*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1956189 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10234 στις: Μάιος 17, 2010, 05:54:21 μμ »
Μου αρέσει που ένα μου μήνυμα ήταν αφορμή για τόσα σχόλια.
Το μόνο που ήθελα να πω,είναι ότι αλλιώς κρίνεις τα γεγονότα όταν ζεις από μέσα,από την μία πλευρά,πάρτε το όπως θέλετε κι αλλιώς τα ζεις όταν τα βλέπεις από την άλλη.

Τώρα jımy τα μυαλά των εκπαιδευτικών μάλλον τα κρίνουμε όπως μας βολεύει. Φαντάζομαι τα μυαλά αυτών που διδάσκουν στα μειονοτικά θα είναι πιο προχωρημένα από το δικό μου για αυτό άλλωστε δεν προωθούν καθόλου το φανατισμό των μουσουλμάνων.

Αν πας στην Τουρκία,θα σε ακολουθήσω,η Ελλάδα πλέον δεν αντέχεται.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:58:36 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10235 στις: Μάιος 17, 2010, 06:01:35 μμ »
Ε βέβαια,τι να πεις. Άλλο να ζεις στο κέντρο της Αθήνας και άλλο τέρμα Θεού αρχή Αλάχ.

Προσωπικά δεν ζω στο κέντρο της Αθήνας, αλλά στην Εκάλη. Και επειδή έχει ακόμα ήλιο, πάω να κάνω μια βουτιά στην δροσερή πισίνα.. Καλή δουλειά οι υπόλοιποι ;)
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10236 στις: Μάιος 17, 2010, 06:03:50 μμ »
Μη ξεχάσεις το ψαροντούφεκο.

Αποσυνδεδεμένος nikgre

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10237 στις: Μάιος 17, 2010, 07:17:45 μμ »
Συνάδελφοι, το όλο θέμα ξεκίνησε με αφορμή την ανακοίνωση της ελμε, που υποστήριζε την αναβολή των πανελλαδικών λόγω απελευθέρωσης της Θράκης; Το θεωρώ λιγάκι δύσκολο ένας θεσμός, όπως οι πανελλαδικές, να λαμβάνει υπ' όψη τοπικές εορτές (παρόλα αυτά σημαντικές) και να αναβάλλεται. Με αυτήν τη λογική στη χώρα που λέγεται Ελλάδα, δε θα δουλεύαμε ποτέ, μια που δώσαμε πολλές μάχες για την εδραίωση της εθνικής μας κυριαρχίας. Για παράδειγμα η Κοζάνη απελευθερώθηκε 11 Οκτωβρίου, τα Γρεβενά στις 13, η Βέροια στις 16, η Φλώρινα στις 8 Νοεμβρίου και η Καστοριά στις 11 του ίδιου μήνα, περιοχές της Μακεδονίας το όνομα, η ιστορία και τα όρια της οποίας αμφισβητούνται από την FYROM. Φαντάζεστε να είχαμε πανελλαδικές τις εν λόγω μέρες και να μη γίνονταν; Οι εξετάσεις θα διαρκούσαν μέχρι τα Χριστούγεννα...
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:58:36 »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10238 στις: Μάιος 17, 2010, 07:52:00 μμ »
Συνάδελφοι, το όλο θέμα ξεκίνησε με αφορμή την ανακοίνωση της ελμε, που υποστήριζε την αναβολή των πανελλαδικών λόγω απελευθέρωσης της Θράκης; Το θεωρώ λιγάκι δύσκολο ένας θεσμός, όπως οι πανελλαδικές, να λαμβάνει υπ' όψη τοπικές εορτές (παρόλα αυτά σημαντικές) και να αναβάλλεται. Με αυτήν τη λογική στη χώρα που λέγεται Ελλάδα, δε θα δουλεύαμε ποτέ, μια που δώσαμε πολλές μάχες για την εδραίωση της εθνικής μας κυριαρχίας. Για παράδειγμα η Κοζάνη απελευθερώθηκε 11 Οκτωβρίου, τα Γρεβενά στις 13, η Βέροια στις 16, η Φλώρινα στις 8 Νοεμβρίου και η Καστοριά στις 11 του ίδιου μήνα, περιοχές της Μακεδονίας το όνομα, η ιστορία και τα όρια της οποίας αμφισβητούνται από την FYROM. Φαντάζεστε να είχαμε πανελλαδικές τις εν λόγω μέρες και να μη γίνονταν; Οι εξετάσεις θα διαρκούσαν μέχρι τα Χριστούγεννα...

