*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2013  (Αναγνώστηκε 1787054 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 989
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #644 στις: Αύγουστος 08, 2013, 01:17:43 μμ »
Ποιος / ποια είμαι εγώ για να "δώσω χώρο σε ανθρώπους που έχουν ανάγκη πραγματικά;

Για να ολοκληρώνουμε: Τη σήμερον ημέρα δεν υπάρχει ένας που να μην έχει οικονομικό πρόβλημα.

Από εκεί και πέρα, διαφωνώ με την άποψή σας:

Παράθεση
να εστιάζουμε στην προνόηση της οργάνωσης των μεταθέσεων κ αποσπάσεων από νωρίς, αντί να εμμένουμε σε νόμους που μπορεί συχνά λύνοντας ένα πρόβλημα να προκαλούν ένα άλλο.

Ως προς το πρώτο σκέλος της.. δεν κατέχουμε θώκους, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι. Ίσως να διαβάζουμε επαρκώς τις εγκυκλίους και να μην τρέχουμε να καταθέτουμε αιτήσεις με ελλιπή δικαιολογητικά και να έχουμε ενώπιον μας τον / την υπάλληλο να μας εξηγεί τα αυτονόητα.

Ως προς το δεύτερο σκέλος:
Παράθεση
αντί να εμμένουμε σε νόμους που μπορεί συχνά λύνοντας ένα πρόβλημα να προκαλούν ένα άλλο

Εάν εμμέναμε τόσα χρόνια στους Νόμους δεν θα είχαμε όλο αυτό το χάλι που επικρατεί στην εκπαίδευση.

Στην καθημερινότητά μας οφείλουμε να δίνουμε αγώνα για την υπεράσπισή τους και όχι για την καταστρατήγησή τους..

Και αν καταστρατηγούνται τώρα από τις ίδιες τις κυβερνήσεις είναι επειδή η μη εφαρμογή ή παραβίασή τους οδήγησε σε χάος που μόνο με Οριζόντια απαράδεκτα μέτρα - υπαγορευμένα από την Τρόικα νομίζουν κάποιοι ότι θα μπει τάξη στο χάος..

Αλλά τάξη στο χάος θα μπει μόνο εάν ο καθένας από εμάς κάνει εκείνο που πρέπει να κάνει στην δική του σχολική γειτονιά.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου troll.

Γενικότερα δε, νομίζω ότι η εφαρμογή του νόμου από τους Κρατικούς Λειτουργούς αλλά και όλους τους πολίτες, είναι αυτονόητη και μη διαπραγματεύσιμη.
Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια ( ή αλλιώς: Ας απαντούσαμε ως κλάδος ΕΓΚΑΙΡΩΣ στις παρακμιακές ατάκες και τα εναντίον μας συνθηματάκια).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:16 »

Αποσυνδεδεμένος pa.liatsos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 792
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%B1%CE%BB%CE%B9%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%BF%CE%B9+%CE%B5%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%B1&client=firefox-b&biw=1024&bih=639&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjyh8n4zpvQAhVLWRQKHQnoDgsQ_AUICCg
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #646 στις: Αύγουστος 09, 2013, 02:43:23 μμ »
πότε θα συνεδριάσει το ΚΥΣΔΕ για φορείς & ΠΥΣΔΕ;
Δεν υπάρχει τίποτε πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
Αριστοτέλης

Αποσυνδεδεμένος farmas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #647 στις: Αύγουστος 09, 2013, 03:00:29 μμ »
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%A9%CE%9B9-%CE%97%CE%974
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%A9%CE%9B9-%CE%A0%CE%99%CE%9D
Να και κάποιες αποσπάσεις για κάποιους...που δεν έχουν να φοβηθούν και πολλά από τις εξελίξεις στην παιδεία!Αυτές φυσικά πάντα στην ώρα τους

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:30:16 »

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #648 στις: Αύγουστος 09, 2013, 03:21:37 μμ »
πότε θα συνεδριάσει το ΚΥΣΔΕ για φορείς & ΠΥΣΔΕ;

