*

Αποστολέας Θέμα: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής  (Αναγνώστηκε 212191 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #574 στις: Αύγουστος 27, 2011, 12:27:54 μμ »
Μα οι εκπαιδευτικοί επέμειναν να ισχύσει αυτό και το κατάφεραν(καλώς πιστεύω).Κάπως δεν έπρεπε να διασφαλίζεται και ο αναπληρωτής ή ωρομίσθιος που μάζευε προϋπηρεσία σε όλη την Ελλάδα;Και είχε και ασεπ;Η αρχική ιδέα ήταν αυτή και ήταν δίκαιη,τώρα αν εισχώρησαν διάφοροι και πήραν σειρές άλλων βυσματικά,αυτό έπρεπε να είχε προληφθεί από τους νομοθετούντες........
Όσον αφορά τις προτάσεις,θα πρέπει να διεκδικήσουμε περισσότερο μερίδιο διορισμών στην παιδεία...Γιατί και να διατηρηθούν οι υπάρχοντες πίνακες,να παραταθεί επί της ουσίας η μεταβατική,πάλι δεν θα έχει αποτέλεσμα με αυτό το χάλι διορισμών,παρά μόνο για τους πρώτους 10-20 των πινάκων(άντε 50 στην καλύτερη).....
Λίλα το λέω και εγώ εδώ και πολύ καιρό ότι δεν είναι θέμα συστήματος αλλά διάθεσης να κάνουν διορισμούς.  Δεν πρόκειται όμως να γίνουν πολλοί διορισμοί πουθενά στο δημόσιο τα επόμενα χρόνια και το ξέρουμε καλά. Αυτοί που θέλουν παράταση για 1-2 χρόνια του τωρινού συστήματος είναι όντως οι 10-20 των πρώτων θέσεων του πίνακα διορισμών στις διάφορες ειδικότητες που κοιτάνε μπας και προλάβουν να διοριστούν. Πάλι δηλαδή το βόλεμα της δικής τους υποπερίπτωσης κοιτάνε κάποιοι, μην μασάμε με τα περι γενικού καλού και δικαιοσύνης για όλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #575 στις: Αύγουστος 27, 2011, 12:43:23 μμ »
Μα οι εκπαιδευτικοί επέμειναν να ισχύσει αυτό και το κατάφεραν(καλώς πιστεύω).Κάπως δεν έπρεπε να διασφαλίζεται και ο αναπληρωτής ή ωρομίσθιος που μάζευε προϋπηρεσία σε όλη την Ελλάδα;Και είχε και ασεπ;Η αρχική ιδέα ήταν αυτή και ήταν δίκαιη,τώρα αν εισχώρησαν διάφοροι και πήραν σειρές άλλων βυσματικά,αυτό έπρεπε να είχε προληφθεί από τους νομοθετούντες........
Όσον αφορά τις προτάσεις,θα πρέπει να διεκδικήσουμε περισσότερο μερίδιο διορισμών στην παιδεία...Γιατί και να διατηρηθούν οι υπάρχοντες πίνακες,να παραταθεί επί της ουσίας η μεταβατική,πάλι δεν θα έχει αποτέλεσμα με αυτό το χάλι διορισμών,παρά μόνο για τους πρώτους 10-20 των πινάκων(άντε 50 στην καλύτερη).....
Λίλα το λέω και εγώ εδώ και πολύ καιρό ότι δεν είναι θέμα συστήματος αλλά διάθεσης να κάνουν διορισμούς.  Δεν πρόκειται όμως να γίνουν πολλοί διορισμοί πουθενά στο δημόσιο τα επόμενα χρόνια και το ξέρουμε καλά. Αυτοί που θέλουν παράταση για 1-2 χρόνια του τωρινού συστήματος είναι όντως οι 10-20 των πρώτων θέσεων του πίνακα διορισμών στις διάφορες ειδικότητες που κοιτάνε μπας και προλάβουν να διοριστούν. Πάλι δηλαδή το βόλεμα της δικής τους υποπερίπτωσης κοιτάνε κάποιοι, μην μασάμε με τα περι γενικού καλού και δικαιοσύνης για όλους.
To να διοριστούν αυτοί που θα διορίζονταν ούτως ή άλλως το 10,εμένα δεν μου λέει κάτι και δεν αγωνίζομαι για αυτό.Για αυτό λέω πως δεν έπρεπε να κλειδώσουν οι πίνακες.Αυτό δεν είναι μεταβατική.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #576 στις: Αύγουστος 27, 2011, 12:52:05 μμ »
Παραθέτω ένα άρθρο για να θυμηθούμε όλοι μέσα σε ποιο πλαίσιο πάμε να δικεδικήσουμε ό,τι τέλος πάντων πάμε να διεκδικήσουμε. Γιατί πράγματα που διαβάζω εδώ μέσα για εμένα είναι πια εκτός πραγματικότητας.

