*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1960976 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9534 στις: Απρίλιος 14, 2010, 02:12:44 μμ »
Έχω και μία τελευταία "προταση" για το "νομοσχέδιο" : να καθιερωθεί ο θεσμός του "εθελοντή" εκπαιδευτικου που να γράφει μόνο προυπηρεσία με πλήρες ωράριο. Μη γελάτε υπάρχουν επιχειρήματα :
1) Δε κοστίζει τίποτα
2) Κααααποια στιγμή θα διοριστεί (με μειωμένο μισθό αλλά μη τα θέλουμε και όλα)
3) έτσι κι αλλιώς του περισσεύει το "μεράκι" τι να τα κάνει τα λεφτά;;;

Και για όσους γέλασαν με το καλαμπούρι : μήπως ως ωρομίσθιοι κάνουμε κάτι διαφορετικό ;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:33 »

Αποσυνδεδεμένος CHRISOYLA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 795
  • "Κάτω από την άσφαλτο, υπάρχει παραλία"
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9535 στις: Απρίλιος 14, 2010, 02:13:38 μμ »
Προτάθηκε η αυριανή μέρα εξαιτίας της συνάντησής τους. Υπάρχει μετρό, προαστιακός και τώρα προσπαθούμε μήπως μπορέσουμε να βάλουμε και πούλμαν από Ομόνοια ή Σύνταγμα

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9536 στις: Απρίλιος 14, 2010, 02:17:28 μμ »
Καλό θα ήταν να ανακοινωθούν αναλυτικά όλες οι κινητοποιήσεις που κανονίζονται και για αλλες πόλεις της Ελλάδας για όσους ζούμε στην επαρχία.
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9537 στις: Απρίλιος 14, 2010, 02:31:05 μμ »
Ακουσατε τις δηλωσεις Χριστοφυλοπουλου στον Παπαδακη;Εγω εφριξα.Ειπε οτι οι ωρομισθιοι ειναι με μεσο στα σχολεια και φυσικα κανεις δεν την αντεκρουσε,να της πει τι λες κυρα μου,να οι πινακες ωρομισθιων, γιατι δυο τινα υπαρχουν.Πρωτον ειτε  οι δημοσιογραφοι ειναι πουλημενοι και δευτερον ειτε οι δημοσιογραφοι που καλουν τον εκαστοτε υπουργο ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ για τα θεματα του υπουργειου,και εδω το ευλογο ερωτημα ειναι τι σοι(τονος στο ο)δημοσιογραφος εισαι εσυ που καλεις καποιον να τον ρωτησεις ενω εισαι ασχετος η χωρις ενημερωση.Εδω θα μου πειτε δεν ξερουν οι υπουργοι τα του υπουργειου τους η σκοπιμα συκοφαντουν τον ωρομισθιο,τον καθηγητη για να δημιουργησουν κλιμα στην κοινη γνωμη.Προτεινω την επομενη φορα οι υπουργοι μας να δωσουν συνεντευξη στα μεσημεριαναδικα...Α!και μην γελιουνται οι αφελεις-ιθαγενεις-βλακες οτι οι μεταρρυθμισεις στην παιδεια (και αλλου)γινονται για το καλο του μαθητη.Ειναι ολα υπαγορευμενα απο το ΔΝΤ,οπως αποκαλυψε σημερα καθηγητης εργατολογος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:37:33 »

