*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1956309 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #294 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:01:42 πμ »
θα μπορουσες αν πριν απο μια εβδομαδα ειχες χασει εναν φιλο και συναδελφο ουτε καν 30 χρονων.... ολα θα σε εκαναν να τα βλεπεις πιο απλα απο ο,τι νομιζες..
:-X :-X :-X :-[ :-[ :-[
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:40:37 »

Αποσυνδεδεμένος ;;;;;;;;;;;

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #295 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:09:44 πμ »
που να βρείς άδικο, και που δίκιο έτσι όπως γίναν τα πράγματα!! μας έχουν καταντήσει τρελλούς! αυτή είναι η Ελλάδα του σήμερα, κοιμάσαι και δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει την άλλη μέρα. ειλικρινά δεν ξέρω αν έχω άλλο κουράγιο.. αυτό που σκέφτομαι απόψε είναι, με τι καρδιά θα σηκωθώ δευτέρα πρωί να οδηγήσω 160 χλμ. από το σπίτι μου, να πάω στο δυσπρόσιτο που υπηρετώ, να πληρώσω εκεί το ενοίκιο του μήνα, να μείνω τρείς νύχτες μακριά από το σπίτι μου και την οικογένειά μου, να πληρώσω το έξτρα πετρέλαιο (κι όμως, ακόμα κι αυτό σκέφτομαι!) , την βενζίνη που θα κάψω, κι όλα αυτά για 350 ευρώ/μήνα, που θα τα πάρω στο τέλος του Ιουλίου 2010... παράλογο??? δεν απαντάει... άρα λογικό? (που έλεγε κι ο Λαζόπουλος στους Μήτσους)

[/img][/img]

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #296 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:31:50 πμ »
Ειδική Αγωγή

2009-2010 0ι προσλήψεις αναπληρωτών με το υπάρχον σύστημα.
2010 Θα γίνει οπρώτος ΑΣΕΠ ειδικης Αγωγής
2010 -2011 θα προσληφθούν οι πρώτοι μόνιμοι σε κενες οργανικές θέσεις

2009-2010 λέει ο φίλος όπως έχουν οι διορισμοί.....ήδη είμαστε στο 2009-2010 και ξέρουμε τι ισχύει φέτος....

το θέμα είναι τι θα ισχύσει 2010-2011...ΑΣΕΠ δε μεσολαβεί άρα πως θα πάρει αναπληρωτές...οι πίνακες πρέπει επομένω να διατηρηηθούν για άλλη μια χρονιά........και απο το 2011-2012 οι διορισμοί να γίνονται μόνο απο τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ.....εγώ έτσι κατάλαβα και το θεωρώ λογικό.....

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #297 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:35:51 πμ »
2010 -2011 τι θα γίνει ????? αναπληρωτές δε θα προσληφθούν απο τους υπάρχοντες πίνακες????

όποια αλλαγή θα υπάρξει δε θα ξεκινά απο τον επόμενο ΑΣΕΠ που αφορά τις προσλήψεις 2011-2012 και 2012-2013???? τι λέτε παιδιά...


εγώ πιστεύω ότι οι αλλάγες θα ξεκινήσουν απο τον επόμενο ΑΣΕΠ του 2010 και θα αφορούν τις προσλήψεις του 2011-2012 και 2012-2013.....

το θέμα είναι όλοι οι μόνιμοι για τα έτη 2011 -2013 θα προσληφθούν απο το ΑΣΕΠ ή θα διατηρήσει και τη χρονιά 2011 το 24μηνο + ΑΣΕΠ????

Η ΠΑνελλήνια Ένωση Αναπληρωτών πρέπει να αντιδράσει, να ζητήσει διευκρινίσεις.....

pea@otenet.gr

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:40:37 »

Αποσυνδεδεμένος amer

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #298 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 01:36:27 πμ »
Ειδική Αγωγή

2009-2010 0ι προσλήψεις αναπληρωτών με το υπάρχον σύστημα.
2010 Θα γίνει οπρώτος ΑΣΕΠ ειδικης Αγωγής
2010 -2011 θα προσληφθούν οι πρώτοι μόνιμοι σε κενες οργανικές θέσεις

2009-2010 λέει ο φίλος όπως έχουν οι διορισμοί.....ήδη είμαστε στο 2009-2010 και ξέρουμε τι ισχύει φέτος....

το θέμα είναι τι θα ισχύσει 2010-2011...ΑΣΕΠ δε μεσολαβεί άρα πως θα πάρει αναπληρωτές...οι πίνακες πρέπει επομένω να διατηρηηθούν για άλλη μια χρονιά........και απο το 2011-2012 οι διορισμοί να γίνονται μόνο απο τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ.....εγώ έτσι κατάλαβα και το θεωρώ λογικό.....


