*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 763874 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #966 στις: Ιανουάριος 21, 2013, 03:44:48 μμ »
sweetdream σε ευχαριστώ πολύ για το λινκ, το έχω ήδη κοιτάξει αλλά συνεχίζει να μου φαίνεται σαν σπαζοκεφαλιά  ???. Δηλαδή εαν πιάνει σε κάθε ενότητα την ελάχιστη βαθμολογία είναι οκ? Εμένα μου φαίνεται ότι είναι πολύ λίγες αυτές οι μονάδες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:32 »

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #967 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 12:04:23 πμ »
ειναι μια προυποθεση να πιανουν το ελαχιστο της καθε ενοτητας για να επιτυχει. η επομενη ειναι να πιασει την βαση το 60% . αλλα δεν αρκει να πιασει το 60% αν δεν εχει πιασει το ελαχιστο σε καθε εοντητα.
ελπιζω να βοηθησα  :-[

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #968 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:17:37 πμ »
Μήπως γνωρίζετε να μου προτείνετε παραμύθια και ιστοριούλες στα αγγλικά που (1) να είναι για παιδιά επιπέδου A Senior και (2) να συνοδεύονται από CD;

Με μια-δυο πρόχειρες αναζητήσεις στο internet δε βρήκα κάτι. Μου ζήτησαν οι γονείς 2 μαθητών μου να τους προτείνω μερικά βιβλιαράκια-ιστοριούλες που να συνοδεύονται απαραίτητα από CD ώστε τα παιδιά να εξασκηθούν περισσότερο στο listening.

Έχετε τίτλους να μου προτείνετε; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. Κάθε βοήθεια θα είναι πολύτιμη.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #969 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 10:33:16 πμ »
Οι περισσοτεροι εκδοτικοι εχουν. Σιγουρα η express ριξε μια ματια σε ενα μεγαλο βιβλιοπωλειο με ειδικευση στα ξενογλωσσα εκπαιδευτικα ή στο site της.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:36:32 »

Αποσυνδεδεμένος eng_teacher

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #970 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 11:01:51 πμ »
Οι περισσοτεροι εκδοτικοι εχουν. Σιγουρα η express ριξε μια ματια σε ενα μεγαλο βιβλιοπωλειο με ειδικευση στα ξενογλωσσα εκπαιδευτικα ή στο site της.

Ευχαριστώ πολύ evi06. Θα το κοιτάξω για την express μήπως έχει. Αυτή τη στιγμή ψάχνω και στο internet σε διάφορες ιστοσελίδες που έχουν, με ωραία βιντεάκια ή εικόνες, αφηγήσεις διάφορων κλασσικών παραμυθιών, αλλά οι περισσότερες, όπως ήταν αναμενόμενο, είναι για μεγαλύτερο επίπεδο από A Senior.. θα έχουν αρκετές άγνωστες λέξεις τα παιδιά.

Αποσυνδεδεμένος dynamite

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 298
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #971 στις: Ιανουάριος 22, 2013, 12:04:38 μμ »
να ρωτησω ..για το ECCE αρχιζω το choices ECCE ομως η σειρα αυτη δεν εχει grammar. Να κανω και grammar ;η μονο τεστς? τι θα προτεινατε απο grammar?

Προσωπικά εγώ δε τους βάζω coursebook στην lower,  αλλά δουλεύω της burlington το Μastering the use of English το ασπρο που είναι για όλα τα exams και το οποίο έχει κ voc units μέσα. Εχει μερικές παραλείψεις σε κάτι λεπτομέρειες αλλά τις δίνω συμπληρωματικά από άλλα βιβλία. Παράλληλα δίνω writing και speaking kai listening practice από τα plus της mm. Σκοπός είναι να κυρίως να γίνουν αρκετά practice tests γι αυτό είμαι κατά του coursebook σε αυτό το level!
Always look on the bright side of things....

Αποσυνδεδεμένος Mary-Athina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #972 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 12:22:16 μμ »
Ποιο βιβλίο με practice tests  για το ECCE θεωρείτε ότι βρίσκεται πιο κοντά στο πραγματικό επίπεδο δυσκολίας των εξετάσεων?

