*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1956180 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος che

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 208
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5516 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 08:07:45 μμ »
Τι έδειξαν για την Ελλάδα τα στοιχεία από το τμήμα της στατιστικής υπηρεσίας του
«Η Γερμανία φταίει για την κρίση στην Ελλάδα»Μιλάει ο Γερμανός Χάινερ Φλάσμπεκ, κορυφαίος οικονομολόγος του ΟΗΕ
[/b]
ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Σάββατο 16 Ιανουαρίου 2010
  

Την ευθύνη της Γερμανίας για την κρίση της Ελλάδας υπογραμμίζει στα «ΝΕΑ» ο Γερμανός Χάινερ Φλάσμπεκ, κορυφαίος οικονομολόγος της Διαρκούς Συνόδου του ΟΗΕ για το Εμπόριο και την Ανάπτυξη UΝCΤΑD που εδρεύει στη Γενεύη.

Για τη συνέντευξή του στα «ΝΕΑ», ο Φλάσμπεκ ζήτησε από το τμήμα της στατιστικής υπηρεσίας του τα στοιχεία για την Ελλάδα. Η εικόνα που δίνουν μιλά από μόνη της: το έλλειμμα τρεχουσών συναλλαγών της Ελλάδας τα τελευταία χρόνια έχει εκτοξευτεί «με μία απίστευτη ταχύτητα σε ένα απίστευτο επίπεδο». Το 2008 έφτασε στο 19% του ΑΕΠ, ένα μέγεθος που «υπό κανονικές συνθήκες παλαιότερα λέγαμε ότι η χώρα- αν δεν έχει χρεοκοπήσει- έχει χάσει τόσο πολύ έδαφος στον διεθνή ανταγωνισμό, ώστε πρέπει να προχωρήσει σε μεγάλη υποτίμηση. Είναι μεγέθη που έχουν οι χώρες της Βαλτικής, η Ρουμανία, η Βουλγαρία. Η Ελλάδα όμως δεν μπορεί να καταφύγει στο εργαλείο της υποτίμησης». Βεβαίως, λέει ο Φλάσμπεκ, για να φτάσει μία χώρα σε τέτοιο σημείο υπάρχουν και δημοσιονομικά προβλήματα. Όμως την ώρα που η Ελλάδα συσσώρευε ένα υπέρογκο έλλειμμα τρεχουσών συναλλαγών, η Γερμανία αποκτούσε ένα υπέρογκο πλεόνασμα. Αυτό «ερμηνεύει μέχρις ενός σημείου και το δημοσιονομικό έλλειμμα», λέει ο Φλάσμπεκ, διότι «το ένα έλλειμμα πρέπει να ιδωθεί σε συνάρτηση με το άλλο», ως δίδυμο έλλειμμα, δημοσιονομικό και ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών. Δεν είναι καθαρά ελληνικό πρόβλημα, είναι «γενικότερο πρόβλημα για χώρες όπως Ισπανία, Πορτογαλία, Ιταλία, ακόμα και Γαλλία». Και το πρόβλημα αυτό, κατά τον κορυφαίο οικονομολόγο της UΝCΤΑD, έχει μία αιτία: «Την έντονη συμπίεση (ντάμπινγκ) των μισθών που ακολούθησε η Γερμανία στο πλαίσιο της ευρωζώνης».

«Θα διαλύσει την ΟΝΕ». Η Γερμανία δεν μπορεί να συνεχίσει το ντάμπινγκ στους μισθούς, γιατί «θα διαλύσει την ΟΝΕ», λέει ο Φλάσμπεκ. Σχετικό άρθρο του δημοσίευσε η εφημερίδα «Financial Τimes Deutschland» (11.12.09) και ήταν εξαίρεση στην αρνητική κάλυψη από τον γερμανικό Τύπο. Τώρα, η έγκυρη εβδομαδιαία εφημερίδα «Die Ζeit» στο τελευταίο της πρωτοσέλιδο που κοσμεί τη σημαία της Ελλάδας με τη σφραγίδα «πτώχευση», καταλήγει στο συμπέρασμα ότι το «ντόμινο για τον δρόμο της χρεοκοπίας που πήραν Ελλάδα, Ιταλία και Ισπανία δεν άρχισε από τις εκθέσεις του οίκου αξιολόγησης Fitch στο Λονδίνο, αλλά από τους μισθούς των επιχειρήσεων στη Γερμανία». Ο Χ. Φλάσμπεκ τονίζει ότι με τον τρόπο αυτό «η Γερμανία απέσπασε τεράστια πλεονεκτήματα μέσα στην ευρωζώνη έναντι κυρίως των χωρών του Νότου και κυρίως έναντι της Ελλάδας».

Θα έπρεπε και η Γερμανία να ακολουθήσει τον γενικό κανόνα στην εξέλιξη των μισθών, στον οποίο οικοδομήθηκε η ΟΝΕ, και περιλαμβάνεται και στη Συνθήκη του Μάαστριχ: 2% πληθωρισμός συν το εθνικό ποσοστό αύξησης της παραγωγικότητας. Ο κανόνας αυτός «αγνοήθηκε πλήρως από τη Γερμανία».