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=23106&Itemid=139

"Η πρόβλεψη της S&P για επερχόμενη ολική πτώχευση της χώρας μέχρι το τέλος του 2011 δεν προσέθεσε τίποτα παραπάνω σε αυτό που όλοι όσοι δεν είχαν παρωπίδες ήξεραν:  Η οικονομία έχει λάβει πορεία μη αναστρέψιμη. Τα μέτρα που λαμβάνονται απλά ανακυκλώνουν και εμβαθύνουν την ύφεση..."

"Αλλά  η ελληνική οικονομία αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ή τουλάχιστον δεν υπάρχει με την έννοια των αγορών. Καθρέπτης όλου αυτού του δράματος  το Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών. Έχει «πεθάνει» και δεν ακούει ούτε σε ανακλαστικά «τινάγματα». Πρόβλεψη της αγοράς ότι τα χειρότερα έρχονται. Και μάλιστα έρχονται και πολύ γρήγορα. Σήμερα όλη η Ευρώπη έχει «ανοίξει» καλά, αλλά η Αθήνα έπαυσε να έχει τα χαρακτηριστικά «συγκοινωνούντων δοχείων» με τις ευρωπαϊκές κεφαλαιαγορές."
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2011, 12:55:09 μμ από Green »

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #577 στις: Αύγουστος 27, 2011, 01:10:34 μμ »
Αυτό λέω κι εγώ: 100% ΑΣΕΠ,οι υπόλοιποι που επέλεξαν να διοριστούν βυσματικά εις βάρος μας ας κάνουν ό,τι τους φωτίσει ο Θεός.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #578 στις: Αύγουστος 27, 2011, 01:38:38 μμ »
Αυτό λέω κι εγώ: 100% ΑΣΕΠ,οι υπόλοιποι που επέλεξαν να διοριστούν βυσματικά εις βάρος μας ας κάνουν ό,τι τους φωτίσει ο Θεός.
Συνάδελφοι ξεχάσατε πως η κίνηση αυτή δημιουργήθηκε από τους εγκλωβισμένους του εννιαίου.Άτομα όπως εσείς δεν έχετε τελικά καμία θέση στην ομάδα γιατί τελικά λειτουργείτε διασπαστικά.Για αυτόν το λόγο είναι επιτακτική η διαγραφή σας από την ομάδα μας.

Αποσυνδεδεμένος ----

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 782
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #579 στις: Αύγουστος 27, 2011, 01:38:50 μμ »
Παραθέτω ένα άρθρο για να θυμηθούμε όλοι μέσα σε ποιο πλαίσιο πάμε να δικεδικήσουμε ό,τι τέλος πάντων πάμε να διεκδικήσουμε. Γιατί πράγματα που διαβάζω εδώ μέσα για εμένα είναι πια εκτός πραγματικότητας.

http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=23106&Itemid=139

"Η πρόβλεψη της S&P για επερχόμενη ολική πτώχευση της χώρας μέχρι το τέλος του 2011 δεν προσέθεσε τίποτα παραπάνω σε αυτό που όλοι όσοι δεν είχαν παρωπίδες ήξεραν:  Η οικονομία έχει λάβει πορεία μη αναστρέψιμη. Τα μέτρα που λαμβάνονται απλά ανακυκλώνουν και εμβαθύνουν την ύφεση..."