+++++
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10239 στις: Μάιος 17, 2010, 08:21:39 μμ »
Ε βέβαια,τι να πεις. Άλλο να ζεις στο κέντρο της Αθήνας και άλλο τέρμα Θεού αρχή Αλάχ.

Προσωπικά δεν ζω στο κέντρο της Αθήνας, αλλά στην Εκάλη. Και επειδή έχει ακόμα ήλιο, πάω να κάνω μια βουτιά στην δροσερή πισίνα.. Καλή δουλειά οι υπόλοιποι ;)

Τα κλειδιά της carrera που τ' άφησες; Λέω να πάω μια βόλτα... 8)
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10240 στις: Μάιος 18, 2010, 10:13:57 πμ »
Συνάδελφοι, το όλο θέμα ξεκίνησε με αφορμή την ανακοίνωση της ελμε, που υποστήριζε την αναβολή των πανελλαδικών λόγω απελευθέρωσης της Θράκης; Το θεωρώ λιγάκι δύσκολο ένας θεσμός, όπως οι πανελλαδικές, να λαμβάνει υπ' όψη τοπικές εορτές (παρόλα αυτά σημαντικές) και να αναβάλλεται.

Το πρόβλημα της έναρξης των παν/νων σε εθνική εορτή είναι σχετικότατο και σοβαρότατο και πολύ καλά κάνει η ΕΛΜΕ και το ανέδειξε στο alfavita, αφού στοχεύει στο δίπτυχο  επαγγελματικά δικαιώματα (το οποίο τόνισα στο post μου αλλά μάλλον σου διέφυγε) και εθνική ομοψυχία.Πέρα της ανάδειξης του προβλήματος που δημιουργείται, η ΕΛΜΕ αναδεικνύει την αποτυχία της ΟΛΜΕ ως κεντρικό συλλογικό όργανο έκφρασης καθώς αυτή προτιμά να αναλώνεται αποκλειστικά σε θέματα μετανάστευτικής πολιτικής και ρατσισμού όσον αφορά τις (εξωθεσμικές) παρεμβάσεις της, οι οποίες κοντεύουν να μετατρέψουν την ΟΛΜΕ από συνδικαλιστικό όργανο σε μη κυβερνητικό παρατηρητήριο για τα δικαιώματα των μεταναστών.Εξάλλου, με την πολεμική που δέχεται ο κλάδος μας, με ακόμα και τέτοιες φαινομενικά αβλαβείς πρωτοβουλίες όπως αυτή που τονίζει με ιδιαίτερη ευαισθησία η ΕΛΜΕ Έβρου, από την ευρωλιγούρισα υπουργό  ξεμπροστιάζεται για άλλη μια φορά αυτή και τα πραγματικά της αφεντικά από τη θητεία της στις Βρυξέλλες και στη γνωστή ελιτίστικη λέσχη Μπίλντεμπεργκ.Θα πρέπει κάποιος να στερείται των βασικών αισθήσεων όρασης, ακοής και αντίληψης να μην αντιλαμβάνεται ότι οποιοσδήποτε ανήκει σε ελιτίστικες ομάδες κρυπτοφασιστικής φύσης  δεν είναι διατεθιμένος να θεωρεί το κοινό καλό ως ύψιστη αρετή στο σύστημα αξιών του και φυσικά να το επιδιώκει.Πολύ περισσοτερο δε, ο κάθε υπουργός παιδείας που περιφρονεί τη δημόσιο εκπαίδευση και προτιμά να σπουδάζει το παιδί του σε ιδιωτικό σχολέιο.
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10241 στις: Μάιος 18, 2010, 01:27:39 μμ »
Ε βέβαια,τι να πεις. Άλλο να ζεις στο κέντρο της Αθήνας και άλλο τέρμα Θεού αρχή Αλάχ.

