*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2010  (Αναγνώστηκε 678505 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christy_xd@1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1540 στις: Ιούλιος 07, 2010, 08:28:13 μμ »
Μπράβο σας παιδιά!!!Αν πραγματικά πήρατε απόσπαση χωρίς μέσον τότε τί να πω;Ειλικρινά μπράβο!Απλά θα επιμείνω σε αυτά που έχω ήδη γράψει...γιατί πώς αλλιώς μπορώ να εξηγήσω το γεγονός ότι κάποιος που έχει οικογένεια και παιδιά,ίσως και προβλήματα υγείας δεν κατάφερε να πάρει απόσπαση και την πήρε κάποιος άλλος που ούτε παιδιά είχε,ούτε οικογένεια ούτε κάποια άλλα προβλήματα υγείας.'Ισως να αδυνατώ να δώσω μια απάντηση στο γιατί ο ένας δεν πήρε την απόσπαση και την πήρε ο άλλος γιατί είμαι ξανθιά...αλλά και πάλι καταλήγω στο μέσον.Άλλωστε είπα πως δίνουν αποσπάσεις και σε άτομα που το αξίζουν,σε άτομα που δεν έβαλαν μέσον για ΞΕΚΑΡΦΩΜΑ,για να μην τους πάρουν με τις πέτρες όπως είπε και ο Γιωργάκης :P :P :P και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ για να υπάρχουν και κάποια άτομα ικανά στα γραφεία για να τους βγάζουν όλη τη δουλειά γιατί μην μου πείτε πως δεν υπάρχουν κ αυτά...Πάντως περιπτώσεις σας και τη δική σας(δεν σας αμφισβητώ)κατά την γνώμη μου αποτελούν εξαιρέσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:40:47 »

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1541 στις: Ιούλιος 07, 2010, 08:50:46 μμ »
Μπράβο σας παιδιά!!!Αν πραγματικά πήρατε απόσπαση χωρίς μέσον τότε τί να πω;Ειλικρινά μπράβο!Απλά θα επιμείνω σε αυτά που έχω ήδη γράψει...γιατί πώς αλλιώς μπορώ να εξηγήσω το γεγονός ότι κάποιος που έχει οικογένεια και παιδιά,ίσως και προβλήματα υγείας δεν κατάφερε να πάρει απόσπαση και την πήρε κάποιος άλλος που ούτε παιδιά είχε,ούτε οικογένεια ούτε κάποια άλλα προβλήματα υγείας.'Ισως να αδυνατώ να δώσω μια απάντηση στο γιατί ο ένας δεν πήρε την απόσπαση και την πήρε ο άλλος γιατί είμαι ξανθιά...αλλά και πάλι καταλήγω στο μέσον.Άλλωστε είπα πως δίνουν αποσπάσεις και σε άτομα που το αξίζουν,σε άτομα που δεν έβαλαν μέσον για ΞΕΚΑΡΦΩΜΑ,για να μην τους πάρουν με τις πέτρες όπως είπε και ο Γιωργάκης :P :P :P και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ για να υπάρχουν και κάποια άτομα ικανά στα γραφεία για να τους βγάζουν όλη τη δουλειά γιατί μην μου πείτε πως δεν υπάρχουν κ αυτά...Πάντως περιπτώσεις σας και τη δική σας(δεν σας αμφισβητώ)κατά την γνώμη μου αποτελούν εξαιρέσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Το προηγούμενο μήνυμα δεν το έγραψα για να εξιδανικεύσω καταστάσεις και καλά ότι όλα πλέον είναι αξιοκρατικά και λειτουργούν με τον σωστό τρόπο. Ίσως οι πιο πολλοί να πήραν όντως απόσπαση με μέσον.Απλά είμαι αντίθετος στις απόλυτες απόψεις του στύλ "χωρίς μέσον δεν παίρνεις απόσπαση, οι αποσπάσεις ήταν προαποφασισμένες κτλ......."! 

