*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1956289 φορές)

0 μέλη και 0 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8708 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:14:22 μμ »
Καλησπέρα, μπορεί κάποιος να πει πώς θα γίνουν οι προσλήψεις αναπληρωτών και ωρομισθίων φέτος. Με το παλιό σύστημα ή θα μπει επιτέλους προυπόθεση ΑΣΕΠ; Ευχαριστώ. Ινώ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:09:13 »

Αποσυνδεδεμένος aiax

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8709 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:14:59 μμ »
Άρε αθάνατοι Έλληνες. Η μαντάμ θα τα βλέπει και θα γελάει. Καταφέραμε να τρωγόμαστε μεταξύ μας (διοριστέοι, 40%, 24μηνο), αντί να ενωθούμε και να της πούμε όλοι μαζί ένα "άι στα τσακίδια, κυρά μου" που μας κατάντησες άρρωστους από το Νοέμβριο και μετά, που πειραματίζεσαι με τις ζωές όλων μας στο όνομα της αξιοκρατίας που εσύ η ίδια έχεις υπονομεύσει με τον πιο απίθανο τρόπο".
Ρε πάρτε όλοι ένα τηλέφωνο στην ΟΛΜΕ να κουνηθεί λιγάκι, γιατί βλέπω ότι η ΠΕΑ είναι σε άλλη χώρα

Αποσυνδεδεμένος PHYSCIENCE

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 897
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8710 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:16:37 μμ »
Η αλήθεια είναι ότι λέγονται ..ότι νάναι εννοώντας ότι ακούγονται ......τα πάντα.Σε παρόμοιες περιπτώσεις το μόνο που μπορούσα να καταλάβω εγώ ήταν το γενικότερο κλίμα που πάντα επιβεβαιωνόταν.Τώρα όσον αφορά τις προσωπικές αναφορές του καθένα το μόνο που δείχνουν είναι τον χαρακτήρα του ,το σε ποιά ομάδα ανήκει και καμία άλλη πληροφορία....

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8711 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:22:35 μμ »
ομάδα εννοείς ποδοσφαιρική?? ;D

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:09:13 »

Αποσυνδεδεμένος sedix

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Εκπαιδευση ?? ποια εκπαιδευση ?
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8712 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:24:57 μμ »
THE BATTLE OF THE SOURCES !!!

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8713 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:39:32 μμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί η πληροφορία του paschalist απογοήτευσε μερικούς από εσάς. Απ' ό, τι κατάλαβα εγώ, θα πάρει κάποιο ποσοστό από διοριστέους, κάποιο από 40% και το υπόλοιπο 24μηνο και επιτυχία. Μακάρι να γίνει αυτό! Φαντάζομαι είναι δεσμευμένη από το νόμο να διορίσει κάποια στιγμή ολόκληρο το 40%, οπότε θα υπάρξει μεταβατική περίοδος και θα πάρει όσους ήταν να διοριστούν φέτος. Παιδιά, αυτά είναι ευχάριστα νέ. Μόνο εγώ το βλέπω έτσι;;;

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8714 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:41:49 μμ »

1,4 εκατ.ευρώ = 60 διορισμοί !


Αυτό δεν ισχύει βασικά.. Διότι αν γίνουν 60 διορισμοί μόνιμων, σε βάθος χρόνου επιβαρύνουν τον προϋπολογισμό με πολλαπλάσια των 1,4 εκατ. ευρά.

Υ.Γ. Δεν διαφωνώ στο ότι γίνεται σπατάλη στο υπουργείο και ότι πρέπει να γίνουν όλοι οι απαραίτητοι διορισμοί που θέλουν να περικόψουν, αλλά μην πετάμε αριθμητικές φωτοβολίδες που δεν στέκουν.

Επειδή τυγχάνει να είμαι μαθηματικός :

Eνας μόνιμος κοστίζει κατά μέσο όρο 22.000 ευρά

οπότε έχουμε και λέμε    22000 * 60 = 1320000 το χρόνο !

