*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1961028 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2422 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:17:28 μμ »
fotini  ειναι ψηφισμενος νομος μεχρι το 2013 δε μπορει να αλλαξει αν δεν περασουν 2 βουλευτικες εκλογες , ετσι λεεει ο νομος αλλα αυτοι οτι θελουν κανουν

αυτό ισχύει και για το 24μηνο + ΑΣΕΠ μέχρι το 2013 ή μόνο για 30μηνο???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:13 »

Αποσυνδεδεμένος Asars

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 55
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2423 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:18:26 μμ »
βρε παιδιά παω να σκάσω....φετος συμπληρωνω ισα ισα το 24μηνο και ειμαι φιλολογος. Αν δεν μας παρει όλους, που δεν υπάρχει κάποια σαφή αναφορα στη ρύθμιση του 24μηνου, τι θα γινει? Το 2011 θα πρέπει να ξαναδώσουμε ασεπ κι ας έχουμε 2-3 επιτυχίες ασεπ.....
είναι άδικο και κρίμα να διοριστουν φετος ολοι οι οαεδιτες που μπηκαν σαν σφηνα στους πίνακες μας κι εμείς με ασεπ να πεταχτούμε έξω....
αμαν, πια θα μας τρελάνουν? Με τι διαθεση θα παω τη Δευτέρα στο σχολείο ???
Lara φαντάζομαι ότι και να μην ισχύσει το 24μηνο που το θεωρώ μαλλον απίθανο τουλάχιστον για του χρόνου, νομιζω οτι καλύπτεται απο το 40%. Βέβαια δεν ξερω αυτό πως καθορίζεται για τον κάθε κλάδο, γιατί οι βασεις διορισμού κτλ ποικίλουν. Πάντως εκφέροντας και μία γνώμη για όλο αυτό το πανηγυράκι πάνω στα κεφάλια μας νομίζω πως είτε θιγόμαστε είτε όχι οφείλουμε να δηλώσουμε την αντίθεσή μας σε κάθε ακύρωση καθαρής προυπηρεσίας η οποία αποκτήθηκε μετά από συμμετοχές σε ΑΣΕΠ. Ο συγκεκριμένος διαγωνισμός στην ουσία δεν αξιολογεί τον καλό εκπαιδευτικό αλλά το καλό παπαγάλο, τον τυχερό, κ.λ.π. Ακούω τις αντίθετες απόψεις αλλά δεν τις δέχομαι και έχω συγκεκριμένους λόγους και επιχειρήματα. Είμαι νηπιάγωγός, και υπάρχουν συνάδελφοι δικοί μου οι οποίες (οι περισσοτερες είμαστε γυναίκες) στην τάξη πετάνε, έχουν όχι στείρα μόρφωση άλλα ουσιαστική σε ποίηση σε λογοτεχνία, σε ψυχολογία που τόσο σημαντική ειναι στην εκπαίδευση, αλλα δεν μπορούν να τα γράψουν. Η ειδική διδακτική σε όλους τους κλάδους βαθμολογείται υποκειμενικά και ποτέ το ΑΣΕΠ δε δίνει απαντήσεις. Από την άλλη επειδή δεν πρόκειται να καταργηθεί, ας μη γίνει η αγχόνη για΄τους εκπαιδευτικούς στο μέλλον. Χωρίς να έχω στο μυαλό μου ιδιαίτερες προτάσεις νομίζω ότι πέρα από τα άτομα που μπήκαν στους πίνακες της δευτεροβάθμιας χωρίς ΑΣΕΠ πράγμα το οποίο είναι άδικο από τη στιγμή που υπάρχει ο διαγωνισμός, και θα έπρεπε τουλαχιστον μία φορά να αξιολογηθούν, το υπάρχον σύστημα δεν είναι και τόσο κακό δείχνει να κρατάει μία ισορροπία. Και ένα τελευταίο σχόλιο που ήταν πάντα η απορία μου. Ολοι όσοι σκίζετε τα ρούχα σας (συγνώμη για την εκφραση) υπέρ του ΑΣΕΠ ως του μόνου τρόπου διορισμού στη εκπαίδευση, σκεφτήκατε ποτέ ότι την ημέρα που θα πρέπει να πάτε να γράψετε το 90 που θα σας στείλει στις τάξεις, μπορεί πολύ απλά να ξυπνήσετε με σαράντα πυρετό η να έχετε κάποιο πρόβλημα που να φέρνει τα πάνω κάτω; Μπορεί να συμβεί στον καθένα μας, είναι ο παράγοντας του απρόβλεπτου. Δεν θα ήταν καλό εκείνη τη μέρα να ξέρετε ότι με αυτή την ατυχία δεν πάνε όλα χαμένα αλλά υπαρχει κάτι από πίσω; Δεν ξέρω αν έγινα σαφής, αλλά επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και γίνονται δυσκολότεροι μόνο προς όφελός μας μπορεί να είμαι να σκεφτόμαστε και να πράττουμε με το εμείς και όχι με το εγώ, όπου είναι δυνατό.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2424 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:20:06 μμ »
Παιδιά για τους φυσικούς υπολόγισα με αρκετή ακρίβεια ότι το Σεπτέμβριο θα είναι με το 24μηνο περίπου 113 φυσικοί στους οποίους συμπεριλαμβάνονται  και 6 διοριστέοι από τον ασεπ , ενώ αν συνεχίσουν να λειτουργούν οι πίνακες θα προστεθούν για 2011 άλλοι 80 περίπου αν η βάση αναπλήρωσης φτάσει το 20 στον πίνακα αναπληρωτών.
Λέτε να απορροφηθεί όλο το 24μηνο φέτος;
Εγώ πάντως δεν το πιστεύω. Σκεφτείτε ότι με τον ασεπ διορίζονται 78 φυσικοί και με το 40%   ακόμη 52 σχεδόν όλοι από τον οαεδ..
Άρα για ποια μεταβατική περίοδο θα γίνει λόγος;
Η υπουργός είπε ότι κανείς δεν θα μείνει στο κενό…..

