*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1956316 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος tttzzz

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2290
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02.50
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10094 στις: Απρίλιος 25, 2010, 12:45:57 μμ »
Συγχαρητήρια για το διορισμό σου λοιπόν!!  :D :D :P
Μη ρίχνουμε τα βέλη μας σε όποιον διαφέρει από τη δική μας κατάσταση δεν κερδίζουμε τίποτα..  ;)
Καλημέρα..
Μην αφήνεις ό,τι σε τρώει να χορτάσει..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:59:23 »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10095 στις: Απρίλιος 25, 2010, 01:07:58 μμ »
Με ποιο κριτήριο εξαιρεί από τον ΑΣΕΠ τους ιδιωτικούς και τους ερχόμενους από ΕΕ;

Γιατί να μη δίνουν ΑΣΕΠ οι γιατροί από τη Βουλγαρία ή οι εκπαιδευτικοί από εκεί; Πολλά πολλά γιαούρτια της χρειάζονται!

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10096 στις: Απρίλιος 25, 2010, 01:23:22 μμ »
Το νομοσχέδιο δε λέει ότι δε θα δίνουν ΑΣΕΠ όσοι έχουν προϋπηρεσία σε χώρες της Ε.Ε.
Λέει ότι όποια προϋπηρεσία αποκτηθεί από εδώ και στο εξής, δε θα μοριοδοτηθεί στο νέο σύστημα αν η πρόσληψη δεν έχει γίνει από τους πίνακες του ΑΣΕΠ. Δηλ. λέει ότι και οι προσλήψεις στη Σιβιτανίδειο κ.λπ. πρέπει να γίνονται με κριτήριο το ΑΣΕΠ, αλλιώς η προϋπηρεσία εκεί δε θα μετράει. Εξαίρεση σε αυτό είναι η προϋπηρεσία σε άλλη χώρα (γιατί το υπουργείο της άλλης χώρας δεν είναι υποχρεωμένο να κάνει προσλήψεις με κριτήριο το δικό μας ΑΣΕΠ). Κατά τα άλλα θα δίνουν ΑΣΕΠ και η προϋπηρεσία τους θα μοριοδοτείται όπως των υπόλοιπων.

Για τους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς:
Αυτοί που θα απολυθούν φέτος θα πριμοδοτηθούν με πλασματική βαθμολογία 50 μονάδων (εννοείται αν δεν έχουν ΑΣΕΠ) στο νέο πίνακα.
Από εδώ και στο εξής, 2 στις 3 προσλήψεις στα ιδιωτικά θα πρέπει να γίνονται από τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ.


Αποσυνδεδεμένος artemisia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10097 στις: Απρίλιος 25, 2010, 01:29:41 μμ »
Το νομοσχέδιο δε λέει ότι δε θα δίνουν ΑΣΕΠ όσοι έχουν προϋπηρεσία σε χώρες της Ε.Ε.
Λέει ότι όποια προϋπηρεσία αποκτηθεί από εδώ και στο εξής, δε θα μοριοδοτηθεί στο νέο σύστημα αν η πρόσληψη δεν έχει γίνει από τους πίνακες του ΑΣΕΠ. Δηλ. λέει ότι και οι προσλήψεις στη Σιβιτανίδειο κ.λπ. πρέπει να γίνονται με κριτήριο το ΑΣΕΠ, αλλιώς η προϋπηρεσία εκεί δε θα μετράει. Εξαίρεση σε αυτό είναι η προϋπηρεσία σε άλλη χώρα (γιατί το υπουργείο της άλλης χώρας δεν είναι υποχρεωμένο να κάνει προσλήψεις με κριτήριο το δικό μας ΑΣΕΠ). Κατά τα άλλα θα δίνουν ΑΣΕΠ και η προϋπηρεσία τους θα μοριοδοτείται όπως των υπόλοιπων.

Για τους ιδιωτικούς εκπαιδευτικούς:
Αυτοί που θα απολυθούν φέτος θα πριμοδοτηθούν με πλασματική βαθμολογία 50 μονάδων (εννοείται αν δεν έχουν ΑΣΕΠ) στο νέο πίνακα.
Από εδώ και στο εξής, 2 στις 3 προσλήψεις στα ιδιωτικά θα πρέπει να γίνονται από τους επιτυχόντες του ΑΣΕΠ.