Αποκαλυπτικά είναι τα αποτελέσματα μεγάλης έρευνας που δημοσίευσε την περασμένη εβδομάδα το περιοδικό «Stern». Η έρευνα δείχνει ότι στα μισά από τα 100 συνήθη επαγγέλματα στη Γερμανία, οι μισθοί είναι χαμηλότεροι απ΄ ό,τι το 1990, αν υπολογιστεί και το ποσοστό πληθωρισμού μέχρι σήμερα («Stern» 2/2010).

«Άμεση λύση το ευρωομόλογο». Η άμεση συνταγή για την Ελλάδα είναι η έκδοση ευρωομόλογου, διότι «είναι ευρωπαϊκό πρόβλημα», λέει ο Χ. Φλάσμπεκ. «Αγνοήστε τους οίκους αξιολόγησης», διότι «είναι αστείο» να δέχεται η Ευρώπη να της υπαγορεύουν τι επιτόκια θα πληρώσει η Ελλάδα. Ο προηγούμενος υπουργός Οικονομικών Πέερ Στάινμπρουκ απέρριψε τη λύση ως «ακριβή για τη Γερμανία». «Λάθος», λέει ο Χ. Φλάσμπεκ, διότι το ευρωομόλογο θα έχει σίγουρα το ίδιο επιτόκιο με τα γερμανικά ομόλογα. Αντιστρέφει δε το επιχείρημα ότι «θα πληρώσουν οι Γερμανοί τα σπασμένα για τους σπάταλους Έλληνες», τονίζοντας ότι «όσο δεν επιτρέπεται να ζει μια χώρα πάνω από τις δυνατότητές της άλλο τόσο δεν επιτρέπεται να ζει και κάτω από τις δυνατότητές της, όταν έχεις ένα κοινό νόμισμα». Και η Γερμανία αυτό ακριβώς έκανε όλα τα προηγούμενα χρόνια.
...

Τι καταδεικνύει το παραπάνω άρθρο? Ανμη τι άλλο οτι ούτε οι ειδικοί δε συμφωνούν πως "ΓΙΑ ΤΗ ΔΥΣΚΟΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ΦΤΑΙΕΙ Ο ΤΕΜΠΕΛΗΣ ΚΑΙ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ". Η κυβέρνηση όμως ,ΔΥΣΤΥΧΩΣ , ΣΥΜΦΩΝΕΊ ΚΑΙ ΥΠΕΡΘΕΜΑΤΙΖΕΙ επιχειρώντας να ξαναχτισει τη χώρα κάνοντας ΑΝΘΡΩΠΟΘΥΣΙΕΣ
Συμπέρασμα :Αν δεν αντισταθούμε ( αφου πρωτα μας καταστρέψουν ) ενδεχεται να ομολογήσουν πως τελικά έφταιγε η Μέρκελ!!!
 
ΜΗ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΖΕΣΤΕ..............ΑΣ ΜΗ ΤΟΥΣ ΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕΚκ. ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ :Η ΑΛΛΑΖΕΤΕ ΠΟΛΙΤΙΚΗ Η ΤΕΛΙΚΑ ΘΑ ΒΟΥΛΙΑΞΕΤΕ[/b]
hasta la victoria siempre

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:55:55 »

Αποσυνδεδεμένος DOG

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 480
  • Φύλο: Άντρας
  • Νυχτα ξελογιαστρα,νυχτα ομορφη.......
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5517 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 08:15:30 μμ »
και με το 24 μηννο τι θα γίνει; Παιδιά συγχωρέστε με, αλλά θα διοριζόμουν με το 40% αλλά μπήκαν μπροστά μου 99 ατομα από οαεδ και χάνω διρισμό εξαιτίας τους. Είμαι 3 φορές επιτυχούσα, δούλεψα χωρίς να παρακαλέσω κανέναν κι έρχεται τώρα η Διαμαντοπούλου και μου μιλάει για αξιοκρατία; Αυτό είναι αξιοκρατία; Να βολευτούν οι οαεδίτες που δεν κόπιασαν καθόλου και όλοι οι υπόλοιποι να δίνουν και να ξαναδίνουν; Ελεος πια! δεν μπορώ. Αν την είχα μπροστά μου την άχρηστη θα την έφτυνα. Πασόκ και μαλ....! . Συμφωνώ ότι η ΝΔ μπορεί να έκανε άλλες αισχρότητες αλλά εμάς τους εκπαιδευτικούς μας ευνόησε. Είμαι πολύ απογοητευμένη απο το κόμμα που ψήφισα. Στερνή μου γνώση.......
------------------------------------------------

Η Ν.Δ. ευνόησε τους εκπαιδευτικούς; Πλάκα κάνουμε; Με τι τους ευνόησε; Με το νόμο για διορισμό πολύτεκνων και τρίτεκνων ή με το πάγωμα των μισθών τους; Τρελαθήκαμε; Από τις χειρότερες κυβερνήσεις που έχουν περάσει στο χώρο της Παιδείας ήταν!  Τους μόνους που ευνόησε σκανδαλωδώς ήταν οι αναπληρωτές με απίθανες προϋπηρεσίες που έκαναν τα πάντα για να διοριστούν, προκειμένου να αποφύγουν τον ΑΣΕΠ.
Τους τωρινούς κυβερνώντες μένει να τους δούμε... Πάντως, άλλη μία πενταετία σαν την προηγούμενη αν έλθει ", με παγωμένους μισθούς, τελειώσαμε" οριστικά!