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2425 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:20:42 μμ »
υποθετω αυτο δεν ειναι πληροφορια οτι το 24μηνο θα ειναι η βαση του νεου συστηματος, δηλαδη ενα μικτο συστημα προυπηρεσιας και του..αδιαβλητου, ετσι μου δειχνουν οι κουβεντες που ακουσα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:27:13 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2426 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:21:17 μμ »
fotini  ειναι ψηφισμενος νομος μεχρι το 2013 δε μπορει να αλλαξει αν δεν περασουν 2 βουλευτικες εκλογες , ετσι λεεει ο νομος αλλα αυτοι οτι θελουν κανουν

AN ισχύει αυτό, δεν είναι παράνομο να το καταργήσει με το έτσι θέλω; Ρε, έχουμε χούντα και δεν το έχουμε καταλάβει; Με όλους τους ηλιθιους τόσα χρόνια που παίζουν με τις ζωές μας!!!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2427 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:22:30 μμ »
Ζω για την ημερα που θα γινουν οι φιλολογοι σαν τους δασκαλους.Αληθεια λετε να ζω μεχρι τοτε;  :'( :'( :'(

Καλό ;D ;D ;D

Μακάρι πάντως να είναι τα πράγματα όπως λέει ο φυσικός13. Επίσης, μήπως δεν κάνουν λόγο για το 24μηνο ακριβώς επειδή όπως είπε ο Μπίλ.. είναι νόμος του κράτους οπότε δεν τίθεται καθόλου υπό διαπραγμάτευση??
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2428 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:22:45 μμ »
Δε ξερω για το 30 μηνο αλλα ξερω οτι οταν ψηφιζουν ενα νομο ισχυει για 8 χρονια , δυο βουλευτικες εκλογες για να μην μπορει να τον αλλαξει η επομενη κυβερμηση κ γινεται ετσι μπαχαλο.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2429 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:24:18 μμ »
Εδώ ρε βγάζουν νόμο με αναδρομική ισχύ!
Το χωράει ο νους σας?
Να κάνουμε κάτι τώρα νόμιμα και ξεκάθαρα και να βγουν να μας πουν ότι ήμασταν παράνομοι?!