Το πρόγραμμα του καινοτόμου εκπαιδευτικού αν κατάλαβα καλά αφορά δράση

ετήσια ! Που είναι το λάθος αστέρι μου ;

Επειδή είμαι φυσικός (και γνωρίζω μαθηματικά το ίδιο καλά), αυτό το ποσό καλύπτει το μισθολόγιο των 60 για ένα μόνο έτος. Τα επόμενα 34 έτη πως θα καλυφθούν; Άρα, με το ποσό που σπαταλήσανε τα λαμόγια του υπουργείου, δεν προκύπτει ότι θα μπορούσαν να διορίσουν 60 μόνιμους (όπως γράφτηκε). Κατάλαβες τώρα πάλσαρ μου ;

Μα θα τα σπαταλούν κάθε χρόνο! Η ανάδειξη των καινοτόμων γίνεται θεσμός, μέχρι να γίνουμε όλοι καινοτόμοι. Πάντως με βάση τους ηλικιακούς μέσους όρους των νεοδιορισθέντων τα 34 χρόνια υπηρεσίας είναι μια πολύ αισιόδοξη πρόγνωση.
;D ;D ;D ;D ;D ;D

Ευτυχώς panos2,physikos13 με βγάλατε από τη δύσκολη θέση ! Και να φανταστείτε

το εξήγησα ....
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος dmath

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 622
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8715 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:44:07 μμ »
Δεν καταλαβαίνω γιατί η πληροφορία του paschalist απογοήτευσε μερικούς από εσάς. Απ' ό, τι κατάλαβα εγώ, θα πάρει κάποιο ποσοστό από διοριστέους, κάποιο από 40% και το υπόλοιπο 24μηνο και επιτυχία. Μακάρι να γίνει αυτό! Φαντάζομαι είναι δεσμευμένη από το νόμο να διορίσει κάποια στιγμή ολόκληρο το 40%, οπότε θα υπάρξει μεταβατική περίοδος και θα πάρει όσους ήταν να διοριστούν φέτος. Παιδιά, αυτά είναι ευχάριστα νέ. Μόνο εγώ το βλέπω έτσι;;;

Δυστυχώς τα ευχάριστα θα ήταν να τους έπαιρνε όλους φέτος !!!
Το σύμπαν είναι άπειρο , η βλακεία των ανθρώπων είναι άπειρη ! Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος !
                                              ''Αλμπερτ Αινστάιν''

Αποσυνδεδεμένος stezig

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8716 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:44:29 μμ »
Παιδιά,μην ανησυχείτε καθόλου, άκουσα από καλή πηγή ότι μάλλον  η  Διαμαντόπουλου,αποφάσισε να πάρει  όλους τους ΑΣΕΠΙΤΕΣ ΤΗΣ Β φουρνιάς.Μάλλον είδε ότι νομικά
 δεν την  περνάει. ΑΜΑΝ  καλά που το κατάλαβε........ότι τουλάχιστον έχουμε προτεραιότητα.Άντε καλό Πάσχα σε όλους. Έχει καπιος κάτι  ακούσει ,,,,,,,,
   Επανήλθα με νεότερα. Ίσως στενοχωρήσω κάποιους, που δεν το θέλω, αλλά:
   Όποτε είχα πληροφορίες από συγκεκριμένο και 1 μόνο δεν με απογοήτευσε ποτέ  (όσον αφορά την ορθότητά τους. Οι σημερινές μου πληροφορίες μετά από ταξίδι 550+ χιλιομέτρων γι'αυτό το θέμα έρχονται σε αντίθεση με τον valanidas.
    Μιλάνε για απορρόφηση όσων γίνεται από 30μηνο 24μηνο(με επιτυχία Ασεπ βέβαια), 40% κατά προτεραιότητα, και πρόσληψη του 33% των επιτυχόντων ΑΣΕΠ που θα περισσεύουν από κάθε ειδικότητα. Δηλ. 33% ΑΣΕΠ, 22% από το 40%,(διατηρείται η αναλογία 60-40) και κατόπιν το υπόλοιπο 45 % από 30μηνο και 24μηνο.  Αυτό γίνεται γιατί είναι καλυμμένη από το νόμο που ψήφισε τελευταία και μπορεί να διορίσει ΑΣΕΠίτες σε 3 δόσεις.