O vt70 λέει αλήθειες.

ναι μεγαλη ευνοια των εκπαιδευτικων απο τη ΝΔ!Χρυσα κουταλια!
φτασαμε στο ξεφρενο ρουσφετι-πδσ που ηταν κ νομιμο,κ ας μη ξεχναμε ποιοι εβαλαν τους οαεδιτες!κ ειχαμε κ το χαμηλοτερο αριθμο προσληψεων(στην ειδικοτητα μου ειχε ποτε 480 φιλολογους μονο?δεν το θυμαμαι!)
κ ας δουμε πρωτα το μεταβατικο σταδιο τι ακριβως θα ειναι!μην τυχει κ διοριστουν τελικα καποιοι κ τα γυρισουν τουμπα μετα!(δεν το λεω για τη marita,μην παρεξηγηθω!)
γιατι σε καποιους (δεν εννοω βεβαια τους  περισσοτερους  με προυπηρεσια,αλλα λιγοτερους,που υπαρχουν ομως) χαλαει το σχεδιο διορισμου μονο με πδσ απο βυσμα!
(αν κ τα καλα βυσματα,εχουν αρκετα μορια,οποτε θα πρεπει δυστυχως να ειμαι κ γω μαζι τους,ετσι ωστε να μην αδικηθουν παιδια με μεγαλη κ αξιοκρατικη προυπηρεσια που πρεπει να ειναι στο μεταβατικο σταδιο)
ας δουμε τι θα κανουν οι καινουριοι κ τους κρινουμε!
δεν χρειαζεται να αγιοποιουμε τους προηγουμενους επειδη ακουμε τον καθενα να λεει οτι ΘΑ γινουν διαφορα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 16, 2010, 08:27:18 μμ από DOG »

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5518 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 09:16:42 μμ »
Να με συγχωρείτε, ρε παιδιά, για την αισχρότητα που τόλμησα να ξεστομίσω, αλλά εγώ επί Πασοκ θα με δω  να ψάχνω για άλλη δουλεια κι οχι επί ΝΔ. Δεν λέω ότι δεν έκαναν αδικίες. Εκαναν και παραέκαναν. Τουλάχιστον όμως ξέραμε τι μας γινόταν.....Ξέραμε ότι αν μαζέψουμε προυπηρεσία θα έρθει η στιγμή να διοριστούμε. Αυτό δηλαδή δεν ήταν θετικό;; Είναι θετικό να φτανεις στην πηγή να πιεις νερό και να μην το πίνεις; Και πιστέψτε με, δεν απέκτησα προυπηρεσία με βύσμα. Αν είχα βύσμα θα την έκανα τουμπεκί τώρα. Δεν ψήφισα ποτέ ΝΔ, πάντα Πασόκ. Αυτή τη φορά όμως το μετάνιωσα οικτρά. Ούτε και ΝΔ θα ψήφιζα αν ξαναγινόταν εκλογές. Η απογοήτευση από τα δύο μεγάλα κόμματα είναι μεγάλη. Μην μας στήνετε στο τοίχο όσους τολμούμε να πούμε κάτι διαφορετικό. Ολοι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε, όλοι μας τα έχουμε πάρει με τη Διαμαντοπούλου και λέμε πολλά. Το γεγονός ότι έφτασε ένας ψηφοφόρος του Πασόκ να λέει πως μετάνιωσε που το ψήφισε, εξαιτίας της,  σίγουρα λέει πολλά.

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5519 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 09:21:26 μμ »
ελα ρε συ marita, καμια "αισχροτητα" δεν ειπες. απλα τη γνωμη σου και με πολυ ωραιο τροπο. οπως και ο συναδελφος DOG τοποθετηθηκε θεωρω σωστα. Ας περιμενουμε και να μην αγχωνομαστε με ο,τιδηποτε ακουμε...
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:55:55 »

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5520 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 09:28:11 μμ »
Η Διαμάντω ξέρει τι κάνει: Το ζήτημα των αδιόριστων εκπαιδευτικών (το οποίο είναι ζήτημα που δημιούργησαν ΟΛΕΣ οι πολιτικές ηγεσίες) είναι καυτή πατάτα που κανένας δεν έχει την διάθεση να ασχοληθεί μαζί της σοβαρά. Πως λοιπόν μειώνεις τις στρατιές αδιόριστων εκπαιδευτικών;;; Πολύ απλά τους διώχνεις από τον χώρο της εκπαίδευσης. Όλες οι κινήσεις της Διαμάντως στοχεύουν σε αυτό ακριβώς:

