*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας  (Αναγνώστηκε 91139 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #70 στις: Αύγουστος 09, 2011, 02:06:14 μμ »
Μα γιατί έτσι βρε παιδιά....και πως θα πληρωνόμαστε με την ώρα πάλι?...αλλά χωρίς κρατήσεις μιας και θα πληρώνουμε το ΤΕΒΕ?...
με την ώρα αλλά εάν το ποσό του μήνα ξεπερνάει τα 200 ευρώ τότε :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( εισφορά 20%
Δηλαδή μπορεί κάποιος να παίρνει 300 ευρώ και να δίνει τα 200 για την ασφάλισή του; Δεν είναι οι ασφαλιστικες εισφορές αναλογες με το μισθό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:48:44 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #71 στις: Αύγουστος 09, 2011, 02:21:05 μμ »
Μα γιατί έτσι βρε παιδιά....και πως θα πληρωνόμαστε με την ώρα πάλι?...αλλά χωρίς κρατήσεις μιας και θα πληρώνουμε το ΤΕΒΕ?...
με την ώρα αλλά εάν το ποσό του μήνα ξεπερνάει τα 200 ευρώ τότε :'( :'( :'( :'( :'( :'( :'( εισφορά 20%
Δηλαδή μπορεί κάποιος να παίρνει 300 ευρώ και να δίνει τα 200 για την ασφάλισή του; Δεν είναι οι ασφαλιστικες εισφορές αναλογες με το μισθό;
200 ευρώ στη καλύτερη περ'ιπτωση ανάλογα με την τριετία που έχεις στο τεβε και οχι στο ικα. Μη τα μπερδεύετε άλλος ασφαλιστικός φορέας το ικα  άλλο το τεβε. Μπε'ιτε στο www.oaee.gr του τεβε για να δειτε τις εισφορές για κάθε κλίμακα :'( :'( :'( :'(οι εισφορές είναι σταθερές για ολο το χρόνο και όχι με τις ώρες όπως το ικα

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #72 στις: Αύγουστος 09, 2011, 02:49:16 μμ »
Tέλεια τότε!!!

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #73 στις: Αύγουστος 09, 2011, 02:57:33 μμ »
Καλά, ότι θα δίναμε και ΑΠΥ δουλεύοντας σε δημόσιο φορέα ούτε που θα το φανταζόμασταν λίγα χρόνια πριν...Το βλέπω και γελάω  ;D  ;D
Προφανώς το κράτος από 'δω και πέρα θέλει ελαστικά εργαζόμενους και ιδιωτικοποίηση της εκπ/σης. Του χρόνου ή του παραχρόνου το ίδιο ίσως συμβεί και στη β/βάθμια  :-\ (αναπληρωτές, ωρομισθ.). Σα δε ντρέπονται!!!  >:(   >:(   >:(  >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 09, 2011, 03:09:49 μμ από klasikos »
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:48:44 »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #74 στις: Αύγουστος 09, 2011, 03:12:50 μμ »
Καλά, ότι θα δίναμε και ΑΠΥ δουλεύοντας σε δημόσιο φορέα ούτε που θα το φανταζόμασταν λίγα χρόνια πριν...Το βλέπω και γελάω  ;D  ;D
Προφανώς το κράτος από 'δω και πέρα θέλει ελαστικά εργαζόμενους και ιδιωτικοποίηση της εκπ/σης. Του χρόνου ή του παραχρόνου το ίδιο ίσως συμβεί και στη β/βάθμια  :-\ (αναπληρωτές, ωρομισθ.). Σα δε ντρέπονται!!!  >:(   >:(   >:(  >:(
παιδια τέρμα η εκπαιδευση, πέθανε μαζί με τα όνειρα μας και  με την μείωση των προσλήψεων, έτσι όπως πέταξε τους ωρομισθίους των σδε εξω τώρα, τους ωρομισθίους των ιεκ το εαρινό εξάμηνο του2011( με την υποχρεωτική απυ και την απαγόρευση για εργασία σε δυο δομές του ιδεκε) το ίδιο θα κανει και τα επόμενα χρόνια με τους αναπληρωτές που θα μειώνονται διαρκώς ενω θα βγαίνουν καινούργιο πτυχιούχοι και θα γεμίζουν οι πίνακες με ονόματα σαν μνημείο πεσόντων ,όσοι είστε μικροί σε ηλικία καλά θα κάνετε να φυγετε εξωτερικό :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος smaranda