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9538 στις: Απρίλιος 14, 2010, 02:34:18 μμ »
Είναι δυνατόν να πιστέψουμε ό,τι λέει η Διαμαντοπούλου;;; Είναι περισσότερο από προφανές ότι όλα όσα παρουσίασε χθες είναι ΚΑΘΑΡΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΚΑ. 1) Όλοι οι δημοσιοι υπάλληλοι τα πρώτα χρόνια είναι δόκιμοι. Ισχύει και για τους εκπαιδευτικούς. Άρα παρουσίασε ως καινούργιο κάτι που ισχύει και σήμερα.Γιατί πιστέυετε ότι θα αλλάξει κάτι ;;; 2) Ο θεσμός του "Μέντορα" είναι επίσης επικοινωνιακό τρυκ. Έχω την αίσθηση ότι ποτέ κάποιος παλαιότερος δεν αρνήθηκε να βοηθήσει έναν νεότερο στα πρώτα χρόνια της σταδιοδρομίας του μέχρι να βρει βηματισμό. Άρα οι εξαγγελίες είναι για τα μάτια του κόσμου. 3) Μεταβατική δεν υπάρχει διότι διορίζει σε 2 χρόνια τους φετινούς επειδή δεν έχει λεφτά. 4) Δεν καταργείται η ωρομισθία. Τα κενά φέτος θα είναι πολλαπλάσια από πέρισυ και θα πάρει ωρομίσθιους που είναι φθηνοί. 5)Πιπίλα η επιτυχία στον ΑΣΕΠ αλλά οι ΟΑΕΔΙΤΕΣ μέσα. 6) Αναπληρωτής με μειωμένο ωράριο = ωρομίσθιος με αρμοδιότητες αναπληρωτή. Η προυπηρεσία και ο μισθός θα είναι ανάλογα του ωραρίου(Παράρετος - ΝΕΤ σήμερα το πρωι . 7) Ανοιχτός διαγωνισμός = δε δεσμέυομαι να διορίσω , κόψτε το λαιμό σας να διαβάζετε, κλείνω μάτι στο Μπόνια και τους συν αυτώ .8 ) Πιστοποιητικό επάρκειας = ας τους να τρέχουν να "πιστοποιηθούν" , κάποια στιγμή θα βαρεθούν, κλείνω μάτι στα πανεπιστήμια για δίδακτρα , κλένω μάτι στο Μπόνια και συν Αυτώ ή (λόγω "μεγάλης ζήτησης) κλέινω μάτι σε κάποιο άλλο "φορέα" να το παρέχει. Συμπέρασμα : για ΟΛΑ φταίνε οι "κακοι" εκπαιδευτικοί και εγώ είμαι η "καλή" που θα βάλω τάξη..Έτσι τουλάχιστον θέλει η Διαμαντοπούλου να φανεί στην "κοινή γμώμη". Γιατί πολύ σύντομα θα γίνει ανασχηματισμός και θα πάρει πόδι..Να μην έχει επιχειρήματα στις μελλοντικές συνεντεύξεις της να λέει  "ηθελα να κάνω έργο αλλά δε με αφήσανε";;;;

Σωστος

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9539 στις: Απρίλιος 14, 2010, 02:37:16 μμ »
παρα πολύ σωστος.

Αποσυνδεδεμένος sandra77

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 141
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9540 στις: Απρίλιος 14, 2010, 02:41:32 μμ »
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ ΣΥΝΩΜΟΤΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΟΤΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΑΣ ΟΝΕΙΡΟ!

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9541 στις: Απρίλιος 14, 2010, 02:51:54 μμ »
Επικοινώνησα με ανώτερο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ .Είπε ότι αν αντιδράσουμε θα αναθεωρήσει τη στάση της .Ακόμα και αυτός ήταν κατά της .

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9542 στις: Απρίλιος 14, 2010, 02:58:02 μμ »
Επικοινώνησα με ανώτερο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ .Είπε ότι αν αντιδράσουμε θα αναθεωρήσει τη στάση της .Ακόμα και αυτός ήταν κατά της .
κάνε και καμία ερώτηση παραπάνω αφού εχεις (μέσον)

Αποσυνδεδεμένος alceste

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1027
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9543 στις: Απρίλιος 14, 2010, 03:00:21 μμ »
Εγω δεν εχω καταφερει να καταλαβω το νομοσχεδιο,ηξεις αφηξεις,τι κανουν εκει στο υπουργειο,μπαφους;;

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9544 στις: Απρίλιος 14, 2010, 03:02:30 μμ »
Επικοινώνησα με ανώτερο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ .Είπε ότι αν αντιδράσουμε θα αναθεωρήσει τη στάση της .Ακόμα και αυτός ήταν κατά της .