1) ΠΔΣ --> Αν δεν έχεις πτυχίο δεκαετίας και βάλε δεν κάνεις ουτε 1 ώρα
2) ΑΣΕΠ για όλους --> σωστό το μέτρο προκειμένου να μην υπάρχουν αδικείες και παραθυράκια ΑΛΛΑ η επιτυχία στον ΑΣΕΠ δεν σημαίνει σε καμμία περίπτωση ότι είσαι και εν δυνάμει καλός καθηγητής. Για τους περισσότερους ο ΑΣΕΠ είναι ένας μπαμπούλας που τους κοστίζει σε χρόνο, ενέργεια και χρήμα και σίγουρα τους αποθαρύνει από το να γίνουν καθηγητές. Και πως να μην είναι αυτό μια και ο ΑΣΕΠ γίνεται κάθε 2 χρόνια και τα περιθώρια διορισμού είναι πολύ μικρά λόγω του αυξημένου ανταγωνισμού.
3) Μεταβίβαση ευθυνών στην τοπική αυτοδιοίκηση --> Μήπως μυρίζει βύσμα;;;
4) Μειώσεις των προσλήψεων

Τι άλλο θέλουμε ρε παιδιά;;; κάνει ό,τι περνάει από το χέρι της προκειμένου να μας πει "βρείτε δουλειά αλλού"

Προσωπικά είμαι ιδιαιτέρως προβληματισμένος με την όλη κατάσταση: Δεν θέλω να δίνω ΑΣΕΠ μέχρι τα 40 μου και σίγουρα δεν θέλω να ζω ημιαπασχολούμενος μέχρι αυτή την ηλικία. Το σίγουρο είναι ότι αν βρω κάποια άλλη δουλειά που με ικανοποιεί θα αποχαιρετίσω τον κλάδο της εκπαίδευσης για τα καλά. Έρμαιο της κάθε κυβέρνησης ΔΕΝ γίνομαι.

Η κατάσταση αυτή ΔΕΝ πρόκειται να αλλάξει χωρίς η Διαμάντω να υποστεί ΣΟΚ από τον κλάδο των εκπαιδευτικών. Αλλά επειδή οι ήδη διορισμένοι νιώθουν βολεμένοι και δεν ασχολούνται με τους αδιόριστους, οι αναπληρωτές-ορομίσθιου δεν θέλουν να χάσουν ούτε 1/2 μόριο προυπηρεσίας τους, συστράτευση δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ. Μια και η διαβάθμιση των εκπαιδευτικών σε μόνιμους, αναπληρωτές, ορομίσθιους είναι καλά μελετημένη ώστε να στερεί από τον κλάδο των εκπαιδευτικών ευκαιρία για μαζικές κινητοποιήσεις. Οι μέχρι τώρα κινητοποιήσεις είναι κατά την άποψή μου σπασμοδικές και μεμονομένες. Μακάρι να αλλάξει κάτι.


+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5521 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 09:46:11 μμ »
και με το 24 μηννο τι θα γίνει; Παιδιά συγχωρέστε με, αλλά θα διοριζόμουν με το 40% αλλά μπήκαν μπροστά μου 99 ατομα από οαεδ και χάνω διρισμό εξαιτίας τους. Είμαι 3 φορές επιτυχούσα, δούλεψα χωρίς να παρακαλέσω κανέναν κι έρχεται τώρα η Διαμαντοπούλου και μου μιλάει για αξιοκρατία; Αυτό είναι αξιοκρατία; Να βολευτούν οι οαεδίτες που δεν κόπιασαν καθόλου και όλοι οι υπόλοιποι να δίνουν και να ξαναδίνουν; Ελεος πια! δεν μπορώ. Αν την είχα μπροστά μου την άχρηστη θα την έφτυνα. Πασόκ και μαλ....! . Συμφωνώ ότι η ΝΔ μπορεί να έκανε άλλες αισχρότητες αλλά εμάς τους εκπαιδευτικούς μας ευνόησε. Είμαι πολύ απογοητευμένη απο το κόμμα που ψήφισα. Στερνή μου γνώση.......
------------------------------------------------

Η Ν.Δ. ευνόησε τους εκπαιδευτικούς; Πλάκα κάνουμε; Με τι τους ευνόησε; Με το νόμο για διορισμό πολύτεκνων και τρίτεκνων ή με το πάγωμα των μισθών τους; Τρελαθήκαμε; Από τις χειρότερες κυβερνήσεις που έχουν περάσει στο χώρο της Παιδείας ήταν!  Τους μόνους που ευνόησε σκανδαλωδώς ήταν οι αναπληρωτές με απίθανες προϋπηρεσίες που έκαναν τα πάντα για να διοριστούν, προκειμένου να αποφύγουν τον ΑΣΕΠ.
Τους τωρινούς κυβερνώντες μένει να τους δούμε... Πάντως, άλλη μία πενταετία σαν την προηγούμενη αν έλθει ", με παγωμένους μισθούς, τελειώσαμε" οριστικά!


O vt70 λέει αλήθειες.