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #75 στις: Αύγουστος 09, 2011, 03:32:45 μμ »
Να διορθώσω κάτι σε αυτά που έγραψα παραπάνω. Ίσως υπάρχει τρόπος απαλλαγής από τις εισφορές στο ΟΑΕΕ.
Εμένα μου απάντησαν ρητά οχι , εδώ στα τοπικά γραφεία. Επειδή μου μίλησαν απότομα  >:( και τα πήρα στο κρανίο , τηλεφώνησα στα   κεντρικά οπού βρήκα μια ευγενική κυρία η οποία μου είπε κάτι για μια εγκύκλιο του 80 ( το οποίο δεν έψαξα ακόμα ) και πως υπάρχει ένας νόμος η απόφαση ..δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι αλλά κάποιος το ανέφερε παραπάνω, σε αυτό το θέμα , το οποίο λέει πως για νέους ασφαλιζόμενους ( μετά το 93 ) μπορεί να γίνει απαλλαγή ...Την διαδικασία θα την μάθω την τρίτη.
Πάντως θυμήθηκα πως έχω και μια γνωστή η οποία δουλεύει χρόνια με τα μπλοκάκια ενώ έχει το ΙΚΑ σαν κύρια ασφάλιση οπότε μπορεί κάτι να γίνει .
Αυτό που έχω καταλάβει είναι πως πρέπει να γνωρίζουμε τους νόμους καλύτερα από τους δικηγόρους  :-\ και να πηγαίνουμε στις υπηρεσίες με αυτούς στο χέρι ....

Τόσος κόπος...για  να κάνεις μερικές ωρίτσες την δουλειά που αγαπάς .....σκέτη απογοήτευση ...
ΠΕ.Ο4.02

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #76 στις: Αύγουστος 09, 2011, 03:36:02 μμ »
Εμένα μου απάντησαν ρητά οχι , εδώ στα τοπικά γραφεία. Επειδή μου μίλησαν απότομα   και τα πήρα στο κρανίο , τηλεφώνησα στα   κεντρικά οπού βρήκα μια ευγενική κυρία η οποία μου είπε κάτι για μια εγκύκλιο του 80 ( το οποίο δεν έψαξα ακόμα ) και πως υπάρχει ένας νόμος η απόφαση ..δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι αλλά κάποιος το ανέφερε παραπάνω, σε αυτό το θέμα , το οποίο λέει πως για νέους ασφαλιζόμενους ( μετά το 93 ) μπορεί να γίνει απαλλαγή ...Την διαδικασία θα την μάθω την τρίτη.
Πάντως θυμήθηκα πως έχω και μια γνωστή η οποία δουλεύει χρόνια με τα μπλοκάκια ενώ έχει το ΙΚΑ σαν κύρια ασφάλιση οπότε μπορεί κάτι να γίνει .
Παράθεση

Αν μάθεις κάτι θα μας βοηθούσες ..πραγματικά....

Αποσυνδεδεμένος anax

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #77 στις: Αύγουστος 09, 2011, 03:38:24 μμ »
.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2023, 05:32:47 μμ από anax »

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #78 στις: Αύγουστος 09, 2011, 03:39:58 μμ »
Εμένα μου απάντησαν ρητά οχι , εδώ στα τοπικά γραφεία. Επειδή μου μίλησαν απότομα   και τα πήρα στο κρανίο , τηλεφώνησα στα   κεντρικά οπού βρήκα μια ευγενική κυρία η οποία μου είπε κάτι για μια εγκύκλιο του 80 ( το οποίο δεν έψαξα ακόμα ) και πως υπάρχει ένας νόμος η απόφαση ..δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι αλλά κάποιος το ανέφερε παραπάνω, σε αυτό το θέμα , το οποίο λέει πως για νέους ασφαλιζόμενους ( μετά το 93 ) μπορεί να γίνει απαλλαγή ...Την διαδικασία θα την μάθω την τρίτη.
Πάντως θυμήθηκα πως έχω και μια γνωστή η οποία δουλεύει χρόνια με τα μπλοκάκια ενώ έχει το ΙΚΑ σαν κύρια ασφάλιση οπότε μπορεί κάτι να γίνει .
Παράθεση

