*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1956221 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEORG|OS

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 98
  • .
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2604 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:15:29 μμ »
ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΡΑΕΙ Ο  ΝΟΥΣ ΜΟΥ ΡΕ ΓΑΜΩ ΤΟ
ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΡΑΕΙ!
ΈΧΟΥΝ ΒΟΛΈΨΕΙ ΌΣΟΥΣ ΠΡΟΣΛΉΦΘΗΚΑΝ ΥΠΌ ΆΛΛΕΣ ΣΥΝΘΉΚΕΣ
ΚΑΙ ΕΜΑΣ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΎΣΑΜΕ ΠΆΝΤΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΈΛΕΓΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΤΟ ΥΠΕΠΘ ΘΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ!
ΔΕΝ ΤΟ ΧΩΡΆΕΙ Ο ΝΟΥΣ ΜΟΥ!
ΤΙ ΕΊΝΑΙ ΑΥΤΌ ΤΟ ΠΡΆΓΜΑ?
ΠΡΟΕΔΡΕΥΌΜΕΝΗ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΡΈΦΑ?


Κάνεις μεγάλο λάθος...Το πολίτευμα είναι Βασιλευόμενη Δημοκρατία...(και για το Δημοκρατία δεν είμαι σίγουρος)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:43 »

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2605 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:22:07 μμ »
Καλά λες. :(


ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΑ ΜΕ ΌΛΑ ΑΥΤΆ ΠΟΥ ΓΊΝΟΝΤΑΙ
ΜΠΑΊΝΩ ΣΤΗΝ ΤΆΞΗ ΚΑΙ ΛΕΩ "ΤΙ ΚΑΘΟΜΑΙ ΚΑΙ ΚΆΝΩ ΤΏΡΑ ΕΓΏ? ΓΙΑ ΠΟΙΟΝ? ΓΙΑΤΊ?".
ΑΝ ΔΕΝ ΑΓΑΠΟΥΣΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΆ, ΘΑ ΤΑ ΕΞΙΝΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ.
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΌΤΙ ΑΦΟΎ ΜΑΣ ΘΕΩΡΟΥΝ "ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ" , ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ ΘΑ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ.
ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΕΠΙΝΝΟΗΣΑΝ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΕΡΙΣΣΌΤΕΡΟ,ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.
ΌΛΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ ΌΜΩΣ ΘΑ ΕΞΑΡΤΌΝΤΑΙ ΑΠΌ ΤΟ ΦΙΛΌΤΙΜΌ ΜΑΣ?
ΌΛΑ?
ΚΑΙ ΩΣ ΠΌΤΕ?

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2606 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:27:56 μμ »
ΚΑΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΝΟΈΜΒΡΗ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΑΣ ΛΕΝ ΌΤΙ ΤΑ ΜΟΡΙΑ ΜΑΣ ΔΕ ΘΑ ΈΧΟΥΝ ΚΑΜΊΑ ΑΞΊΑ,ΑΝΑΙΡΌΝΤΑΣ ΌΤΙ ΊΣΧΥΕ ΜΈΧΡΙ ΤΏΡΑ?
ΓΙΑ ΤΟ ΤΡΕΧΟΝ ΈΤΟΣ ΑΛΛΆ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ?
ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΖΟΥΜΕ ΜΕ ΤΌΣΕΣ ΣΤΕΡΉΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΣΠΙΤΟΝΌΜΑΣΤΕ?
ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΝΑ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΏΝ ΜΑΣ ΣΤΑ ΆΚΡΑ?
ΜΕ ΑΣΉΜΑΝΤΟ ΑΡΙΘΜΌ ΕΝΣΉΜΩΝ ΚΑΙ ΑΠΛΉΡΩΤΟΙ!
ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ!
ΜΕ ΒΟΛΕΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΑΕΔΙΤΕΣ ΑΠΌ ΆΛΛΟ ΥΠΟΥΡΓΕΊΟ!