ναι μεγαλη ευνοια των εκπαιδευτικων απο τη ΝΔ!Χρυσα κουταλια!
φτασαμε στο ξεφρενο ρουσφετι-πδσ που ηταν κ νομιμο,κ ας μη ξεχναμε ποιοι εβαλαν τους οαεδιτες!κ ειχαμε κ το χαμηλοτερο αριθμο προσληψεων(στην ειδικοτητα μου ειχε ποτε 480 φιλολογους μονο?δεν το θυμαμαι!)
κ ας δουμε πρωτα το μεταβατικο σταδιο τι ακριβως θα ειναι!μην τυχει κ διοριστουν τελικα καποιοι κ τα γυρισουν τουμπα μετα!(δεν το λεω για τη marita,μην παρεξηγηθω!)
γιατι σε καποιους (δεν εννοω βεβαια τους  περισσοτερους  με προυπηρεσια,αλλα λιγοτερους,που υπαρχουν ομως) χαλαει το σχεδιο διορισμου μονο με πδσ απο βυσμα!
(αν κ τα καλα βυσματα,εχουν αρκετα μορια,οποτε θα πρεπει δυστυχως να ειμαι κ γω μαζι τους,ετσι ωστε να μην αδικηθουν παιδια με μεγαλη κ αξιοκρατικη προυπηρεσια που πρεπει να ειναι στο μεταβατικο σταδιο)
ας δουμε τι θα κανουν οι καινουριοι κ τους κρινουμε!
δεν χρειαζεται να αγιοποιουμε τους προηγουμενους επειδη ακουμε τον καθενα να λεει οτι ΘΑ γινουν διαφορα.

Δε τους αγιοποιούμε, dog. Υπάρχουν πολλά που μπορεί να τους προσάψει κανείς, και πολλά απ' αυτά, πίστεψέ με, ούτε καν τα φαντάζεσαι.
Αλλά το να θεωρούμε οτι η παράταξη:
-που ρήμαξε τα πανεπιστήμια κομματικοποιώντας τα (με την εισαγνγή της "κομματικής νεολαίας" στο χώρο.
-που προχωρησε τη παραπαιδεία σε άνευ προηγουμένου σημεία, με την εισαγωγή του ΑΣΕΠ (πλουτίζοντας τα φροντιστήρια και μη λύνοντας ουσιαστικά ΚΑΝΕΝΑ από τα προβλήματα που δημιουργούσε η επετηρίδα.
-που εξευτέλισε τον ίδιο το νόμο Πεπονή για τη λειτουργία των φροντιστηρίων (Αλήθεια, γιατί άραγε ΔΕΝ εφαρμόστηκε ποτέ αυτός ο νόμος?)
-που χρησιμοποίησε τη παιδεία ως "σατραπεία" η οποίο εδώθη σε συγκεκριμένο δημοσιογράφο, συγκεκριμένου debate ως δώρο για τις υπηρεσίες του προς το "σουλτάνο" (πρώην πρωθυπουργό του ΠΑΣΟΚ)

Και χίλια δυο άλλα που τώρα δε θα καθίσω να αναπτύξω, έχει οποιαδήποτε καλή διάθεση για τη παιδεία, είναι μάλλον αφελές.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5522 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 10:08:38 μμ »
Να με συγχωρείτε, ρε παιδιά, για την αισχρότητα που τόλμησα να ξεστομίσω, αλλά εγώ επί Πασοκ θα με δω  να ψάχνω για άλλη δουλεια κι οχι επί ΝΔ. Δεν λέω ότι δεν έκαναν αδικίες. Εκαναν και παραέκαναν. Τουλάχιστον όμως ξέραμε τι μας γινόταν.....Ξέραμε ότι αν μαζέψουμε προυπηρεσία θα έρθει η στιγμή να διοριστούμε. Αυτό δηλαδή δεν ήταν θετικό;; Είναι θετικό να φτανεις στην πηγή να πιεις νερό και να μην το πίνεις; Και πιστέψτε με, δεν απέκτησα προυπηρεσία με βύσμα. Αν είχα βύσμα θα την έκανα τουμπεκί τώρα. Δεν ψήφισα ποτέ ΝΔ, πάντα Πασόκ. Αυτή τη φορά όμως το μετάνιωσα οικτρά. Ούτε και ΝΔ θα ψήφιζα αν ξαναγινόταν εκλογές. Η απογοήτευση από τα δύο μεγάλα κόμματα είναι μεγάλη. Μην μας στήνετε στο τοίχο όσους τολμούμε να πούμε κάτι διαφορετικό. Ολοι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε, όλοι μας τα έχουμε πάρει με τη Διαμαντοπούλου και λέμε πολλά. Το γεγονός ότι έφτασε ένας ψηφοφόρος του Πασόκ να λέει πως μετάνιωσε που το ψήφισε, εξαιτίας της,  σίγουρα λέει πολλά.

Αυτό που μου τη δίνει περισσότερο και από αυτά που σκέφτεται να κάνει είναι η απαράδεκτη συμπεριφορά απέναντι

σε ανθρώπους με τη δική τους ξεχωριστή ιστορία και αξιοπρέπεια...

Ωραίο να είσαι υπουργός και να καθορίζεις τις τύχες του κόσμου αλλά πρέπει να είσαι και αντάξιος της θέσης σου...

Αν είσαι σίγουρος και γνωρίζεις τι θες να κάνεις προχωράς...