Ετσι ακριβως ειναι ποως τα λεει η Ιωαννα 89.
Θα ηθελα την βοηθεια σας σε κατι...
Δεν μπορω να βρω το τοπικ που αναφερεται σε μια εγκυκλιο που εσταλη στις διευθυνσεις πρωτοβαθμιας κ δευτεροβαθμιας για την καταχωριση προυπηρεσιας απο 23.04 εως 07.05.
Χθες το ειχα δει...
μπορει να βοηθησει καποιος;
Ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:59:23 »

Αποσυνδεδεμένος sec

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 696
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10098 στις: Απρίλιος 25, 2010, 01:57:59 μμ »
ioanna89 σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Νομίζω όμως ότι και στους από ΕΕ προερχόμενους δίνει τη βάση του 50 για τους 2 επόμενους ΑΣΕΠ! Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

Κάτι άλλο που δεν είναι σαφές: όσοι έχουν παλαιότερα ΑΣΕΠ (όχι τους 2 τελευταίους) θα πρεπει να ξαναδώσουν για να μετρήσει η προϋπηρεσία τους;

Αποσυνδεδεμένος nickie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10099 στις: Απρίλιος 25, 2010, 02:25:41 μμ »
Έχει  ειπωθεί ότι όσοι έχουν 1 ή  2 προηγούμενους ασεπ δεν θα ξαναδώσουν και μπορούν να κρατήσουν τον βαθμό τους?Αυτό που ξέρω είναι για όσους έχουν ασεπ και 24 μηνες προυπηρεσία.Αυτό είπε στην επιτροπή μορφωτικών υποθέσεων της Βουλής,απόσπασμα στο www.anaplirotes.gr

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10100 στις: Απρίλιος 25, 2010, 02:34:22 μμ »
ioanna89 σε ευχαριστώ για τη διευκρίνηση. Νομίζω όμως ότι και στους από ΕΕ προερχόμενους δίνει τη βάση του 50 για τους 2 επόμενους ΑΣΕΠ! Έτσι το καταλαβαίνω εγώ.

Δεν τους αναφέρει αυτούς στο σχετικό άρθρο για την πλασματική βάση. Λέει μόνο για 24μηνίτες μέχρι Ιούνιο 2010, απολυμένους από ιδιωτικά και γονείς ΑΜΕΑ με 12μηνο.
Πάντως το κείμενο που δημοσιεύθηκε χθες στον "Κ.τ.Ε." είναι προχειρογραμμένο και σίγουρα θα "ρετουσαριστεί" μέχρι να πάει στη Βουλή και κυρίως μέχρι να ψηφιστεί. Π.χ. προφανώς εννοεί όχι μόνο τους γονείς ΑΜΕΑ, αλλά και όσους είναι οι ίδιοι ΑΜΕΑ+12μηνο, αλλά δεν το αναφέρει.

Παράθεση
Κάτι άλλο που δεν είναι σαφές: όσοι έχουν παλαιότερα ΑΣΕΠ (όχι τους 2 τελευταίους) θα πρεπει να ξαναδώσουν για να μετρήσει η προϋπηρεσία τους;
Ναι, κι αυτό δεν είναι σαφές.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10101 στις: Απρίλιος 25, 2010, 02:44:40 μμ »
Κατάλαβα πως οι διορισμοί 40% των μονίμων καθώς και όλων των αναπληρωτών θα γίνονται απο τον πίνακα διορισμών! Εγώ δηλ. με 23 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας (2 αναπληρώσεις+1 ωρομισθία) δε θα κληθώ ως αναπληρώτρια, παρόλο που στον΄πίνακα αναπληρωτών είμαι πολύ ψηλά με 42 μόρια (από τους τελευταιους 2 ασεπ + 1 χρονιά σε δυσπρόσιτο). Αρα, φέτος θα είμαι άνεργη; Αν κάποιος έχει καταλάβει αυτό το ... :-Xνομοσχέδιο, ας μου πει!
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος aeee

