*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1956252 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος desperino

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9884 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:29:39 μμ »
Παιδιά οι ίδιες συζητήσεις ήταν επίκαιρες και 12 χρόνια πριν.Για τα φρέσκα από το Πανεπιστήμιο και τα μπαγιάτικα από την αναμονή,για τις οικογενειακές υποχρεώσεις που κάποιοι έχουν και κάποιοι δεν έχουν, για την ύλη κλπ.Θα είμαι η τελευταία που θα υπερασπιστώ τον ΑΣΕΠ,(έχω διοριστεί μέσω ΑΣΕΠ ,όταν κι εμένα δε μου έφτανε η προύπηρεσία ),όμως τελικά είναι ΕΝΑ σύστημα διορισμού και εννοώ αριθμητικά ένα,δηλαδή για όλους.Όταν παράλληλα με τον ΑΣΕπ δημιουργήθηκαν κι εγώ δεν ξέρω πόσοι πίνακες και το μπαλόνι φούσκωνε,φούσκωνε με τις όποιες κατηγορίες , ολιγώρησαν  κάποιοι ,γιατί είχαν ελπίδες.Αυτό όμως τους υποθήκευσε το μέλλον και πολύ φοβάμαι ότι και τώρα πάλι κάποιοι θα την πατήσουν,γιατί κάποιοι άλλοι με άλλα ξεντώματα (βλέπεις ποτέ δεν ξέρεις  ποιους  θέλουν να βολέψουν ανά πάσα ώρα και στιγμή)θα τους βγουν μπροστά.Τουλάχιστον να ξέρεις έτσι είναι η κατάσταση,έτσι θα πορευτούμε ΟΛΟΙ.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2010, 11:31:37 μμ από desperino »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:19 »

Αποσυνδεδεμένος Giannis1

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2220
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9885 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:30:10 μμ »
Μιας και είσαι φυσικός θα κατανοείς ότι πρέπει με κάποιο τρόπο να υπάρχει μεγαλύτερη διασπορά στις πιθανότητες να πετύχει κανείς και αυτό μπορεί να γίνει μόνο με αντίστοιχη διασπορά στο χρόνο επίτευξης. Κάτι σαν την αρχή της απροσδιοριστίας ανάμεσα στην αβεβαιότητα της άμεσης πρόσληψης και την αβεβαιότητα στο χρόνο προσδιορισμού της.

Ώπα παιδιά, μην το κάψουμε βραδιάτικα... ;D ;D ;D
Σε ένα τυχερό παιχνίδι που συνδυάζει και κάποιες ικανότητες πχ το προπο όταν κάποιος κερδίσει μπορεί και να πιστέψει ότι τον βοήθησαν οι γνώσεις του για το ποδόσφαιρο.
Αν το δει αντικειμενικότερα θα δει ότι ο παράγοντας τύχη είναι αυτός που παίζει τον καθοριστικό ρόλο γιατί οι πιθανότητες είναι μικρές.
Για να μπορέσει να έχει μεγαλύτερες πιθανότητες πρέπει ή να παίξει πολλά δελτία ή να παίζει συστηματικά για χρόνια.
Αυτό θέλω να πω. Όταν δίνουν στους φυσικούς 3000 για 156 θέσεις οι πιθανότητες είναι μικρές. Οι περισσότεροι θα βρεθούν εκτός. Πως θα μπορούσαν να αυξήσουν τις πιθανότητες τους; Ή να δίνουν κάθε φορά στον διαγωνισμό για χρόνια ή με κάποιο τρόπο όπως τώρα να αποκτάει έξτρα προσόντα πχ προϋπηρεσία για αρκετά χρόνια πάλι.
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος όταν οι πιθανότητες είναι μικρές. Και το τονίζω αυτό με τις πιθανότητες.

Πραγματικά, όταν διαγωνίζονται 3000 ΔΙΑΒΑΣΜΕΝΟΙ φυσικοί για 156 θέσεις, οι πιθανότητες είναι μικρές και το αποτέλεσμα βασίζεται κυρίως στην τύχη, Όμως, σε αυτούς τους διαγωνισμούς, πάρα πολλοί κατεβαίνουν αδιάβαστοι ή ελλιπώς προετοιμασμένοι. Άρα, στην πραγματικότητα, δεν ανταγωνίζεσαι με όλους τους συμμετέχοντες, αλλά μόνο με αυτούς που έχουν διαβάσει περίπου το ίδιο με σένα ή καλύτερα από σένα. Για παράδειγμα, στους 2395 συμμετέχοντες φυσικούς, οι επιτυχόντες ήταν μόνο 1248 (52%).