"Αλλά  η ελληνική οικονομία αυτή την στιγμή δεν υπάρχει ή τουλάχιστον δεν υπάρχει με την έννοια των αγορών. Καθρέπτης όλου αυτού του δράματος  το Χρηματιστήριο Αξιών Αθηνών. Έχει «πεθάνει» και δεν ακούει ούτε σε ανακλαστικά «τινάγματα». Πρόβλεψη της αγοράς ότι τα χειρότερα έρχονται. Και μάλιστα έρχονται και πολύ γρήγορα. Σήμερα όλη η Ευρώπη έχει «ανοίξει» καλά, αλλά η Αθήνα έπαυσε να έχει τα χαρακτηριστικά «συγκοινωνούντων δοχείων» με τις ευρωπαϊκές κεφαλαιαγορές."

Μπούρδες δήθεν οικονομολόγων…
Που ήταν αυτοί οι «κύριοι» να μιλήσουν όταν το χρηματιστήριο έκανε ράλι ή όταν οι τιμές των ακινήτων εκτοξεύονταν στα ύψη;
Καμιά αξιοπιστία δεν έχουν οι ψευτοαναλύσεις…
Η Ελλάδα απ’ την στιγμή που συνειδητοποίησε την φύση του προβλήματος και αποφάσισε να κοιτάξει θαρραλέα στον καθρέπτη σίγουρα θα βρει τον δρόμο της…
Το πρόβλημα ήταν ότι τόσα χρόνια κανείς μα κανείς δεν ήθελε να δει ή να παραδεχθεί την πραγματικότητα. Ηθελημένα και από βαρεμάρα προσχωρούσαμε σε κάθε είδους αυταπάτη και θεωρία της πλάκας απολαμβάνοντας την αποβλάκωση του Ελληναρά τύπου Άδωνη σε όλες τις αποχρώσεις απ’ το βαθύ ιώδες μέχρι το υπέρθυρο…
Να που στο δικό μας πρόβλημα, των διορισμών στην εκπαίδευση, για πρώτη φορά στεκόμαστε μπρος σε αυτή την ξεχαρβαλωμένη κατάσταση και μιλάμε σοβαρά!
Αν αρχίσει να δουλεύει το εκπαιδευτικό σύστημα επιδιώκοντας  μια στοιχειώδη  ποιότητα ήδη θα έχει γίνει ένα τεράστιο βήμα για την έξοδο απ’ την κρίση…
Για την παράταση της μεταβατικής έχω να πω ότι είναι σαφές ποιους πρέπει να αφορά.
Να επικεντρωθούμε στην εφαρμογή του νέου νόμου που ούτως ή άλλως είναι συνθετικός και συναινετικός. Με την βασική απαίτηση να αφορά σοβαρό αριθμό προσλήψεων μόνιμων ή αναπληρωτών.
Να απαιτήσουμε να μην γίνει ασεπ για την τρέχουσα σχολική χρονιά 2011-2012 ώστε να δοθεί χρόνος  σε όλους: αφενός να προετοιμαστούν σε ένα διαγωνισμό που πρέπει να ξέρουμε τις απαιτήσεις του και αφετέρου να μπορέσει κάποιος που ήδη δουλεύει να ισορροπήσει (λέμε τώρα), στο μεσοδιάστημα, τις οικονομικές του υποχρεώσεις σε μια πάρα πολύ δύσκολη συγκυρία…




Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #580 στις: Αύγουστος 27, 2011, 01:46:34 μμ »
Αυτό λέω κι εγώ: 100% ΑΣΕΠ,οι υπόλοιποι που επέλεξαν να διοριστούν βυσματικά εις βάρος μας ας κάνουν ό,τι τους φωτίσει ο Θεός.
Συνάδελφοι ξεχάσατε πως η κίνηση αυτή δημιουργήθηκε από τους εγκλωβισμένους του εννιαίου.Άτομα όπως εσείς δεν έχετε τελικά καμία θέση στην ομάδα γιατί τελικά λειτουργείτε διασπαστικά.Για αυτόν το λόγο είναι επιτακτική η διαγραφή σας από την ομάδα μας.

