*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769285 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1078 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 08:16:01 μμ »
Γίνεται να κάνω αίτηση μετάθεσης και στη γενική και στην ειδική αγωγή ;
Υπάρχει κάποιος περιορισμός;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:43 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1079 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 08:33:16 μμ »
Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει? Αν πάρω μετάθεση (λέμε τώρα) δεν θα μπορώ να ξανακάνω αίτηση για μετάθεση του χρόνου μέχρι να ξεχρεώσω την οργανική μου για ένα χρόνο, σωστά? Για απόσπαση όμως θα μπορώ να κάνω? Είμαι προβληματισμένη γιατί ανήκω στη Λέρο και φέτος είμαι με απόσπαση Αθήνα. Έχω γύρω στα 45 μόρια (ΠΕ02) και σκέφτομαι αν πρέπει να βάλω περιοχές εκτός Αττικής. Λογικά με τις αποσπάσεις δε θα αλλάξει κάτι, έτσι? Οπότε θα μπορώ να παίρνω λογικά. Αν όμως δεν μπορώ να πάρω, να μη δηλώσω εκτός Αττικής. Με τόσα μόρια ποιές περιοχές λέτε να ανοίξουν ? Ενδιαφέρομαι για στεριά και κοντινά σχετικά στην Αττική για να απομακρυνθώ από τα Δωδεκάνησα που είναι πολύ δύσκολα στη μετακίνηση και δεν έχει ούτε γιατρούς ούτε σταθμούς για το μωρό. Ευχαριστώ όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει.
Γενικά ως φιλόλογος έχεις πολλές πιθανότητες με αυτά τα μόρια να πάρεις μετάθεση. Σύγκρινε και με τα περσινά μόρια μεταθέσεων. Πολλοί ήταν βέβαιοι ότι θα έπαιρναν απόσπαση και την πάτησαν (μιλάω για από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ). Φίλη μου στη δική μου ειδικότητα και με πολύ σοβαρά προβλήματα, δεν πήρε. Οπότε, μην στηρίζεσαι σε αυτό. Για να ζητήσεις μετάθεση θα πρέπει να έχεις υπηρετήσει ένα χρόνο στην οργανική, αλλά απόσπαση μπορείς να ζητήσεις (αυτό ίσχυε μέχρι φέτος τουλάχιστον). Θα σε συμβούλευα πάντως να ζητήσεις οπωσδήποτε μετάθεση έστω και σε νομό κοντινό της Αττικής, αν και φοβάμαι ότι και φέτος οι μεταθέσεις θα είναι ελάχιστες.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3388
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1080 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 08:59:45 μμ »
Ρωξάνη, με 45 μόρια πέρυσι δεν πήρε κανένας φιλόλογος μετάθεση στην Αττική. Η Β΄Αθήνας άνοιξε με 60 μόρια περίπου. Όσοι πήραν ήταν σε ειδική κατηγορία, χωρίς μόρια. Για φέτος δεν μπορούμε να προδικάσουμε κάτι. Ναι, θα ανοίξουν περιοχές εκτός Αττικής, αλλά ποιες; Μήπως για όσους έχουν τον τρόπο; ;)

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1081 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:01:34 μμ »
Καμιά πρόβλεψη δεν έχετε βρε παιδιά? Αττική κι εγώ δύσκολο το βλέπω βάσει των περισνών δεδομένων. Αλλά και Κορινθία και Βοιωτία και Εύβοια επίσης δεν άνοιξαν. Σκέφτομαι Λακωνία και Ηλεία. Εσείς τι λέτε?
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:09:43 »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1082 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:05:35 μμ »
Καμιά πρόβλεψη δεν έχετε βρε παιδιά? Αττική κι εγώ δύσκολο το βλέπω βάσει των περισνών δεδομένων. Αλλά και Κορινθία και Βοιωτία και Εύβοια επίσης δεν άνοιξαν. Σκέφτομαι Λακωνία και Ηλεία. Εσείς τι λέτε?
Για Ηλεία θα στο πρότεινα, απλά δεν ξέρω τι θα γίνει τώρα με την ενοποίηση. Η Λακωνία μάλλον μακριά πέφτει από Αθήνα. Γενικά η ενοποίηση είναι θέμα, π.χ. Εύβοια- Χαλκίδα είναι μια χαρά, η Κύμη, όμως; Ή η Λίμνη; Πάντως βάλε τις περιοχές που θες, με τη σειρά που θες, δεν ξέρεις ποτέ τι γίνεται...