Ε ΌΧΙ ΡΕ ΠΑΙΔΊ ΜΟΥ!
Ε ΌΧΙ ΌΛΑ ΕΧΟΥΝ ΈΝΑ ΌΡΙΟ
ΑΚΌΜΗ ΚΑΙ Η ΞΕΦΤΙΛΑ

ΑΠΕΡΓΊΕΣ ΤΩΡΑ!
ΈΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΞΙΟΠΡΈΠΕΙΑ

Αποσυνδεδεμένος iole

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2607 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:37:11 μμ »
Συναδελφοι , πρεπει να  απαιτησουμε να καταργηθουν τα φροντιστηρια ΑΣΕΠ

Απο του χρονου ,βλεπω να πηγαινει 3000 το κεφαλι......θα το αφησουμε ετσι?

Παλι οι "εχοντες" θα βγαινουν απο πανω μας?
...and the great cold death of the earth

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:44:43 »

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2608 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:48:41 μμ »
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν θα υπάρχει πίνακας μετά από κάθε ΑΣΕΠ με τα μόρια της προϋπηρεσία + τα μόρια του ΑΣΕΠ ή αυτό που λένε ότι θα προσμετράται η προϋπηρεσία θα ίσχύει μόνο για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Και αν είναι έτσι τι σημαίνει αυτό; Ότι κάθε 2 χρόνια θα έχουμε νέους αναπληρωτές ενώ αυτοί που δεν έγραψαν για κάποιο λόγο καλά θα μένουν εκτός; Γιατί πόσα μόρια να σου δώσει τέλος πάντων η απλή προσμέτρηση της προϋπηρεσίας στον ΑΣΕΠ;

Από την άλλη πιστεύω ότι τα άτομα που βρίσκονται στη δικιά μου θέση θα είναι οι πιο αδικημένοι αφού μετά από 2 επιτυχημένους ΑΣΕΠ και με μηδενική προϋπηρεσία ξεκίνησα φέτος αναπληρωτής. Αν, καλώς εχόντων των πραγμάτων, πάω και του χρόνου τα μόριά μου θα είναι γύρω στα 17 - 18 καθαρής προϋπηρεσίας. Αν ισχύσει απλά η μοριοδότηση στον άλλο ΑΣΕΠ θα έχω μόνο 0,5 μόρια αφού μέχρι τη στιγμή που κάνουμε τις αιτήσεις δε θα έχω πάνω από 9 - 10 μήνες προϋπηρεσία, που σημαίνει ότι θα πρέπει να είμαι πάλι πολύ κοντά στον τελευταίο διοριστέο. Αν πάλι δώσει μεταβατική περίοδο η οποία θα αρχίζει άμεσα και όχι μετά το 2011 και κατά την οποία δε θα ισχύει το 24μηνο, για λίγο πάλι μένουμε εκτός.

Είναι δικές μου απλά ανησυχίες ή πράγματι τα πράγματα είναι έτσι; Νοιώθω τελικά ότι παρόλο που διακηρύσσουν την αξιοκρατία και τη διαφάνεια τελικά οι τιμωρημένοι θα είμαστε εμείς που έχουμε σκιστεί και ιδρώσει με τον ΑΣΕΠ.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2609 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:51:08 μμ »
Κανένας δεν πρέπει να αδικηθεί.
ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΟΥ ΜΕ ΚΌΠΟ ΒΡΊΣΚΕΤΑΙ ΣΤΗ ΘΈΣΗ ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ.

