*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1956205 φορές)

0 μέλη και 5 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11032 στις: Αύγουστος 18, 2010, 11:11:17 πμ »
Σε μια χώρα, που "ξύπνιος" θεωρείται αυτός που κάνει πολύ λίγα και καρπώνεται πολλά και κοροιδο αυτός που προσπαθεί, λογικό είναι να θέλουν πολλοί να πείσουν την κοινωνία, ότι ανήκουν στην κατηγορία των "ξύπνιων". Ποιος θέλει, άλλωστε, να θεωρείται κοροιδο;
Οι "ξύπνιοι" δεν πιστεύουν, πως υπάρχουν τέτοιοι εκπαιδευτικοί, και αν υπάρχουν είναι "κοροιδα"... :(
 

Έτσι ακριβώς, γεια στο στόμα σου που έλεγε και η γιαγιά μου.Μας βάζει τώρα ο Μανωλάκης (που νομίζω ότι δεν έχει διοριστεί ακόμη αν δεν κάνω λάθος) να απολογούμαστε για το τι κάναμε και τι δεν κάναμε το καλοκαίρι....Και δεν έχει μπει καν στον κόπο να διαβάσει προηγούμενά μας μηνύματα για να δει αν έχουμε ποτέ εκφράσει παράπονα για τη δουλειά και το αν κουραζόμαστε!!!Και μας λέει και μίζερους!!!!!!!
Και δεν έχει και ούτε μήνα στο forum......

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:01:03 »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11033 στις: Αύγουστος 18, 2010, 11:11:33 πμ »
Δεν υβριζω κανεναν!!!!!!σε αντιθεση με σενα
Λεω τα θετικα του επαγγελματος
Δεν μπορω να ακουω την μιζερια σας

Από πότε το να ζητάς καλύτερες συνθήκες εργασίας από κάθε άποψη- μισθούς, υλικοτεχνική υποδομή, αριθμός μαθητών ανά τάξη, επιμόρφωση- θεωρείται μουρμούρα ή μιζέρια; Δηλαδή τα θετικά που υπάρχουν στο επάγγελμά μας πρέπει να κρύβουν κάτω από το χαλάκι όλα αυτά τα οποία απαιτούν βελτίωση; Εμένα η διαμαρτυρία με ενοχλέι μόνο στην περίπτωση που αρκείται κανείς στη μουρμούρα και στη μίρλα. Αν προσπαθείς να αλλάξεις τα κακώς κείμενα και κάνεις σωστά τη δουλειά σου έχεις κάθε δικαίωμα να διαμαρτύρεσαι.

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11034 στις: Αύγουστος 18, 2010, 11:19:41 πμ »
Σε μια χώρα, που "ξύπνιος" θεωρείται αυτός που κάνει πολύ λίγα και καρπώνεται πολλά και κοροιδο αυτός που προσπαθεί, λογικό είναι να θέλουν πολλοί να πείσουν την κοινωνία, ότι ανήκουν στην κατηγορία των "ξύπνιων". Ποιος θέλει, άλλωστε, να θεωρείται κοροιδο;

Έτσι μεγάλωσε μια γενιά, που όταν πήγε στρατό έψαξε το βύσμα, για να μπορεί να λουφάρει και με υπεροπτικό ύφος να παρακολουθεί αυτούς τους καημένους που "τρέχουν".
Πολλοί, λοιπόν, από τους "ξύπνιους" έγιναν και εκπαιδευτικοί και περιφέρονται στην κοινωνία καμαρώνοντας, πως δεν κάνουν τίποτα... Οι περισσότεροι δε από αυτούς δεν κάνουν πραγματικά τίποτα...

Άλλοι πάλι διαλαλούν την μαεστρία τους, να αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες της δουλειάς τους με τον ελάχιστο κόπο...

