*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961009 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geolil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 190
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10248 στις: Μάιος 18, 2010, 10:25:09 μμ »
http://troktiko.blogspot.com/2010/05/blog-post_3795.html

και θεσσαλονίκη συμβαίνει το ίδιο (τηλεφώνησαν απο τη διευθυνση δευτεροβάθμιας σε εκπαιδευτικό με οργανικη επι 4 χρόνια ότι βγαίνει υπεράριθμος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:49:46 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10249 στις: Μάιος 18, 2010, 11:15:02 μμ »
Και τα σπίτια των παπούδων μου, και τη γη των παπούδων μου και πάει λέγοντας το ίδιο. Όσο και ο δικός μας και οι άλλοι λαοί παίζουμε το παιχνίδι τους, ποτέ δε θα παίξουμε το δικό μας παιχνίδι και δε θα βρούμε το δίκιο μας. Δεν υπάρχει μόνο ελληνικος, αλλά και τουρκικός και αλβανικός και... και... εθνικισμός. Αυτό τι σημαίνει; ότι θα χάσουμε από τα μάτια μας τον πραγματικό αντίπαλο; ταξικό είναι το θέμα είτε σας αρέσει είτε όχι. κι εγώ τουλάχιστον δε θέλω ούτε να πολεμήσω, ούτε να θυσιαστώ ούτε "να βάλω πλάτη" για τα συμφέροντα του Βγενόπουλου ή του Κόκκαλη η του Μυτιληναίου.

Καλά κάνεις και τα βλέπεις όλα τόσο αποστασιοποιημένα και καλά κάνεις να μη θέλεις να πολεμήσεις και να θυσιαστείς! Ποιος σου το ζήτησε άλλωστε; Βέβαια αν κινδυνεύσει το σπιτάκι σου μπορεί και να αλλάξεις γνώμη.
Εγώ προσωπικά δεν έπαιξα, ούτε παίζω και ούτε πρόκειται να παίξω κανενός το παιγνίδι. Απλά καταγράφω την πραγματικότητα την οποία δε μπορείς να δεις, εξ`αιτίας των προσωπικών σου πιστεύω, παρά μόνο να χρησιμοποιείς εκφράσεις "κλισέ" γράφοντας μου άλλα αντ`άλλων. Τουλάχιστον μην καλείς τους άλλους να ξυπνήσουν.
   
Δεν γίνεται να αποδέχεσαι τη δυνατότητά μου να έχω τις απόψεις μου και συνάμα να μου λες ότι λέω άλλα αντί άλλων... Αν είναι έτσι τότε μάλλον εσύ δεν ξέρεις τι σου γίνεται... Ούτε τα βλέπω αποστασιοποιημένα. Απλώς τα βλέπω από άλλη σκοπιά. Εκφράσεις κλισέ;; Ό,τι πεις. Δεν είπα εξάλλου ό,τι αν χρειαστεί δε θα πολεμήσω. Να ξέρουμε όμως για τίνος τα συμφέροντα.

Θα σου εξηγήσω για τελευταία φορά γιατί είμαστε εκτός θέματος.
Σου μιλάω για εισβολή και κατοχή με τις πιο ήπιες εκφράσεις που μπορώ να χρησιμοποιήσω σε σχέση με την πραγματικότητα και εσύ μου λες για το Βγενόπουλο και τον Κόκκαλη. Αυτό είναι άλλα αντ`άλλων.
Σου λέω τι συμβαίνει τώρα και εσύ μου λες για τους παππούδες σου. Αυτό είναι αποστασιοποίηση.
Οι εκφράσεις που ακούγονται εδώ και μερικές δεκαετίες είναι κλισέ.
Ευτυχώς που ξέρεις εσύ τι σου γίνεται και ξέρεις και γιατί πολεμάμε.
Αυτά.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10250 στις: Μάιος 18, 2010, 11:17:06 μμ »
http://troktiko.blogspot.com/2010/05/blog-post_3795.html

και θεσσαλονίκη συμβαίνει το ίδιο (τηλεφώνησαν απο τη διευθυνση δευτεροβάθμιας σε εκπαιδευτικό με οργανικη επι 4 χρόνια ότι βγαίνει υπεράριθμος)