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2610 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:52:29 μμ »
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν θα υπάρχει πίνακας μετά από κάθε ΑΣΕΠ με τα μόρια της προϋπηρεσία + τα μόρια του ΑΣΕΠ ή αυτό που λένε ότι θα προσμετράται η προϋπηρεσία θα ίσχύει μόνο για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Και αν είναι έτσι τι σημαίνει αυτό; Ότι κάθε 2 χρόνια θα έχουμε νέους αναπληρωτές ενώ αυτοί που δεν έγραψαν για κάποιο λόγο καλά θα μένουν εκτός; Γιατί πόσα μόρια να σου δώσει τέλος πάντων η απλή προσμέτρηση της προϋπηρεσίας στον ΑΣΕΠ;

Από την άλλη πιστεύω ότι τα άτομα που βρίσκονται στη δικιά μου θέση θα είναι οι πιο αδικημένοι αφού μετά από 2 επιτυχημένους ΑΣΕΠ και με μηδενική προϋπηρεσία ξεκίνησα φέτος αναπληρωτής. Αν, καλώς εχόντων των πραγμάτων, πάω και του χρόνου τα μόριά μου θα είναι γύρω στα 17 - 18 καθαρής προϋπηρεσίας. Αν ισχύσει απλά η μοριοδότηση στον άλλο ΑΣΕΠ θα έχω μόνο 0,5 μόρια αφού μέχρι τη στιγμή που κάνουμε τις αιτήσεις δε θα έχω πάνω από 9 - 10 μήνες προϋπηρεσία, που σημαίνει ότι θα πρέπει να είμαι πάλι πολύ κοντά στον τελευταίο διοριστέο. Αν πάλι δώσει μεταβατική περίοδο η οποία θα αρχίζει άμεσα και όχι μετά το 2011 και κατά την οποία δε θα ισχύει το 24μηνο, για λίγο πάλι μένουμε εκτός.

Είναι δικές μου απλά ανησυχίες ή πράγματι τα πράγματα είναι έτσι; Νοιώθω τελικά ότι παρόλο που διακηρύσσουν την αξιοκρατία και τη διαφάνεια τελικά οι τιμωρημένοι θα είμαστε εμείς που έχουμε σκιστεί και ιδρώσει με τον ΑΣΕΠ.



+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++









Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2611 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:55:12 μμ »
Έφτασα πρώτη φορά στη ζωή μου να νιώθω ότι δεν την ορίζω εγώ ό,τι κι αν κάνω....!!! Αυτή είναι η ΞΕΦΤΙΛΑ στην οποία μας έχουν οδηγήσει!! Το να βαράνε παλαμάκια κι εμείς να χορεύουμε!! Ε....ΟΧΙ! Ένα όλόκληρο σάπιο σύστημα πατάει ΠΑΝΩ ΜΑΣ! Και δυστυχώς δεν ξέρω πια αν και η πιο δυναμική μας αντίδραση να υπάρξει αν θα καταφέρουμε κάτι...!!!
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2612 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 02:59:42 μμ »
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν θα υπάρχει πίνακας μετά από κάθε ΑΣΕΠ με τα μόρια της προϋπηρεσία + τα μόρια του ΑΣΕΠ ή αυτό που λένε ότι θα προσμετράται η προϋπηρεσία θα ίσχύει μόνο για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Και αν είναι έτσι τι σημαίνει αυτό; Ότι κάθε 2 χρόνια θα έχουμε νέους αναπληρωτές ενώ αυτοί που δεν έγραψαν για κάποιο λόγο καλά θα μένουν εκτός; Γιατί πόσα μόρια να σου δώσει τέλος πάντων η απλή προσμέτρηση της προϋπηρεσίας στον ΑΣΕΠ;
Στράτο, στο μυαλό της αυτό ακριβώς έχει. Να απαλλαγεί από τις στρατιές των "σταθερών" αναπληρωτών, των ανθρώπων δλδ που καταλαβαίνουν μέσω της εμπειρίας τους ότι οι αναπληρωτές δεν καλύπτουν μόνο λειτουργικές ανάγκες.
Θέλει να μειώσει τους διορισμούς, το είπε εξάλλου ξεκάθαρα, και είναι δύσκολο να το πετύχει αυτό όταν έχει ανθρώπους που 6 και 7 χρόνια δουλεύουν ως ωρομίσθιοι και αναπληρωτές και που λογικό είναι ασκούν πιέσεις για περισσότερους διορισμούς.
Τους καταργεί λοιπόν και ξεμπερδεύει...