Ναι,αλλά δεν έχει ειπωθεί τίποτα για ασεπ ειδικής αγωγής!!!

Αποσυνδεδεμένος arist2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #299 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:02:40 πμ »
Εγώ λέω παιδιά ότι είμαστε τα νέα θύματα μετά τους stage να ενωθούμε μαζί τους και να κάνουμε πορείες διαμαρτυρίας δεν πάει άλλο....είμαστε χιλιάδες...

Αποσυνδεδεμένος psych@ra

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #300 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:06:13 πμ »
όλοι οι πολιτικοί να δίνουν ΑΣΕΠ Ναι ΜΑ ΌΛΟΙ. Ακόμα και αυτοί που είναι ''βολεμενοι'' στα γραφεια του ΑΣΕΠ.
Σήμερα το μεσημέρι αυτό ακριβώς φώναζα!
Άραγε η Αννούλα πότε έδωσε τελευταία φορά εξετάσεις;
Ε ρε τι έχει να γίνει σε τέσσερις μέρες...
Ελπίζω αυτή τη φορά να μην κάψουν περιουσίες αθώων πολιτών.

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #301 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:08:25 πμ »
Εγώ λέω παιδιά ότι είμαστε τα νέα θύματα μετά τους stage να ενωθούμε μαζί τους και να κάνουμε πορείες διαμαρτυρίας δεν πάει άλλο....είμαστε χιλιάδες...

πες μου σημειο συναντησης και ωρα/μερα εγω ειμαι μεσα.... ;) :D
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Κατάργηση 24μηνου+ΑΣΕΠ;
« Απάντηση #302 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:27:48 πμ »
Αν και εγώ ανησυχώ, γιατί και εγώ φέτος είμαι για πρώτη φορά αναπληρωτής έχω να κάνω τις εξής παρατηρήσεις οι οποίες δεν στηρίζονται σε υποθέσεις που μπορεί να κάνει κανείς:
1.Είπε όλοι ΑΣΕΠ, που αυτό είναι θετικό - άρα μετά το μεταβατικό στάδιο 30 μηνο και 40% και ΟΑΕΔιτες τέλος. Ειδικά για όσους δεν έχουν δώσει ΑΣΕΠ ενδεχομένως να πρέπει να δώσουν για να μπουν στο μεταβατικό στάδιο.
2. Δεν μίλησε πουθενά για μη προσμέτρηση της προυπηρεσίας αλλά για σύνδεση της με ΑΣΕΠ, κάτι που ισχύει ήδη, άρα από πουθενά δεν συνάγω για κατάργηση του 24μηνου, αλλά ενδεχομένως για αναμόρφωση του (διαφορετικά ίσως να μετράει η προϋπηρεσία και τα μόρια από ΑΣΕΠ)
3. Μίλησε για μεταβατικό στάδιο και μη τροφοδότηση των σημερινών πινάκων με καινούργιους ανθρώπους, που σημαίνει ότι δεν καταργούνται αυτοί μέχρι τουλάχιστον να ολοκληρωθεί το μεταβατικό στάδιο. Πόσο θα είναι αυτό και ποιους θα πιάσει ότι και να πει κανεις θα είναι υπόθεση.
Η γνώμη μου είναι δεν χρειάζεται πανικός, αλλά  ετοιμότητα ώστε μόλις ανακοινωθούν  συγκεκριμένες προθέσεις και εάν δεν είναι προς την σωστή κατεύθυνση να κινητοποιηθούμε μαζικά.


Kι εγω ετσι πιστευω
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 13, 2009, 02:36:17 πμ από physicaest »

Αποσυνδεδεμένος mlks

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #303 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 02:50:39 πμ »
ΜΠΡΑΒΟ ΚΥΡΙΑ ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ .ΧΤΙΣΤΕ ΤΑ ΠΑΡΑΘΥΡΑ .ΤΕΛΟΣ ΣΕ 24 ΜΗΝΑ , ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΥΣ , ΗΛΙΚΙΩΜΕΝΟΥς ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΕΥΠΑΘΕΙΣ ΟΜΑΔΕς.
ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΣΕΠ ΟΛΟΙ ΣΤΟ 100%. ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4 ΕΠΙΤΥΧΩΝ ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΡΑΘΥΡΟ.
ΓΙΑ ΤΟ ΧΤΙΣΙΜΟ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΚΟΡΜΙΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.
ΦΙΛΙΚΑ

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #304 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 03:08:22 πμ »
Πως λενε αυτον τον βουλευτη που ειπε στη βουλη επιτελους να εφαρμοστει ο διορισμος στα σχολεια 100%ΑΣΕΠ υστερα απο ενα μεταβατικο σταδιο 2-3 ετων?