Αν μάθεις κάτι θα μας βοηθούσες ..πραγματικά....
ναι μπορείς να πάρεις απαλλαγή απο το τεβε με την προυπόθεση οτι έχεις συνεχή ασφάλιση στο ικα, δηλαδή καποιος σου κολλάει 25 ένσημα στο ικα και στα σδε θα δουλέψεις σαν δεύτερη δουλειά

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 09, 2011, 03:43:21 μμ »
Εμένα μου απάντησαν ρητά οχι , εδώ στα τοπικά γραφεία. Επειδή μου μίλησαν απότομα   και τα πήρα στο κρανίο , τηλεφώνησα στα   κεντρικά οπού βρήκα μια ευγενική κυρία η οποία μου είπε κάτι για μια εγκύκλιο του 80 ( το οποίο δεν έψαξα ακόμα ) και πως υπάρχει ένας νόμος η απόφαση ..δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι αλλά κάποιος το ανέφερε παραπάνω, σε αυτό το θέμα , το οποίο λέει πως για νέους ασφαλιζόμενους ( μετά το 93 ) μπορεί να γίνει απαλλαγή ...Την διαδικασία θα την μάθω την τρίτη.
Πάντως θυμήθηκα πως έχω και μια γνωστή η οποία δουλεύει χρόνια με τα μπλοκάκια ενώ έχει το ΙΚΑ σαν κύρια ασφάλιση οπότε μπορεί κάτι να γίνει .
Παράθεση

Αν μάθεις κάτι θα μας βοηθούσες ..πραγματικά....
ναι μπορείς να πάρεις απαλλαγή απο το τεβε με την προυπόθεση οτι έχεις συνεχή ασφάλιση στο ικα, δηλαδή καποιος σου κολλάει 25 ένσημα στο ικα και στα σδε θα δουλέψεις σαν δεύτερη δουλειά
κύρια ασφάλιση στο ικα σημαίνει 25 ένσημα το μήνα για 12 μήνες το χρόνο, το ρώτησα σήμερα στο τοπικό ικα και στο τεβε. θέλει το τέβε βεβαίωση εργοδότη οτι σε απασχολεί όλο το χρόνο με πλήρη ασφάλεια

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #80 στις: Αύγουστος 09, 2011, 03:45:19 μμ »
Εμένα μου απάντησαν ρητά οχι , εδώ στα τοπικά γραφεία. Επειδή μου μίλησαν απότομα   και τα πήρα στο κρανίο , τηλεφώνησα στα   κεντρικά οπού βρήκα μια ευγενική κυρία η οποία μου είπε κάτι για μια εγκύκλιο του 80 ( το οποίο δεν έψαξα ακόμα ) και πως υπάρχει ένας νόμος η απόφαση ..δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι αλλά κάποιος το ανέφερε παραπάνω, σε αυτό το θέμα , το οποίο λέει πως για νέους ασφαλιζόμενους ( μετά το 93 ) μπορεί να γίνει απαλλαγή ...Την διαδικασία θα την μάθω την τρίτη.
Πάντως θυμήθηκα πως έχω και μια γνωστή η οποία δουλεύει χρόνια με τα μπλοκάκια ενώ έχει το ΙΚΑ σαν κύρια ασφάλιση οπότε μπορεί κάτι να γίνει .
Παράθεση

Αν μάθεις κάτι θα μας βοηθούσες ..πραγματικά....
ναι μπορείς να πάρεις απαλλαγή απο το τεβε με την προυπόθεση οτι έχεις συνεχή ασφάλιση στο ικα, δηλαδή καποιος σου κολλάει 25 ένσημα στο ικα και στα σδε θα δουλέψεις σαν δεύτερη δουλειά
κύρια ασφάλιση στο ικα σημαίνει 25 ένσημα το μήνα για 12 μήνες το χρόνο, το ρώτησα σήμερα στο τοπικό ικα και στο τεβε. θέλει το τέβε βεβαίωση εργοδότη οτι σε απασχολεί όλο το χρόνο με πλήρη ασφάλεια
Δηλαδή ούτε και αν δουλεύεις παράλληλα ως αναπληρωτής σε κάποιο σχολείο γλυτώνεις τον ΟΑΕΕ;