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1305
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10102 στις: Απρίλιος 25, 2010, 02:50:20 μμ »
Κατάλαβα πως οι διορισμοί 40% των μονίμων καθώς και όλων των αναπληρωτών θα γίνονται απο τον πίνακα διορισμών! Εγώ δηλ. με 23 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας (2 αναπληρώσεις+1 ωρομισθία) δε θα κληθώ ως αναπληρώτρια, παρόλο που στον΄πίνακα αναπληρωτών είμαι πολύ ψηλά με 42 μόρια (από τους τελευταιους 2 ασεπ + 1 χρονιά σε δυσπρόσιτο). Αρα, φέτος θα είμαι άνεργη; Αν κάποιος έχει καταλάβει αυτό το ... :-Xνομοσχέδιο, ας μου πει!

τι; ; ; ; απο κει που περιμεναμε διορισμο, τωρα ούτε αναπληρωτες δε θα παμε; ; ; ; ; ; ;  :o :'(

Αποσυνδεδεμένος physicaest

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 698
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Koλωνακι (Πλατεια)1920
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10103 στις: Απρίλιος 25, 2010, 02:55:53 μμ »
O πρωτος κι ο επομενος ειναι η βαθμολογια 2 συνεχομενων διαγωνισμων ΑΣΕΠ απο το 1998 εως και 2009.Μαλλον στο 60% οι πινακες καταταξης ΑΣΕΠ θα εχουν (υστερα απο τους διοριστεους της Β φουρνιας)  τα πλασματικα μορια απο οποιουσδηποτε διαδοχικους ΑΣΕΠ τ(ωρα μπορει εναςαπο τους δυο να ειναι τα μισα)
Καθαρα υποθεση κανω

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10104 στις: Απρίλιος 25, 2010, 02:56:15 μμ »
aeee, αν δεν κανω λάθος, πρέπει να είμαστε στην ίδια θέση. Μας είχαν πάρει ωρομίσθιες το 2007. Ή σε μπερδεύω με καμιά άλλη; Τελος πάντων! Τι εχεις καταλάβει εσυ;  Βοήθειαααα......
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10105 στις: Απρίλιος 25, 2010, 03:23:47 μμ »
Κατάλαβα πως οι διορισμοί 40% των μονίμων καθώς και όλων των αναπληρωτών θα γίνονται απο τον πίνακα διορισμών! Εγώ δηλ. με 23 μήνες καθαρής προϋπηρεσίας (2 αναπληρώσεις+1 ωρομισθία) δε θα κληθώ ως αναπληρώτρια, παρόλο που στον΄πίνακα αναπληρωτών είμαι πολύ ψηλά με 42 μόρια (από τους τελευταιους 2 ασεπ + 1 χρονιά σε δυσπρόσιτο). Αρα, φέτος θα είμαι άνεργη; Αν κάποιος έχει καταλάβει αυτό το ... :-Xνομοσχέδιο, ας μου πει!
Για ποιόν πίνακα διορισμών λέτε ρε παιδιά;
Του ΑΣΕΠ; και ποιανού ΑΣΕΠ;
Και από πότε θα ισχύσει αυτό; Από φέτος ή μετά το 2012; ???

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10106 στις: Απρίλιος 25, 2010, 03:27:01 μμ »
Είμαστε όλοι μας αξιολύπητοι! Αντί να λύνουμε τις απορίες μας, δημιουργούνται κι άλλες!!! Πρέπει να γίνουμε μάντεις να ερμηνεύσουμε τις ασάφειες του αννο-νομοσχεδίου! Περαστικά μας...
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος k-z

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10107 στις: Απρίλιος 25, 2010, 03:30:42 μμ »
οι αναπληρωτές πρέπει να κληθούν από τον πίνακα αναπληρωτών.Η ίδια η υποθργός δεν μας έλεγε ότι για τα επόμενα δύο χρόνια οι προσλήψεις θα γίνουν με το ισχύον καθεστ'ως?Οτιδήποτε 'αλλο είναι ανατρεπτικό για τη ζωή μας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159978
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 406
Σύνολο: 406

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.143 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.