Προφανώς οι αποτυχόντες απέτυχαν λόγω των παιδαγωγικών, τα οποία δεν είχαν ποτέ τους διδαχθεί από τη Σχολή (του ελληνικού Κράτους) αλλά παρ' όλα αυτά τους ζητήθηκαν από τις εξετάσεις (του ελληνικού Κράτους). Και αυτοί οι άνθρωποι, βαφτίζονται από τη κοινή γνώμη "άχρηστοί" και "ανίκανοι", αφού έχει επικρατήσει ως αξιοκρατία να σου ζητάνε πράγματα που δε σου έχουν διδάξει.
Οι υπουργοί, τσεκάρουν κι αυτοί κουτάκι "δέχομαι τοποθέτηση και στα υπόλοιπα υπουργεία"?

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9886 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:33:33 μμ »
αν μετρουσαμε μονο ποσους τουριστες εχει διορισει κατα καιρους ο...αξιοκρατικος ασεπ ??? ??? ???
τουριστας φυσικος στον ασεπ δεν διοριζεσαι, εκτος αν εχεις κανει προηγουμενη ..κρατηση ;)(το εχω γραψει ηδη 2 φορες στο forum,μην ξαναγραψω για τις ενδειξεις..)

void

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9887 στις: Απρίλιος 19, 2010, 11:42:21 μμ »
πραγματι,χιλιοειπωμενα και χιλιοτραγουδισμενα.
Αν ηθελε πραγματικα το κρατος θα λειτουργουσε απο τα κατω προς τα πανω.Δεν οδηγεις χιλιαδες ανθρωπους σε σπουδες κορεσμενες επαγγελματικα ή αν το κανεις ξεκαθαριζεις οτι δε διοριζεις.Αντ'αυτου,για μια ακομη φορα η υπουργος λεει στα παιδια οτι μπορουν να σπουδασουν και χωρις τη βαση του 10 σε τει της ανω ραχουλας και σε φιλοσοφικες λες και ολοι κρυβουμε μεσα μας εναν Καντ.
Στα σοσιαλιστικα αλλα και στα σκληρα καπιταλιστικα κρατη η επιλογη γινεται απο τα πανεπιστημια και σε συναρτηση με τις αναγκες της αγορας.Στην ψωροκωσταινα,οπου ακομη κομπαζουν οι γονεις οτι τα βλασταρια τους θα γινουν φιλολογοι με 14 μ.ο. εχουμε απλα σκυλοφαγωμα για 950 ευρω αρχικο και ισως τελικο μισθο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:29:19 »

Αποσυνδεδεμένος Alexhs_27

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 254
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9888 στις: Απρίλιος 20, 2010, 12:10:39 πμ »
Από πού προκύπτει ότι ο ΑΣΕΠ είναι ο γελοιωδέστερος και πιο αναξιόπιστος διαγωνισμός; Όσους ξέρω ότι αφιέρωσαν τη ζωή τους για ένα χρόνο διαβάζοντας, δικαιώθηκαν και με το παραπάνω. Ποιανού τη θέση έκλεψαν; Με το σπαθί τους δεν κατέκτησαν τη θέση;


θα σου πω:
1. οταν δεν ξερεις ποια ειναι η ενδεικνυομενη βιβλιογραφια
2.οταν δεν ξερεις ποτε θα εξεταστεις με απιστευτα αποτελεσματα στην ψυχολογια σου
3.οταν δεν ξερεις ποιοι διορθωνουν
4.οταν δεν ξερεις τις σωστες απαντησεις παρα απο φροντιστηριακες δημοσιευσεις
5.οταν σε ιδια θεματα σε 2 διαφορετικους διαγωνισμους η ιδια απαντηση βαθμολογειται διαφορετικα
6.οταν παιρνεις προσαυξηση πτυχιου,λες και ολα τα τμηματα,τα ετη,οι σχολες,τα μαθηματα εχουν τον ιδιο βαθμο δυσκολιας
7.οταν ξεκ@$^&νεσαι να διαβαζεις και διοριζονται ΟΙ ασχετοι με πδς και" δντ"ενω εχεις αριστευσει και λογικα περιμενεις να ανταμοιφθεις
8.οταν εχεις φαει 7ως 15 χρονια (αναλογα τη σχολη) στην επετηριδα κανοντας δουλειες του ποδαριου και λες "υπομονη,πλησιαζει η σειρα μου" και τα χτεσινα βλασταρια που ηταν μαθητες σου και τους περασες στο πανεπιστημιο διοριζονται λογω...μαμας και βουτυρωμενης φρυγανιας
θα μπορουσα να γραφω για ωρα.
Ποιο ειναι το σπαθι;