Για το ΚΥΠΣΕ ξέρουμε;
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος maria_pnt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #649 στις: Αύγουστος 09, 2013, 03:23:18 μμ »
Έχουν πει στις 30 Αυγούστου...κανένα νεότερο νομίζω απο τότε!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #650 στις: Αύγουστος 09, 2013, 03:24:25 μμ »
Φήμες λενε μετα τις υποχρεωτικες μεταταξεις,  μετα τις 20 ειχε πει και ο Μπρατης
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος maria_pnt

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #651 στις: Αύγουστος 09, 2013, 03:25:54 μμ »
Αφόδευε ψηλά κ αγνάντευε δηλαδή! :-\

Αποσυνδεδεμένος gio66

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #652 στις: Αύγουστος 09, 2013, 09:36:32 μμ »
Πέρα από το πότε θα βγουν οι αποσπάσεις (όχι ότι δεν έχει σημασία - φυσικά και έχει και πολύ μεγάλη) το θέμα είναι ο αριθμός τους. Έχω μιλήσει με 2 αιρετούς. Ο 1ος είναι αιρετός σε κάποιο πολύ μεγάλο πυσδε και μίλησα μαζί του φέτος πρώτη φορά, ο 2ος σε ένα μικρότερο αλλά εξαιρετικά αξιόπιστος - μιλάω μαζί του χρόνια. Τόσο ο ένας όσο και ο άλλος εκτιμούν ότι ο αριθμός των αποσπάσεων θα είναι πολύ μικρός. Ο 1ος μάλιστα μου είπε "το θέμα είναι αν θα γίνουν φέτος αποσπάσεις".
  Δε θέλω να καταστροφολογώ, απλώς μοιράζομαι μαζί σας αυτή την πληροφορία την οποία άκουσα από 2 διαφορετικά άτομα εκ των οποίων το ένα είναι εξαιρετικά αξιόπιστο.
Έχει ο Θεός.

Αποσυνδεδεμένος jtsop

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #653 στις: Αύγουστος 09, 2013, 10:15:09 μμ »
Πέρα από το πότε θα βγουν οι αποσπάσεις (όχι ότι δεν έχει σημασία - φυσικά και έχει και πολύ μεγάλη) το θέμα είναι ο αριθμός τους. Έχω μιλήσει με 2 αιρετούς. Ο 1ος είναι αιρετός σε κάποιο πολύ μεγάλο πυσδε και μίλησα μαζί του φέτος πρώτη φορά, ο 2ος σε ένα μικρότερο αλλά εξαιρετικά αξιόπιστος - μιλάω μαζί του χρόνια. Τόσο ο ένας όσο και ο άλλος εκτιμούν ότι ο αριθμός των αποσπάσεων θα είναι πολύ μικρός. Ο 1ος μάλιστα μου είπε "το θέμα είναι αν θα γίνουν φέτος αποσπάσεις".
  Δε θέλω να καταστροφολογώ, απλώς μοιράζομαι μαζί σας αυτή την πληροφορία την οποία άκουσα από 2 διαφορετικά άτομα εκ των οποίων το ένα είναι εξαιρετικά αξιόπιστο.

Αυτό είναι κάτι που ακούγεται γενικά (και στο υπουργείο) και έχει βάση αν λάβουμε υπόψη μας την αύξηση του ωραρίου.

Αποσυνδεδεμένος Ritalamp

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1480
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #654 στις: Αύγουστος 09, 2013, 10:30:50 μμ »
Εντάξει είναι λογικό να βγουν οι αποσπάσεις μέσα στο Σεπτέμβριο. Στον Αγιασμό που θε κάνουν την περιοδεία τους από τα σχολεία δε θα υπάρχουν παρά ελάχιστα κενά έτσι.  8) 8) 8) Και μετά μέχρι να φύγουμεεεεεε με αντικαταστάσεις κλπ, έλα καλέ σάμπως τρεις μήνες ολόκληρους καθόμαστε, βάλε απεργίες, συνελεύσεις, εκλογές, πολιούχους, αιμοδοτικές, αναρρωτικές, κανονική πώς κάνουμε έτσι....  :-X :P :o
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Loggin