Αν θέλεις τη γνώμη του κόσμου την υπολογίζεις και προχωράς πάλι...

Αν δεν γνωρίζεις τι θες να κάνεις ή δεν είσαι σίγουρος ζητάς χρόνο, ξεκαθαρίζεις τη θέση σου και ενημερώνεις, μέχρι να προχωρήσεις...

Αν είσαι όμως εμπαθής τότε βασανίζεις οικογένειες και προσωπικότητες , βυθίζοντας τες στην αβεβαιότητα ...

Αν είσαι άσχετος και ευθυνόφοβος ρίχνεις τα βάρη στους άλλους...

Αν υπηρετείς  συμφέροντα κρύβεις όλα σου τα χαρτιά , θολώνεις το τοπίο, σπέρνεις τον πανικό, γίνεσαι ...σφήγκα

και χτυπάς όταν έρθει η ώρα ...

Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5523 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 10:15:29 μμ »
ο ainstein μιλησε και ο συναδελφος dmath το εβαλε στην υπογραφη του....
  μη τσακωνεστε λοιπον για το τι ψηφισε ο καθενας σας,εφοσον το μετανιωσατε...εμ η ψηφος δεν ειναι τσαντα,δεν μ αρεσει την πεταω και παιρνω αλλη....σκεφτομαστε καλα που την βαζουμε... ;)για να μη χρειαστει να μετανιωσουμε μετα... :)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5524 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 10:17:53 μμ »
Να με συγχωρείτε, ρε παιδιά, για την αισχρότητα που τόλμησα να ξεστομίσω, αλλά εγώ επί Πασοκ θα με δω  να ψάχνω για άλλη δουλεια κι οχι επί ΝΔ. Δεν λέω ότι δεν έκαναν αδικίες. Εκαναν και παραέκαναν. Τουλάχιστον όμως ξέραμε τι μας γινόταν.....Ξέραμε ότι αν μαζέψουμε προυπηρεσία θα έρθει η στιγμή να διοριστούμε. Αυτό δηλαδή δεν ήταν θετικό;; Είναι θετικό να φτανεις στην πηγή να πιεις νερό και να μην το πίνεις; Και πιστέψτε με, δεν απέκτησα προυπηρεσία με βύσμα. Αν είχα βύσμα θα την έκανα τουμπεκί τώρα. Δεν ψήφισα ποτέ ΝΔ, πάντα Πασόκ. Αυτή τη φορά όμως το μετάνιωσα οικτρά. Ούτε και ΝΔ θα ψήφιζα αν ξαναγινόταν εκλογές. Η απογοήτευση από τα δύο μεγάλα κόμματα είναι μεγάλη. Μην μας στήνετε στο τοίχο όσους τολμούμε να πούμε κάτι διαφορετικό. Ολοι το ίδιο πρόβλημα αντιμετωπίζουμε, όλοι μας τα έχουμε πάρει με τη Διαμαντοπούλου και λέμε πολλά. Το γεγονός ότι έφτασε ένας ψηφοφόρος του Πασόκ να λέει πως μετάνιωσε που το ψήφισε, εξαιτίας της,  σίγουρα λέει πολλά.

Αυτό που μου τη δίνει περισσότερο και από αυτά που σκέφτεται να κάνει είναι η απαράδεκτη συμπεριφορά απέναντι

σε ανθρώπους με τη δική τους ξεχωριστή ιστορία και αξιοπρέπεια...

Ωραίο να είσαι υπουργός και να καθορίζεις τις τύχες του κόσμου αλλά πρέπει να είσαι και αντάξιος της θέσης σου...

Αν είσαι σίγουρος και γνωρίζεις τι θες να κάνεις προχωράς...

Αν θέλεις τη γνώμη του κόσμου την υπολογίζεις και προχωράς πάλι...

Αν δεν γνωρίζεις τι θες να κάνεις ή δεν είσαι σίγουρος ζητάς χρόνο, ξεκαθαρίζεις τη θέση σου και ενημερώνεις, μέχρι να προχωρήσεις...

Αν είσαι όμως εμπαθής τότε βασανίζεις οικογένειες και προσωπικότητες , βυθίζοντας τες στην αβεβαιότητα ...

Αν είσαι άσχετος και ευθυνόφοβος ρίχνεις τα βάρη στους άλλους...

Αν υπηρετείς  συμφέροντα κρύβεις όλα σου τα χαρτιά , θολώνεις το τοπίο, σπέρνεις τον πανικό, γίνεσαι ...σφήγκα

και χτυπάς όταν έρθει η ώρα ...