Kάνεις λάθος γιά το ΑΣΕΠ σε 3 δόσεις.Είναι υποχρεωμένη να τους παρει μέσα στο 2010 ΟΛΟΥΣ.(Το γνωρίζω ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ).

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8717 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:54:33 μμ »
Επιτέλους πότε θα σταματήσουμε να παίζουμε το παιχνίδι τους?? Όσοι, τουλάχιστον, μπαίνουμε εδώ στο φόρουμ κι ενημερωνόμαστε θα έπρεπε να είμαστε περισσότερο οξυδερκείς. Ανάθεμα κι αν η μανδάμ και το συνάφι της έχει ιδέα από πίνακες και ποσοστά... Εδώ εμείς που μας καίει το όλο θέμα και χρειαστήκαμε ώρες μελέτης εδώ μέσα καιρό τώρα για να μπορέσουμε να ξεδιαλύνουμε νόμους και ρυθμίσεις που μας αφορούν άμεσα. Η διαμαλ... ισμένη   δυό έννοιες είχε, η μία ήταν το ποσοστό των ασεπιτών και η άλλη το ποσοστό του 24μηνου.Αν έτσι πιστεύουμε, είμαστε βαθιά νυχτωμένοι. Αυτινής της αρκούν δυο τρεις σαν τον πιαζέ που μπαίνει εδώ για να ασχολούνται με την πλέμπα δλδ εμάς.  
 Κατά τα άλλα, δε νομίζω να χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβουμε πως όλες αυτές οι πληροφορίες εσκεμμένα αφήνουν να διαρρέουν για να μας κάνουν ν' αναλωνόμαστε σε μεταξύ μας τριβές και να μας απομακρύνουν από το κύριο ζητούμενο που είναι οι διορισμοί που δικαιωματικά έτσι κι αλλιώς μας ανήκουν.
 Στο τόπικ των μεταθέσεων, πολύ σωστά γράφτηκε πως επίτηδες αφήνουν να ακούγεται ένας πολύ μικρός αριθμός μεταθέσεων για να φανεί ικανοποιητικός ο λίγο μεγαλύτερος που τελικά θα είναι και να πουν κι ευχαριστώ. Κατά τον ίδιο τρόπο διέδιδαν για την αποκοπή του 14ου μισθού έτσι ώστε όταν κόπηκε κατά 40% το δώρο ένιωσαν όλοι ανακούφιση. Είναι το νέο κόλπο ... Όλο με τέτοιες ύπουλες μεθοδεύσεις κινούνται ως μουλωχτοί και ανέντιμοι που ήταν και είναι πάντα αυτοί που μας κυβερνούν. Αλλά βέβαια βρίσκουν και τα κάνουν, εμάς τα κορόϊδα!
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8718 στις: Μάρτιος 30, 2010, 09:55:26 μμ »
αυτο που ξερω ειναι οτι φετος θα παρει, με το ζορι τη β δοση ασεπ, δεν γνωριζω αν σε καποιες ειδικοτητες παρουν και αλλους,40%,24μηνο, στις πηγμενες(φυσικοι, μαθημ., φιλολογοι) το βλεπω χλωμο, ισως ....καμια κομμωτρια να εχει τυχη ;D

Αποσυνδεδεμένος MPORELI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8719 στις: Μάρτιος 30, 2010, 10:10:14 μμ »
 O PASCHALIST ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΥΣ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΠΙΑΣΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΜΕ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ .ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΜΕΧΡΙ 31 12 2012 ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥΛΕΕΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ.

