*

Αποστολέας Θέμα: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου  (Αναγνώστηκε 1973482 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος TEM

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1960
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11018 στις: Αύγουστος 18, 2010, 02:53:11 πμ »
Τι είναι αυτά? Τα ξέρει κανένας? :P
Έχεις δει πολλούς γιατρούς,δικηγόρους,οικονομολόγους,νοσηλευτές,μηχανικούς να ρίχνουν τόσο ιδρώτα μέχρι να διοριστούν στο αντικείμενό τους?
Σε ρωτάω γιατί έκανες μία σύγκριση της δικής μας δουλειάς με άλλες. Έχει νόημα να συγκρίνουμε θέσεις ΥΕ με ΠΕ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:02 »

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11019 στις: Αύγουστος 18, 2010, 02:59:38 πμ »
Μανωλη,εγω τουλαχιστον, οπως και οι περισσοτεροι, εχουμε περασει απο ολα,καφετεριες ειστιατορια,φροντιστηρια,"εταιρειες",ΑΝΕΧΕΙΑ,ανεργια,φετος φυτεψα ντοματες κ.α. και τα πουλαω με τον πατερα μου στη λαικη,γονεις μου ειναι,αλλαδεν μπορω να με συντηρουν.Εμεις τουλαχιστον δεν εχουμε γευτει το δημοσιουπαλληλικο καθεστως των προηγουμενων χρονων για να μας υβριζεις.ισως για αυτο οι πολιτικες ηγεσιες δεν μα ς υπολογιζουν,επειδη ειμαστε απο τις λιγες ομαδες που δεν υπαρχουν πλεον τοσα ρουσφετια.Αλλα βρε Μανωλη,αν ηταν να φυτευω ντοματες στα 40,το ηξερα και απο μονη μου,πλεον ουτε νεα αγροτισσα δεν μπορω να γινω.Ελπιζω να μην εισαιΚρητικος!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11020 στις: Αύγουστος 18, 2010, 03:02:23 πμ »
και βαλτος του υπουργειου

Αποσυνδεδεμένος manolis2046

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11021 στις: Αύγουστος 18, 2010, 03:03:18 πμ »
Δεν υβριζω κανεναν!!!!!!σε αντιθεση με σενα
Λεω τα θετικα του επαγγελματος
Δεν μπορω να ακουω την μιζερια σας
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 18, 2010, 03:06:20 πμ από manolis2046 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:41:02 »

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11022 στις: Αύγουστος 18, 2010, 03:08:08 πμ »
Τι συζητάμε ρε παιδιά...; Τι συγκρίσεις παράλογες είναι αυτές...;; Ο καθένας είχε διαφορετικές δυνατότητες προόδου και μόρφωσης...και δεν εννοώ μόνο τις προσωπκές,αλλά και τις κοινωνικές και τις ιδιαίτερες συνθήκες στο περιβάλλον που μεγάλωσε....κάποια άτομνα δυστυχώς και να είχαν τις δυνατότητες να σπουδάσουν λόγω οικογενειακών συνθηκών δεν μπόρεσαν...κάποιοι όμως απλά δεν προσπάθησαν...και κάποιος όμως που σπούδασε και κάνει μια "ευνοική" δουλειά αυτό δεν τον κάνει απαραίτητα και τυχερό....για να φτάσει να έχει αυτήν την θέση (λέμε τώρα....) προυποθέτει πως επένδυσε πιο πριν με τις σπουδές του...άρα κάνει κάτι ανάλογο....(ξαναλέμε τώρα.......)
Δεν ήρθε τίποτα έτσι ακόμη και στους "ευνοημένους" καθηγητές......
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος manolis2046

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11023 στις: Αύγουστος 18, 2010, 03:12:00 πμ »
Συμφωνω μαζι σου

Αποσυνδεδεμένος ΛΩΡΑ

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1989
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11024 στις: Αύγουστος 18, 2010, 03:14:02 πμ »
Και δεν είναι τυχαίο που την χειρωνακτική δουλειά μπορεί να την κάνει ο καθένας μας εφόσον χρειαστεί (μια και η σύγκριση έγινε με τον κόπο της χειρωνακτικής) έστω και με λίγη καθοδήγηση στην αρχή...αλλά την δική μας δεν μπορεί να την κάνει κανένας με μια απλή καθοδήγηση...ούτε και του γιατρού,ούτε του μηχανικού,ούτε του φυσιοθεραπευτή.....
Ας μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.....
Δεν υπάρχει ελευθερία που να μη γνωρίζω.
Ούτε ταπείνωση ή φόβος που να μη μ' έχουν υποτάξει.
Γι'αυτό και ξέρω από αγάπη,
Γι' αυτό δε συλλογίζομαι το σώμα που σου δίνω,
Γι' αυτό προσέχω τόσο τα λόγια που σου λέω.