Εγώ που έχω τούρκικες ρίζες και υπηρέτησα στη Λήμνο είμαι καλοδεχούμενος στην Ελλάδα ή να πάω να μετοικήσω στην Τουρκία; Για δες μυαλά που κουβαλάνε ορισμένοι εκπαιδευτικοί...
:o :o :oστην πυρα στην πυρα τουρκοσπορε ;D ;Dμηπως εισαι και αεκ; ;D ;D ;D

Το κορυφαίο είναι ότι συντηρούν ορισμένοι το μίσος για άλλους λαούς, και αυτοί που μας κυβερνούν και έφεραν τη χώρα σε ένα καθεστώς νέας κατοχής μπορεί και να θεωρούνται πατριώτες! Α, μας έχουν κάνει τα μυαλά πολτό τελικά!
Καιρός να καταλάβουμε ότι με τους άλλους λαούς έχουμε να μοιραστούμε μόνο την αγωνία μας για ένα καλύτερο αύριο. Με τους κυβερνώντες και το κεφάλαιο έχουμε να χωρίσουμε... τα πλούτη μας που τα κάνουν πλούτη τους! Ξυπνήστε!

Εγώ που θέλω να τα έχω καλά με όλους τους λαούς αλλά κάποιοι λαοί κατοικούν (δεν μοιράζονται) στο σπίτι μου, καταπατούν τη γη μου, έκαναν στάβλο την εκκλησία μου, κατεδάφισαν το σχολείο μου, κοιμάμαι; Ας μου πει κάποιος από τους ξύπνιους.
 
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10242 στις: Μάιος 18, 2010, 02:04:34 μμ »
Ε βέβαια,τι να πεις. Άλλο να ζεις στο κέντρο της Αθήνας και άλλο τέρμα Θεού αρχή Αλάχ.

Εγώ που έχω τούρκικες ρίζες και υπηρέτησα στη Λήμνο είμαι καλοδεχούμενος στην Ελλάδα ή να πάω να μετοικήσω στην Τουρκία; Για δες μυαλά που κουβαλάνε ορισμένοι εκπαιδευτικοί...
:o :o :oστην πυρα στην πυρα τουρκοσπορε ;D ;Dμηπως εισαι και αεκ; ;D ;D ;D

Το κορυφαίο είναι ότι συντηρούν ορισμένοι το μίσος για άλλους λαούς, και αυτοί που μας κυβερνούν και έφεραν τη χώρα σε ένα καθεστώς νέας κατοχής μπορεί και να θεωρούνται πατριώτες! Α, μας έχουν κάνει τα μυαλά πολτό τελικά!
Καιρός να καταλάβουμε ότι με τους άλλους λαούς έχουμε να μοιραστούμε μόνο την αγωνία μας για ένα καλύτερο αύριο. Με τους κυβερνώντες και το κεφάλαιο έχουμε να χωρίσουμε... τα πλούτη μας που τα κάνουν πλούτη τους! Ξυπνήστε!

Εγώ που θέλω να τα έχω καλά με όλους τους λαούς αλλά κάποιοι λαοί κατοικούν (δεν μοιράζονται) στο σπίτι μου, καταπατούν τη γη μου, έκαναν στάβλο την εκκλησία μου, κατεδάφισαν το σχολείο μου, κοιμάμαι; Ας μου πει κάποιος από τους ξύπνιους.
 