Αποσυνδεδεμένος dimstella

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1151
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2613 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 03:00:33 μμ »
Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμα είναι αν θα υπάρχει πίνακας μετά από κάθε ΑΣΕΠ με τα μόρια της προϋπηρεσία + τα μόρια του ΑΣΕΠ ή αυτό που λένε ότι θα προσμετράται η προϋπηρεσία θα ίσχύει μόνο για το διαγωνισμό του ΑΣΕΠ. Και αν είναι έτσι τι σημαίνει αυτό; Ότι κάθε 2 χρόνια θα έχουμε νέους αναπληρωτές ενώ αυτοί που δεν έγραψαν για κάποιο λόγο καλά θα μένουν εκτός; Γιατί πόσα μόρια να σου δώσει τέλος πάντων η απλή προσμέτρηση της προϋπηρεσίας στον ΑΣΕΠ;

Από την άλλη πιστεύω ότι τα άτομα που βρίσκονται στη δικιά μου θέση θα είναι οι πιο αδικημένοι αφού μετά από 2 επιτυχημένους ΑΣΕΠ και με μηδενική προϋπηρεσία ξεκίνησα φέτος αναπληρωτής. Αν, καλώς εχόντων των πραγμάτων, πάω και του χρόνου τα μόριά μου θα είναι γύρω στα 17 - 18 καθαρής προϋπηρεσίας. Αν ισχύσει απλά η μοριοδότηση στον άλλο ΑΣΕΠ θα έχω μόνο 0,5 μόρια αφού μέχρι τη στιγμή που κάνουμε τις αιτήσεις δε θα έχω πάνω από 9 - 10 μήνες προϋπηρεσία, που σημαίνει ότι θα πρέπει να είμαι πάλι πολύ κοντά στον τελευταίο διοριστέο. Αν πάλι δώσει μεταβατική περίοδο η οποία θα αρχίζει άμεσα και όχι μετά το 2011 και κατά την οποία δε θα ισχύει το 24μηνο, για λίγο πάλι μένουμε εκτός.

Είναι δικές μου απλά ανησυχίες ή πράγματι τα πράγματα είναι έτσι; Νοιώθω τελικά ότι παρόλο που διακηρύσσουν την αξιοκρατία και τη διαφάνεια τελικά οι τιμωρημένοι θα είμαστε εμείς που έχουμε σκιστεί και ιδρώσει με τον ΑΣΕΠ.

αν οι ωρομίσθιοι και αναπληρωτές εκπαιδευτικοί θεωρηθούν "αναλώσιμο είδος" τότε η όποια προυπηρεσία τους θα προσμετράται μόνο στο διαγωνισμό.

Εχω τη διαίσθηση οτι το σύστημα διορισμών που θα καταλήξουμε θα μοιάζει ΠΟΛΥ με το ισχύον. Πιστεύω οτι τελικά απο το ισχύον σύστημα θα καταργηθεί το 40%, και θα έχουμε κάτι σαν 60% ΑΣΕΠ και 40% 24+ΑΣΕΠ (τα ποσοστά και το 24 είναι διαπραγματεύσιμα)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2614 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 03:18:26 μμ »
ειμαι δυο χρονια αναπληρωτης ειδικης αγωγης. με μεταπτυχιακο, braille, νοηματικη και πολλες παρακολουθησεις σε ημεριδες ειδικης αγωγης (με το αζημιωτο φυσικα, minimum 60 ευρω η μερα...). μεχρι στιγμης για τις σπουδες μου στην ειδικη αγωγη μου εχουν φυγει κοντα στα 25 με 30 χιλιαρικα. απαντησα και εγω στον utenar οτι βαλλει επι δικαιων και αδικων. πλεον το συστημα προσληψης αναπληρωτων ειδικης αγωγης ειναι καθ'ολα αδιαβλητο. παλιοτερα, που αιτησεις γινοταν ανα διευθυνση, υπηρχαν προβληματα. τωρα, οχι.

