κει και πέρα θέλω να τονίσω ότι οι ανατροπές αφορούν και τους πίνακες που θα γίνουν οι προσλήψεις των αναπληρωτών.
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2015, 02:09:52 μμ από paparouna88 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #864 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 02:22:32 μμ »
Μου κάνει εντύπωση που κάποιοι αδυνατείται ακόμα να καταλάβετε τι λέει η απόφαση του ΣτΕ. Δεν μπορεί πια η προυπηρεσία να θεωρείται προσόν διορισμού.
Το μόνο ερώτημα που τίθεται είναι τι γίνεται με τις προυπηρεσίες που αποκτήθηκαν κατόπιν επιτυχίας σε ΑΣΕΠ.
Όπως και το αν οι προυπηρεσίες που δεν συνδιάζονται με επιτυχία ΑΣΕΠ αμφισβητούνται πλέον και ως κριτήριο για τους πίνακες αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #865 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 02:24:30 μμ »
δεν την ξέρεις καλά την ιστορία : ''και να πάνε αναπληρωτές οι ξεκούραστοι επιτυχόντες.'' οι καινούργιοι επιτυχόντες αν μπούνε με μόρια ασεπ σε πίνακες αναπληρωτών θα έχουν από πάνω τους τους πολλούς παλιούς αναπληρωτές....με τις μεγάλες προϋπηρεσίες +διπλάσια δυσπρόσιτα επομένως θα έχουμε το εξής φαινόμενο : οι καινούργιοι επιτυχόντες κάποιου μελλοντικού ασεπ ούτε αναπληρωτές δεν θα δουλέψουν ....

Αποσυνδεδεμένος el ΠΕ 02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 242
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #866 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 02:44:50 μμ »
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω τι δεν καταλαβαινεις...εν μια νυκτι εκοψαν θεσεις στο διαγωνισμο του 08 απο τον ασεπ κ τις εδωσαν σε 24μηνο...480 ασεπιτες και γυρω στους 700 τοσους απο γυρω /γυρω.ειναι αυτο 60/40?

Μην ξεχναμε οτι ξαφνικα οι 600 θεσεις απο τον Στυλιανιδη εγιναν 480 για να δοθουν στους 24μηνιτες.

Αποσυνδεδεμένος ERTA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 636
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τελικά, πώς θα γίνουν οι μόνιμοι διορισμοί;
« Απάντηση #867 στις: Φεβρουάριος 18, 2015, 02:46:11 μμ »
Η απόφαση της Ολομέλειας του ΣτΕ είναι σύμφωνη με αυτή του Γ'Τμήματος του ΣΤΕ που προβλέπει πως οι διορισμοί εκπαιδευτικων με το  40% προυπηρεσία, 24μηνο, 30μηνο αντίκειται στις αρχές της ισότητας και της αξιοκρατίας (άρθρα 4 παρ. 1 και 103 παρ. 7 Συντάγματος).

 
Όπως σχολιάζει ο Βασίλης Καλόγηρος με την απόφαση αυτή που δίνει κατεύθυνση για «όλα ΑΣΕΠ» ίσως να «αναχαιτίζονται» σκέψεις για διορισμούς εκπαιδευτικών μόνο με προϋπηρεσία ενώ αναφέρει  η απόφαση της Ολομέλειας του ΣτΕ ενδεχομένως να ανάβει το «πράσινο φώς» για να διεκδικήσουν το διορισμό τους δεκάδες εκπαιδευτικοί επιτυχόντες του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ όπως και την αναδρομική αναγνώριση της προϋπηρεσίας τους.
Η απόφαση καταργεί αναδρομικά την μεταβατική περίοδο του άρθρου 9 του νόμου 3848/2010 ο οποίος αναφέρει τα παρακάτω:
Παράγραφος 1 του άρθρου 9 - μεταβατικές διατάξεις (νόμος 3848/2010)
Κατά την περίοδο έως και το σχολικό έτος 2011−2012 οι διορισμοί μόνιμων εκπαιδευτικών στην πρωτοβάθμια και τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση γίνονται σε ποσοστό 60% από τους ισχύοντες πίνακες διοριστέων εκπαιδευτικών του ΑΣΕΠ και σε ποσοστό 40% από τους κατά την παράγραφο 2 ενιαίους πίνακες προσωρινών αναπληρω- τών εκπαιδευτικών με πραγματική προϋπηρεσία. Με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, που δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως, μπορεί να παρα- τείνεται η μεταβατική περίοδος του προηγούμενου εδαφίου έως τη διενέργεια του πρώτου διαγωνισμού του ΑΣΕΠ κατά τις διατάξεις του παρόντος νόμου.
Τι έχει αναφέρει ο Τάσος Κουράκης πριν λίγες μέρες για τους Διορισμούς Εκπαιδευτικών: Σας λέω όμως ότι αναγνωρίζουμε μεταξύ άλλων, πως οι αναπληρωτές με πολύχρονη προϋπηρεσία και εμπειρία, πολλοί δε απ' αυτούς όντας επιτυχόντες προηγούμενων ΑΣΕΠ και μη διορισθέντες επειδή δεν άνοιξαν θέσεις, σε κάθε δε περίπτωση άνθρωποι οι οποίοι μπήκαν στην εκπαίδευση στο πλαίσιο προηγούμενων διατάξεων που καταργήθηκαν αιφνιδιαστικά εκ την υστέρων, είναι δίκαιο εργασιακά και χρήσιμο για τη δημόσια εκπαίδευση να ενταχθούν μόνιμα στη δημόσια εκπαίδευση και αναζητούμε τους τρόπους.
Αίτημα της ΔΟΕ και του Συλλόγου Αναπληρωτών Νηπιαγωγών για το θέμα των διορισμών είναι η ποσώστοση να είναι κατά 60% από τον πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ 2008 και κατά 40% από τον ενιαίο πίνακα .
Χωρίς να έχουν παρθεί οριστικές αποφάσεις, η σκέψεις του Υπουργείου Παιδείας κινιούνται στην δημιουργία δύο πινάκων:
1) Στον πρώτο θα   θα εντάσσονται οι εκπαιδευτικοί με βάση την προϋπηρεσία τους όσοι έχουν πολύχρονη εμπειρία στην εκπαίδευση
2)Στον δεύτερο πίνακα θα εντάσσονται επιτυχόντες του ΑΣΕΠ.
Για τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ σε πρώτη φάση θα μετράει η βαθμολογία καθώς αυτό κρίνει την σειρά κατάταξης στον πίνακα, και σε δεύτερη φάση θα προστίθενται μόρια από ακαδημαϊκούς τίτλους και προσόντα.
 


Διαβάστε περισσότερα: http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%B1%CF%80%CF%8C%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%83%CF%84%CE%B5-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CF%84%CF%81%CF%8C%CF%80%CE%BF-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%81%CE%B9%CF%83%CE%BC%CE%BF%CF%8D-%CE%B5%CE%BA%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CF%84%CE%B9-%CE%B3%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B9-%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CF%83%CE%B5%CF%80-%CE%BA%CE%B1%CE%B9#ixzz3S6H5gbvS
Follow us: @alfavita on Twitter | alfavita.gr on Facebook

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 436
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 366
Σύνολο: 372

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.