Αφού συμβαίνει το ίδιο σε όλες τις διευθύνσεις και δημιουργούνται έτσι υπεράριθμοι, πώς θα φεύγουν από τη μία διεύθυνση και θα πηγαίνουν σε άλλη αφού και η άλλη θα έχει τους δικούς της υπεράριθμους;
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10251 στις: Μάιος 18, 2010, 11:21:19 μμ »
"Το Υπουργείο Παιδείας επιβάλει σε όλα τα σχολεία τη δημιουργία τμημάτων με τριάντα μαθητές παρά την αντίθετη άποψη της ΟΛΜΕ, με αποτέλεσμα εκατοντάδες εκπαιδευτικοί να κρίνονται υπεράριθμοι και να χάνουν τις θέσεις που είχαν μέχρι σήμερα στα σχολεία.
Αυτό έχει σαν συνέπεια την απίστευτη ...
αναστάτωση που θα δημιουργηθεί στα σχολεία καθώς και την ταλαιπωρία των καθηγητών που είχαν τις θέσεις τους και είχαν κάνει τον προγραμματισμό τους.
Σήμερα το πρωί στη Δ΄Διεύθυνση Δ/θμιας. Εκπαίδευσης Αθήνας που καλύπτει τις περιοχές Καλλιθέα Μοσχάτο, Ν. Σμύρνη, Αργυρούπολη, Ελληνικό, Γλυφάδα. Αλιμος, Αγ. Δημήτριος, το Υπουργείο στέλνει την υποχρεωτική κατανομή των τριάντα μαθητών ανά τμήμα και θα αναγκάσει 13 θεολόγους, 46 φιλολόγους, 40 μαθηματικούς, 55 φυσικούς, 41 πληροφορικούς κλπ, να μετακινηθούν από το Σεπτέμβρη σε άλλες περιοχές της Αττικής ώστε να έχουν θέση εργασίας."

Έρχονται οι μειώσεις διορισμών με το έτσι θέλω.......

Που είναι η συνδικαλιστική κάλυψη της ΟΛΜΕ ώστε να μείνουν στα χαρτιά τα 30αρια τμήματα??
Τους αφιερώνω το τραγούδι που μόλις ακούστηκε στον Λαζ.
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:49:46 »

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10252 στις: Μάιος 19, 2010, 10:35:52 πμ »

Που είναι η συνδικαλιστική κάλυψη της ΟΛΜΕ ώστε να μείνουν στα χαρτιά τα 30αρια τμήματα??
Τους αφιερώνω το τραγούδι που μόλις ακούστηκε στον Λαζ.

http://olme-attik.att.sch.gr/files/annolme/apofasigsgiaautoaxiologisi.pdf

ΔΣ ΟΛΜΕ

ΠΡΟΕΔΡΟΣ:   ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΕΠΠΕΣ
ΑΝΤΙΠΡΟΕΔΡΟΣ:   ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΚΙΝΗΣ
ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ:   ΝΙΚΟΣ ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΣ
ΤΑΜΙΑΣ:   ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΓΕΩΡΓΑΣ
ΜΕΛΟΣ:   ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ:   ΛΟΥΚΑΣ ΚΟΡΦΙΑΤΗΣ
ΜΕΛΟΣ:   ΚΩΣΤΑΣ ΜΠΟΙΚΟΣ
ΜΕΛΟΣ:   ΕΛΕΝΗ ΖΩΓΡΑΦΑΚΗ - ΤΕΛΕΜΕ
ΜΕΛΟΣ:   ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΗΣ ΚΟΤΣΙΦΑΚΗΣ
ΜΕΛΟΣ:   ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΡΒΑΝΙΤΙΔΗΣ
ΜΕΛΟΣ:   ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΦΑΤΟΥΡΟΥ

Τηλέφωνα Επικοινωνίας 210 3230073,  210 3236544,  210 3221255
Fax 210 3311338
Email olme@otenet.gr


Ας τους βομβαρδίσουμε, τον καθένα ξεχωριστά, με τηλεφωνήματα, fax και mail.
 
Να ζητήσουμε να παρθούν αποφάσεις ΓΣ συλλόγων αντίθετες στα 30αρια τμήματα (η θέση της ΟΛΜΕ είναι 25 μαθητές, 20 στις κατευθύνσεις και 10 ανά καθηγητή στα εργαστήρια) και να σταλούν ενημερωτικές επιστολές από τους συλλόγους καθηγητών στους γονείς των μαθητών κάθε σχολικής μονάδας.