Συναδελφε, μπες στον κοπο να κοιταξεις τους περσινους
http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_08/normal_B/PE04.01,_klados_PE04.04.html
και φετινους
http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_smea_anap_09_B/PE04.01,_klados_PE04.04.50.html
πινακες των βιολογων στο e-aitisi, καθως και των υπολοιπων ειδικοτητων του κλαδου (ΠΕ04.01, 02, 05).

Περυσι, τα κενα αναπληρωτων στα σχολεια ηταν τα ΙΔΙΑ (οχι λιγοτερα!), αλλά επειδη ολοι οι "γνωστοι" βιολογοι εμειναν εκτος πινακα λογω ελλειψης προσοντων, η μοναδικη υποψηφια που ειχε ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ δεν κληθηκε.
Φετος, που ολοι τους απεκτησαν σεμιναριο και μπηκαν στον πινακα, ξαφνικα καλεσαν 8 αναπληρωτριες.

Τη συναδελφο με το μεταπτυχιακο την ειχα γνωρισει και σοκαριστηκα οταν δεν κληθηκε αναπληρωτρια. Τελικα δουλεψε εκει ωρομισθια για 4 ωρες (κι ανακαλυψε οτι το κενο αναπληρωτη το ειχαν δωσει σ'ενα φυσικο που ειχε μόνο σεμιναριο!!) κι ετσι επιτελους ενημερωθηκε για την πραγματικοτητα και για τα "κολπα"! (οτι τα Ειδικα σχολεια ηταν γεματα καθηγητες χωρις μεταπτυχιακο, οτι υπαρχουν μονιμοι που δεν πατανε το ποδι τους για μηνες, οτι πληθος αργοσχολοι διοριζονται εκει οχι απο ενδιαφερον για τα παιδια αλλά επειδη η διδακτικη ωρα ειναι 35 λεπτα και η υλη ελαχιστη...)
Γι'αυτο ακριβως εγω στηριζω ενθερμα τον αγωνα σας, των παιδιων που ΕΧΕΤΕ προσοντα κι ενδιαφερεστε για τους μαθητες κι οχι για τη βολεψη σας: ειναι καιρος πια να μπει μια ταξη στα Ειδικα σχολεια και να φυγει η σαπιλα!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2009, 03:25:32 μμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2615 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 03:20:39 μμ »
Συναδελφοι , πρεπει να  απαιτησουμε να καταργηθουν τα φροντιστηρια ΑΣΕΠ

Απο του χρονου ,βλεπω να πηγαινει 3000 το κεφαλι......θα το αφησουμε ετσι?

Παλι οι "εχοντες" θα βγαινουν απο πανω μας?
Πράγματι! Ακόμη δεν έχω καταλάβει με ποια κριτήρια διδάσκουν οι εκπαιδευτικοί σ΄αυτά τα φροντιστήρια. Πως παίρνουν άδεια άσκησης επαγγέλματος; Ας μας δώσουν κάποια βιβλιογραφία και , αλοίμονο εκπαιδευτικοί είμαστε, κάποτε πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε και μόνοι μας....

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2616 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 03:22:01 μμ »
Συναδελφοι , πρεπει να  απαιτησουμε να καταργηθουν τα φροντιστηρια ΑΣΕΠ

Απο του χρονου ,βλεπω να πηγαινει 3000 το κεφαλι......θα το αφησουμε ετσι?

Παλι οι "εχοντες" θα βγαινουν απο πανω μας?