Και τα σπίτια των παπούδων μου, και τη γη των παπούδων μου και πάει λέγοντας το ίδιο. Όσο και ο δικός μας και οι άλλοι λαοί παίζουμε το παιχνίδι τους, ποτέ δε θα παίξουμε το δικό μας παιχνίδι και δε θα βρούμε το δίκιο μας. Δεν υπάρχει μόνο ελληνικος, αλλά και τουρκικός και αλβανικός και... και... εθνικισμός. Αυτό τι σημαίνει; ότι θα χάσουμε από τα μάτια μας τον πραγματικό αντίπαλο; ταξικό είναι το θέμα είτε σας αρέσει είτε όχι. κι εγώ τουλάχιστον δε θέλω ούτε να πολεμήσω, ούτε να θυσιαστώ ούτε "να βάλω πλάτη" για τα συμφέροντα του Βγενόπουλου ή του Κόκκαλη η του Μυτιληναίου.
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10243 στις: Μάιος 18, 2010, 03:25:20 μμ »
Και τα σπίτια των παπούδων μου, και τη γη των παπούδων μου και πάει λέγοντας το ίδιο. Όσο και ο δικός μας και οι άλλοι λαοί παίζουμε το παιχνίδι τους, ποτέ δε θα παίξουμε το δικό μας παιχνίδι και δε θα βρούμε το δίκιο μας. Δεν υπάρχει μόνο ελληνικος, αλλά και τουρκικός και αλβανικός και... και... εθνικισμός. Αυτό τι σημαίνει; ότι θα χάσουμε από τα μάτια μας τον πραγματικό αντίπαλο; ταξικό είναι το θέμα είτε σας αρέσει είτε όχι. κι εγώ τουλάχιστον δε θέλω ούτε να πολεμήσω, ούτε να θυσιαστώ ούτε "να βάλω πλάτη" για τα συμφέροντα του Βγενόπουλου ή του Κόκκαλη η του Μυτιληναίου.

Καλά κάνεις και τα βλέπεις όλα τόσο αποστασιοποιημένα και καλά κάνεις να μη θέλεις να πολεμήσεις και να θυσιαστείς! Ποιος σου το ζήτησε άλλωστε; Βέβαια αν κινδυνεύσει το σπιτάκι σου μπορεί και να αλλάξεις γνώμη.
Εγώ προσωπικά δεν έπαιξα, ούτε παίζω και ούτε πρόκειται να παίξω κανενός το παιγνίδι. Απλά καταγράφω την πραγματικότητα την οποία δε μπορείς να δεις, εξ`αιτίας των προσωπικών σου πιστεύω, παρά μόνο να χρησιμοποιείς εκφράσεις "κλισέ" γράφοντας μου άλλα αντ`άλλων. Τουλάχιστον μην καλείς τους άλλους να ξυπνήσουν.
   
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10244 στις: Μάιος 18, 2010, 04:44:24 μμ »
Το άλλο το ακούσατε από τη ΝΕΤ?
Ο Ερντογάν στην πτήση του γυρισμού έλεγε στους δημοσιογράφους ότι σκέφτεται σοβαρά να μας πάει στη Χάγη για την υφαλοκρηπίδα και .....
τον εθνικό εναέριο χώρο!!!!!!!
Πως σας φάνηκε αυτή η δήλωση?

Αμ το άλλο.....το έθιμο που έχουν στη Σμύρνη κάθε χρόνο στην επέτειο της Μικρασιατικής καταστροφής που σφάζουν τα κοτόπουλα και τα πετάν στη θάλασσα σαν αναπαράσταση του διωγμού των Ελλήνων!

Αλλά εγώ δεν αγχώνομαι,το μίσος από τα δικά μας τα βιβλία θα το σβήσουμε.

Αποσυνδεδεμένος geool

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10245 στις: Μάιος 18, 2010, 04:49:56 μμ »
"Το Υπουργείο Παιδείας επιβάλει σε όλα τα σχολεία τη δημιουργία τμημάτων με τριάντα μαθητές παρά την αντίθετη άποψη της ΟΛΜΕ, με αποτέλεσμα εκατοντάδες εκπαιδευτικοί να κρίνονται υπεράριθμοι και να χάνουν τις θέσεις που είχαν μέχρι σήμερα στα σχολεία.
Αυτό έχει σαν συνέπεια την απίστευτη ...
αναστάτωση που θα δημιουργηθεί στα σχολεία καθώς και την ταλαιπωρία των καθηγητών που είχαν τις θέσεις τους και είχαν κάνει τον προγραμματισμό τους.
Σήμερα το πρωί στη Δ΄Διεύθυνση Δ/θμιας. Εκπαίδευσης Αθήνας που καλύπτει τις περιοχές Καλλιθέα Μοσχάτο, Ν. Σμύρνη, Αργυρούπολη, Ελληνικό, Γλυφάδα. Αλιμος, Αγ. Δημήτριος, το Υπουργείο στέλνει την υποχρεωτική κατανομή των τριάντα μαθητών ανά τμήμα και θα αναγκάσει 13 θεολόγους, 46 φιλολόγους, 40 μαθηματικούς, 55 φυσικούς, 41 πληροφορικούς κλπ, να μετακινηθούν από το Σεπτέμβρη σε άλλες περιοχές της Αττικής ώστε να έχουν θέση εργασίας."