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #305 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 03:23:21 πμ »
Νομίζω ότι ανακοίνωθηκαν όλα έτσι θολά, ώστε να μετρηθούν αντιδράσεις κλπ. (όπως με την ΠΔΣ που την μία ημέρα καταργήθηκε και την άλλη όχι)...

Πάντως είναι άσχημο κάθε κυβέρνηση να κάνει τα δικά της και να άλλαζουν όλα κάθε λίγο και λιγάκι.
Αν μετά από καποια χρόνια αλλάξει υπουργός θα υπάρχουν πάλι αλλαγές και μάλιστα ξαφνικές που "κρεμάνε" όποιο προγραμματισμό προσπαθεί να κάνει ο καθένας μας.
Νομίζω ότι επιτέλους πρέπει να σταθεροποιηθεί ένα σύστημα και να μην αλλάζει κάθε 2-3 χρόνια και αυτό δεν γίνεται με αλλάγες τύπου "εδώ και τώρα".

Συμφωνώ.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #306 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 07:34:03 πμ »
Καλημέρα! Για τους προληπτικούς ... σήμερα Παρασκευή και 13 :o :o

Μετά τις χθεσινές δηλώσεις της υπουργού συνεδριάζει εκτάκτως το ΔΣ της ΟΛΜΕ.

Η Αγγελική Φατούρου, μέλος του ΔΣ της ΟΛΜΕ έκανε χθες τις εξής δηλώσεις:

"Δήλωση της Αγγελικής Φατούρου, μέλους του ΔΣ της ΟΛΜΕ
Εκπροσώπου των ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΩΝ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΩΝ – ΣΥΣΠΕΙΡΩΣΕΩΝ – ΚΙΝΗΣΕΩΝ


ΣΧΕΤΙΚΑ με  τις  ΔΗΛΩΣΕΙΣ της κ. Α. ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ
(υπουργού δια της βίας κατάρτισης και ανεργίας)

…του  κοινού  ποινικού  δικαίου (1)

      Το καλοκαίρι του 1997 ο αλήστου πολιτικής μνήμης  υπουργός παιδείας του ΠΑΣΟΚ Γεράσιμος Αρσένης καταργεί την Επετηρίδα διορισμού των εκπαιδευτικών (παρ’ όλες τις διαβεβαιώσεις του για το αντίθετο) και με τους νόμους 2525 και 2640 δίνει την καίρια μαχαιριά στο σώμα του δημόσιου σχολείου. Δεκάδες χιλιάδες αναπληρωτές και μόνιμοι εκπαιδευτικοί κινητοποιούνται μαχητικά σ’ όλη τη χώρα ενάντια στο νομοθετικό του έκτρωμα, το οποίο τα επόμενα χρόνια, υπό το βάρος των αντιδράσεων μαθητών-εκπαιδευτικών-γονιών, επιδέχεται δεκάδες τροποποιήσεις και αλλαγές.
       Με τις σημερινές της δηλώσεις η κ. Α.Δ., δώδεκα χρόνια μετά, αφ’ ενός καλεί μερικές χιλιάδες ωρομισθίων και αναπληρωτών εκπαιδευτικών -απ’ τους Φούρνους της Ικαρίας μέχρι την Ίο, κι απ’ τους Παξούς μέχρι το Καστελόριζο- ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΟΥΝ, αφήνοντας τα δημόσια σχολεία στο έλεος της υπολειτουργίας και της εγκατάλειψη, και αφ’ ετέρου ξεκαθαρίζει ότι ο θεσμός του αναπληρωτή και του ωρομισθίου καθηγητή, δηλ. το δουλεμπόριο της  ελαστικής εργασίας,  ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΗΘΕΙ.
 Όσοι πίστεψαν τα πασοκικά φούμαρα περί του αντιθέτου αποδεικνύονται τραγικά αφελείς…

«ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Από πότε θα σταματήσουν οι πίνακες που λειτουργούν αυτή τη στιγμή;
ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Όλα θα αλλάξουν από τη στιγμή που θα υπάρξει νόμος στη Βουλή.

ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Δηλαδή όλες οι προσλήψεις, όλοι οι καθηγητές θα είναι μόνιμοι πλέον;
ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Όχι βεβαίως. Πάντα θα χρειάζεται ο θεσμός των αναπληρωτών, γιατί το ξέρετε καλύτερα από εμένα ότι στην εκπαίδευση δημιουργούνται συνεχώς κενά…Υπάρχει λοιπόν πάντοτε η ανάγκη των αναπληρώσεων. Και οι αναπληρωτές θα πρέπει να επιλέγονται με το ΑΣΕΠ, δηλαδή οι κατάλογοι που θα υπάρχουν και αυτοί που θα περνούν από το ΑΣΕΠ, είναι αυτονόητο ότι θα επιλέγονται από τους καταλόγους των εκπαιδευτικών, οι οποίοι μπαίνουν στη διαδικασία των εξετάσεων. Αυτό θέλω να γίνει σαφές, να μην υπάρχει η δυνατότητα επιλογής κατά το δοκούν, για οποιαδήποτε δράση γίνεται στην εκπαίδευση.
ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ: Τους ωρομίσθιους θα τους διατηρήσετε;
ΥΠΟΥΡΓΟΣ: Θα διατηρηθούν μέσα σε πρώτη φάση γιατί είναι πολύ δύσκολο να αντιμετωπιστεί και αυτό το πρόβλημα, ιδιαίτερα σε απομακρυσμένες περιοχές, ή σε ειδικότητες, το πρόβλημα είναι σε ειδικότητες, αλλά και εκεί θα υπάρχει η επιλογή από τους συγκεκριμένους πίνακες.»

     Δεκάδες χιλιάδες αδιόριστοι εκπαιδευτικοί, αφού σύρθηκαν μια και δυο και τρεις φορές στον εξευτελισμό του ΑΣΕΠ, αφού αναγκάζονται για χρόνια να δουλεύουν για 300 ευρώ –απλήρωτοι ενίοτε για δυο χρόνια– σε νησιά και απομακρυσμένες περιοχές της χώρας μας, περιπλανώμενοι σε 2 ή 3 σχολεία κάθε βδομάδα, με μόνο κίνητρο τη συλλογή μορίων προϋπηρεσίας (όπως οι νόμοι του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ ορίζουν) πληροφορούνται σήμερα από την κ. Υπουργό ότι οι παρόντες πίνακες (που συγκροτούνται από προϋπηρεσία, από μόρια επιτυχίας στον ΑΣΕΠ, από μεταπτυχιακούς και διδακτορικούς τίτλους κλπ) καταργούνται!
Και γιατί, λοιπόν, να παραμείνουν στα σχολεία;
Αίσχος, απάτη, φθηνή προπαγάνδα περί «αξιοκρατίας», ευτελισμός κάθε έννοιας δικαιοσύνης και ισονομίας, αυτή είναι η ουσία των διακηρύξεών  τους.
Δεν ενδιαφέρονται για  τα παιδιά μας. Θέλουν ένα φθηνό υποβαθμισμένο δημόσιο σχολείο, με χειραγωγημένους περιφερόμενους εκπαιδευτικούς.
Αλλά να είναι σίγουροι ότι θα μας βρούν μπροστά τους, χιλιάδες εκπαιδευτικούς – μαθητές - εργαζόμενους!
Το φάντασμα του Αρσένη πλανιέται ήδη πάνω από το, ευρισκόμενο παραπλεύρως του Μολ, κτίριο στο Μαρούσι…

ΑΘΉΝΑ, ΠΕΜΠΤΗ 12/11/2009
6974438720, agelikifatourou@gmail.com

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου???
« Απάντηση #307 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 07:44:10 πμ »
Π.Α.Σ.Κ. Εκπαιδευτικών π. ε.

Αθήνα 12 του Νοέμβρη 2009

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΤΙΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΗΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ

ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΡΟΣΛΗΨΗΣ ΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ

Με αφορμή τις σημερινές δηλώσεις της Υπουργού Παιδείας κυρίας Άννας Διαμαντοπούλου, σχετικά με τις σχεδιαζόμενες αλλαγές στο σύστημα πρόσληψης των εκπαιδευτικών, η παράταξη της Π.Α.Σ.Κ.  δηλώνει κατηγορηματικά πως η θέση του κλάδου, για διορισμούς σε ποσοστό 60% μέσω διαγωνισμού ΑΣΕΠ  και  40% μέσω του ενιαίου πίνακα με βάση την προϋπηρεσία, θέση που έχει διαμορφωθεί μέσα από τις Γενικές μας Συνελεύσεις, είναι αδιαπραγμάτευτη.

Οι Έλληνες εκπαιδευτικοί έχουν σχεδιάσει τη ζωή τους  με βάση τους νόμους και τους κανόνες που η ίδια η Πολιτεία έχει θεσπίσει και δε μπορεί να είναι «θύματα» αιφνιδιαστικών αποφάσεων. Εξάλλου, είναι γνωστό ότι, οποτεδήποτε επιχειρήθηκαν «βίαιες» αλλαγές, χωρίς τη σύμφωνη γνώμη της εκπαιδευτικής κοινότητας, προκλήθηκαν εντάσεις και συγκρούσεις που τελικά έβλαψαν την ίδια την εκπαίδευση.
 
Η προσπάθεια δημιουργίας «τετελεσμένων» στο χώρο της δημόσιας εκπαίδευσης, θα μας βρει όπως πάντα στην πρώτη γραμμή των αγώνων.

 Από την ΠΑΣΚ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159978
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.125 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.