Αν δεν κάνω λάθος, είχα ακούσει παλιότερα ότι επίσημα λειτουργούσαν ως "σεμινάρια για τις εξετάσεις ΑΣΕΠ" και όχι ως φροντιστήρια (όπως στη δευτεροβάθμια), κι αυτό επειδή απαγορευόταν κάτι τέτοιο. Πάντως λειτουργούν ασύστολα, χωρίς έλεγχο, συμμετέχουν και ορισμένοι πανεπιστημιακοί σε κάποιες ειδικότητες (νομικά δεν απαγορεύεται, αλλά ηθικά...; ). Πρέπει να μπει ένα φρένο.
Από την άλλη, όταν υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει και προσφορά.. Θεωρώ, όμως, ότι όσοι τα σκάνε εκεί δεν έχουν πλεονέκτημα, περισσότερο χάνουν χρόνο (και χρήματα). Με σωστό ψάξιμο βιβλιογραφίας και με ορισμένα κατάλληλα βοηθήματα (δεν κοστίζουν πολύ), και κυρίως με έγκαιρο και μεθοδικό διάβασμα (όχι πολύωρο απαραίτητα), η επιτυχία είναι εφικτή.
Όσοι, βέβαια, πήγαιναν φροντιστήρια και ως φοιτητές.. θα πάνε και για ΑΣΕΠ.. γιατί δεν έμαθαν ποτέ να διαβάζουν μόνοι τους.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #2617 στις: Νοέμβριος 22, 2009, 03:37:36 μμ »
Συναδελφοι , πρεπει να  απαιτησουμε να καταργηθουν τα φροντιστηρια ΑΣΕΠ

Απο του χρονου ,βλεπω να πηγαινει 3000 το κεφαλι......θα το αφησουμε ετσι?

Παλι οι "εχοντες" θα βγαινουν απο πανω μας?

Αν δεν κάνω λάθος, είχα ακούσει παλιότερα ότι επίσημα λειτουργούσαν ως "σεμινάρια για τις εξετάσεις ΑΣΕΠ" και όχι ως φροντιστήρια (όπως στη δευτεροβάθμια), κι αυτό επειδή απαγορευόταν κάτι τέτοιο. Πάντως λειτουργούν ασύστολα, χωρίς έλεγχο, συμμετέχουν και ορισμένοι πανεπιστημιακοί σε κάποιες ειδικότητες (νομικά δεν απαγορεύεται, αλλά ηθικά...; ). Πρέπει να μπει ένα φρένο.
Από την άλλη, όταν υπάρχει ζήτηση θα υπάρχει και προσφορά.. Θεωρώ, όμως, ότι όσοι τα σκάνε εκεί δεν έχουν πλεονέκτημα, περισσότερο χάνουν χρόνο (και χρήματα). Με σωστό ψάξιμο βιβλιογραφίας και με ορισμένα κατάλληλα βοηθήματα (δεν κοστίζουν πολύ), και κυρίως με έγκαιρο και μεθοδικό διάβασμα (όχι πολύωρο απαραίτητα), η επιτυχία είναι εφικτή.
Όσοι, βέβαια, πήγαιναν φροντιστήρια και ως φοιτητές.. θα πάνε και για ΑΣΕΠ.. γιατί δεν έμαθαν ποτέ να διαβάζουν μόνοι τους.
Aν συγκεντρωσεις τις σημειωσεις τους και τα βιβλια που εκδιδουν μονο για βοηθηματα σεμιναριων δε δειχνουν.Απο την αλλη εκμεταλλευονται την κριση και την αυξηση της ανεργιας στον ιδιωτικο τομεα, ενω υποσχονται μεσα απο τις διαφημισεις τους , μια θεση στο δημοσιο.Δεν κανουν φροντιστηριο για αποκτηση πτυχιου,αλλα για αποκτηση οργανικης θεσης στο δημοσιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159973
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 605
Σύνολο: 615

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.