Σε ορισμένα έχεις δίκιο, π.χ. απίστευτες καθυστερήσεις μέχρι να βγουν οι ημερομηνίες, και μετά μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα... Συμφωνώ, κ εγώ το έχω βιώσει. Όμως, τέτοια ζητήματα μπορούν να βελτιωθούν, και αυτό θα πρέπει να ζητάμε, και όχι να αφορίζουμε έναν ολόκληρο διαγωνισμό. Ο καθένας μιλάει φυσικά με βάση τα προσωπικά του βιώματα, και γι' αυτό δεν συμφωνώ, για παράδειγμα, με το τελευταίο που γράφεις στο 8. Εγώ άφησα τη δουλειά μου και πήγα και έζησα στο σπίτι στο χωριό, για να μην έχω έξοδα, και διάβαζα 9 μήνες, και δεν είχα καμιά μαμά και καμιά βουτυρωμένη φρυγανιά. Είχα βέβαια τη γυναίκα μου, η οποία επίσης διάβαζε για ΑΣΕΠ. Και δικαιωθήκαμε, είμαστε τώρα διοριστέοι. Νομίζω, λοιπόν, ότι με τον κόπο και το σπαθί μας κατακτήσαμε το διορισμό μας και δεν μας τον χάρισε κανένας. Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις, μανάδων με παιδιά, που δούλευαν αναπληρώτριες και διάβαζαν και για ΑΣΕΠ, και δώσανε και ήταν στις διοριστέες. Αυτές πώς τα κατάφεραν; Υπάρχουν πολλές διαφορετικές περιπτώσεις, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω ισοπεδωτικές απόψεις όπως αυτά που αναφέρεις στο 8. Και ακόμη και αν το 22χρονο διάβασε και διορίστηκε, μαγκιά του δεν είναι; Μπράβο του, αφού του δόθηκε η ευκαιρία, την άρπαξε από τα μαλλιά. Άλλοι στα 22 και στα 25, ακόμη και στα 30 κωλοβαράνε και τρώνε τα λεφτά του μπαμπά. Δηλαδή ότι διάβασε και διορίστηκε θα πρέπει να είναι κατακριτέο;


    Επιτέλους κι ένας άνθρωπος που μιλάει για τους ΑΣΕΠίτες εδώ μέσα. Σε λίγο θα αρχίσουμε να νιώθουμε ντροπή που είμαστε επιτυχόντες αυτού του επαίσχυντου διαγωνισμού. Τους ωρομίσθιους εκείνους που δεν ασχολήθηκαν ποτέ με τον ΑΣΕΠ τους λυπόμαστε επειδή έτρεχαν πάνω κάτω και πληρωνόντουσαν ψίχουλα. Τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που κάποιες χρονιές τα παράτησαν όλα και δεν πήραν ούτε καν αυτά τα ψίχουλα ποιος θα τους λυπηθεί; Και καλά να είναι διοριστέοι, τουλάχιστον σ' αυτούς ο κόπος δικαιώθηκε. Οι υπόλοιποι; Αυτοί που πέρασαν και το λούκι του ΑΣΕΠ και στη συνέχεια το λούκι της ωρομισθίας; Τους επιτυχόντες που δεν διορίστηκαν για λίγο επειδή το πραγματικό ποσοστό των διορισμών από τον ΑΣΕΠ είναι μόλις 30% και έβλεπαν τα βύσματα να τους παίρνουν τις θέσεις ποιος θα τους λυπηθεί;  

    Το να ζητάει κάποιος πιο ομαλή μεταβατική περίοδο το καταλαβαίνω και συμφωνώ απόλυτα. Το να ζητάνε κάποιοι στα κείμενα τους τη διατήρηση του προηγούμενου συστήματος για πάντα το θεωρώ προκλητικό. Στο προηγούμενο σύστημα τα μόρια του ΑΣΕΠ α) δεν έμπαιναν στους πίνακες διορισμών  β) μειώνονταν στο μισό στον επόμενο ασεπ και γ) χάνονταν εντελώς στο μεθεπόμενο σε αντίθεση με τα μόρια από ΠΔΣ, Συβιτανίδειο κτλ. που μετρούσαν για πάντα.