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
  • Δε λατρεύω τίποτα. Οζμπόντεν πια;
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #655 στις: Αύγουστος 09, 2013, 11:58:12 μμ »
Πέρα από το πότε θα βγουν οι αποσπάσεις (όχι ότι δεν έχει σημασία - φυσικά και έχει και πολύ μεγάλη) το θέμα είναι ο αριθμός τους. Έχω μιλήσει με 2 αιρετούς. Ο 1ος είναι αιρετός σε κάποιο πολύ μεγάλο πυσδε και μίλησα μαζί του φέτος πρώτη φορά, ο 2ος σε ένα μικρότερο αλλά εξαιρετικά αξιόπιστος - μιλάω μαζί του χρόνια. Τόσο ο ένας όσο και ο άλλος εκτιμούν ότι ο αριθμός των αποσπάσεων θα είναι πολύ μικρός. Ο 1ος μάλιστα μου είπε "το θέμα είναι αν θα γίνουν φέτος αποσπάσεις".
  Δε θέλω να καταστροφολογώ, απλώς μοιράζομαι μαζί σας αυτή την πληροφορία την οποία άκουσα από 2 διαφορετικά άτομα εκ των οποίων το ένα είναι εξαιρετικά αξιόπιστο.

Αυτό είναι κάτι που ακούγεται γενικά (και στο υπουργείο) και έχει βάση αν λάβουμε υπόψη μας την αύξηση του ωραρίου.

Το επιβεβαιώνω και εγώ αυτό. Δυστυχώς....
Οζμπόντεν πια;

Αποσυνδεδεμένος demeb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #656 στις: Αύγουστος 10, 2013, 12:04:58 πμ »
Πέρα από το πότε θα βγουν οι αποσπάσεις (όχι ότι δεν έχει σημασία - φυσικά και έχει και πολύ μεγάλη) το θέμα είναι ο αριθμός τους. Έχω μιλήσει με 2 αιρετούς. Ο 1ος είναι αιρετός σε κάποιο πολύ μεγάλο πυσδε και μίλησα μαζί του φέτος πρώτη φορά, ο 2ος σε ένα μικρότερο αλλά εξαιρετικά αξιόπιστος - μιλάω μαζί του χρόνια. Τόσο ο ένας όσο και ο άλλος εκτιμούν ότι ο αριθμός των αποσπάσεων θα είναι πολύ μικρός. Ο 1ος μάλιστα μου είπε "το θέμα είναι αν θα γίνουν φέτος αποσπάσεις".
  Δε θέλω να καταστροφολογώ, απλώς μοιράζομαι μαζί σας αυτή την πληροφορία την οποία άκουσα από 2 διαφορετικά άτομα εκ των οποίων το ένα είναι εξαιρετικά αξιόπιστο.

Αυτό είναι κάτι που ακούγεται γενικά (και στο υπουργείο) και έχει βάση αν λάβουμε υπόψη μας την αύξηση του ωραρίου.

Το επιβεβαιώνω και εγώ αυτό. Δυστυχώς....
Αν μπείτε στο διαύγεια, θα δείτε αυτή την εβδομάδα ένα σωρό αποσπάσεις στο υπουργείο παιδείας και τα γραφεία του υπουργού παιδείας, των υφυπουργών και διαφόρων γραμματέων.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2013
« Απάντηση #657 στις: Αύγουστος 10, 2013, 09:07:31 πμ »
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%A9%CE%9B9-%CE%97%CE%974
http://static.diavgeia.gov.gr/doc/%CE%92%CE%9B%CE%A9%CE%9B9-%CE%A0%CE%99%CE%9D
Να και κάποιες αποσπάσεις για κάποιους...που δεν έχουν να φοβηθούν και πολλά από τις εξελίξεις στην παιδεία!Αυτές φυσικά πάντα στην ώρα τους
Αυτες οι αποσπασεις πώς γινονται δηλαδη; Αστεια πραματα, ΦΥΣΙΚΑ και θα γινουν αποσπασεις . μαλιστα καποιες ήδη εχουν γίνει.
Θα το εκτιμουσαμε ιδιαιτερα έαν αναρτούσατε και αλλες διευθύνσεις με αποσπάσεις συναδέλφων για να καθησυχαζόμεθα οι έτεροι συνάδελφοι  οτι: ΝΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32307
  • Τελευταία: Alexandrop
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160776
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 417
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 390

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.