ο ainstein μιλησε και ο συναδελφος dmath το εβαλε στην υπογραφη του....
  μη τσακωνεστε λοιπον για το τι ψηφισε ο καθενας σας,εφοσον το μετανιωσατε...εμ η ψηφος δεν ειναι τσαντα,δεν μ αρεσει την πεταω και παιρνω αλλη....σκεφτομαστε καλα που την βαζουμε... ;)για να μη χρειαστει να μετανιωσουμε μετα... :)


Παιδιά, σωστά τα λέτε, αλλά μερικοί... χαίρονται να τους χτυπάνε... είναι αυτό που λένε "βάρα με αγά μου, ν' αγιάσω" (αρκεί βέβαια να τους καρπαζώνουν οι "δικοί τους"...
Βέβαια, μπορεί να μη τους καρπαζώνουν... αν βρεθούν με τίποτα θέσεις-φιλέτα, "τυχαία"... είναι άλλο θέμα...
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5525 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 10:21:40 μμ »
το ξερουμε οτι ταλεμε σωστα .προτασεις εχουμε του χωρου ημαστε αρα γιατι να μην λαβουμε μερος στον διαγωνισμο ,ωστε να υλοποιησουμε εμεις τον σχεδιασμο και να τους μεινουν και τα 96 χιλιαρικα...καποιος το ειχε προτεινει στο παρελθον,ας με συγχωρεσει που δεν θυμαμαι το ονομα του/της.. :-[ :-[
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5526 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 10:31:21 μμ »
το ξερουμε οτι ταλεμε σωστα .προτασεις εχουμε του χωρου ημαστε αρα γιατι να μην λαβουμε μερος στον διαγωνισμο ,ωστε να υλοποιησουμε εμεις τον σχεδιασμο και να τους μεινουν και τα 96 χιλιαρικα...καποιος το ειχε προτεινει στο παρελθον,ας με συγχωρεσει που δεν θυμαμαι το ονομα του/της.. :-[ :-[

Γιατί εμείς είμαστε ωρομισθάνθρωποι... ο Ωρομισθάνθρωπος είναι, πώς να το πούμε, μια κατηγορία κάτι ανάμεσα σε άνθρωπο και ζώο. Δεν ισχύουν γι αυτόν ούτε τ' ανθρώπινα δικαιώματα, ούτε τα δικαιώματα των ζώων... επομένως δεν έχει ούτε δικαίωμα να προτείνει κάτι.
Μάλιστα φήμες λένε οτι γίνονται σκέψεις να του αφαιρεθεί και το δικαίωμα ψήφου, αφού έτσι κι αλλιώς τώρα θα ψηφίζουν διάφοροι άλλοι, όπως οι πα(σο)κιστανοί...  ;)
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5527 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 10:36:13 μμ »
το ξερουμε οτι ταλεμε σωστα .προτασεις εχουμε του χωρου ημαστε αρα γιατι να μην λαβουμε μερος στον διαγωνισμο ,ωστε να υλοποιησουμε εμεις τον σχεδιασμο και να τους μεινουν και τα 96 χιλιαρικα...καποιος το ειχε προτεινει στο παρελθον,ας με συγχωρεσει που δεν θυμαμαι το ονομα του/της.. :-[ :-[

Γιατί εμείς είμαστε ωρομισθάνθρωποι... ο Ωρομισθάνθρωπος είναι, πώς να το πούμε, μια κατηγορία κάτι ανάμεσα σε άνθρωπο και ζώο. Δεν ισχύουν γι αυτόν ούτε τ' ανθρώπινα δικαιώματα, ούτε τα δικαιώματα των ζώων... επομένως δεν έχει ούτε δικαίωμα να προτείνει κάτι.
Μάλιστα φήμες λένε οτι γίνονται σκέψεις να του αφαιρεθεί και το δικαίωμα ψήφου, αφού έτσι κι αλλιώς τώρα θα ψηφίζουν διάφοροι άλλοι, όπως οι πα(σο)κιστανοί...  ;)

μη μπερδευουμε τα θεματα γιαννη,και δεν καταλαβα εφοσον ζουν εδω πολλα χρονια γιατι να μη ψηφιζουν και αυτοι για το δημαρχο που θελουν;; υπαρχουν προϋποθεσεις...εγω αυτο το βρισκω σωστο....κινειται στα πλαισια της δημοκρατιας...και οι μεταναστες τα ιδια προβληματα αντιμετωπιζουν οπως και μεις στους δημους τους ...(οι νομιμοι εννοειται θα εχουν δικαιωμα του εκλεγειν αλλα οχι του εκλεγεσθαι)
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5528 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 10:40:32 μμ »
το ξερουμε οτι ταλεμε σωστα .προτασεις εχουμε του χωρου ημαστε αρα γιατι να μην λαβουμε μερος στον διαγωνισμο ,ωστε να υλοποιησουμε εμεις τον σχεδιασμο και να τους μεινουν και τα 96 χιλιαρικα...καποιος το ειχε προτεινει στο παρελθον,ας με συγχωρεσει που δεν θυμαμαι το ονομα του/της.. :-[ :-[

Γιατί εμείς είμαστε ωρομισθάνθρωποι... ο Ωρομισθάνθρωπος είναι, πώς να το πούμε, μια κατηγορία κάτι ανάμεσα σε άνθρωπο και ζώο. Δεν ισχύουν γι αυτόν ούτε τ' ανθρώπινα δικαιώματα, ούτε τα δικαιώματα των ζώων... επομένως δεν έχει ούτε δικαίωμα να προτείνει κάτι.
Μάλιστα φήμες λένε οτι γίνονται σκέψεις να του αφαιρεθεί και το δικαίωμα ψήφου, αφού έτσι κι αλλιώς τώρα θα ψηφίζουν διάφοροι άλλοι, όπως οι πα(σο)κιστανοί...  ;)