    Τουλάχιστον με το καινούριο σύστημα τα μόρια από τον ΑΣΕΠ θα μετράνε τουλάχιστον για 6 χρόνια αφού μετράει κάθε φορά ο εκάστοτε ΑΣΕΠ και οι δύο προηγούμενοι. Επίσης οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ με το καινούριο σύστημα θα διεκδικούν το 100% των θέσεων και όχι το 30%... Ακόμα και με μείωση των διορισμών πάλι κερδισμένοι θα 'ναι... Άλλωστε με τα χάλια που έχει η οικονομία μας η μείωση θα γινόταν ακόμα και με το παλιό σύστημα...

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9889 στις: Απρίλιος 20, 2010, 12:12:48 πμ »
Καλα σοβαρά μιλάς , το ίδιο είναι να δίνει κάποιος ασεπ που τα έχει φρέσκα από τη σχολή και κάποιος που τα μαθήματα του πανεπιστημίου έχει να τα δει 5 -10 ή και παραπάνω χρόνια? Γιατί τουλάχιστον σ εμάς μόνο θέματα του Πανεπιστημίου έβαλαν και ελάχιστα ύλης Λυκείου.

Αφού θέλει να μπει στην εκπαίδευση, δεν πρέπει να κάτσει να διαβάσει ούτως ή άλλως; Δηλαδή πως θα έμπαινε στην τάξη κάποιος που όπως λες έχει να δει τα μαθήματα του πανεπιστημίου 5-10 χρόνια; ??? ??? Εκτός αυτού, αν έτυχε μια φορά σε διαγωνισμό να μπουν ελάχιστα από τη σχολική ύλη, αυτό δεν αποτελεί κανόνα αλλά εξαίρεση. Τα τελευταία χρόνια, στους φιλολόγους τουλάχιστον, τα θέματα είναι από τα σχολικά βιβλία σε συνδυασμό με γνώσεις και σημειώσεις από τις σχολές μας. Γιατί αντιστοιχία μαθημάτων ΑΕΙ και σχολικών δεν υπάρχει στις καθηγητικές σχολές! Αλλιώς δεν θα ξεσκιζόμασταν στο διάβασμα για τον ΑΣΕΠ. ;)

Η αβεβαιότητα και οι μειωμένες πιθανότητες να φέρουν καρπούς οι κόποι και οι θυσίες είναι η όλη φιλοσοφία του διαγωνισμού, κάποιοι πρέπει να περάσουν και πολλοί να αποκλειστούν. Όποιος δεν θέλει,απλά δεν μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία. Αφού δεν υπάρχει κάποιο σύστημα να ελέγχει πόσοι μπαίνουμε στα πανεπιστήμια και στις συγκεκριμένες συνθήκες δεν μπορούν να μας αποκαταστήσουν όλους, κάπως πρέπει να γίνει κι αυτό. Δε συμφωνώ ούτε με το διαγωνισμό που μας περνάει από κόσκινο, ούτε με την επετηρίδα με 50 χρόνια αναμονής, αλλά κάτι πρέπει να γίνει, δεν χωράμε όλοι στα σχολεία δυστυχώς... :'( :'(
Παντως σ εμάς καμια σχέση δεν είχαν με τη σχολική ύλη
αλλα ντ άλλων .Οι εξετάσεις αυτές πρέπει να περιλαμβάνουν κυρίως ερωτήσεις από τα σχολικά μαθηματα .Αλλα πουου.. αφορμη ψαχνανε να βγάλουν απ τη μέση κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος physikos13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3418
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9890 στις: Απρίλιος 20, 2010, 12:17:00 πμ »
 Επιτέλους κι ένας άνθρωπος που μιλάει για τους ΑΣΕΠίτες εδώ μέσα. Σε λίγο θα αρχίσουμε να νιώθουμε ντροπή που είμαστε επιτυχόντες αυτού του επαίσχυντου διαγωνισμού. Τους ωρομίσθιους εκείνους που δεν ασχολήθηκαν ποτέ με τον ΑΣΕΠ τους λυπόμαστε επειδή έτρεχαν πάνω κάτω και πληρωνόντουσαν ψίχουλα. Τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που κάποιες χρονιές τα παράτησαν όλα και δεν πήραν ούτε καν αυτά τα ψίχουλα ποιος θα τους λυπηθεί; Και καλά να είναι διοριστέοι, τουλάχιστον σ' αυτούς ο κόπος δικαιώθηκε. Οι υπόλοιποι; Αυτοί που πέρασαν και το λούκι του ΑΣΕΠ και στη συνέχεια το λούκι της ωρομισθίας; Τους επιτυχόντες που δεν διορίστηκαν για λίγο επειδή το πραγματικό ποσοστό των διορισμών από τον ΑΣΕΠ είναι μόλις 30% και έβλεπαν τα βύσματα να τους παίρνουν τις θέσεις ποιος θα τους λυπηθεί; 