Έρχονται οι μειώσεις διορισμών με το έτσι θέλω.......

Αποσυνδεδεμένος margavare

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10246 στις: Μάιος 18, 2010, 08:55:11 μμ »
Έγινε και στον νομό μου.
Αυτοί που κρίνονται υπεράριθμοι θα τοποθετηθούν πριν τις τοποθετήσεις από μετάθεση και βελτίωσης θέσης. Οι προηγούμενες οργανικές τους χάνονται;

Αν δεν έχει άλλα κενά που θα τοποθετηθούν οι μετατιθέμενοι;


Αποσυνδεδεμένος isambo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου περί ριζικής αλλαγής
« Απάντηση #10247 στις: Μάιος 18, 2010, 09:05:42 μμ »
Και τα σπίτια των παπούδων μου, και τη γη των παπούδων μου και πάει λέγοντας το ίδιο. Όσο και ο δικός μας και οι άλλοι λαοί παίζουμε το παιχνίδι τους, ποτέ δε θα παίξουμε το δικό μας παιχνίδι και δε θα βρούμε το δίκιο μας. Δεν υπάρχει μόνο ελληνικος, αλλά και τουρκικός και αλβανικός και... και... εθνικισμός. Αυτό τι σημαίνει; ότι θα χάσουμε από τα μάτια μας τον πραγματικό αντίπαλο; ταξικό είναι το θέμα είτε σας αρέσει είτε όχι. κι εγώ τουλάχιστον δε θέλω ούτε να πολεμήσω, ούτε να θυσιαστώ ούτε "να βάλω πλάτη" για τα συμφέροντα του Βγενόπουλου ή του Κόκκαλη η του Μυτιληναίου.

Καλά κάνεις και τα βλέπεις όλα τόσο αποστασιοποιημένα και καλά κάνεις να μη θέλεις να πολεμήσεις και να θυσιαστείς! Ποιος σου το ζήτησε άλλωστε; Βέβαια αν κινδυνεύσει το σπιτάκι σου μπορεί και να αλλάξεις γνώμη.
Εγώ προσωπικά δεν έπαιξα, ούτε παίζω και ούτε πρόκειται να παίξω κανενός το παιγνίδι. Απλά καταγράφω την πραγματικότητα την οποία δε μπορείς να δεις, εξ`αιτίας των προσωπικών σου πιστεύω, παρά μόνο να χρησιμοποιείς εκφράσεις "κλισέ" γράφοντας μου άλλα αντ`άλλων. Τουλάχιστον μην καλείς τους άλλους να ξυπνήσουν.
   
Δεν γίνεται να αποδέχεσαι τη δυνατότητά μου να έχω τις απόψεις μου και συνάμα να μου λες ότι λέω άλλα αντί άλλων... Αν είναι έτσι τότε μάλλον εσύ δεν ξέρεις τι σου γίνεται... Ούτε τα βλέπω αποστασιοποιημένα. Απλώς τα βλέπω από άλλη σκοπιά. Εκφράσεις κλισέ;; Ό,τι πεις. Δεν είπα εξάλλου ό,τι αν χρειαστεί δε θα πολεμήσω. Να ξέρουμε όμως για τίνος τα συμφέροντα.
"Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι μας πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη;"
Ναζίμ Χικμέτ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159971
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 617
Σύνολο: 626

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.