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1083 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:16:36 μμ »
Αυτό με προβληματίζει κι εμένα. Με την ενοποίηση μπορεί να βρεθείς σε κάποιο μακρινό κι απομονωμένο χωριό. Από την άλλη πάλι καμία σχέση με τα Δωδεκάνησα. Παίρνεις το αυτοκίνητο και σε τρεις ωρίτσες είσαι Αθήνα.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1084 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:21:07 μμ »
Αυτό με προβληματίζει κι εμένα. Με την ενοποίηση μπορεί να βρεθείς σε κάποιο μακρινό κι απομονωμένο χωριό. Από την άλλη πάλι καμία σχέση με τα Δωδεκάνησα. Παίρνεις το αυτοκίνητο και σε τρεις ωρίτσες είσαι Αθήνα.
[/
Αυτο ξαναπέστο. Εγω 8 χρόνια τη βόλευα με αποσπάσεις από το νησί, ώσπου πέρυσι δεν πήρα και θυμάμαι που έφτανα Κυριακή απόγευμα κι είχε μια σκοτεινιά κι είχα αφήσει το παιδί μου πίσω... Και μου έπεσαν και οι αναδρομικές κρατήσεις και και και... Και μετάθεση δεν μπορώ να πάρω.

Αποσυνδεδεμένος Rwxanh

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1501
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση -ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1085 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:23:40 μμ »
Ωχ, αυτά ακούω και τρελαίνομαι... Φέτος είμαστε οικογένεια πέρυσι ήμασταν σκορποχώρι, οι μισοί Ρόδο, οι άλλοι Αθήνα. Αλλά απόσπαση πήραν κάποιοι με 4 μόρια κι εγώ είχα 25. Γι' αυτό λέω ότι λογικά θα παίρνω.
Μονάχη έγνοια η γλώσσα μου στις αμμουδιές του Ομήρου...

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1086 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:32:04 μμ »
ξερει κανεις εκ των εσω αν θα δωσουν μεταθεσεις στους γυρω απο Αττικη νομους, ή θα καλυφθουν με τους διαθεσιτες εκεί;
μηπως θα παρουν περισσοτερους εφοσον του χρονου δεν θα προσλάβουν πολλους αναπ/τες;;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος fakidomiti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1087 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:35:45 μμ »
βρε παιδια εγω θελω να ρωτησω κατι σχετικα με το χαρτι της συνυπηρετησης. απο το ικα δωσανε στο συζυγο μου μια κατασταση ενσημων που δειχνει τα ενσημα του μεχρι τον σεπτεμβρη. ζητησε και μια βεβαιωση απο τον εργοδοτη του οτι εργαζεται στο νομο που θελουμε. με αυτα ειμαι ενταξει η θα πρεπει να εχω και κατι ακομα?ευχαριστω εκ των προτερων !

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1088 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 09:58:45 μμ »
Να ρωτήσω κάτι που δεν έχω καταλάβει? Αν πάρω μετάθεση (λέμε τώρα) δεν θα μπορώ να ξανακάνω αίτηση για μετάθεση του χρόνου μέχρι να ξεχρεώσω την οργανική μου για ένα χρόνο, σωστά?
Λάθος, αν πάρεις μετάθεση και πας στη νέα περιοχή και υπηρετήσεις έστω και στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ από 1/9/13 το Νοέμβριο θα μπορείς να κάνεις αίτηση μετάθεσης. Γιατί απλά από 01/09 έως 31/08/14 θεωρείται ότι υπηρετείς τη νέα οργανική σου. Αν όμως πάρεις μετάθεση και κάνεις αίτηση απόσπασης και πάρεις την απόσπαση τότε ναι δεν μπορείς να κάνεις και αίτηση μετάθεσης το Νοέμβριο.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1089 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 12:54:39 πμ »


 Το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ ζητά από την ηγεσία του Υπουργείου Παιδείας με συμπληρωματική εγκύκλιο τα εξής:

    Να αναγνωριστεί σε όλους τους νεοδιοριζόμενους συναδέλφους  και να μοριοδοτηθεί κατά την κείμενη νομοθεσία η προϋπηρεσία τους ως αναπληρωτών σε δημόσια σχολεία για τις μεταθέσεις σχολικού έτους 2012-2013 και έπειτα.
   

