*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2013  (Αναγνώστηκε 769266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tarara

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 29
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1190 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 09:03:52 πμ »
πραγματικα απορω πως ειναι δυνατον καποιος να ξερει αν θα γινουν μεταθεσεις κ ποσες θα ειναι απο τωρα.
για το αν θα γινουν μεταθεσεις κ ποσες, ειναι ζητημα πολλων παραμετρων.
α) αν θα γινουν με αυστηρα οργανικα κενα ή θα παρουν υποψη τους κ τα λειτουργικα σε ενα βαθμο
μεχρι τωρα πλην αννουλας περναν υποψη τους λιγο και τα λειτουργικα.. τωρα τετοια σιγουρια για το αντιθετο.....
β) αν θα γινει δευτερη φαση μεταθεσεων κατα τον απριλη μαιο... ναι συζητηται κατι τετοιο... και τι εχουν στο μυαλο τους...
γ) ποσες ειναι οι συνταξιοδοτησεις κατα κλαδο..( παραιτησεις απολυσεις.. κλπ )
δ) αν οι κατα τοπους δδε θα εχουν περασει στο συστημα και θα εχουν ενημερωσει το υπουργειο εγκαιρα για τα κενα...
ε) τι θα γινει με τους αποσπασμενους σε διαφορες θεσεις... γνωμη μου παντα τιποτα...
ζ) τι θα ακολουθηθει με τους αναπληρωτες..  παλι γνωμη μου ειναι οτι θα παρει οσο το δυνατο λιγοτερους
η) ποια η γενικοτερη φιλοσοφια απο εδω και περα... νομιζω οτι αυτο που τους νοιαζει ειναι η μειωση του κοστους ΜΟΝΟ κ τιποτα αλλο.
και πολλα αλλα...
τωρα αν καποιος μπορει να τα ξερει ολα αυτα, τοτε μπραβο του και παρακαλω να μου τα πει και εμενα για να μην το ψαχνω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:08:16 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1191 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 09:45:41 πμ »

νομιζω οτι αυτο που τους νοιαζει ειναι η μειωση του κοστους ΜΟΝΟ κ τιποτα αλλο.
και πολλα αλλα...
τωρα αν καποιος μπορει να τα ξερει ολα αυτα, τοτε μπραβο του και παρακαλω να μου τα πει και εμενα για να μην το ψαχνω....

++++++
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1192 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 03:08:51 μμ »
Οσοι ειναι στα γραφεια μποτουν να μας πουν αν φετος εγιναν λιγοτερες η περισσοτερες αιτησεις μεταθεσης;

Αποσυνδεδεμένος Daidalos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 775
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02 Επιστήμη ποιητική ευδαιμονίας
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1193 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 03:17:18 μμ »
Δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία πόσες είναι οι αιτήσεις αλλά κυρίως πόσες θέσεις θα ανοίξουν (σίγουρα λίγες) και πόσα μόρια έχουν συγκεντρώσει αυτοί που έκαναν αίτηση.  ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:08:16 »

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1194 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 07:28:46 μμ »
Μόλις είδα ότι μου έστειλαν επιτέλους το email με την αίτηση και θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα, γιατί νομίζω ότι έχουν γίνει λάθη.  :-\

1. Ενώ έγραψα με κόκκινο «για οριστική τοποθέτηση», στην αίτηση που μου έστειλαν δεν αναγράφεται. Είναι λανθασμένη καταχώριση ή σε όλες τις αιτήσεις δεν εμφανίζεται;

2. Στις προϋπηρεσίες, εκεί που λέει από – έως, μου έχουν κάνει λάθη στις ημερομηνίες, ενώ περιέργως οι μήνες και οι μέρες έχουν καταχωριστεί σωστά. Συνεπώς, χρειάζεται διόρθωση;

3. Στην 1η σελίδα, στην προϋπηρεσία γράφει πχ:
Από πίνακα υπηρετήσεων: 3χρόνια 3 μήνες 10 ημέρες
Συνολική προυπηρεσία: 3χρόνια 3 μήνες 15 ημέρες;
Γιατί υπάρχει διαφορά;