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #973 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 01:43:58 πμ »
Exετε να προτείνετε κάποιο βιβλίο που χρησιμοποιήσατε και μείνατε ικανοποιημένοι για εξετάσεις toeic. Η μαθήτρια μου στοχεύει για επίπεδο c1.
Με μια γρήγορη αναζήτηση διαπίστωσα ότι ένα δυο που είδα είναι πολύ ακριβά. Εάν βάλουμε και τα cd τότε βγαίνει αρκετά μεγάλο ποσό για έναν καθηγητή. Τουλάχιστον να ξέρω ότι το βιβλίο αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #974 στις: Ιανουάριος 26, 2013, 02:23:01 μμ »
Επειδή έχω δουλέψει με το ίδιο άτομο 3 βιβλία από διαφορετικούς οίκους ομολογώ ότι του LONGMAN αν και τσιμπημένο και τεράστιο είναι το πιο χρήσιμο και ολοκληρωμένο. Πάνε 3 χρόνια βέβαια αλλά δε νομίζω να έχουν αλλάξει και πολλά στη βιβλιογραφία. Είναι ένα μωβ χοντρό βιβλίο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 26, 2013, 02:24:41 μμ από daffodils »
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος zaaaa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #975 στις: Ιανουάριος 27, 2013, 08:58:49 μμ »
Παιδιά καλησπέρα!
Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας σχετικά με την επιλογή βιβλίου για μια ενήλιξ η οποία έχει αφήσει τα αγγλικά εδώ και χρόνια. Θέλει καταρχήν καλή επανάληψη στη γραμματική και μελλοντικά προσβλέπει και στην απόκτηση του lower. Θα προτιμούσα να χρειαστεί να αγοράσει μια σειρά (Coursebook-Workbook-Companion) και ένα καλό Grammar book με παρουσίαση του εκάστοτε γραμματικού φαινομένου μέσα από context, ει δυνατόν. Και αργότερα κάτι πιο ειδικευμένο για τις εξετάσεις. Σκεφτόμουν το Traveller Β2 από τις MM Publications. Ποια η γνώμη σας? Το έχει δουλέψει κανείς αυτό το βιβλίο? Για να είμαι ειλικρινής, δε με ενθουσίασε το companion. Έδινε τη γραμματική στα Ελληνικά, λίγο περίεργο για αυτό το επίπεδο! Επίσης θεωρητικά είναι εύκολο ή δύσκολο βιβλίο? Θα ήθελα κάτι μεσαίας δυσκολίας, για να μη μπει κατευθείαν στα βαθιά...Άν εχετε να προτείνετε κάτι άλλο, θα με βοηθούσατε πολύ! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων ;)

Αποσυνδεδεμένος avrile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #976 στις: Ιανουάριος 28, 2013, 02:35:30 πμ »
daffodis σε ευχαριστώ για την απάντηση :) .Όντως του longman είναι αρκετααααα ακριβό... Κοίταζα και του Γρίβα και μου άρεσε. Με διευκολύνει το γεγονός ότι έχει μαθήματα γραμματικής και λεξιλογίου στα πρώτα κεφάλαια και μετά συνεχίζει με practice test. Εχει δουλέψει κάποιος το βιβλίο του γρίβα για το toiec?

Αποσυνδεδεμένος new_pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 574
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #977 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 08:35:53 μμ »
Το βιβλίο Practice tests for the ALCE exam της Ελληνοαμερικάνικης Ένωσης είναι καλό; Δηλ. το επίπεδο των τέστ είναι το ίδιο με το επίπεδο των εξετάσεων; Μου φάνηκε λίγο εύκολο αλλά δεν είμαι σίγουρη.

Αποσυνδεδεμένος Tzortzina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #978 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 09:26:09 μμ »
Kαλησπερα παιδια!
Ψαχνω εδω και καμποσο καιρο στο διαδικτυο μια σειρα για ενηλικες αλλα οχι του Γριβα. Ειχα την εντυπωωση οτι ειχε μια η Burlington αλλα δε βρισκω τιποτα σχετικο... Εχει κανεις να μου προτεινει κατι? Προκειται για ενηλικα που ενδιαφερεται για το επικοινωνιακο κοματι κ οχι για πιστοποιηση... Ευχαριστω!
What's past is prologue...

Αποσυνδεδεμένος stavy_t

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 174
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #979 στις: Φεβρουάριος 04, 2013, 10:57:29 μμ »

Κοίτα στη New Εditions έχει για specific purposes μήπως έχει κ κάτι που σου χρησιμεύει. Είχα δουλέψει παλιά το New Headway της oxford. Υπάρχει καινούρια έκδοση από ότι βλέπω στο σαιτ τους. Επίσης έχει και ο εκδοτικός  Litera για ενήλικες τη σειρά moving on που μου χε φανεί ευχάριστο όταν το ξεφυλλισα κάποτε. Ελπίζω να βοήθησα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160028
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 709
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 397
Σύνολο: 403

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.