ΛΟΥΙΣ ΓΚΑΡΘΙΑ ΜΟΝΤΕΡΟ
(ΓΡΑΝΑΔΑ 1958)

Αποσυνδεδεμένος mariael

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11025 στις: Αύγουστος 18, 2010, 03:16:14 πμ »
ευτυχως η μιζερια ειναι ολωνων μας η μαλλον ΔΥΣΤΥΧΩΣ,αν ημουν μονη μου θα το αντεχα, θα ελεγα οι κακες μου επιλογες η κακη μου κεφαλη,αλλα οταν ενα κρατος καταποντιζεται οι ανθρωποι του και φταιμε και εμεις το εχω ξαναπει,για να παιρνουν κοτερα και τα συναφη, δεν μπορω να το δεχτω Μανωλη.Θυμαμαι τα ονειρα μας,εγω οταν ηθελα να γινω φιλολογος δεν ηξερα τι παει να πει δημοσιο,δεν το εκανα για αυτο,ημουν αφελης, μεγαλωσαμε στην κοψη του ξυραφιου,την ζοφεροτητα του φορουμ και εγω την αντιλαμβανομαι και εγω για αυτο μιλησα πριν για παρακρουση,αλλα το φορουμ ειναι και για να ξεσπαμε δε μας φταιει το φορουμ αλλα το αδιεξοδοΦΙΛΙΚΑ

Αποσυνδεδεμένος CynnemAprod

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 605
  • Φύλο: Άντρας
  • φαντασιόπληκτη Α.Δ.+Πανάθλιος
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11026 στις: Αύγουστος 18, 2010, 03:45:40 πμ »
http://press-gr.blogspot.com/2010/08/blog-post_180.html


Έβγαλαν μαχαίρια τα "παπαγαλάκια" Διαμαντοπούλου και Σπηλιωτόπουλου...


Πώς από "φιλαράκια", βγάζει τώρα η μια πλευρά τα άπλυτα της άλλης στη φόρα...

Από τον Χρυσόστομο Ασημίδη

Αυγουστιάτικα "μαχαιρώματα" έχουν αρχίσει ανάμεσα στην νυν υπουργό Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου και τον προκάτοχό της Αρη Σπηλιωτόπουλο. Μέχρι στιγμής τα "μαχαίρια" έχουν βγει, για λογαριασμό τους προφανώς, από στενούς συνεργάτες τους οι οποίοι απειλούν να βγάλουν οι μεν τα άπλυτα των δε στη φόρα.
Η σύγκρουση αυτή είναι εκ πρώτης όψεως περίεργη καθώς Διαμαντοπούλου και Σπηλιωτόπουλος είχαν πολύ καλές σχέσεις από την περίοδο που η ΝΔ βρισκόταν στην κυβέρνηση. Η Άννα, που ήταν...
 τομεάρχης Παιδείας του ΠΑΣΟΚ ως αξιωματική αντιπολίτευση, μιλούσε με τα καλύτερα λόγια για τον Αρη μέσα στο ΠΑΣΟΚ και ο Άρης δεν της χάλαγε χατήρι σε ο,τι μπορούσε να τη βοηθήσει. Κι ας είχαν ( ; ) φαινομενικά κόντρες.

Ανάλογο κλίμα επικρατούσε και μεταξύ των στενών συνεργατών τους, που ορισμένοι λειτουργούσαν και ως "παπαγαλάκια" τους. Ήταν φιλαράκια, φωτογραφίζονταν μαζί, εμφανίζονταν μαζί σε ραδιοφωνικές εκπομπές παίρνοντας συνεντεύξεις από σημερινούς υπουργούς του ΠΑΣΟΚ (!), μοιράζονταν τα μυστικά τους...
Γενικά, ήταν κοινό μυστικό πως οι δυο πλευρές είχαν μια υπόγεια συνεργασία. Άλλωστε, οι "επικεφαλής" δεν έκρυβαν και δεν κρύβουν τις αρχηγικές φιλοδοξίες τους...
Τώρα, οι δύο πλευρές τα "σπάσανε", κάποιες συμφωνίες προφανώς χαλάσανε και ο ένας άρχισε να "δίνει" τον άλλον. Φωτογραφίες κοινών εμφανίσεων και τα σχετικά. Σε πρώτη φάση εμπλέκονται οι Θάνος Δημάδης από την πλευρά Σπηλιωτόπουλου και Γιάννης Μαστρογεωργίου από την πλευρά της Διαμαντοπούλου. Και φαίνεται ότι έπεται συνέχεια και με άλλους. Τα χειρότερα είναι αυτά που κυκλοφορούν, γενικότερα, οι μεν για τους δε στο παρασκήνιο. Βόθρος. Και έχει ενδιαφέρον μέχρι πού θα φτάσει αυτό το ξεκαθάρισμα λογαριασμών. Θα μεσολαβήσουν οι "μεγάλοι" για να μαζέψουν τους "μικρούς" κηρύσσοντας μεταξύ τους ανακωχή και συγκαλύπτοντας τα εκατέρωθεν αμαρτήματα (προς δόξαν της ...διαφάνειας) ή θα ζήσουμε σκηνές απείρου κάλλους και θα βγουν στο φως διάφορες βρωμιές;