Ορισμένοι εκπαιδευτικοί κάνουν φιλότιμα τη δουλειά τους, προετοιμάζουν καθημερινά τα μαθηματά τους, είναι ακριβείς στις υποχρεώσεις του και περιμένουν τις  διακοπές των μαθημάτων (και όχι διακοπές γενικότερα!), για να προετοιμαστούν για την επόμενη χρονιά, να φρεσκάρουν τις σημειώσεις τους, να δουν πως μπορούν να εισάγουν τις νέες τεχνολογίες  στο μαθημά τους, να επιμορφωθούν...

Οι "ξύπνιοι" δεν πιστεύουν, πως υπάρχουν τέτοιοι εκπαιδευτικοί, και αν υπάρχουν είναι "κοροιδα"... :(
 

Ξέχασα να αναφερθώ στο πιο τραγικό  του παραπάνω "σεναρίου"...

Πολλά από τα "κοροιδα" που τρέχουν δεν λένε τίποτα...
Τι να πουν;
Καμώνονται και αυτοί πως είναι ξύπνιοι!! :o ;D ;D :(



Αποσυνδεδεμένος soul

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1081
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11035 στις: Αύγουστος 18, 2010, 11:36:36 πμ »
Σε μια χώρα, που "ξύπνιος" θεωρείται αυτός που κάνει πολύ λίγα και καρπώνεται πολλά και κοροιδο αυτός που προσπαθεί, λογικό είναι να θέλουν πολλοί να πείσουν την κοινωνία, ότι ανήκουν στην κατηγορία των "ξύπνιων". Ποιος θέλει, άλλωστε, να θεωρείται κοροιδο;

Έτσι μεγάλωσε μια γενιά, που όταν πήγε στρατό έψαξε το βύσμα, για να μπορεί να λουφάρει και με υπεροπτικό ύφος να παρακολουθεί αυτούς τους καημένους που "τρέχουν".
Πολλοί, λοιπόν, από τους "ξύπνιους" έγιναν και εκπαιδευτικοί και περιφέρονται στην κοινωνία καμαρώνοντας, πως δεν κάνουν τίποτα... Οι περισσότεροι δε από αυτούς δεν κάνουν πραγματικά τίποτα...

Άλλοι πάλι διαλαλούν την μαεστρία τους, να αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες της δουλειάς τους με τον ελάχιστο κόπο...

Ορισμένοι εκπαιδευτικοί κάνουν φιλότιμα τη δουλειά τους, προετοιμάζουν καθημερινά τα μαθηματά τους, είναι ακριβείς στις υποχρεώσεις του και περιμένουν τις  διακοπές των μαθημάτων (και όχι διακοπές γενικότερα!), για να προετοιμαστούν για την επόμενη χρονιά, να φρεσκάρουν τις σημειώσεις τους, να δουν πως μπορούν να εισάγουν τις νέες τεχνολογίες  στο μαθημά τους, να επιμορφωθούν...

Οι "ξύπνιοι" δεν πιστεύουν, πως υπάρχουν τέτοιοι εκπαιδευτικοί, και αν υπάρχουν είναι "κοροιδα"... :(
 

Ξέχασα να αναφερθώ στο πιο τραγικό  του παραπάνω "σεναρίου"...

Πολλά από τα "κοροιδα" που τρέχουν δεν λένε τίποτα...
Τι να πουν;
Καμώνονται και αυτοί πως είναι ξύπνιοι!! :o ;D ;D :(



[/quote

Δυστυχώς αυτά που πολύ σωστά περιγράφεις συνάδελφε είναι άγνωστα σε μερικούς που μπαινουν στο σχολειο για να ...ξεκουραστούν!
Πρόσφατα συνάντησα κάποιον από τους θεωρούμενους εξυπνάκηδες που με απορία με ρώτησε:΄΄ τι, κάθεσαι και προετοιμάζεις σημειώσεις-ασκήσεις;Εγώ μπαίνω στην τάξη και λέω ό,τι μου 'ρχεται στο μυαλό.Σιγά μη φάω όλο το απόγευμα ή τις διακοπές μου για προετοιμασία του αντικειμένου μου''
Όπως καταλαβαίνεις ''ξερόλες'' αυτου του τύπου θεωρουν το να εισαι εκπαιδευτικός ''παιχνιδακι''.
να μας πει ο περιβόητος συνάδελφος πόσες ώρες την ημέρα προετοιμάζει το μαθημα του και σε ποιο άλλο επάγγελμα  ο εργαζόμενος τρωει όλο το απόγευμα χωρις να έχει προσωπική ζωή ??? ??? ???
“Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει”