    Το να ζητάει κάποιος πιο ομαλή μεταβατική περίοδο το καταλαβαίνω και συμφωνώ απόλυτα. Το να ζητάνε κάποιοι στα κείμενα τους τη διατήρηση του προηγούμενου συστήματος για πάντα το θεωρώ προκλητικό. Στο προηγούμενο σύστημα τα μόρια του ΑΣΕΠ α) δεν έμπαιναν στους πίνακες διορισμών  β) μειώνονταν στο μισό στον επόμενο ασεπ και γ) χάνονταν εντελώς στο μεθεπόμενο σε αντίθεση με τα μόρια από ΠΔΣ, Συβιτανίδειο κτλ. που μετρούσαν για πάντα.

    Τουλάχιστον με το καινούριο σύστημα τα μόρια από τον ΑΣΕΠ θα μετράνε τουλάχιστον για 6 χρόνια αφού μετράει κάθε φορά ο εκάστοτε ΑΣΕΠ και οι δύο προηγούμενοι. Επίσης οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ με το καινούριο σύστημα θα διεκδικούν το 100% των θέσεων και όχι το 30%... Ακόμα και με μείωση των διορισμών πάλι κερδισμένοι θα 'ναι... Άλλωστε με τα χάλια που έχει η οικονομία μας η μείωση θα γινόταν ακόμα και με το παλιό σύστημα...



φιλε αλεξη ουτε να δινεις για μια ζωη λεει κατι, πρεπει να μπει οριο στην αναπληρωση, οπως η ιδια ελεγε προεκλογικα

Αποσυνδεδεμένος popaki1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 400
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9891 στις: Απρίλιος 20, 2010, 12:26:56 πμ »
Από πού προκύπτει ότι ο ΑΣΕΠ είναι ο γελοιωδέστερος και πιο αναξιόπιστος διαγωνισμός; Όσους ξέρω ότι αφιέρωσαν τη ζωή τους για ένα χρόνο διαβάζοντας, δικαιώθηκαν και με το παραπάνω. Ποιανού τη θέση έκλεψαν; Με το σπαθί τους δεν κατέκτησαν τη θέση;


θα σου πω:
1. οταν δεν ξερεις ποια ειναι η ενδεικνυομενη βιβλιογραφια
2.οταν δεν ξερεις ποτε θα εξεταστεις με απιστευτα αποτελεσματα στην ψυχολογια σου
3.οταν δεν ξερεις ποιοι διορθωνουν
4.οταν δεν ξερεις τις σωστες απαντησεις παρα απο φροντιστηριακες δημοσιευσεις
5.οταν σε ιδια θεματα σε 2 διαφορετικους διαγωνισμους η ιδια απαντηση βαθμολογειται διαφορετικα
6.οταν παιρνεις προσαυξηση πτυχιου,λες και ολα τα τμηματα,τα ετη,οι σχολες,τα μαθηματα εχουν τον ιδιο βαθμο δυσκολιας
7.οταν ξεκ@$^&νεσαι να διαβαζεις και διοριζονται ΟΙ ασχετοι με πδς και" δντ"ενω εχεις αριστευσει και λογικα περιμενεις να ανταμοιφθεις
8.οταν εχεις φαει 7ως 15 χρονια (αναλογα τη σχολη) στην επετηριδα κανοντας δουλειες του ποδαριου και λες "υπομονη,πλησιαζει η σειρα μου" και τα χτεσινα βλασταρια που ηταν μαθητες σου και τους περασες στο πανεπιστημιο διοριζονται λογω...μαμας και βουτυρωμενης φρυγανιας
θα μπορουσα να γραφω για ωρα.
Ποιο ειναι το σπαθι;