Η ΟΛΜΕ εβγαλε την παραπανω ανακοινωση πριν απο λιγο εξαιτιας του οτι καποιες Διδε δεν αναγνωριζουν την προυπηρεσια των συναδελφων που διοριστηκαν τελευταια λογω του οτι δεν τους εχει ακομα αναγνωριστει η προυπηρεσια μισθολογικα!!

Συνεβη σε καποιον κατι τετοιο. Γιατι πραγματικα ειναι πολυ σοβαρο...

Μήπως μπορεί κάποιος να ερμηνεύσει το τελευταίο χωρίο της διευκρινιστικής εγκυκλίου αναφορικά με την αναγνώριση προ'υ'πηρεσίας;Τελικά οι φετινοί νεοδιόριστοι θα την συνυπολογίσουμε ή όχι;;;;;

Ναι βρε παιδια ας απαντησει καποιος. Τι θα γινει με εμας τους ερμους τους νεοδιοριστους; Θα αναγνωριστει η δικη μας προυπηρεσια; Τι θελει να πει ο ποιητης στη διευκρινιστικη;

Προφανώς πρόκειται για αυτές τις περιπτώσεις (σελ. 9 της εγκυκλίου):

3. ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΛΑΜΒΑΝΟΝΤΑΙ ΥΠΟΨΗ ΓΙΑ ΜΟΡΙΟΔΟΤΗΣΗ
(ούτε συνολικής υπηρεσίας ούτε συνθηκών διαβίωσης)

α) Ο χρόνος που ο εκπαιδευτικός υπηρέτησε σε νοσοκομεία, σε ΝΕΛΕ, Σχολές Μαθητείας/ΤΕΕ του ΟΑΕΔ, σε Ιδιωτικά Ι.Ε.Κ., ΚΕΚ, ΠΕΚ, Σχολή Ευελπίδων, Σχολή Ναυτικών Δοκίμων, Σχολή Ικάρων, Σχολές Υπαξιωματικών Στρατού, Ναυτικού και Αεροπορίας, Αξιωματικών ΕΛ.ΑΣ. και Αστυφυλάκων και λοιπών στρατιωτικών σχολών και σε σχολές ή σχολεία που δεν υπάγονται στην αρμοδιότητα του Υπουργείου Παιδείας.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1090 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 01:04:20 πμ »
Γενικά η ενοποίηση είναι θέμα, π.χ. Εύβοια- Χαλκίδα είναι μια χαρά, η Κύμη, όμως; Ή η Λίμνη;

Η Σκύρος κυρίως;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1091 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 01:35:31 πμ »
βρε παιδια εγω θελω να ρωτησω κατι σχετικα με το χαρτι της συνυπηρετησης. απο το ικα δωσανε στο συζυγο μου μια κατασταση ενσημων που δειχνει τα ενσημα του μεχρι τον σεπτεμβρη. ζητησε και μια βεβαιωση απο τον εργοδοτη του οτι εργαζεται στο νομο που θελουμε. με αυτα ειμαι ενταξει η θα πρεπει να εχω και κατι ακομα?ευχαριστω εκ των προτερων !

Δεν αναφέρεται πουθενά αυτό αλλά με βάση τη λογική είναι αρκετό, γιατί η βεβαίωση του εργοδότη θα λέει "μέχρι σήμερα". Για περισσότερη σιγουριά πάντως, ο εργοδότης μπορεί να δώσει και ατομική βεβαίωση ενσήμων μέχρι τον τελευταίο μήνα.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 472
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 405
Σύνολο: 416

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.