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11027 στις: Αύγουστος 18, 2010, 10:35:18 πμ »
Ιουνιο τι εκανες? Εξετασεις 2-4ωρες την ημερα και οχι καθε μερα
Ιουλιο? Τιποτα
Αυγουστο? Μια υπηρεσια μηπως?
ΑΥΤΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ μεσα σε τρεις μηνες
Ελα μεταξυ μας

Μμμμμμ όλα τα ξέρεις βρε βουλωμένο γράμμα διαβάζεις!!!!!!!!!!Λοπόν  στο δικό μας σχολείο δεν υπάρχει άνθρωπος που να κάθεται τον Ιούνιο ούτε μόνο 2 ούτε 4 ώρες.Έχουμε ωράριο έτσι για να ξέρεις.Τον Ιούλιο,συγκεκριμένα στις 7 νομίζω του μήνα ήρθαν τα αποτελέσματα και έμεινα ως τις 6 το απόγευμα για να γράψω το μητρώο της Γ, και να βγάλω τα μόρια κάποιων παιδιών που έρχονταν και ρωτούσαν...Τον Αύγουστο έχω υπηρεσία σε λίγες μέρες και θα πάω κανονικά.Κλέισε λοιπόν το μεγάλο και άθλιο στόμα σου και μην αρχίσεις πάλι ότι παραπονιέμαι, απλά απαντάω σε όλα αυτά τα ""τίποτα "" που έγραψες.

Αποσυνδεδεμένος magda

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 930
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11028 στις: Αύγουστος 18, 2010, 10:37:36 πμ »
Σε φροντiστηριο εχεις περασει καμια βολτα?
Σε ιδιωτικο σχολειο μηπως?

Α και ξέχασα, ναι ήμουν σε φροντιστήριο 13 χρόνια.Για ιδιωτικό δεν είχα βύσματα και δεν πήγα ποτέ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11029 στις: Αύγουστος 18, 2010, 10:46:09 πμ »
Τωρα τι κανεις τρεχεις???????

Σαν Θανάσης Μανώλη... ;)
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11030 στις: Αύγουστος 18, 2010, 11:00:52 πμ »
Σε μια χώρα, που "ξύπνιος" θεωρείται αυτός που κάνει πολύ λίγα και καρπώνεται πολλά και κοροιδο αυτός που προσπαθεί, λογικό είναι να θέλουν πολλοί να πείσουν την κοινωνία, ότι ανήκουν στην κατηγορία των "ξύπνιων". Ποιος θέλει, άλλωστε, να θεωρείται κοροιδο;

Έτσι μεγάλωσε μια γενιά, που όταν πήγε στρατό έψαξε το βύσμα, για να μπορεί να λουφάρει και με υπεροπτικό ύφος να παρακολουθεί αυτούς τους καημένους που "τρέχουν".
Πολλοί, λοιπόν, από τους "ξύπνιους" έγιναν και εκπαιδευτικοί και περιφέρονται στην κοινωνία καμαρώνοντας, πως δεν κάνουν τίποτα... Οι περισσότεροι δε από αυτούς δεν κάνουν πραγματικά τίποτα...

Άλλοι πάλι διαλαλούν την μαεστρία τους, να αντιμετωπίζουν τις δυσκολίες της δουλειάς τους με τον ελάχιστο κόπο...

Ορισμένοι εκπαιδευτικοί κάνουν φιλότιμα τη δουλειά τους, προετοιμάζουν καθημερινά τα μαθηματά τους, είναι ακριβείς στις υποχρεώσεις του και περιμένουν τις  διακοπές των μαθημάτων (και όχι διακοπές γενικότερα!), για να προετοιμαστούν για την επόμενη χρονιά, να φρεσκάρουν τις σημειώσεις τους, να δουν πως μπορούν να εισάγουν τις νέες τεχνολογίες  στο μαθημά τους, να επιμορφωθούν...

Οι "ξύπνιοι" δεν πιστεύουν, πως υπάρχουν τέτοιοι εκπαιδευτικοί, και αν υπάρχουν είναι "κοροιδα"... :(
 

Αποσυνδεδεμένος ΠΕ01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 378
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Δηλώσεις Διαμαντοπούλου
« Απάντηση #11031 στις: Αύγουστος 18, 2010, 11:04:24 πμ »
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Together we stand!!! Divided we fall...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32315
  • Τελευταία: mixalios11
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161279
  • Σύνολο θεμάτων: 19229
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 357

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.386 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.