Αποσυνδεδεμένος EVA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 204
  • ΠΕ 02 και ΠΕ 70
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2430 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:26:49 μμ »
Το 60% και το 40% πότε ψηφίστηκε;Δεν ψηφίστηκε το 2004;Άρα, με αυτή τη λογική δεν μπορεί να αλλάξει πριν το 2012.Κάνω λάθος;Διορθώστε, αν είναι!

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2431 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:27:01 μμ »
πιστευω οτι το αγκαθι ειναι το40% που εχει πολλους αλεξιπτωτιστες και θελουν αλλα δεν μπορουν να το ριξουν γιατι ειναι νομος, το 24μηνο εχει και ασεπ δεντιθεται θεμα, μακαρι να κερδισθει η δικη για τον οαεδ θα αλλαξει ο χαρτης

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2432 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:28:33 μμ »
βρε παιδιά παω να σκάσω....φετος συμπληρωνω ισα ισα το 24μηνο και ειμαι φιλολογος. Αν δεν μας παρει όλους, που δεν υπάρχει κάποια σαφή αναφορα στη ρύθμιση του 24μηνου, τι θα γινει? Το 2011 θα πρέπει να ξαναδώσουμε ασεπ κι ας έχουμε 2-3 επιτυχίες ασεπ.....
είναι άδικο και κρίμα να διοριστουν φετος ολοι οι οαεδιτες που μπηκαν σαν σφηνα στους πίνακες μας κι εμείς με ασεπ να πεταχτούμε έξω....
αμαν, πια θα μας τρελάνουν? Με τι διαθεση θα παω τη Δευτέρα στο σχολείο ???
Lara φαντάζομαι ότι και να μην ισχύσει το 24μηνο που το θεωρώ μαλλον απίθανο τουλάχιστον για του χρόνου, νομιζω οτι καλύπτεται απο το 40%. Βέβαια δεν ξερω αυτό πως καθορίζεται για τον κάθε κλάδο, γιατί οι βασεις διορισμού κτλ ποικίλουν. Πάντως εκφέροντας και μία γνώμη για όλο αυτό το πανηγυράκι πάνω στα κεφάλια μας νομίζω πως είτε θιγόμαστε είτε όχι οφείλουμε να δηλώσουμε την αντίθεσή μας σε κάθε ακύρωση καθαρής προυπηρεσίας η οποία αποκτήθηκε μετά από συμμετοχές σε ΑΣΕΠ. Ο συγκεκριμένος διαγωνισμός στην ουσία δεν αξιολογεί τον καλό εκπαιδευτικό αλλά το καλό παπαγάλο, τον τυχερό, κ.λ.π. Ακούω τις αντίθετες απόψεις αλλά δεν τις δέχομαι και έχω συγκεκριμένους λόγους και επιχειρήματα. Είμαι νηπιάγωγός, και υπάρχουν συνάδελφοι δικοί μου οι οποίες (οι περισσοτερες είμαστε γυναίκες) στην τάξη πετάνε, έχουν όχι στείρα μόρφωση άλλα ουσιαστική σε ποίηση σε λογοτεχνία, σε ψυχολογία που τόσο σημαντική ειναι στην εκπαίδευση, αλλα δεν μπορούν να τα γράψουν. Η ειδική διδακτική σε όλους τους κλάδους βαθμολογείται υποκειμενικά και ποτέ το ΑΣΕΠ δε δίνει απαντήσεις. Από την άλλη επειδή δεν πρόκειται να καταργηθεί, ας μη γίνει η αγχόνη για΄τους εκπαιδευτικούς στο μέλλον. Χωρίς να έχω στο μυαλό μου ιδιαίτερες προτάσεις νομίζω ότι πέρα από τα άτομα που μπήκαν στους πίνακες της δευτεροβάθμιας χωρίς ΑΣΕΠ πράγμα το οποίο είναι άδικο από τη στιγμή που υπάρχει ο διαγωνισμός, και θα έπρεπε τουλαχιστον μία φορά να αξιολογηθούν, το υπάρχον σύστημα δεν είναι και τόσο κακό δείχνει να κρατάει μία ισορροπία. Και ένα τελευταίο σχόλιο που ήταν πάντα η απορία μου. Ολοι όσοι σκίζετε τα ρούχα σας (συγνώμη για την εκφραση) υπέρ του ΑΣΕΠ ως του μόνου τρόπου διορισμού στη εκπαίδευση, σκεφτήκατε ποτέ ότι την ημέρα που θα πρέπει να πάτε να γράψετε το 90 που θα σας στείλει στις τάξεις, μπορεί πολύ απλά να ξυπνήσετε με σαράντα πυρετό η να έχετε κάποιο πρόβλημα που να φέρνει τα πάνω κάτω; Μπορεί να συμβεί στον καθένα μας, είναι ο παράγοντας του απρόβλεπτου. Δεν θα ήταν καλό εκείνη τη μέρα να ξέρετε ότι με αυτή την ατυχία δεν πάνε όλα χαμένα αλλά υπαρχει κάτι από πίσω; Δεν ξέρω αν έγινα σαφής, αλλά επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και γίνονται δυσκολότεροι μόνο προς όφελός μας μπορεί να είμαι να σκεφτόμαστε και να πράττουμε με το εμείς και όχι με το εγώ, όπου είναι δυνατό.