Τα 30άρια τμήματα δεν πρέπει να περάσουν κι αν στην ΟΛΜΕ κοιμούνται είναι και δικό μας χρέος να τους ξυπνήσουμε. Είναι και προσωπική μας υπόθεση.


Αποσυνδεδεμένος m_rebel

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10253 στις: Μάιος 19, 2010, 11:03:47 πμ »
"Το Υπουργείο Παιδείας επιβάλει σε όλα τα σχολεία τη δημιουργία τμημάτων με τριάντα μαθητές παρά την αντίθετη άποψη της ΟΛΜΕ, με αποτέλεσμα εκατοντάδες εκπαιδευτικοί να κρίνονται υπεράριθμοι και να χάνουν τις θέσεις που είχαν μέχρι σήμερα στα σχολεία.
Αυτό έχει σαν συνέπεια την απίστευτη ...
αναστάτωση που θα δημιουργηθεί στα σχολεία καθώς και την ταλαιπωρία των καθηγητών που είχαν τις θέσεις τους και είχαν κάνει τον προγραμματισμό τους.
Σήμερα το πρωί στη Δ΄Διεύθυνση Δ/θμιας. Εκπαίδευσης Αθήνας που καλύπτει τις περιοχές Καλλιθέα Μοσχάτο, Ν. Σμύρνη, Αργυρούπολη, Ελληνικό, Γλυφάδα. Αλιμος, Αγ. Δημήτριος, το Υπουργείο στέλνει την υποχρεωτική κατανομή των τριάντα μαθητών ανά τμήμα και θα αναγκάσει 13 θεολόγους, 46 φιλολόγους, 40 μαθηματικούς, 55 φυσικούς, 41 πληροφορικούς κλπ, να μετακινηθούν από το Σεπτέμβρη σε άλλες περιοχές της Αττικής ώστε να έχουν θέση εργασίας."

Έρχονται οι μειώσεις διορισμών με το έτσι θέλω.......

Που είναι η συνδικαλιστική κάλυψη της ΟΛΜΕ ώστε να μείνουν στα χαρτιά τα 30αρια τμήματα??
Τους αφιερώνω το τραγούδι που μόλις ακούστηκε στον Λαζ.





Ο.Λ.Μ.Ε.

Ερμού & Κορνάρου 2

ΤΗΛ: 210 32 30 073 – 32 21 255 Αθήνα, 14/5/2010

FAX: 210 32 27 382

www.olme.gr

e-mail: olme@otenet.gr

 

ΠΡΟΣ: ΤΑ ΔΣ ΤΩΝ ΕΛΜΕ

 

ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΑΠΟΦΑΣΕΩΝ ΤΗΣ Γ.Σ. ΤΩΝ ΠΡΟΕΔΡΩΝ ΤΩΝ ΕΛΜΕ (7/5/2010)

 

Συνάδελφοι, /-ισσες

 

Όπως σας είναι ήδη γνωστό η ΓΣ των πρόεδρων της ΕΛΜΕ που πραγματοποιήθηκε στις 7/5/2010, αποφάσισε με συντριπτική πλειοψηφία (65 ΥΠΕΡ, 2 ΚΑΤΑ ΚΑΙ 3 ΛΕΥΚΑ) ότι το συνδικαλιστικό κίνημα θα πάρει όλα τα μέτρα για να ακυρώσει στην πράξη επιπτώσεις του «πολυνομοσχεδίου» για την παιδεία, όπως:

 

1. Αρνούμαστε την εφαρμογή της εγκυκλίου «Αυτοαξιολόγηση της Σχολικής Μονάδας».

 

2. Δεν παίρνουμε υποχρεωτικές υπερωρίες.

 

3. Εφαρμόζουμε στην πράξη άμεσα την απόφαση του κλάδου για δημιουργία τμημάτων με ανώτερο αριθμό τους 25 μαθητές, τους 20 στις κατευθύνσεις και στην Τεχνική Εκπαίδευση και τους 10 μαθητές ανά καθηγητή στα εργαστήρια.

 

4. Κανείς εκπαιδευτικός δεν αναλαμβάνει το ρόλο του μέντορα – αξιολογητή για τους νέους συναδέλφους μας.