Αποσυνδεδεμένος Zafiris

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 221
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1542 στις: Ιούλιος 07, 2010, 08:58:45 μμ »
Μπράβο σας παιδιά!!!Αν πραγματικά πήρατε απόσπαση χωρίς μέσον τότε τί να πω;Ειλικρινά μπράβο!Απλά θα επιμείνω σε αυτά που έχω ήδη γράψει...γιατί πώς αλλιώς μπορώ να εξηγήσω το γεγονός ότι κάποιος που έχει οικογένεια και παιδιά,ίσως και προβλήματα υγείας δεν κατάφερε να πάρει απόσπαση και την πήρε κάποιος άλλος που ούτε παιδιά είχε,ούτε οικογένεια ούτε κάποια άλλα προβλήματα υγείας.'Ισως να αδυνατώ να δώσω μια απάντηση στο γιατί ο ένας δεν πήρε την απόσπαση και την πήρε ο άλλος γιατί είμαι ξανθιά...αλλά και πάλι καταλήγω στο μέσον.Άλλωστε είπα πως δίνουν αποσπάσεις και σε άτομα που το αξίζουν,σε άτομα που δεν έβαλαν μέσον για ΞΕΚΑΡΦΩΜΑ,για να μην τους πάρουν με τις πέτρες όπως είπε και ο Γιωργάκης :P :P :P και ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ για να υπάρχουν και κάποια άτομα ικανά στα γραφεία για να τους βγάζουν όλη τη δουλειά γιατί μην μου πείτε πως δεν υπάρχουν κ αυτά...Πάντως περιπτώσεις σας και τη δική σας(δεν σας αμφισβητώ)κατά την γνώμη μου αποτελούν εξαιρέσεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Βασικά μιλούσα για ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ, δε νομίζω φορέας χωρίς μέσο να γίνεται τόσο εύκολα, ελάχιστες περιπτώσεις...

Αποσυνδεδεμένος christy_xd@1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1543 στις: Ιούλιος 07, 2010, 09:15:23 μμ »
Σου το λέω για ακόμη μία φορά gioas...δεν αμφισβητώ αυτά που γράφεις,για ο,τιδήποτε μιλάμε πάντα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις.Δεν είμαι απόλυτη,υπάρχουν και περιπτώσεις σαν και τη δική σου απλά είναι ελάχιστες,αυτό προσπαθώ να πω...
Κυρίως στους φορείς αναφέρομαι και εγώ Zafiris

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:40:47 »

Αποσυνδεδεμένος marylou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 245
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε 70
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1544 στις: Ιούλιος 07, 2010, 09:49:05 μμ »
Εγω δεν ειχα κανει ποτε αιτηση για αποσπαση. Φετος ειναι η πρωτη μου φορα που το επιδιωκω. Ως τωρα ομως βλεπω γυρω μου γνωστα μου ατομα να παιρνουν αποσπασεις καθε χρονο και ΟΛΑ εβαζαν παντα μεσον.

Αποσυνδεδεμένος iam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1545 στις: Ιούλιος 07, 2010, 10:01:07 μμ »
ΑΝ ΔΕΝ γνωρίζουμε την νομοθεσία καλό θα ειναι να  μη γραφουμε την αποψη μας.διοτι ενημερωνουμε λάθος
ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΡΓΑΝΙΚΗ:
Οποιος είναι στη διάθεση του ΠΥΣΔΕ και έχει υπηρετήσει την 1 χρονιά σε σχολείο δεν χρειάζεται να υπηρετησει την νεα θέση όταν πάρει την οργανική του.
ΟΡΑΤΕ εγκύκλιο μεταθέσεων,και  ΠΔ 50και 100

Αποσυνδεδεμένος iam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1546 στις: Ιούλιος 07, 2010, 10:12:36 μμ »
Να ρωτησω κάτι γιατι ειμαι μπερδεμένη:
Διοριστηκα το 2009
Ημουν Διαθεση Πυσδε και μόλις πήρα οργανική θέση
Εχω ζητήσει απόσπαση
Εαν την πάρω θα έχω δικαιωμα μεταθεσης τον Νοεμβριο;

Όχι, πρέπει να υπηρετήσεις την οργανική που μόλις πήρες.


δεν θα πρεπει να γράφουμε κατι αν δεν γνωρίζουμε την νομοθεσία.
τι ισχυει για την οργανική:
Οταν εχει υπηρετησει εστω και 1 χρονια σε σχολείο οταν είσαι στη διάθεση ΤΟΥ ΠΥΣΔΕ και στη συνέχεια πάρεις οργανική Δεν χρειλαζεται να την υπηρετησεις.η χρονιά της προσωρινής τοποθέτησης θεωρειται οτι έχεις ξεχρεώσει την οργανική σου.ΚΑΙ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ ΜΕΤΑΘΕΣΗΣ,

ΟΡΑΤΕ εγκύκλιο μεταθέσεων ΠΔ 100 ΚΑΙ 56











Αποσυνδεδεμένος christy_xd@1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1547 στις: Ιούλιος 07, 2010, 10:28:07 μμ »
Εγω δεν ειχα κανει ποτε αιτηση για αποσπαση. Φετος ειναι η πρωτη μου φορα που το επιδιωκω. Ως τωρα ομως βλεπω γυρω μου γνωστα μου ατομα να παιρνουν αποσπασεις καθε χρονο και ΟΛΑ εβαζαν παντα μεσον.
Άρα επανερχόμαστε στον κανόνα και στις εξαιρέσεις οι οποίες είναι ελάχιστες..!