Αυτα πηγαινε πες  τα σε κατι ομαδουλες που κλαιγονται σε βαρος μας κ κοιτανε να μας βγαλουν το ματι( ξερεις απο αυτες τις ομαδες που βολευτηκαν για χρονια στο πλευρο του μπαρμπα τους ) να δουμε θα συμφωνησουν μαζι σου;

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2433 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:29:18 μμ »
Τι μου το θύμησες αυτό τώρα!
Ρε τα άτομα θα κόψουν τη δικής προυπηρεσία που την πήραμε από την πδσ που το πασόκ ξεκίνησε και που προέρχεται από το ίδιο το υπεπθ!
Και θα έχει διορίσει τους οαεδίτες!

Δεν πάμε καλά ρε παιδιά! Δεν πάμε καθόλου καλά!

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2434 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:37:12 μμ »
Τη Δευτέρα θα γίνει κάτι; Θα κάνει καμιά συνάντηση ή καμιά δήλωση; Για την Αννούλα, λέω. Έχω πάρει τόσες (άχρηστες) πληροφορίες τελευταία, που δε θυμάμαι ακριβώς τι άκουσα για τη Δευτέρα αυτή...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2435 στις: Νοέμβριος 20, 2009, 11:37:35 μμ »
Αν δεν ήταν οι οαεδιτες ακόμη και με το 40% οι περισσότεροι που θα διορίζονταν θα είχαν στο ιστορικό τους έναν τουλάχιστον ασέπ. Τώρα στους περισσότερους κλάδους το 40% πάει ολόκληρο στους οαεδίτες.
Τι να πεί κανείς.. ο Ιονέσκο δεν πιάνει μπάζα μπροστά τους. ΤΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ σ' όλο του το μεγαλείο.
Που να τα πούμε όλα αυτά και να μας καταλάβουν, που??
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 886
Σύνολο: 887

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.207 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.