 

Για να υλοποιηθούν οι παραπάνω αποφάσεις εξουσιοδοτήθηκε το Δ.Σ. της ΟΛΜΕ να προτείνει σχέδιο αποφάσεων που θα σταλούν σε όλους τους συλλόγους διδασκόντων της χώρας, προκειμένου να αποφασίσουν υπογράφοντας αντίστοιχα πρακτικά.

 

Στο πλαίσιο αυτής της απόφασης σας στέλνουμε σχέδιο κειμένου για το 1ο θέμα, προκειμένου να το προωθήσετε στους συλλόγους διδασκόντων για να αντλήσουν επιχειρήματα που θα καταγραφούν στα πρακτικά τους. Εξυπακούεται πως οι σύλλογοι θα ήταν σκόπιμο να το εμπλουτίσουν σύμφωνα και με τη δική τους παιδαγωγική εμπειρία αλλά και τη συγκεκριμένη κατάσταση λειτουργίας της σχολικής τους μονάδας.

Σας ενημερώνουμε, επίσης, ότι η «αυτοαξιολόγηση της σχολικής μονάδας» έχει ενταχθεί σε χρηματοδοτούμενα πρόγραμμα από το ΕΣΠΑ με 7,2 εκ. € για το 2010!

 

Προβλέπονται από αυτό αμοιβές σε επιτροπές σχεδιασμού, επιμορφωτές, σχολικούς συμβούλους και διευθυντές σχολείων. Όπως αναφέρεται δε στη σελίδα 8 της σχετικής προκήρυξης: «Η άμεση παρακολούθηση της εφαρμογής από τους Σχολικούς συμβούλους / Διευθυντές σχολικών Μονάδων, απαιτεί την πρόσθετη απασχόληση πέρα των εργασιακών τους υποχρεώσεων, με επιλέξιμη την αμοιβή ανά ανθρωπομήνα εργασίας».

 

Με αυτό τον τρόπο επιχειρείται η διάσπαση του κλάδου. Καλούμε όλους τους συλλόγους διδασκόντων και τους σχολικούς συμβούλους να αρνηθούν τη συμμετοχή τους.



Τώρα που θα αρχίσουν οι μετακινήσεις θα ξυπνήσουν.....(;)

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10254 στις: Μάιος 19, 2010, 02:52:34 μμ »
Παράθεση
"Το Υπουργείο Παιδείας επιβάλει σε όλα τα σχολεία τη δημιουργία τμημάτων με τριάντα μαθητές παρά την αντίθετη άποψη της ΟΛΜΕ, με αποτέλεσμα εκατοντάδες εκπαιδευτικοί να κρίνονται υπεράριθμοι και να χάνουν τις θέσεις που είχαν μέχρι σήμερα στα σχολεία.

Αυτά που λέει για 30άρια  τμήματα δεν γίνονται ,γιατί -στην επαρχία τουλάχιστον- υπάρχει  κτιριακό πρόβλημα.
Πού να βρεθούν  αίθουσες για 30 μαθητές ; Πολλές φορές μια αίθουσα διδασκαλίας είναι χωρισμένη  για να γίνουν δύο.

Αποσυνδεδεμένος geopap

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10255 στις: Μάιος 19, 2010, 05:24:51 μμ »
Το άλλο το ακούσατε από τη ΝΕΤ?
Ο Ερντογάν στην πτήση του γυρισμού έλεγε στους δημοσιογράφους ότι σκέφτεται σοβαρά να μας πάει στη Χάγη για την υφαλοκρηπίδα και .....
τον εθνικό εναέριο χώρο!!!!!!!
Πως σας φάνηκε αυτή η δήλωση?

Αμ το άλλο.....το έθιμο που έχουν στη Σμύρνη κάθε χρόνο στην επέτειο της Μικρασιατικής καταστροφής που σφάζουν τα κοτόπουλα και τα πετάν στη θάλασσα σαν αναπαράσταση του διωγμού των Ελλήνων!

Αλλά εγώ δεν αγχώνομαι,το μίσος από τα δικά μας τα βιβλία θα το σβήσουμε.