Σε ορισμένα έχεις δίκιο, π.χ. απίστευτες καθυστερήσεις μέχρι να βγουν οι ημερομηνίες, και μετά μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα... Συμφωνώ, κ εγώ το έχω βιώσει. Όμως, τέτοια ζητήματα μπορούν να βελτιωθούν, και αυτό θα πρέπει να ζητάμε, και όχι να αφορίζουμε έναν ολόκληρο διαγωνισμό. Ο καθένας μιλάει φυσικά με βάση τα προσωπικά του βιώματα, και γι' αυτό δεν συμφωνώ, για παράδειγμα, με το τελευταίο που γράφεις στο 8. Εγώ άφησα τη δουλειά μου και πήγα και έζησα στο σπίτι στο χωριό, για να μην έχω έξοδα, και διάβαζα 9 μήνες, και δεν είχα καμιά μαμά και καμιά βουτυρωμένη φρυγανιά. Είχα βέβαια τη γυναίκα μου, η οποία επίσης διάβαζε για ΑΣΕΠ. Και δικαιωθήκαμε, είμαστε τώρα διοριστέοι. Νομίζω, λοιπόν, ότι με τον κόπο και το σπαθί μας κατακτήσαμε το διορισμό μας και δεν μας τον χάρισε κανένας. Υπάρχουν και άλλες περιπτώσεις, μανάδων με παιδιά, που δούλευαν αναπληρώτριες και διάβαζαν και για ΑΣΕΠ, και δώσανε και ήταν στις διοριστέες. Αυτές πώς τα κατάφεραν; Υπάρχουν πολλές διαφορετικές περιπτώσεις, αλλά δεν μπορώ να διαβάζω ισοπεδωτικές απόψεις όπως αυτά που αναφέρεις στο 8. Και ακόμη και αν το 22χρονο διάβασε και διορίστηκε, μαγκιά του δεν είναι; Μπράβο του, αφού του δόθηκε η ευκαιρία, την άρπαξε από τα μαλλιά. Άλλοι στα 22 και στα 25, ακόμη και στα 30 κωλοβαράνε και τρώνε τα λεφτά του μπαμπά. Δηλαδή ότι διάβασε και διορίστηκε θα πρέπει να είναι κατακριτέο;


    Επιτέλους κι ένας άνθρωπος που μιλάει για τους ΑΣΕΠίτες εδώ μέσα. Σε λίγο θα αρχίσουμε να νιώθουμε ντροπή που είμαστε επιτυχόντες αυτού του επαίσχυντου διαγωνισμού. Τους ωρομίσθιους εκείνους που δεν ασχολήθηκαν ποτέ με τον ΑΣΕΠ τους λυπόμαστε επειδή έτρεχαν πάνω κάτω και πληρωνόντουσαν ψίχουλα. Τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ που κάποιες χρονιές τα παράτησαν όλα και δεν πήραν ούτε καν αυτά τα ψίχουλα ποιος θα τους λυπηθεί; Και καλά να είναι διοριστέοι, τουλάχιστον σ' αυτούς ο κόπος δικαιώθηκε. Οι υπόλοιποι; Αυτοί που πέρασαν και το λούκι του ΑΣΕΠ και στη συνέχεια το λούκι της ωρομισθίας; Τους επιτυχόντες που δεν διορίστηκαν για λίγο επειδή το πραγματικό ποσοστό των διορισμών από τον ΑΣΕΠ είναι μόλις 30% και έβλεπαν τα βύσματα να τους παίρνουν τις θέσεις ποιος θα τους λυπηθεί;  

    Το να ζητάει κάποιος πιο ομαλή μεταβατική περίοδο το καταλαβαίνω και συμφωνώ απόλυτα. Το να ζητάνε κάποιοι στα κείμενα τους τη διατήρηση του προηγούμενου συστήματος για πάντα το θεωρώ προκλητικό. Στο προηγούμενο σύστημα τα μόρια του ΑΣΕΠ α) δεν έμπαιναν στους πίνακες διορισμών  β) μειώνονταν στο μισό στον επόμενο ασεπ και γ) χάνονταν εντελώς στο μεθεπόμενο σε αντίθεση με τα μόρια από ΠΔΣ, Συβιτανίδειο κτλ. που μετρούσαν για πάντα.

