*

Αποστολέας Θέμα: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών  (Αναγνώστηκε 763808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1316 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 02:30:56 μμ »
'Εχω μια υποψήφια μαθήτρια για prof, η οποία όμως δεν έχει κάνει μαθήματα εδω και 3-4 χρόνια. Τι γραμματική θα προτείνατε για αυτή την περίπτωση; 'Εχω το detination c1&c2, αλλά νομίζω πως θα της φανεί πολύ δύσκολο....

Grammarway 4 - Express Publishing

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:26:33 »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1317 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:05:22 μμ »
Αν το γράφεις το ίδιο με τα ελληνικά (ένα στρογγυλό και μια γραμμούλα στο πλάι) τότε ναι! Κανονικά πρέπει να το γράφεις σαν c και να συνεχίζεις τη γραμμή προς τα πάνω για να κλείσει ο κύκλος και μετά προς τα κάτω, χωρίς να σηκώσεις το μολύβι από το χαρτί.
Το ξέρεις φαντάζομαι ότι όλα τα alphabet books που συνοδεύουν τα βιβλία του εμπορίου χρησιμοποιούν το συμβατικό τρόπο γραφής!!!!! Εγώ που την αλφαβήτα στην κόρη μου την έκανα με τα jolly phonics τα οποία απευθύνονται σε native  speakers μικρής ηλικίας για πρώτη επαφή φωνητικά με την αλφαβήτα, είδα ότι και εκεί τα γράμμα A το γράφουν α και όχι a.  ???
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1318 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:36:37 μμ »
Το ξέρεις φαντάζομαι ότι όλα τα alphabet books που συνοδεύουν τα βιβλία του εμπορίου χρησιμοποιούν το συμβατικό τρόπο γραφής!!!!! Εγώ που την αλφαβήτα στην κόρη μου την έκανα με τα jolly phonics τα οποία απευθύνονται σε native  speakers μικρής ηλικίας για πρώτη επαφή φωνητικά με την αλφαβήτα, είδα ότι και εκεί τα γράμμα A το γράφουν α και όχι a.  ???
Δεν κατάλαβες τι είπα. Δεν είπα να γράφει το αγγλικό a όπως το βγάζει το πληκτρολόγιο, αλλά να το γράφει με την αγγλική φορά. Η οποία φορά δεν είναι πρώτα φτιάχνουμε ένα κουλουράκι και μετά μια γραμμούλα στο πλάι, αλλά πρώτα φτιάχνουμε ένα c, μετά μια γραμμή προς τα πάνω και μετά κατεβάζουμε τη γραμμή προς τα κάτω χωρίς να σηκώσουμε το μολύβι από το χαρτί. Δηλαδή το αγγλικό a γράφεται σαν κλειστό u με τη διαφορά ότι ξεκινά στο ίδιο σημείο που ξεκινά και το γράμμα c (πάνω και προς τα δεξιά). Όλα τα alphabet books που έχω δει (και πίστεψέ με έχω δει πολλά) έτσι το γράφουν και μάλιστα έχουν και την κουκιδίτσα στο σωστό σημείο και βελάκι με φορά προς τα αριστερά. Αν χρησιμοποιείς alphabet book που δεν το δείχνει έτσι, τότε καλό είναι να σταματήσεις να το χρησιμοποιείς.

Για να δεις ακριβώς τι εννοώ, ψάξε τα βιντεάκια που υπάρχουν στο You Tube και δείχνουν τον τρόπο γραφής όλων των αγγλικών γραμμάτων.

Άλλο σημαντικό που πρέπει να διδαχτούν τα παιδάκια της Junior A είναι ότι όλα τα αγγλικά γράμματα ξεκινάνε από πάνω προς τα κάτω (π.χ. όταν γράφουμε Α δεν ξεκινάμε κάτω αριστερά αλλά πάνω κέντρο) και ότι τα γράμματα που έχουν στρογγυλό και γραμμούλα (b, d, q) γράφονται με συνεχή γραμμή και όχι σπασμένα στα δύο.

Αποσυνδεδεμένος Ms Daisy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1490
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1319 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 03:52:33 μμ »
http://www.youtube.com/watch?v=b-kbawyW3m0
Κατάλαβα τι εννοείς. Αλλά η ένστασή μου είναι στο εξής: "όλα τα αγγλικά γράμματα ξεκινάνε από πάνω προς τα κάτω". Και στα ελληνικά το ίδιο δεν ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:26:33 »

Αποσυνδεδεμένος anastasiakll

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 197
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1320 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 04:06:20 μμ »
Αν το γράφεις το ίδιο με τα ελληνικά (ένα στρογγυλό και μια γραμμούλα στο πλάι) τότε ναι! Κανονικά πρέπει να το γράφεις σαν c και να συνεχίζεις τη γραμμή προς τα πάνω για να κλείσει ο κύκλος και μετά προς τα κάτω, χωρίς να σηκώσεις το μολύβι από το χαρτί. Είναι αρκετά δύσκολο γράμμα για τους μικρούς μαθητές ειδικά αν δεν έχουν κάνει αγγλικές ασκήσεις προγραφής.

Επίσης ο σωστός τρόπος να διδάξεις αγγλική γραφή είναι να ΜΗΝ πάρεις τα γραμματάκια με τη σειρά, αλλά ας πούμε να διδάξεις πρώτα το c και μετά το a. Όπως λένε τα βιντεάκια: use your c to make your a  ;)


αυτο που θελω να πω απλα ειναι οτι το a δεν το εμαθα ποτε ετσι ουτε το διδαξα ετσι   αλλα ουτε ειναι απαραιτητο να γραφεται ετσι....χιουμορ εκανα
We're making it up. The world, the universe, life, reality. Especially reality.    ???