Δεν θα το κάνει διότι δεν τον βολέυει να το κάνει. Ακόμα και αν παέι στην Χάγη μετα απο μερικά χρόνια θα βγεί η όποια απόφαση η οποία θα γέρνει υπέρ της μίας η της άλλης πλευράς. Ομως αυτό θα οριοθετήσει και τα σύνορα της Τουρκίας προς τας Δυσμας. Γιατι να το θέλει αυτό ο Ερντογαν? Αυτό που επιδιώκει είναι η γκρίζα ζώνη γενικα στην περιοχή διότι στην χώρα του έιναι εγκατεστημένες βαριές βιομηχανίες όπλων με μερικές χιλιάδες εργαζομένων Τούρκων. Είναι μια χώαρ απου έχουν επενδυθεί πολλλά πολεμικά κονδύλια και πωλήσεις γίνονται μόνο σε περιοχές με αστάθεια και ανασφάλεια. Ο Ερντογάν απλά παίζει έναν ρόλο σαν ηθοποιός. Δεν τον ενδιαφέρει οπωσ και κανένα Τούρκο δεν ενδιαφέρει τι κάνει η Ελλαδα και αν  τα αεροπλάνα τους θα πεταν η όχι στο Αιγαίο.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5715
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10256 στις: Μάιος 19, 2010, 07:14:59 μμ »
19.5.10

http://nonews-news.blogspot.com/2010/05/blog-post_7267.html

Την πιέζουν για το Δήμο της Αθήνας...

Το κόμμα την τραβάει από το μανίκι , αλλά η Άννα δεν υποκύπτει.
Οι πιέσεις είναι έντονες να...
κατέβει υποψήφια στο Δήμο της Αθήνας. Κι επειδή τα χρονικά περιθώρια έχουν στενέψει (θα πρέπει να παραιτηθεί 6 μήνες πριν από τις εκλογές), η Διαμαντοπούλου καλείται να πάρει πολύ σύντομα την μεγάλη απόφαση.
Σε περίπτωση άρνησής της, πολύ πιθανόν να φαγωθεί στον πρώτο ανασχηματισμό της Κυβέρνησης...

......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10257 στις: Μάιος 19, 2010, 07:52:02 μμ »
Και τα σπίτια των παπούδων μου, και τη γη των παπούδων μου και πάει λέγοντας το ίδιο. Όσο και ο δικός μας και οι άλλοι λαοί παίζουμε το παιχνίδι τους, ποτέ δε θα παίξουμε το δικό μας παιχνίδι και δε θα βρούμε το δίκιο μας. Δεν υπάρχει μόνο ελληνικος, αλλά και τουρκικός και αλβανικός και... και... εθνικισμός. Αυτό τι σημαίνει; ότι θα χάσουμε από τα μάτια μας τον πραγματικό αντίπαλο; ταξικό είναι το θέμα είτε σας αρέσει είτε όχι. κι εγώ τουλάχιστον δε θέλω ούτε να πολεμήσω, ούτε να θυσιαστώ ούτε "να βάλω πλάτη" για τα συμφέροντα του Βγενόπουλου ή του Κόκκαλη η του Μυτιληναίου.

Καλά κάνεις και τα βλέπεις όλα τόσο αποστασιοποιημένα και καλά κάνεις να μη θέλεις να πολεμήσεις και να θυσιαστείς! Ποιος σου το ζήτησε άλλωστε; Βέβαια αν κινδυνεύσει το σπιτάκι σου μπορεί και να αλλάξεις γνώμη.
Εγώ προσωπικά δεν έπαιξα, ούτε παίζω και ούτε πρόκειται να παίξω κανενός το παιγνίδι. Απλά καταγράφω την πραγματικότητα την οποία δε μπορείς να δεις, εξ`αιτίας των προσωπικών σου πιστεύω, παρά μόνο να χρησιμοποιείς εκφράσεις "κλισέ" γράφοντας μου άλλα αντ`άλλων. Τουλάχιστον μην καλείς τους άλλους να ξυπνήσουν.
   
Δεν γίνεται να αποδέχεσαι τη δυνατότητά μου να έχω τις απόψεις μου και συνάμα να μου λες ότι λέω άλλα αντί άλλων... Αν είναι έτσι τότε μάλλον εσύ δεν ξέρεις τι σου γίνεται... Ούτε τα βλέπω αποστασιοποιημένα. Απλώς τα βλέπω από άλλη σκοπιά. Εκφράσεις κλισέ;; Ό,τι πεις. Δεν είπα εξάλλου ό,τι αν χρειαστεί δε θα πολεμήσω. Να ξέρουμε όμως για τίνος τα συμφέροντα.