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:01:03 »

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11036 στις: Αύγουστος 18, 2010, 11:41:27 πμ »
Τι να πει???Δεν έχει να πει τίποτα...Διάβασα όλα του τα μηνύματα(δεν έχει και πολλά) και πουθενά δεν φαίνεται καθαρά αν έχει διοριστεί ή όχι...Ίσως με 24μηνο μπει φέτος αλλά ούτε και αυτό φαίνεται...Και δεν είναι κακό το να μην έχεις διοριστεί κι εμείς τόσα χρόνια αδιόριστοι ήμασταν..κακό είναι να κάνεις τον έξυπνο και κριτικάρεις ανθρώπους που δεν έχεις μπει στον κόπο να διαβάσεις τις απόψεις τους...

Αποσυνδεδεμένος sgrig

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11037 στις: Αύγουστος 18, 2010, 12:23:53 μμ »
Eπιστρέφει σήμερα στο Υπουργείο έπειτα από ολιγοήμερες διακοπές η Α.Μ. Άννα!
Ωωωωωωωωωωωωχχχχχχχχχχ!
Αρχίζει τις συσκέψεις (διαβούλια κατ' ουσίαν) για την ομαλή λειτουργία των σχολείων από το Σεπτέμβρη...
Αααααααχχχχχ! Ας είμαστε σε εγρήγορση.... Όλο και κάτι θα μηχανεύονται οι τεχνοκράτες συνεργάτες της για περικοπή διορισμών...

Αποσυνδεδεμένος spasiklaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11038 στις: Αύγουστος 18, 2010, 12:41:39 μμ »
Πού τους είδες τους τεχνοκράτες;; Για πήγαινε μια βόλτα από το υπουργείο να δεις ποιες μουτσούνες καθορίζουν την τύχη σου και αν δεις κανέναν που να θυμίζει τεχνοκράτη πες μου...
O  μεγαλύτερος δάσκαλος όλων των εποχών είχε μόνο 12 μαθητές και σε μένα βάζουν τουλάχιστον 25 στην τάξη!!

Αποσυνδεδεμένος TRTP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11039 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:12:21 μμ »
Και βεβαια καθομαι και διαβαζω επειδη γουσταρω και νιωθω γκαβλα
Ελπίζω μόνο να μην εκφράζεσαι έτσι και μέσα στην τάξη... :( :( :(

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11040 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:38:05 μμ »
Και βεβαια καθομαι και διαβαζω επειδη γουσταρω και νιωθω γκαβλα
Ελπίζω μόνο να μην εκφράζεσαι έτσι και μέσα στην τάξη... :( :( :(


 εχω δει εγω κατι "μη μου απτου" και κατι πολυ σοβαρες  και μεθ υποληψεως και εχουν μια συμπεριφορα,  :-[ :-[

εξαλλου, δεν υπαρχουν χυδαιες λεξεις, αλλα χυδαιοι τροποι

- οπωσδηποτε ομως να προσεχουμε.....(πιπερι !!!)

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11041 στις: Αύγουστος 18, 2010, 01:56:41 μμ »
εχω δει εγω κατι "μη μου απτου" και κατι πολυ σοβαρες  και μεθ υποληψεως και εχουν μια συμπεριφορα,  :-[ :-[
εξαλλου, δεν υπαρχουν χυδαιες λεξεις, αλλα χυδαιοι τροποι
- οπωσδηποτε ομως να προσεχουμε.....(πιπερι !!!)