Να προσθέσω: ...και η παραδειγματική τιμωρία δια δημόσιου μαστιγώματος!  ;D

Έτσι έτσι.. να αποκαλύπτεται ποιοι διεκδικούν τι και για ποιον λόγο  ;)

Ξεκινάω εναλλακτική κίνηση με προτάσεις για την όποια μεταβατική περίοδο, μακρυά από συντεχνίες βολέματος ολίγων. Θα φτιάξω ξεχωριστό θέμα σύντομα, αλλά περιμένω πρώτα προσωπικά μηνύματα από ενδιαφερόμενους για να δω αν υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος pdak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #581 στις: Αύγουστος 27, 2011, 01:54:50 μμ »
Αυτό λέω κι εγώ: 100% ΑΣΕΠ,οι υπόλοιποι που επέλεξαν να διοριστούν βυσματικά εις βάρος μας ας κάνουν ό,τι τους φωτίσει ο Θεός.
Συνάδελφοι ξεχάσατε πως η κίνηση αυτή δημιουργήθηκε από τους εγκλωβισμένους του εννιαίου.Άτομα όπως εσείς δεν έχετε τελικά καμία θέση στην ομάδα γιατί τελικά λειτουργείτε διασπαστικά.Για αυτόν το λόγο είναι επιτακτική η διαγραφή σας από την ομάδα μας.

Να προσθέσω: ...και η παραδειγματική τιμωρία δια δημόσιου μαστιγώματος!  ;D

Έτσι έτσι.. να αποκαλύπτεται ποιοι διεκδικούν τι και για ποιον λόγο  ;)

Ξεκινάω εναλλακτική κίνηση με προτάσεις για την όποια μεταβατική περίοδο, μακρυά από συντεχνίες βολέματος ολίγων. Θα φτιάξω ξεχωριστό θέμα σύντομα, αλλά περιμένω πρώτα προσωπικά μηνύματα από ενδιαφερόμενους για να δω αν υπάρχει σχετικό ενδιαφέρον.
Οι δρόμοι ανοιχτοί κ τα σκυλιά δεμένα!!!!!!
Σαρανταρήσαμε για να μας την λένε τα 22-χρονα βουτηρόπεδα που τους πληρώνει ομπαμπάς το Μπόνια!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #582 στις: Αύγουστος 27, 2011, 01:59:20 μμ »
H κίνηση έγινε για να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε παράταση της μεταβατικής,για όλους.Όχι για τους πρώτους 10-20.Όποιοι βλέπουν συντεχνίες και βολέματα,το βλέπουν λάθος.Ούτε εγώ ανήκω στο 40% του κλάδου μου,αλλά σε κανονικές συνθήκες θα διοριζόμουν φέτος.Η διεκδίκηση πρέπει να είναι σαφής:περισσότεροι διορισμοί,παράταση μεταβατικής τουλάχιστον 5ετίας για όλους(δηλαδή να κατεβαίνει ο πίνακας,όχι να σταματήσει μόλις διοριστούν όσοι θα διορίζονταν το 10).Νομίζω ότι μια διασπαστική κίνηση στην παρούσα φάση,μόνο μπερδεμα μπορεί να προκαλέσει και να χαρακτηριστούμε φαιδροί,αν δεν ξέρουμε τι ζητάμε.
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #583 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:10:58 μμ »
H κίνηση έγινε για να μπορέσουμε να διεκδικήσουμε παράταση της μεταβατικής,για όλους.Όχι για τους πρώτους 10-20.Όποιοι βλέπουν συντεχνίες και βολέματα,το βλέπουν λάθος.Ούτε εγώ ανήκω στο 40% του κλάδου μου,αλλά σε κανονικές συνθήκες θα διοριζόμουν φέτος.Η διεκδίκηση πρέπει να είναι σαφής:περισσότεροι διορισμοί,παράταση μεταβατικής τουλάχιστον 5ετίας για όλους(δηλαδή να κατεβαίνει ο πίνακας,όχι να σταματήσει μόλις διοριστούν όσοι θα διορίζονταν το 10).Νομίζω ότι μια διασπαστική κίνηση στην παρούσα φάση,μόνο μπερδεμα μπορεί να προκαλέσει και να χαρακτηριστούμε φαιδροί,αν δεν ξέρουμε τι ζητάμε.
εμεις λιλα μου ξερουμε τι ζηταμε και εχουμε τον τροπο να το διεκδικησουμε γιατι στα σχεδια μας δεν ειναι να ριξουμε κανεναν παρα μονο να εξασφαλισουμε ενα ποιο δικαιο τροπο διορισμου. οποιος θελει ας κανει τη δικια του κινηση και ας μαζεψει οποιους θελει. αν δε συμφωνει μαζι μας να μην ξαναασχοληθει με αυτο το τοπικ. στη σελιδα μας στο fb ειναι παρα πολλοι αυτοι που τασσονται υπερ της κινησης αυτης και μου εχουν στειλει και παρα πολλα ονοματα συναδελφων που ενδιαφερονται. εμεις προχωραμε με τα αιτηματα που εχουμε συζητησει...