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #81 στις: Αύγουστος 09, 2011, 03:48:57 μμ »
Εμένα μου απάντησαν ρητά οχι , εδώ στα τοπικά γραφεία. Επειδή μου μίλησαν απότομα   και τα πήρα στο κρανίο , τηλεφώνησα στα   κεντρικά οπού βρήκα μια ευγενική κυρία η οποία μου είπε κάτι για μια εγκύκλιο του 80 ( το οποίο δεν έψαξα ακόμα ) και πως υπάρχει ένας νόμος η απόφαση ..δεν κατάλαβα ακριβώς τι είναι αλλά κάποιος το ανέφερε παραπάνω, σε αυτό το θέμα , το οποίο λέει πως για νέους ασφαλιζόμενους ( μετά το 93 ) μπορεί να γίνει απαλλαγή ...Την διαδικασία θα την μάθω την τρίτη.
Πάντως θυμήθηκα πως έχω και μια γνωστή η οποία δουλεύει χρόνια με τα μπλοκάκια ενώ έχει το ΙΚΑ σαν κύρια ασφάλιση οπότε μπορεί κάτι να γίνει .
Παράθεση

Αν μάθεις κάτι θα μας βοηθούσες ..πραγματικά....
ναι μπορείς να πάρεις απαλλαγή απο το τεβε με την προυπόθεση οτι έχεις συνεχή ασφάλιση στο ικα, δηλαδή καποιος σου κολλάει 25 ένσημα στο ικα και στα σδε θα δουλέψεις σαν δεύτερη δουλειά
κύρια ασφάλιση στο ικα σημαίνει 25 ένσημα το μήνα για 12 μήνες το χρόνο, το ρώτησα σήμερα στο τοπικό ικα και στο τεβε. θέλει το τέβε βεβαίωση εργοδότη οτι σε απασχολεί όλο το χρόνο με πλήρη ασφάλεια
Δηλαδή ούτε και αν δουλεύεις παράλληλα ως αναπληρωτής σε κάποιο σχολείο γλυτώνεις τον ΟΑΕΕ;
πως να δουλέψεις αναπληρωτής αφου στη αίτηση/υπεύθυνη δήλωση που είχες κάνει δήλωσες οτι δεν έχεις την ιδιότητα του έμπορου δηλ οτι δεν έχεις τεβε, εαν σε πιάσει το υπουργείο θα έχεις πρόβλημα με την ψευδή δήλωση

Αποσυνδεδεμένος A06

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 396
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #82 στις: Αύγουστος 09, 2011, 03:50:37 μμ »
ωραια...και εγώ ρωτώ....ποιον θα βρουν να δουλέψει στα ΙΕΚ ή στα ΣΔΕ με 6 ωρες την εβδομάδα και να ασφαλιστεί και στο ΤΕΒΕ!!!!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Απ: εγκύκλιος ΣΔΕ;;;
« Απάντηση #83 στις: Αύγουστος 09, 2011, 03:53:44 μμ »
ωραια...και εγώ ρωτώ....ποιον θα βρουν να δουλέψει στα ΙΕΚ ή στα ΣΔΕ με 6 ωρες την εβδομάδα και να ασφαλιστεί και στο ΤΕΒΕ!!!!
υποχρεωτικά θα βάλει τους υπεράριθμους μονίμους, αφου όταν δεν θα υπάρξει θέση για αυτούς σε άλλα σχολεία τότε υποχρεωτικά θα πάνε εκει που έχει κενά, γιατί νομίζετε οτι μέσα στο ιούλιο έκανε 2 απανωτές προσκλήσεις σε μονίμους για απόσπαση σε σδε?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159967
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 752
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 453
Σύνολο: 460

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.