Χεχεχε δίκιο έχεις και δεν παριστάνουμε τους ηθικολόγους (έχεις κρυφακούσει τις γυναικείες μας συζητήσεις??? ;D ;D)
Όμως πώς να το κάνουμε...δεν γράφουμε στο forum με τον ίδιο τρόπο που μιλάμε στους κολλητούς/ές μας !!!!!Και αν μη τι άλλο, ο συγκεκριμένος έχει γενικά πρόβλημα στο να αντιληφθεί τι του λέμε,αν το έλεγε κανενας άλλος μπορεί και να μη με ενοχλούσε.

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11042 στις: Αύγουστος 18, 2010, 02:25:57 μμ »
Κρατώντας αποστάσεις από τις Κασσάνδρες της καταστροφολογίας και του στείρου καταγγελτισμού, επισημαίνουμε:

• Το σχέδιο εξορθολογισμού της διάθεσης του εκπαιδευτικού δυναμικού που υποσχέθηκε το Υπουργείο Παιδείας πρέπει να ολοκληρωθεί άμεσα.

• Οι αποσπασμένοι εκπαιδευτικοί να επιστρέψουν στις οργανικές τους θέσεις.

• Να εφαρμοσθεί η ισχύουσα νομοθεσία σχετικά με το υποχρεωτικό ωράριο των εκπαιδευτικών και τις υπερωρίες.

• Να μην επιτραπεί η λειτουργία τμημάτων κάτω των 25 μαθητών, εκτός των ειδικών περιπτώσεων που αφορούν σχολεία νησιωτικών, παραμεθόριων και απομακρυσμένων από τα αστικά κέντρα περιοχών.

• Να εξασφαλιστούν τα αναγκαία κονδύλια και να καλυφθούν έγκαιρα τα όποια λειτουργικά κενά με την πρόσληψη αναπληρωτών εκπαιδευτικών.

Τι λέτε, αυτή η ανακοίνωση θα εξέφραζε το υπουργείο παιδείας; Προφανώς. Η Διαμαντοπούλου θα την προσυπέγραφε με χέρια και με πόδια. Κι όμως, αυτή η ανακοίνωση δεν έχει εκδοθεί από το υπουργείο ή έστω από συνδικαλιστές του κυβερνώντος κόμματος. Εκδόθηκε από τη Δημοκρατική "Αριστερά" πριν λίγες μέρες!!! Ιδού: http://www.ananeotiki.gr/el/readText.asp?textID=4951 . Σφουγγοκωλάριοι της κυβέρνησης λοιπόν οι κύριοι της Δημοκρατικής "Αριστεράς"...

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11043 στις: Αύγουστος 18, 2010, 02:32:44 μμ »
Μια διάθεση αυτοκριτικής με έπιασε....

-Πως δημιουργήθηκαν τα στερεότυπα για τους εκπαιδευτικούς όλα αυτά τα χρόνια;

-Εμείς ποια γνώμη είχαμε για τους εκπαιδευτικούς, που δίδαξαν εμάς; (Θυμήθηκα τον φασίστα δάσκαλο μου της ΣΤ' Δημοτικού και τόσους άλλους... Μπρρρρ...)

-Πότε ανοίχτηκε το σχολείο κάθε περιοχής στην κοινωνία;

-1η φορά αναπληρωτής φέτος πήγα σε σχολείο στην Αθήνα και ντρεπόμουν, επειδή είμαι λίγο "μεγαλούτσικος". Με έκπληξη διαπίστωσα, πως ήμουν από τους νεότερους..
Αφουγκράζοντας τα παιδιά διαπίστωσα, πως από τους 25 καθηγητές στο σχολείο, αποδεκτοί ήταν μόνο 3-4...