Αποσυνδεδεμένος Lila_86

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #584 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:23:07 μμ »
Μα είναι παράλογο να διασπαστούμε kairi.Aφού ουσιαστικά το αίτημα είναι καθολικό,όσο και αν υπάρχουν διαφορές.Δεν θέλουμε να διοριστούν αυτοί που θα διορίζονταν ούτως ή άλλως...Καλό είναι να το λέμε αυτό.Η κίνηση γίνεται για όλους που κλειδώθηκαν στους πίνακες,για να υπάρχει μια σωστή αντιμετώπιση από το υπουργείο και να μην μας πετάξουν έξω...Τόσοι αγώνες,τόσο διάβασμα,δυσπρόσιτα......να πάνε στράφι;Αυτό σκεφτείτε και ας το παλέψουμε όσο μπορούμε.......
Κρίση είναι όταν ο λαός είναι περικυκλωμένος από τη φτώχεια και.....την αστυνομία.-Ανώνυμος-

Αποσυνδεδεμένος dimik

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 805
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #585 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:30:33 μμ »
Θα προτεινα να υπάρχει ενα κειμενο , με τα αιτηματα μας,.....συγκεκριμενα ..1...2...3...4...
ειμαι μελος της ομάδας ...αλλα εχω ακουσει απο συναδελφους....να μου λενε...δεν βασιζομαι να γινω μελος......χωρις ΞΕΚΑΘΑΡΑ διατυπωμένα αιτηματα.
ετσι πιστευω θα γινουμε πιο πολλοι.....

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #586 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:32:08 μμ »
22 δεν είμαι.Είμαι παντρεμένη με δυο παιδιά και παρ'ότι δούλευα στο φροντιστήριο 50 ώρες την εβδομάδα έδωσα 3 ΑΣΕΠ και πέρασα.Στον Μπόνια δεν πήγα.Κάτσε διάβασε και συ.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος mixos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Συντονισμός ενεργειών για παράταση της μεταβατικής
« Απάντηση #587 στις: Αύγουστος 27, 2011, 02:33:02 μμ »
Μόνο ενωμένοι μπορούμε να διεκδικήσουμε με πιθανότητες επιτυχίας κάτι. Ας μη χωριζομαστε σε ομάδες κ´ πολύ περισσότερο μην απαντάμε με εμπάθεια ο ένας προς τον άλλο. Όλοι ειμαστε κλειδωμενοι στον ενιαίο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19215
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 537

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.