    Τουλάχιστον με το καινούριο σύστημα τα μόρια από τον ΑΣΕΠ θα μετράνε τουλάχιστον για 6 χρόνια αφού μετράει κάθε φορά ο εκάστοτε ΑΣΕΠ και οι δύο προηγούμενοι. Επίσης οι επιτυχόντες του ΑΣΕΠ με το καινούριο σύστημα θα διεκδικούν το 100% των θέσεων και όχι το 30%... Ακόμα και με μείωση των διορισμών πάλι κερδισμένοι θα 'ναι... Άλλωστε με τα χάλια που έχει η οικονομία μας η μείωση θα γινόταν ακόμα και με το παλιό σύστημα...

++++++++++++ επιτέλους+++++ μπράβο  Alexhs_27++++++

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9892 στις: Απρίλιος 20, 2010, 12:37:59 πμ »
Πράγματι είναι άδικο να τα βάζουμε με τους ασεπίτες. Είναι δυνατόν να έχουμε τέτοια συμπεριφορά εναντίον τους;;; Τόσο κατινες έχουμε γίνει πια;; Ναι, λοιπόν, μπήκαν στην εκπαίδευση με το σπαθί τους. Δεν παρακάλεσαν κανέναν, δεν έγλυψαν κανένα. Κάθισαν και διάβασαν έχοντας του κόσμου τις στερήσεις. Κι είναι λογικό όταν είσαι στους πρώτους 20 πχ επιτυχόντες μετα τον τελευταίο διοριστέο, να εκνευρίζεσαι με το μεχρι τώρα σύστημα που δεν σε διορίζει για να διορίσει τον πολύτεκνο, τον ωρομίσθιο της πδσ, τον οαεδίτη κτλ που δεν κόπιασε όσο αυτός, απλά αρκέστηκε στο ότι μπορεί να κάνει παιδια ή να "γλύφει" εκάστοτε βουλευτές. Ενα μόνο θα ρωτήσω: Οσοι έχουν προυπηρεσία χωρίς ασεπ, πώς στο καλό την απέκτησαν;;;Αυτοί λοιπόν οι κύριοι και κυρίες, όχι, να μην διοριστούν στη μεταβατική. Αφού θέλει αξιοκρατία η Αννούλα, να το δέιξει εμπράκτως: " δεν έχεις δώσει ποτέ ασέπ;; Καιρός να δώσεις, για να καταλάβεις τη γλύκα". Τότε να της βγάλω το καπέλο. Κι όλο αυτό πια με τους πολύτεκνους, συγχωρέστε με, δεν το καταλαβσίνω. Γνωρίζω ζευγάρι εκπαιδευτικών που έκαναν το ένα παιδί μετά το άλλο για να διοριστούν. Μάλιστα μετά το 3ο παιδί, η κοπέλα απέβαλλε κι έκλαιγε, όχι γιατί έχασε το παιδί αλλά, γιατί δεν θα διοριζόταν το Σεπτέμβρη!!!Ακουσον, Ακουσον! Τελικά το έκαναν και το 4ο και μπράβο τους. Και περιμένουν με άνεση και αισιοδοξία διορισμό το Σεπτέμβρη διπλα στο σπίτι τους. Και σε κοιτάνε με οικτο που εσύ δεν θα διοριστείς. Που εσύ έχεις δώσει σε τόσους διαγωνισμούς, τα έχεις καταφέρει, τρέχεις τα τελευταία χρόνια60 χιλ μακριά από το σπίτι σου, θέλεις ένα παιδάκι και δεν έχεις καταφέρει ακόμα να το κάνεις.....Οχι, ρε παιδιά, δεν το δέχομαι. Αλλοι να ξεσκίζονται στο διάβασμα, να μην έχουν κάνει οικογένειες λόγω ανέχειας, και άλλοι να γεννοβολάνε και να διορίζονται. ας τους βοηθήσει αλλιώς το κράτος, όχι δίνοντας θέσεις που ανήκουν σε άλλους. Ελεος πια.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9893 στις: Απρίλιος 20, 2010, 12:43:20 πμ »
ΑΣΕΠίτες και μη.. η ουσία είναι μία: ελάχιστοι διορισμοί και στο μέλλον ίσως κανένας (αν τελικά υποκύψει η κυβέρνηση στις αναμενόμενες προτάσεις του ΔΝΤ). Ελπίζω μόνο να φτάσουμε στα όρια της Αργεντινής για λίγο, ώστε να τους πάρει και να τους σηκώσει μετά όλους (αλλιώς δεν ξυπνάει ο νεοέλληνας) και να έρθει η αλλαγή μετά. Αλλιώς μας βλέπω να μιζεριάζουμε και πάλι..
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος dina 94