-Πόσοι από τους ενεργούς εκπαιδευτικούς προετοιμάζουν το μάθημά τους με τέτοιο τρόπο, ώστε να δημιουργούν χαρά στα παιδιά...;

-Πόσοι εκπαιδευτικοί  κάνουν ιδιαίτερα στους μαθητές τους...;

Και τόσα άλλα: Φωνές, κραυγές, υστερίες, αδιαφορία...

Παρ' όλα αυτά οφείλουμε -έστω και μόνοι- να παλεύουμε για το καλύτερο στην εκπαίδευση!
Αισιόδοξος; Ναι!
Και ...αθεράπευτα μάλιστα!  ;D ;D ;D
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11044 στις: Αύγουστος 18, 2010, 02:33:43 μμ »
jimy100 και αφού αυτά δεν είναι δηλώσεις της Διαμαντο..πούλου, γιατί τα ανεβάζεις σε αυτό το θέμα; Για να συκοφαντήσεις την καλή μας υπουργέσα; Ντροπή! Αυτό έχω να πω.. :P
Εντάξει, τραγικοί οι Κουβέλης και σια. Χειρότερος από τον Τσίπρα έγινε.. Είναι αυτό που λένε.. δεν έχει Τσίπ(ρ)α! :D
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος Joanna Bear

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1090
  • ...and the Truth shall set you free.
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11045 στις: Αύγουστος 18, 2010, 02:44:17 μμ »
θα σου στειλω μ. καποια στιγμη να σου σου πω,απιατευτο,αλλα στη νοτια ελλαδα και κυριολεκτω.
Εμένα πάλι δεν μου φαίνεται απίστευτο, γιατί το'χω ζήσει...

Παλιά, ψάρι ήμουν ακόμη, σε Γυμνάσιο της ενδοχώρας στην Κρήτη,
είχαμε μια ...ξυλόσομπα στη μέση-μέση της τάξης, σαν τον ...λυράρη  ;D ;D ;D,
η οποία όμως ήταν μπουκωμένη η καημένη και δεν την ...ξεμπούκωνε κανένας,
καθότι υπεύθυνοι δεν υπήρχαν και η διευθύντρια σπάνια πατούσε το πόδι της,
γιατί, βλέπετε, έπρεπε να βρίσκεται στο φροντιστήριό της, στην κωμόπολη όπου κατοικούσε μάλιστα...

Σιγά μην ενδιαφερόταν για το Γυμνάσιο ή για όλους εμάς, που εκτός όλων των άλλων, είχαμε μια ξυλόσομπα για να ζεσταθούμε
και μάλιστα μπουκωμένη... Και φυσικά, καλοριφέρ υπήρχαν, το σχολείο δεν ήταν από τα παλιά, αλλά δεν λειτουργούσε!

Εμείς λοιπόν, καθηγητές και μαθητές, με τα ...πανωφόρια μας, τα ...κασκόλ και τα ...γάντια μας, προσπαθούσαμε να κάνουμε μάθημα...
Είδαμε κι απόειδαμε, προσπαθήσαμε να ανάψουμε τη σόμπα μέσα στην τεράστια τάξη (τι να πρωτοζεστάνει),
αλλά κάποια στιγμή άρχισε να βγάζει μαύρους καπνούς και για να μη μας βρουν ...σφιχταγκαλιασμένους και ...ψόφιους  ;D,
είπα να τη σβήσουμε!...

Εντωμεταξύ, υπήρχαν και σπασμένα παράθυρα κι έμπαζε κι από'κεί, πού να τολμήσουμε να βγάλουμε κανένα ρούχο...
Τώρα τα σκέφτομαι και γελώ, αλλά τότε δεν γελούσα καθόλου...
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2010, 03:05:29 μμ από Joanna Bear ΠΕ06 »
Όλοι θα δώσουμε λόγο μια μέρα για όσα λέμε και κάνουμε, κρυφά και φανερά, μικρά και μεγάλα, το πιστεύουμε δεν το πιστεύουμε. Γι'αυτό, προσοχή.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159971
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 665
Σύνολο: 672

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.