μη μπερδευουμε τα θεματα γιαννη,και δεν καταλαβα εφοσον ζουν εδω πολλα χρονια γιατι να μη ψηφιζουν και αυτοι για το δημαρχο που θελουν;; υπαρχουν προϋποθεσεις...εγω αυτο το βρισκω σωστο....κινειται στα πλαισια της δημοκρατιας...και οι μεταναστες τα ιδια προβληματα αντιμετωπιζουν οπως και μεις στους δημους τους ...(οι νομιμοι εννοειται θα εχουν δικαιωμα του εκλεγειν αλλα οχι του εκλεγεσθαι)

Μα η συντριπτική πλειοψηφία αυτών των ανθρώπων ΔΕ ΘΕΛΕΙ να ζει εδώ (τους δικαιολογώ απόλυτα). Η συντριπτική πλειοψηφία, θέλει να μεταβεί σε χώρες όπως η Γερμανία, η Γαλλία, η Ελβετία, κλπ... κι εμείς κολλάμε αν στο μέρος (κολαστήριο) που τους ανάγκασε να ζουν, μεταξύ άλλων και ο πρωθυπουργός μας (με την υπογραφή του στη συνθήκη του Δουβλίνου 2) θα έχουν δικαίωμα να ψηφίζουν?
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος Αναστασια 76

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1853
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Κατι...κινειται....ΠΡΟΣΟΧΗ!!!
    • Προφίλ
    • Δελφικα Παραγγελματα
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #5529 στις: Ιανουάριος 16, 2010, 10:47:26 μμ »
το ξερουμε οτι ταλεμε σωστα .προτασεις εχουμε του χωρου ημαστε αρα γιατι να μην λαβουμε μερος στον διαγωνισμο ,ωστε να υλοποιησουμε εμεις τον σχεδιασμο και να τους μεινουν και τα 96 χιλιαρικα...καποιος το ειχε προτεινει στο παρελθον,ας με συγχωρεσει που δεν θυμαμαι το ονομα του/της.. :-[ :-[

Γιατί εμείς είμαστε ωρομισθάνθρωποι... ο Ωρομισθάνθρωπος είναι, πώς να το πούμε, μια κατηγορία κάτι ανάμεσα σε άνθρωπο και ζώο. Δεν ισχύουν γι αυτόν ούτε τ' ανθρώπινα δικαιώματα, ούτε τα δικαιώματα των ζώων... επομένως δεν έχει ούτε δικαίωμα να προτείνει κάτι.
Μάλιστα φήμες λένε οτι γίνονται σκέψεις να του αφαιρεθεί και το δικαίωμα ψήφου, αφού έτσι κι αλλιώς τώρα θα ψηφίζουν διάφοροι άλλοι, όπως οι πα(σο)κιστανοί...  ;)

μη μπερδευουμε τα θεματα γιαννη,και δεν καταλαβα εφοσον ζουν εδω πολλα χρονια γιατι να μη ψηφιζουν και αυτοι για το δημαρχο που θελουν;; υπαρχουν προϋποθεσεις...εγω αυτο το βρισκω σωστο....κινειται στα πλαισια της δημοκρατιας...και οι μεταναστες τα ιδια προβληματα αντιμετωπιζουν οπως και μεις στους δημους τους ...(οι νομιμοι εννοειται θα εχουν δικαιωμα του εκλεγειν αλλα οχι του εκλεγεσθαι)

Μα η συντριπτική πλειοψηφία αυτών των ανθρώπων ΔΕ ΘΕΛΕΙ να ζει εδώ (τους δικαιολογώ απόλυτα). Η συντριπτική πλειοψηφία, θέλει να μεταβεί σε χώρες όπως η Γερμανία, η Γαλλία, η Ελβετία, κλπ... κι εμείς κολλάμε αν στο μέρος (κολαστήριο) που τους ανάγκασε να ζουν, μεταξύ άλλων και ο πρωθυπουργός μας (με την υπογραφή του στη συνθήκη του Δουβλίνου 2) θα έχουν δικαίωμα να ψηφίζουν?

μα δεν κολλαμε εσυ αναφερθηκες στο θεμα .οπου και να ηθελαν να πανε το θεμα ειναι οτι εδω εστησαν την ζωη τους αρα βιωνουν τα ιδια καθημερινα προβληματα με ολους εμας.οσο λοιπον θα ειναι εδω ,θα πρεπει να εχουν ισα δικαιωματα με το υπολοιπο ανθρωπινο ειδος..
"Δημοκρατία είναι όταν 4 λύκοι και ένα πρόβατο ψηφίζουν για φαγητό"
(Αρκάς)

Κάποτε, τριακόσιοι πέθαναν για την Ελλάδα.
Σήμερα η Ελλάδα πεθαίνει για τριακόσιους...
http://www.youtube.com/watch?v=P3pHY7auD8w

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159971
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 652
Σύνολο: 664

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.