Αποσυνδεδεμένος Sofia_P

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 232
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1321 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 04:45:29 μμ »
Η μία ώρα τη βδομάδα είναι πολύ λίγο το καταλαβαίνω...οπότε πάω με βιβλίο pre-junior και προσθέτω ότι άλλο χρειαστεί! Έχετε δίκιο σ'αυτά που λέτε...θα πέσει λίγο βαρύ με τα τεστάκια ...εκτός αν τραβάει τόσο πια!

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1322 στις: Οκτώβριος 15, 2013, 05:05:39 μμ »
Δεν κατάλαβες τι είπα. Δεν είπα να γράφει το αγγλικό a όπως το βγάζει το πληκτρολόγιο, αλλά να το γράφει με την αγγλική φορά. Η οποία φορά δεν είναι πρώτα φτιάχνουμε ένα κουλουράκι και μετά μια γραμμούλα στο πλάι, αλλά πρώτα φτιάχνουμε ένα c, μετά μια γραμμή προς τα πάνω και μετά κατεβάζουμε τη γραμμή προς τα κάτω χωρίς να σηκώσουμε το μολύβι από το χαρτί. Δηλαδή το αγγλικό a γράφεται σαν κλειστό u με τη διαφορά ότι ξεκινά στο ίδιο σημείο που ξεκινά και το γράμμα c (πάνω και προς τα δεξιά). Όλα τα alphabet books που έχω δει (και πίστεψέ με έχω δει πολλά) έτσι το γράφουν και μάλιστα έχουν και την κουκιδίτσα στο σωστό σημείο και βελάκι με φορά προς τα αριστερά. Αν χρησιμοποιείς alphabet book που δεν το δείχνει έτσι, τότε καλό είναι να σταματήσεις να το χρησιμοποιείς.

Για να δεις ακριβώς τι εννοώ, ψάξε τα βιντεάκια που υπάρχουν στο You Tube και δείχνουν τον τρόπο γραφής όλων των αγγλικών γραμμάτων.

Άλλο σημαντικό που πρέπει να διδαχτούν τα παιδάκια της Junior A είναι ότι όλα τα αγγλικά γράμματα ξεκινάνε από πάνω προς τα κάτω (π.χ. όταν γράφουμε Α δεν ξεκινάμε κάτω αριστερά αλλά πάνω κέντρο) και ότι τα γράμματα που έχουν στρογγυλό και γραμμούλα (b, d, q) γράφονται με συνεχή γραμμή και όχι σπασμένα στα δύο.
Οκ. Παρανόηση.... όπως το εξηγείς πάσο.
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1323 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:30:19 πμ »
Κατάλαβα τι εννοείς. Αλλά η ένστασή μου είναι στο εξής: "όλα τα αγγλικά γράμματα ξεκινάνε από πάνω προς τα κάτω". Και στα ελληνικά το ίδιο δεν ισχύει;
Δεν ξέρω τι ισχύει για τα ελληνικά. Αλλά στα αγγλικά βλέπω πολλά παιδιά να γράφουν λάθος τα γράμματα π.χ. να γράφουν το b ξεκινώντας από πάνω και στρίβοντας το μολύβι από κάτω με φορά προς τα δεξιά και πάνω για να σχηματίσουν το κυκλάκι, ενώ κανονικά το μολύβι πρέπει να πάει από πάνω κάτω, μετά να ξανανέβει μέχρι τη μέση και να γράψει το κυκλάκι με φορά προς τα δεξιά και κάτω.

Αποσυνδεδεμένος giotoules

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 126
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1324 στις: Οκτώβριος 16, 2013, 12:51:25 μμ »

Αποσυνδεδεμένος daffodils

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1325 στις: Οκτώβριος 17, 2013, 03:53:56 μμ »
Μήπως ξέρει κανείς ποιά είναι η πολιτική του Betsis με τα teacher's και τα Cds?
To see the World in a Grain of Sand And Heaven in a Wild Flower,
Hold Infinity in the palm of your hand And Eternity in an hour.
                 WILLIAM BLAKE

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1326 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 02:03:10 μμ »
για ενηλικα που σε placement test βρισκεται σε pre intermediate επιπεδο τι βιβλια προτεινετε; δεν εχω ξανασχοληθει με ενηλικες...
θελω κατι εκτος απο griva. στοχος ειναι το B2 αλλα χωρις χρονικο περιορισμο. 

Αποσυνδεδεμένος Isla

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1327 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 02:33:04 μμ »
Η σειρά New English File είναι καλή.

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1328 στις: Οκτώβριος 18, 2013, 04:45:57 μμ »
oxford ε? χμμ και δεν στελνει τιποτα σε καθηγητες να φανταστω ε;  ;D

thanks isla

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Βιβλία για ιδιαίτερα Αγγλικών
« Απάντηση #1329 στις: Οκτώβριος 19, 2013, 12:15:46 πμ »
επανερχομαι στο θεμα adult student. η express "πλασαρει" τα prime time ως καταλληλα και για ενηλικες.
τα δουλευει κανεις φετος; γιατι νομιζω φετος βγηκαν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160022
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 684
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 541
Σύνολο: 543

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.103 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.