Θα σου εξηγήσω για τελευταία φορά γιατί είμαστε εκτός θέματος.
Σου μιλάω για εισβολή και κατοχή με τις πιο ήπιες εκφράσεις που μπορώ να χρησιμοποιήσω σε σχέση με την πραγματικότητα και εσύ μου λες για το Βγενόπουλο και τον Κόκκαλη. Αυτό είναι άλλα αντ`άλλων.
Σου λέω τι συμβαίνει τώρα και εσύ μου λες για τους παππούδες σου. Αυτό είναι αποστασιοποίηση.
Οι εκφράσεις που ακούγονται εδώ και μερικές δεκαετίες είναι κλισέ.
Ευτυχώς που ξέρεις εσύ τι σου γίνεται και ξέρεις και γιατί πολεμάμε.
Αυτά.

Αποκλείοντάς μου έτσι τη δυνατότητα να απαντήσω, μια και είμαστε εκτός θέματος... Η συνάντηση Ερντογάν -Παπανδρέου πάντως έγινε στη βάση της επιχειρηματικής δραστηριότητας και συνεργασίας. Αν δεν τα βρουν εκεί, τότε ένας πόλεμος είναι πολύ πιθανός. Στην περίπτωση αυτή όλοι μπαίνουμε στο χορό, αλλά το ερώτημα παραμένει. Για ποιον πολεμάμε;
Όσο για εισβολή και κατοχή, έχουμε ήδη, αν αναφέρεσαι στην υπάρχουσα κατάσταση.
Επίσης αυτά.
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10258 στις: Μάιος 19, 2010, 08:06:22 μμ »
δεν μας φταναν τα @@@@@ μας ηρθαν και απ την ινδια ;D ;D ;D

Προνομιακή η μεταχείριση της Ελλάδας από το ΔΝΤ! - Αϊγιάρ στο newstime.grΣχόλια Τάκης Μίχας , 16 Μαϊ, 23:06 , Πολιτική , Συνεντεύξεις οικονομική κρίση, ΔΝΤ, ελληνική οικονομία Οι άλλοι χρήστες διαβάζουν:
19 Μαϊ
Ανησυχώ μήπως δούμε στρατό στους δρόμους- Aliber στο newstime.gr
 18 Μαϊ
Δυσφορία Καραμανλή για την Επιτροπή Αξιολόγησης
 19 Μαϊ
Λαζόπουλος: έχει δικαίωμα να σιωπά αυτή την ώρα ο Καραμανλής; (video) - Αλ Τσαντίρι Νιουζ
 Σχετικά άρθρα:
9 Μαϊ
Οι συμβουλές στον Παπανδρέου "καταστροφικές για την Ελλάδα"- Χάνκε στο newstime.gr
 16 Μαϊ
Στον ρυθμό του ΔΝΤ: Αργεντινή και Ελλάδα, ομοιότητες και διαφορές
 15 Μαϊ
Κώνειο: ο "φαλλοκράτης" Γιώργος κι ο ανασχηματισμός, τα σχέδια της Ντόρας κι ο Μητσοτάκης
 Πρόσφατα άρθρα:
Τάκης Μίχας
14 Μαϊ
Γιατί οι "σκοτεινές δυνάμεις" έφεραν στην εξουσία τον Γιώργο
 9 Μαϊ
Οι συμβουλές στον Παπανδρέου "καταστροφικές για την Ελλάδα"- Χάνκε στο newstime.gr
 
