*

Αποστολέας Θέμα: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)  (Αναγνώστηκε 54047 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #84 στις: Ιούλιος 02, 2008, 08:14:55 πμ »
Τα τεστάκια παιδαγωγικών του alfavita είναι αξιόπιστα?
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #85 στις: Ιούλιος 02, 2008, 11:14:35 μμ »
Τα τεστάκια παιδαγωγικών του alfavita είναι αξιόπιστα?

Θυμάμαι ότι τα έκανα για εξάσκηση, αλλά δεν ξέρω καθόλου πού βασίζονται θεωρητικά... Και δυστυχώς στα παιδαγωγικά, όταν δεν σε ρωτάνε κάτι σχετικό με συγκεκριμένη θεωρία, υπάρχει μεγάλη υποκειμενικότητα...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #86 στις: Ιούλιος 02, 2008, 11:14:46 μμ »
Υπάρχουν σε ορισμένα κάποια λάθη αλλά σε γενικές γραμμές νομίζω ότι μπορούν να βοηθήσουν για μια σχετική εξάσκηση. Ιδιαίτερα σε ό,τι αφορά στα γνωστικά αντικείμενα, έχοντας ολοκληρώσει το διάβασμα θα μπορείς να εντοπίσεις και τα λάθη.

Στα test των παιδαγωγικών βέβαια, ίσως υπάρχει ένα σχετικό θέμα αλλά και πάλι θεωρώ πως η εξάσκηση είναι εξόχως σημαντική για τις ερωτήσεις πολλαπλής. Καλόν είναι επίσης να ασχοληθείς και με τα παλαιότερα test, για τα οποία και οι απαντήσεις είναι έγκυρες.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος mirto

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 281
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #87 στις: Ιούλιος 03, 2008, 10:52:11 πμ »
εχω ερωτησουλα.διαβασε κανεις για πλατωνα το βιβλιο του γεωργουλη η του μεμμου?στα βιβλιοπωλεια στην επαρχια που μενω δεν υπαρχει κανενα απτα δυο και πρεπει να το παραγγειλω οποτε αν καποιος γνωριζει ποιο ειναι το καλυτερο ας μας διαφωτισει...
είχα διαβάσει από το συγκεκριμένο στο πανεπιστημιο για δύσκολη καθηγητρια καιέίχα περάσει με πολύ καλό βαθμό. είναι αρκετά καλό και το συστήνουν οι καθηγητές που κάνουν πλάτωνα στο πανεπιστήμιο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος lolipop

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 51
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όλα θα πάνε καλά...πιστέψτε το
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #88 στις: Ιούλιος 03, 2008, 12:56:45 μμ »
Πλάτωνα του Γεωργούλη εννοείτε αυτό των εκδόσεων ΖΗΤΡΟΣ;;;;;

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #89 στις: Ιούλιος 04, 2008, 08:13:23 πμ »
Βρήκα αυτό καθώς έψαχνα στο ιντερνετ, μπορεί να σας φανεί χρήσιμο.
http://neoellines.wordpress.com/2008/06/14/asepfilologwn2008/
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #90 στις: Ιούλιος 14, 2008, 11:49:41 πμ »
Θέλω τη συμβουλή σας για γενικά παιδαγωγικά και ειδική διδακτική..Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για "Ταξινομία Διδακτικών Στόχων" του Bloom και για τη "Σχολική Τάξη" του Ματσαγγούρα..Από ποιό site μπορώ να τα παραγγείλω, ποιό από τα δύο είναι πιό κατανοητό και μας χρειάζεται και αν υπάρχει κάποιο site από το οποίο μπορώ να κατεβάσω αρχεία παιδαγωγικών..εκτός του alfavita.
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος shark

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
  • the ocean is deep!
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #91 στις: Ιούλιος 14, 2008, 12:29:38 μμ »
Θέλω τη συμβουλή σας για γενικά παιδαγωγικά και ειδική διδακτική..Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για "Ταξινομία Διδακτικών Στόχων" του Bloom και για τη "Σχολική Τάξη" του Ματσαγγούρα..Από ποιό site μπορώ να τα παραγγείλω, ποιό από τα δύο είναι πιό κατανοητό και μας χρειάζεται και αν υπάρχει κάποιο site από το οποίο μπορώ να κατεβάσω αρχεία παιδαγωγικών..εκτός του alfavita.