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8720 στις: Μάρτιος 30, 2010, 10:11:21 μμ »
Επιτέλους πότε θα σταματήσουμε να παίζουμε το παιχνίδι τους?? Όσοι, τουλάχιστον, μπαίνουμε εδώ στο φόρουμ κι ενημερωνόμαστε θα έπρεπε να είμαστε περισσότερο οξυδερκείς. Ανάθεμα κι αν η μανδάμ και το συνάφι της έχει ιδέα από πίνακες και ποσοστά... Εδώ εμείς που μας καίει το όλο θέμα και χρειαστήκαμε ώρες μελέτης εδώ μέσα καιρό τώρα για να μπορέσουμε να ξεδιαλύνουμε νόμους και ρυθμίσεις που μας αφορούν άμεσα. Η διαμαλ... ισμένη   δυό έννοιες είχε, η μία ήταν το ποσοστό των ασεπιτών και η άλλη το ποσοστό του 24μηνου.Αν έτσι πιστεύουμε, είμαστε βαθιά νυχτωμένοι. Αυτινής της αρκούν δυο τρεις σαν τον πιαζέ που μπαίνει εδώ για να ασχολούνται με την πλέμπα δλδ εμάς.  
 Κατά τα άλλα, δε νομίζω να χρειάζεται πολύ μυαλό για να καταλάβουμε πως όλες αυτές οι πληροφορίες εσκεμμένα αφήνουν να διαρρέουν για να μας κάνουν ν' αναλωνόμαστε σε μεταξύ μας τριβές και να μας απομακρύνουν από το κύριο ζητούμενο που είναι οι διορισμοί που δικαιωματικά έτσι κι αλλιώς μας ανήκουν.
 Στο τόπικ των μεταθέσεων, πολύ σωστά γράφτηκε πως επίτηδες αφήνουν να ακούγεται ένας πολύ μικρός αριθμός μεταθέσεων για να φανεί ικανοποιητικός ο λίγο μεγαλύτερος που τελικά θα είναι και να πουν κι ευχαριστώ. Κατά τον ίδιο τρόπο διέδιδαν για την αποκοπή του 14ου μισθού έτσι ώστε όταν κόπηκε κατά 40% το δώρο ένιωσαν όλοι ανακούφιση. Είναι το νέο κόλπο ... Όλο με τέτοιες ύπουλες μεθοδεύσεις κινούνται ως μουλωχτοί και ανέντιμοι που ήταν και είναι πάντα αυτοί που μας κυβερνούν. Αλλά βέβαια βρίσκουν και τα κάνουν, εμάς τα κορόϊδα!

+++++++έτσι είναι
 είναι καιρός να σοβαρευτούμε και να μην προσθέτουμε άλλο άγχος στην ψυχούλα μας με  άκουσα ,μου είπαν  το ξέρω, έχω καλή πηγή  κλπ.κλπ.
Εδώ δεν ξέρουν οι ίδιοι  ποιο θα είναι το τελικό  νομοσχέδιο.

Αποσυνδεδεμένος Tertia

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 222
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #8721 στις: Μάρτιος 30, 2010, 10:48:48 μμ »
O PASCHALIST ΜΑΣ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΥΣ.ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΚΟΠΙΑΣΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΜΕ.ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΤΟΥ .ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΑΝΤΩΣ ΠΟΥ ΟΙ ΔΙΟΡΙΣΤΕΟΙ ΤΟΥ ΑΣΕΠ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΘΑ ΔΙΟΡΙΣΤΟΥΝ ΜΕΧΡΙ 31 12 2012 ΕΧΕΙ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥΛΕΕΙ ΤΑ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ.
Τα μαθηματικα δε βγαίνουν.Δε γινεται οι Ασεπιτες να διοριστουν σε τρια ετη γιατι διορισμοι γινονται τον Αυγουστο ,αρα τα σχολικα ετη ειναι δύο.
Ας περιμενουμε να βγει το νομοσχεδιο και μετα ευχομαι ολοι μας να αναστεναξουμε απο ανακουφιση,εως τοτε δεν ειναι καλο να διαδουμε ο τι μας λεει ο καθε σχετικος ασχετος,μεχρι τωρα εχω διαβασει εδω ολες τις εκδοχες ,ολες ήταν απο εγκυρες πηγες,ολες ομως ήταν διαφορετικές μεταξύ τους !! Καλη Ανασταση !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159978
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 479
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.133 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.