Άφήστε το παιδιά, κανείς υψηλόβαθμος δε διαφωνεί μέσα στο ΠΑΣΟΚ, μη σας πω και χαμηλόβαθμος...Άλλο το αν διαφωνούν ψηφοφόροι του ΠΑΣΟΚ. Αλλά τα περισσότερα μέλη μόκο. Από εκεί που προεκλογικά έλεγαν ότι υπάρχει άλλος δρόμος τώρα στηρίζουν τα αντιλαϊκά μέτρα λέγοντας ότι δεν υπάρχει περιθώριο. Αφήστε το, οι δήθεν διαφωνίες είναι μέσα στο κόλπο της αποχαύνωσής μας.

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9545 στις: Απρίλιος 14, 2010, 03:06:46 μμ »
Επικοινώνησα με ανώτερο στέλεχος του ΠΑΣΟΚ .Είπε ότι αν αντιδράσουμε θα αναθεωρήσει τη στάση της .Ακόμα και αυτός ήταν κατά της .
κάνε και καμία ερώτηση παραπάνω αφού εχεις (μέσον)

Το πρωί στο ΜΕΓΚΑ η Σαλατοπούλου είπε κατά λέξη

Με πήρε τηλέφωνο ένας φίλος βουλευτής και μου είπε για ένα κοριτσάκι που έκλαιγε καθώς δε θα διοριστεί

με 24μηνο + .

Γιατί ανησυχεί αφού τα επόμενα 2 χρόνια οι προσλήψεις θα γίνουν με το ισχύον σύστημα..


Αν μαθαίναμε πιο είναι αυτό το κοριτσάκι, αυτόματα θα βλέπαμε μέχρι που θα πάρει 24μηνο+ΑΣΕΠ στην

ειδικότητα του... ;D ;D ;D

Τι , δε θα κάνει και τα ρουσφέτια της...

Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9546 στις: Απρίλιος 14, 2010, 03:07:59 μμ »



DOG.....σε βλέπω παρόντα   και θέλω την αποψή σου  για το νομοσχέδιο

Αποσυνδεδεμένος bikini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3028
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχε ελπίδα... ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9547 στις: Απρίλιος 14, 2010, 03:08:47 μμ »
Ακουσατε τις δηλωσεις Χριστοφυλοπουλου στον Παπαδακη;Εγω εφριξα.Ειπε οτι οι ωρομισθιοι ειναι με μεσο στα σχολεια και φυσικα κανεις δεν την αντεκρουσε,να της πει τι λες κυρα μου,να οι πινακες ωρομισθιων, γιατι δυο τινα υπαρχουν.Πρωτον ειτε  οι δημοσιογραφοι ειναι πουλημενοι και δευτερον ειτε οι δημοσιογραφοι που καλουν τον εκαστοτε υπουργο ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ για τα θεματα του υπουργειου,και εδω το ευλογο ερωτημα ειναι τι σοι(τονος στο ο)δημοσιογραφος εισαι εσυ που καλεις καποιον να τον ρωτησεις ενω εισαι ασχετος η χωρις ενημερωση.

Εντελώς προσωπική μου άποψη:
καλό θα ήταν (θα γίνει, όμως;  ??? ) την ηγεσία του ΥπΕΠΘ να την καλέσει στην εκπομπή της η κ. Παναγιωταρέα, που είναι ενήμερη κ συγχρόνως δημοσιογράφος κ καθηγήτρια Πανεπιστημίου.
Οι υπόλοιποι δημοσιογράφοι μόνο λανθασμένες εντυπώσεις δημιουργούν στους πλην εκπαιδευτικών πολίτες.

Υ.Γ: Ξεκάθαρες ερωτήσεις - Ξεκάθαρες απαντήσεις. Αλλά ούτε το ένα έχουμε ούτε το άλλο!  >:(
Δεν ανέχομαι πια να περιτριγυρίζομαι από

1) "μαλθακούς"
2) ξερόλες
3) ανθρώπους που κοιτάζουν τους άλλους αφ' υψηλού ._

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 901
Σύνολο: 901

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.