4. Στο σύνολο μονάδων έχω πχ 30. Εντοπιότητα, εργασία συζύγου και 1η προτίμηση δίνουν σύνολο 10 μονάδες. Αυτές προστίθενται, οπότε θα έχω 40;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια. :)


Δε χρειάζεται να διορθώσεις τίποτα. Σωστά στα έχουν όλα!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1195 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 07:30:28 μμ »
πραγματικα απορω πως ειναι δυνατον καποιος να ξερει αν θα γινουν μεταθεσεις κ ποσες θα ειναι απο τωρα.
για το αν θα γινουν μεταθεσεις κ ποσες, ειναι ζητημα πολλων παραμετρων.
α) αν θα γινουν με αυστηρα οργανικα κενα ή θα παρουν υποψη τους κ τα λειτουργικα σε ενα βαθμο
μεχρι τωρα πλην αννουλας περναν υποψη τους λιγο και τα λειτουργικα.. τωρα τετοια σιγουρια για το αντιθετο.....
β) αν θα γινει δευτερη φαση μεταθεσεων κατα τον απριλη μαιο... ναι συζητηται κατι τετοιο... και τι εχουν στο μυαλο τους...
γ) ποσες ειναι οι συνταξιοδοτησεις κατα κλαδο..( παραιτησεις απολυσεις.. κλπ )
δ) αν οι κατα τοπους δδε θα εχουν περασει στο συστημα και θα εχουν ενημερωσει το υπουργειο εγκαιρα για τα κενα...
ε) τι θα γινει με τους αποσπασμενους σε διαφορες θεσεις... γνωμη μου παντα τιποτα...
ζ) τι θα ακολουθηθει με τους αναπληρωτες..  παλι γνωμη μου ειναι οτι θα παρει οσο το δυνατο λιγοτερους
η) ποια η γενικοτερη φιλοσοφια απο εδω και περα... νομιζω οτι αυτο που τους νοιαζει ειναι η μειωση του κοστους ΜΟΝΟ κ τιποτα αλλο.
και πολλα αλλα...
τωρα αν καποιος μπορει να τα ξερει ολα αυτα, τοτε μπραβο του και παρακαλω να μου τα πει και εμενα για να μην το ψαχνω....

Δυστυχώς τα ερωτήματα που θέτεις είναι ρητορικά. Εκ των προτέρων γνωρίζουμε όλοι την απάντηση, απλώς ελπίζουμε μέχρι τελευταία στιγμή να διαψευστούμε και να δούμε ένα θαύμα!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος corsair05

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ86
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1196 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 10:14:37 μμ »
Δεν έχει τόσο μεγάλη σημασία πόσες είναι οι αιτήσεις αλλά κυρίως πόσες θέσεις θα ανοίξουν (σίγουρα λίγες) και πόσα μόρια έχουν συγκεντρώσει αυτοί που έκαναν αίτηση.  ;)
Ναι το ξερω αυτο απλα ηθελα να δω τι εγινε με αυτους που εχουν οργανικη. Την τολμησαν την αιτηση?

Αποσυνδεδεμένος Nickman

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1197 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 10:44:33 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικό με τα δικαιολογητικά για τη συνυπηρέτηση. Η γυναίκα μου δουλεύει σε ΟΤΑ απο το 1999 μέχρι και σημέρα συνεχώς ως αορίστου χρόνου ΙΔΑΧ. Η βεβαίωση απο το δήμο είναι αρκετή ή χρειάζονται και τα ένσημα ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Αν κάποιος γνωρίζει ας μου απαντήσει, είναι σημαντικό γιατί απο τη δευτεροβάθμια που ανήκω μου είπαν οτι χωρίς τα ένσημα δεν θα μου δώσουν τα μόρια της συνυπηρέτησης. Η εγκύκλιος πάντως αναφέρει τους ΟΤΑ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 01, 2013, 11:26:54 μμ από Nickman »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1198 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 10:59:29 μμ »
η εικόνα που έχουμε ως τώρα απο τις καταχωρισμένες αιτησεις είναι η εξής :

φέτος, περισσότερο απο κάθε άλλη φορά οι προτιμήσεις μετάθεσης ειναι στοχευμένες και λιγότερες. Ενώ δηλαδή παλιά δηλώνονταν 15 προτιμήσεις φέτος ο Μ.Ο ειναι απο 1 έως 4 προτιμήσεις (πάντα οι κοντινοί νομοί ως προς αυτόν στον τόπο μόνιμης κατοικίας).