Τα περισσότερα βιβλιοπωλεία κάνουν ηλεκτρονικές πωλήσεις. Αλλά, γνωρίζω θετικά ότι το βιβλιοπωλείο "Πολιτεία" (Ασκληπιού 1-3, Αθήνα. τηλ. 210-3600235, www.politeianet.gr) δε χρεώνει extra για τις αποστολές, εφόσον το ποσό είναι πάνω από 15-20 ευρώ. Μου είχαν πει ότι τα στέλνουν εντός 3-4 ημερών. Τις τιμές τους τις βρήκα σε ορισμένα βιβλία παιδαγωγικών κατά 5% φθηνότερες.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #92 στις: Ιούλιος 15, 2008, 10:09:58 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ Shark για το site. Τους έστειλα e-mail. Δεν έχουν κατάλογο βιβλίων, στο οποίο μπορείς να μπείς;
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος emel+3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #93 στις: Ιούλιος 20, 2008, 05:26:51 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.Σήμερα εγκαινιάζω την εγγραφή στο site!Αποφάσισα να δώσω πρώτη φορά ασεπ και πρέπει να παραδεχτώ οτι είμαι εντελώς άσχετη!!Δεν έχω καθόλου διδακτική εμπειρία και είναι αρκετά τα χρόνια που δεν έχω ασχοληθεί με το αντικείμενο.Το ξέρω οτι ακούγεται ουτοπικό αλλά άκουσα οτι αν ,λέμε αν,πιάσω τη βάση σαν τρίτεκνη που είμαι διορίζομαι αναπληρώτρια.Ξέρει κανείς αν όντως ισχύει αυτό;Βρήκα την προτεινόμενη βιβλιογραφία πραγματικά κατατοπιστική και χρήσιμη αν και πρέπει να ομολογήσω οτι μου φαινεται ΤΕΡΑΣΤΙΑ!Από την εμπειρία όσων έχουν ξαναδώσει ασεπ,είναι εφικτό για κάποιον όπως εγώ να πιάσει τη βάση;Sorry αν σας ζάλισα!

Αποσυνδεδεμένος ovidius

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 559
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
    • Ασεπάδικο2
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #94 στις: Ιούλιος 20, 2008, 05:39:51 μμ »
Καλώς όρισες emel+3. Aν είσαι τρίτεκνη και έχεις φυσικά κάνει τα χαρτιά σου για αναπληρώτρια, τότε θα προσληφθείς αναπληρώτρια φέτος, ακόμα κι αν δεν δώσεις ΑΣΕΠ. Όσον αφορά το αν μπορείς να πιάσεις τη βάση, νομίζω με συστηματική μελέτη και τύχη ότι μπορείς να τα καταφέρεις.
CARPE DIEM

Αποσυνδεδεμένος emel+3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #95 στις: Ιούλιος 20, 2008, 06:20:09 μμ »
Ovidius ευχαριστώ για την άμεση απάντηση!Ήμουν και πέρυσι τρίτεκνη και φυσικά είχα κάνει τα χαρτιά μου αλλά δε με κάλεσαν ποτέ!Απ'οσο ξέρω παίρνουν ένα ποσοστό 10% από τους τρίτεκνους,ξεκινώντας πάντα απο τον  Ά πίνακα(εγώ είμαι στον πίνακα μηδενικής προυπηρεσίας).Το μόνο που άκουσα ότι άλλαξε φέτος είναι 1ον οι τρίτεκνοι που θα πιάσουν τη βάση στον ασεπ διορίζονται αναπληρωτές άμεσα και 2ον για να διοριστούμε πλέον μόνιμοι θα πρέπει να έχουμε επιτύχει μια φορά στον ασεπ.Ξέρεις κατι διαφορετικό για τους τρίτεκνους όσον αφορά τους αναπληρωτές;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #96 στις: Ιούλιος 20, 2008, 06:57:15 μμ »
Το μόνο που άκουσα ότι άλλαξε φέτος είναι 1ον οι τρίτεκνοι που θα πιάσουν τη βάση στον ασεπ διορίζονται αναπληρωτές άμεσα και 2ον για να διοριστούμε πλέον μόνιμοι θα πρέπει να έχουμε επιτύχει μια φορά στον ασεπ.Ξέρεις κατι διαφορετικό για τους τρίτεκνους όσον αφορά τους αναπληρωτές;
Απ' όσο ξέρω κανένα από τα δύο δεν ισχύει . Όσον αφορά το πρώτο, ίσως να αποτελεί στόχο του υπουργείου ,όμως δεν έχω ακούσει κάτι περισσότερο.Όσο για το δεύτερο  , νομίζω ότι αυτό θα ίσχυε για όλους και όχι μόνο για τους τρίτεκνους και σίγουρα δεν ισχύει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον όχι ακόμη.
Αυτό που σίγουρα ισχύει είναι ότι το 20% των αναπληρωτών πρέπει να είναι τρίτεκνοι .

Αποσυνδεδεμένος Korina.g

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγκεντρωτική Προτεινόμενη Βιβλιογραφία και Ύλη (ΠΕ 02)
« Απάντηση #97 στις: Αύγουστος 01, 2008, 12:26:08 μμ »
Καλημέρα σε όλους και καλή δύναμη. Θέλω να ρωτήσω για τα προγράμματα σπουδών. Η ύλη μας ζητάει τα ΔΕΠΠΣ του 2003 ενώ το Π.Ι. έχει τα ΔΕΠΠΣ του 2001. Υπάρχουν νέα; Τα έχετε βρει; 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161269
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 276
Σύνολο: 294

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.