Μίχας Τάκης Ο Τάκης Μίχας αρθρογραφεί σε ελληνικά και διεθνή έντυπα. Είναι συγγραφέας του βιβλίου "Ανίερη Συμμαχία: η Ελλάδα και η Σερβία του Μιλόσεβιτς".
Είναι γνωστή φυσικά η οργή που επικρατεί στις χώρες της Βορείου Ευρώπης σχετικά με την κρίση που έχει προκαλέσει στην ευρωζώνη το δημοσιονομικό χάος της Ελλάδας. Αυτό όμως που είναι λιγότερο γνωστό είναι τα εξ ίσου αρνητικά σχόλια και εκτιμήσεις για την Ελλάδα που κυριαρχούν στον αναπτυσσόμενο κόσμο. Εκεί η έμφαση είναι κυρίως στην προνομιακή μεταχείριση την οποία έχει η Ελλάδα από τους διεθνείς οργανισμούς και ιδιαίτερα από το Διεθνές Νομισματικό Ταμείο. Ενώ λοιπόν στην Ελλάδα πολλοί θεωρούν το ΔΝΤ ως μια «χούντα» που μας πίνει το αίμα, στον αναπτυσσόμενο κόσμο εικόνα είναι ακριβώς αντίστροφη: Εκεί η Ελλάδα θεωρείται ως μια βδέλλα που απορροφά τεράστιους πόρους από το διεθνή οργανισμό-με κίνδυνο ότι αν ξεσπάσει μια κρίση αύριο στον αναπτυσσόμενο κόσμο ο οργανισμός δεν θα έχει πόρους να την αντιμετωπίσει. Αυτό υποστηρίζει στην συνέντευξη για το newstime.gr ο γνωστός Ινδός οικονομικός δημοσιογράφος Σουαμανάθαν Ανκλεσάρια Αϊγιάρ (Swaminathan Anklesaria Aiyar). Ο κ. Αιγιαρ είναι οικονομικός αρθογράφος των Τάιμς της Ινδίας και για πολλά έτη υπήρξε ανταποκριτής του αγγλικού περιοδικού Economist στην Ινδία.
 
Ε) Έχετε επανειλημμένα υποστηρίξει ότι η βοήθεια που παρέχει το ΔΝΤ στην Ελλάδα αποτελεί «σκάνδαλο» για την ιστορία και την παράδοση του διεθνούς αυτού οργανισμού. Γιατί;


Σ) Κατ αρχάς το ΔΝΤ δεν έχει απολύτως κανένα ρόλο να αναμειγνύεται στα οικονομικά της Ελλάδας. Το ΔΝΤ δημιουργήθηκε για να ασχολείται με προβλήματα ισοζυγίου πληρωμών. Η Ελλάδα –και ορισμένες άλλες χώρες της Ευρωζώνης όπως η Πορτογαλία και η Ισπανία --έχουν κυρίως δημοσιονομικά πρόβλημα όχι προβλήματα εμπορικού ισοζυγίου. Κατά την διάρκεια της πρόσφατης κρίσης όλες οι κυβερνήσεις διεύρυναν τα δημοσιονομικά τους ελλείμματα προκειμένου να υπάρξει αναθέρμανση της οικονομίας. Όμως σε ορισμένες χώρες της Ευρώπης τα μέτρα αναθέρμανσης δεν απέφεραν οικονομική ανάπτυξη με αποτέλεσμα τα σημερινά προβλήματα. Το ΔΝΤ δημιουργήθηκε-όπως το λέει και το όνομα του-ως μια νομισματική αρχή και η Ελλάδα δεν έχει νομισματικά προβλήματα, στο βαθμό που παρέδωσε την νομισματική της εξουσία στην Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα.


Ε) Ποιός λοιπόν θα έπρεπε να ασχολείται με το ελληνικό πρόβλημα;


Σ) Αποκλειστικά και μόνο η Ευρωπαϊκή Ένωση. Η Ελλάδα αποτελεί ένα εσωτερικό ευρωπαϊκό πρόβλημα το οποίο θα έπρεπε να το λύσει η Ευρώπη. Δεν θα έπρεπε να το φορτωθεί ο υπόλοιπος κόσμος όπως γίνεται σήμερα μέσω του ΔΝΤ!