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1548 στις: Ιούλιος 08, 2010, 07:06:29 πμ »
Να ρωτησω κάτι γιατι ειμαι μπερδεμένη:
Διοριστηκα το 2009
Ημουν Διαθεση Πυσδε και μόλις πήρα οργανική θέση
Εχω ζητήσει απόσπαση
Εαν την πάρω θα έχω δικαιωμα μεταθεσης τον Νοεμβριο;

Όχι, πρέπει να υπηρετήσεις την οργανική που μόλις πήρες.

Εντάξει, σηκώνω το χεράκι και λέω ότι έκανα λάθος και δεν θα ξαναγράψω κάτι αν δεν είμαι σίγουρος. Η αλήθεια είναι ότι πολλά που νόμιζα ότι ισχύουν στην εκπαίδευση τελικά είναι λάθος (με εξαίρεση το παραπάνω που ήταν χαζομάρα) γιατί από ότι φαίνεται υπάρχουν πολλές "εξαιρέσεις".

Αποσυνδεδεμένος minouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1549 στις: Ιούλιος 08, 2010, 09:31:08 πμ »
Εξαρτάται πάντα και το προς τα πού ζητάμε την απόσπαση.
Όταν ζητάς να φύγεις από μια μεγαλούπολη για κάποιο νησί .....νομίζω πως κανένας δεν έχει πρόβλημα να την πάρει.Το πρόβλημα δημιουργείται εκεί που υπάρχει μεγάλη ζήτηση και καθόλου κενά.
Βέβαια, οφείλω να πω, ότι αυτό(με τα νησιά) ισχύει στην Α/βαθμια, η οποία  έχει και πολλά κενά.

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1550 στις: Ιούλιος 08, 2010, 10:26:19 πμ »
Οπως εμαθα το μεσημερι οι αποσπασεις θα εξεταστουν την Δευτερα 12/7. Το συμβουλιο διεκοψε σημερα τη συνεδριαση λογω του οτι δεν ειχαν τα λειτουργικα κενα των Νομών.
Αναφέρεσαι στις αποσπάσεις πρωτοβάθμιας ή δευτεροβάθμιας?
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος minouk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1551 στις: Ιούλιος 08, 2010, 10:32:37 πμ »
Της Α/βαθμιας.Το διάβασα κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος AnnaO

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 184
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1552 στις: Ιούλιος 08, 2010, 10:45:56 πμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος ariadninipiagogos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2010
« Απάντηση #1553 στις: Ιούλιος 08, 2010, 11:12:49 πμ »
Καραγιάννης Θωμάς
Παληγιάννης Βασίλειος                                                                   
Αιρετοί  ΚΥΣΠΕ 
                                                                                        Μαρούσι 7-7-2010   

                                                       ΠΡΟΣ Τους συναδέλφους  εκπαιδευτικούς

ΕΝΗΜΕΡΩΤΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ

Κατά τη συνεδρίαση της 7ης Ιουλίου με θέμα «Αποσπάσεις εκπαιδευτικών», μετά από παρέμβασή μας λόγω μη εμφάνισης των πραγματικών λειτουργικών κενών, το Συμβούλιο διέκοψε τη συνεδρίαση του για την ερχόμενη Δευτέρα 12-7-2010.

Ευελπιστούμε να βγούμε από το αδιέξοδο και να πραγματοποιηθούν οι αποσπάσεις με τα πραγματικά λειτουργικά κενά, λαμβάνοντας υπόψη και το μεγάλο αριθμό παραιτήσεων προς όφελος πάντα της εκπαίδευσης και των εκπαιδευτικών.           

Οι αιρετοί

Καραγιάννης Θωμάς

Παληγιάννης Βασίλειος

(ΑΠΟ ΤΟ SITE ΤΗΣ Δ.Ο.Ε.) ΑΡΑ ΕΓΚΥΡΟ ΥΠΟΘΕΤΩ!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160662
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 742
Σύνολο: 754

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.