φέτος έχουμε πάρα πολλές βελτιώσεις. Προφανώς τώρα που οι περισσότεροι νομοι ειναι μία μόνο περιοχή οι πιο "μακρινοί" θα επιχειρήσουν να έρθουν πιο κέντρο και το πιο πιθανό ειναι να τα καταφέρουν καθώς τα μόριά τους είναι στον Θεό. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα διαθεσίτες που υπηρετούσαν κεντρικά και άρα δεν έχουν μαζέψει μόρια να εκτοπιστούν στα μετόπισθεν των νομών...

επισης, η πρώτη εικόνα που έχουμε ( όχι μόνο στη δική μας ΔΔΕ αλλά και με άλλες που μίλησα) δείχνει πως πλέον όλοι κάνουν αίτηση για οριστική τοποθέτηση ( ενώ παλιότερα το ρίσκαραν και ήταν "υπέρ άνω" ... Προφανώς επίσης, θέλουν όλοι να δουν τα μόρια όλων.

Τωρα όσον αφορά τις εκτιμήσεις του ποσες μεταθέσεις θα γίνουν, αν δεν πάρουμε σαφείς οδηγίες σχετικά με το με τι υποχρεωτικό ωράριο θα βγάζουμε τα κενά εφεξής, μάλλον ό,τι και να πούμε έξω θα πέσουμε!  :)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1199 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 11:03:23 μμ »

 Ναι το ξερω αυτο απλα ηθελα να δω τι εγινε με αυτους που εχουν οργανικη. Την τολμησαν την αιτηση?
[/quote]
Ρίσκο είναι στα τυφλά βαδίζουμε όλοι με εικασίες ;D, το ''έχω οργανική" σήμερα είναι πολύ σχετική έννοια, σήμερα έχεις , αύριο όχι (συγχωνεύσεις, ωράριο , αριθμός μαθητών ανά τμήμα, αρκούν για να ανατρέψουν  οποιαδήποτε πρόβλεψη ...):(
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1200 στις: Φεβρουάριος 01, 2013, 11:17:27 μμ »
οι έχοντες οργανική και οικογένεια , σε μεγάλο βαθμό χτύπησαν μόνο εκεί που θέλουν να πάνε ενώ παλιότερα έβαζαν και όλα τα κοντινά.

οι έχοντες οργανική χωρίς οικογένεια έβαλαν και δυο-τρία κοντινά.

Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος surreal

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1201 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 08:55:10 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ,ΑΙΤΗΣΗ ΑΝΑΚΛΗΣΗΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ?ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ?

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1202 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 02:09:23 μμ »

 Ναι το ξερω αυτο απλα ηθελα να δω τι εγινε με αυτους που εχουν οργανικη. Την τολμησαν την αιτηση?
Ρίσκο είναι στα τυφλά βαδίζουμε όλοι με εικασίες ;D, το ''έχω οργανική" σήμερα είναι πολύ σχετική έννοια, σήμερα έχεις , αύριο όχι (συγχωνεύσεις, ωράριο , αριθμός μαθητών ανά τμήμα, αρκούν για να ανατρέψουν  οποιαδήποτε πρόβλεψη ...):(
[/quote]

Συμφωνώ απόλυτα

οι έχοντες οργανική χωρίς οικογένεια έβαλαν και δυο-τρία κοντινά.



Μπα, ακόμα και αυτοί φοβούνται να βάλουν πολλά...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2013
« Απάντηση #1203 στις: Φεβρουάριος 02, 2013, 03:08:37 μμ »
Τι συμβαινει ομως με αυτους που εχουν οργανικη αλλα ειναι πολυ μακρια απο τον τοπο τους;
Τι συμβαινει, επίσης, με αυτούς που και μακρια ειναι και οργανικη δεν εχουν;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160767
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 460
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 421
Σύνολο: 431

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.