Ε) Τι εννοείτε;


Σ) H ανησυχία που είναι διάχυτη στον αναπτυσσόμενο κόσμο είναι ότι το τεράστιο αυτό πακέτο βοήθειας που δίνει το ΔΝΤ στην Ελλάδα απογυμνώνει τον διεθνή οργανισμό από τους απαιτούμενους πόρους τους οποίους θα χρειασθεί αν υπάρξει καμία κρίση στο αναπτυσσόμενο κόσμο. Οι χώρες του G-20 αύξησαν την συνεισφορά τους στο ΔΝΤ μετά την παγκόσμια οικονομική κρίση του Σεπτεμβρίου του 2008.Πολλές αναπτυσσόμενες χώρες όπως η Ινδία συνέβαλλαν πιστεύοντας ότι αυτά τα κεφάλαια θα χρειαστούν σε περίπτωση που αντιμετωπίσουν κρίση στο μέλλον. Κανένα δεν διανοήθηκε ότι αυτά τα κεφάλαια θα χρησιμοποιούντο για να σωθεί μια σχετικά πλούσια χώρα της ευρωζώνης όπως η Ελλάδα! Και αυτό φυσικά προκαλεί οργή. Είναι σκανδαλώδες ότι οι πόροι του ΔΝΤ στους οποίους συνεισέφεραν και φτωχές και αναπτυσσόμενες χώρες χρησιμοποιούνται για να δοθεί προνομιακή μεταχείριση σε μια πλούσια Ευρωπαϊκή χώρα όπως η Ελλάδα!»


Ε) Που αποδίδετε αυτή την «προνομιακή» όπως την αποκαλείτε μεταχείριση;


Σ) Στο γεγονός ότι οι Ευρωπαϊκές χώρες κυριαρχούν στο ΔΝΤ.


E) Πως νομίζετε ότι πρέπει να αντιδράσουν οι αναπτυσσόμενες χώρες σε αυτή την κατάσταση;


Σ) Οι φτωχές χώρες φοβούνται να τα βάλουν με την Ευρώπη. Όμως πιστεύω ότι η Ινδία π.χ. θα μπορούσε να εκφράσει σοβαρές τεχνικές αντιρρήσεις στην ανάμειξη του ΔΝΤ στην Ελλάδα. Το καταστατικό του ΔΝΤ αναφέρει ρητά ότι ο οργανισμός ιδρύθηκε για να παρέχει δάνεια μόνο για προβλήματα ισοζυγίου πληρωμών. Και η Ελλάδα έχει δημοσιονομικό πρόβλημα όχι πρόβλημα ισοζυγίου πληρωμών. Φυσικά υπάρχουν αρκετοί οικονομολόγοι που υποστηρίζουν ότι τα δυο αυτά προβλήματα είναι αλληλένδετα. Αυτό μπορεί να ισχύει όμως ο διαχωρισμός μεταξύ των δυο ήταν στη βάση της δημιουργίας του ΔΝΤ-όπως φαίνεται από το καταστατικό της οργάνωσης. Οι Ευρωπαϊκές χώρες έχουν αρκετά χρήματα για να σώσουν ένα μέλος του κλαμπ τους δεν χρειάζεται να κάνουν επιδρομή στους περιορισμένους πόρους του ΔΝΤ». 

"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος anastasia86

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 418
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10259 στις: Μάιος 19, 2010, 08:34:17 μμ »
Η αννούλα στο μέγκα τώρα λέει για την παραίτησή της και είναι και εξοργισμένη με τις συκοφαντίες και τις φήμες!! Έχει και τους γλείφτες της εκεί γύρω...
 Δεν φέυγει η ρουφιάνα ρε παιδια.... >:( >:( >:(
Πες αυτό που θες, όπως θα ήθελες να το ακούσεις...

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10260 στις: Μάιος 19, 2010, 08:40:21 μμ »

Άρχισε να χάνει τη ψυχραιμία της ή μου φαίνεται;

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος mania1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 202
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10261 στις: Μάιος 19, 2010, 08:45:13 μμ »
Η αννούλα στο μέγκα τώρα λέει για την παραίτησή της και είναι και εξοργισμένη με τις συκοφαντίες και τις φήμες!! Έχει και τους γλείφτες της εκεί γύρω...
 Δεν φέυγει η ρουφιάνα ρε παιδια.... >:( >:( >:(

  Γιατί περιορίζεστε σε θέματα προσώπου και δε βλέπετε τη γενικότερη πολιτική; Νομίζετε ότι αν αλλάξει το πρόσωπο σωθήκαμε; Αφελής προσέγγιση για τις στιγμές που ζούμε! Επιτέλους ας δούμε το όλον! Έχει τη συναίνεση της πολιτικής ομάδας της ακριβώς γιατί την εκφράζει. Δεν το βλέπετε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 891
Σύνολο: 891

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.137 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.