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1403
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9894 στις: Απρίλιος 20, 2010, 12:59:16 πμ »
To κομματόσκυλο ο Πρεντεντέρης πάλι με τους εκπαιδευτικούς τα έχει .Δείτε την εκπομπή του τώρα ,πάλι με εμάς τα έχουν...

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9895 στις: Απρίλιος 20, 2010, 01:01:14 πμ »
Δεν μπορώ να βλέπω Πρετεντέρη ποτέ.. μου ΄ρχεται εμετός μετά!
Τώρα που είπες για κομματόσκυλα.. ένα σύνθημα που είδα τις προάλλες "ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΖΩΟΙ - ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ" :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9896 στις: Απρίλιος 20, 2010, 01:25:53 πμ »
http://troktiko.blogspot.com/2010/04/blog-post_2218.html Επιτέλους! Να αγιάσει το στόμα του ανθρώπου- ή έστω το...στυλό ;D- που έστειλε αυτή την επιστολή!

void

  • Επισκέπτης
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #9897 στις: Απρίλιος 20, 2010, 08:36:24 πμ »
Mια στιγμη ρε παιδια γιατι πυροβολειτε εδω περα.Ολη η κουβεντα ξεκινησε σε τελειως διαφορετικη βαση.Ερωτηθηκα γιατι θεωρω τον ασεπ ετσι οπως διεξαγεται αθλιο και εχω νομιζω δικιο να εκφερω τη γνωμη μου.Δεν απαξιωσα τον αγαπημενο σας διαγωνισμο οπου με διαβασμα μονο και προσπαθεια μπορουν επιτελους οι ικανοι να ξεχωριζουν απο τα ρεμαλια.Ευτυχως οι κυβερνησεις μας κατορθωσαν τουλαχιστον αυτο.Τωρα μαλιστα θα κατορθωσουν κι αλλα.
Α,και μια παρατηρηση:εσεις ολοι που κοπτεσθε για τους ασεπιτες(και εγω ειμαι αναγκαστικα σε αυτους-δεν ειχα αλλη επιλογη γαρ μετα το 1997,ομως εχω ακομη σωας τας φρενας στα οσα συμβαινουν) και μιλατε απαξιωτικα που ζητω να υπαρχουν σαφως δομημενοι οροι διεξαγωγης,ελεγχου,εξετασης,θεματοθεσιας κλπ γιατι φωναζετε που παει ξαφνικα να καθιερωσει πιστοποιητικο-επαρκεια διδασκαλιας χωρις να λεει πότε,πού,απο ποιον,πόσο,για πότε κλπ.
Μιλατε για τους παλιοτερους με απαξιωση-να στρωθουν να διαβασουν,λετε,κλειστηκαμε με τη γυναικα μκου στο χωριο και διαβαζαμε,πηγαμε φροντιστηριο.
1:δεν εχουν ολοι την εξυπναδα σας φαινεται
2.δεν εχουν ολοι χωριο
3.δεν εχουν ολοι λεφτα
4.καποιοι αντιμετωπισαν ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ καταστασεις που αλλοι-ευτυχως-δε χρειαστηκε
5.ολα τα παραπανω
τι λετε,να μπει στον ασεπ;
δεν υπαινιχθηκα να καταργηθει ο ασεπ.ειπα απλα οτι δεν εχουν ληφθει ποτέ μα ποτέ πραγματικα μετρα για τοσους ανθρωπους που πασχιζουν ανισα και ακουν και παπαριες απο πανω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159976
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 656
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 468
Σύνολο: 481

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.