*

Ψηφοφορία

να υπάρχει αξιολόγηση;

ναι
οχι

Αποστολέας Θέμα: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών  (Αναγνώστηκε 720314 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GregX

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2226 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 05:30:28 μμ »
Υπερ της αξιολόγησης είμαι και εγώ!!!

Υπερ του νόμου της αξιολόγησης, δεν είναι κανένας!!!

Σε αυτό συμφωνώ αλλά έτσι όπως τα έχουμε κάνει ουσιαστικά είμαστε με την πλάτη στον τοίχο. Έχει κάνει καμιά σοβαρή αντιπρόταση η ΔΟΕ ή κάποιος άλλος φορέας? Κάποιες γενικές αρχές και ιδέες αναμασούν χωρίς ουσιαστικά να έχουν καταθέσει ούτε μια σοβαρή, πλήρη και λειτουργική πρόταση που να μπορεί να εφαρμοστεί άμεσα ως εναλλακτική.

Θα μου πεις δεν κάλεσε και κανείς από το Υπουργείο τους φορείς σε ένα ουσιαστικό διάλογο και δεν θα έχεις άδικο.

Δεν ξέρω προσωπικά είμαι πολύ προβληματισμένος με το συγκεκριμένο θέμα. Στο μεταξύ στην Ελλάδα δεν μπορώ να θυμηθώ και καμιά τομή που να έγινε ομαλά και όχι άγαρμπα. Μαζί με τα ξερά τείνουμε να καίμε και τα χλωρά παντού και πάντα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:47 »

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2227 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 07:27:00 μμ »
1. Ο Δ/ντης που δεν έκανε αυτοαξιολόγηση με δική του ευθύνη και εφόσον δεν ανέθεσε όπως είχε διαταχθεί θα έχει θέμα. Δεν έχει πει ακόμα το υπουργείο τουλάχιστον όχι επίσημα τι θα κάνουν οι αξιολογητές αλλά αν ισχύσουν όσα λέει το ΠΔ τότε
Παράθεση
αα) Ελλιπής, εφόσον δεν μεριμνά με συστηματικό και έγκυρο τρόπο για την τήρηση των προδιαγραφών και των διαδικασιών αυτοαξιολόγησης της σχολικής μο­νάδας.

2. Ελάχιστα είναι τα σχολεία στο σύνολο των σχολείων της Β/θμιας που δεν έκαναν την ΑΕΕ

3. Η αυτοπαγίδευση του κλάδου δίνοντας όλες τις δυνάμεις εναντίον της ΑΕΕ και όχι εναντίον του νόμου της αξιολόγησης του εκπαιδευτικού είναι απο τα μεγαλύτερα λάθη. Η ΑΕΕ μια χαρά είναι ως διαδικασία, εμείς την κάνουμε και εμείς αποφασίζουμε για το σχολείο μας. Αντί να δεχτούμε την ΑΕΕ και να διαπραγματευτούμε την αξιολόγηση μας καταντήσαμε όπως καταντήσαμε

4. Πρέπει να προτείνουμε ΓΡΑΠΤΑ ένα πλαίσιο αξιολόγησης μας, νομοθετώντας αρκετά από όσα ήδη προβλέπονται και εξαλείφοντας όσα θεωρούμε ότι δεν πρέπει να υπάρχουν. ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΟΛΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ??????? να την καταθέσουν στην Βουλή και να δεσμεύσουν μια μελλοντική κυβέρνηση Συριζα ?????? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ? Τι θέλουν να έρθει ο επόμενος να κάνει την δική του φιλοσοφία και να έχουμε μια από τα ίδια ?
Καθίστε και γράψτε κύριοι, βάλτε τις επιστημονικές επιτροπές να γράψουν τι θέλουμε αναλυτικά και καταθέστε το και εμείς από πίσω. Το στείρο όχι και επαναστατικές κραυγές δεν ταιριάζουν σε εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος xerar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2228 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 08:40:22 μμ »
1. Ο Δ/ντης που δεν έκανε αυτοαξιολόγηση με δική του ευθύνη και εφόσον δεν ανέθεσε όπως είχε διαταχθεί θα έχει θέμα. Δεν έχει πει ακόμα το υπουργείο τουλάχιστον όχι επίσημα τι θα κάνουν οι αξιολογητές αλλά αν ισχύσουν όσα λέει το ΠΔ τότε

αα) Ελλιπής, εφόσον δεν μεριμνά με συστηματικό και έγκυρο τρόπο για την τήρηση των προδιαγραφών και των διαδικασιών αυτοαξιολόγησης της σχολικής μο­νάδας.


Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

Υπάρχει η στάση εργασία που έχει προκηρύξει η ΟΛΜΕ-ΔΟΕ, η οποία δεν έχει κριθεί παράνομη και καταχρηστική και άρα καλύπτει τον διευθυντή, ώστε να θεωρηθεί απεργός και όχι ελλιπής.

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2229 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 08:51:03 μμ »
Δεν είναι έτσι απλά τα πράγματα.

Υπάρχει η στάση εργασία που έχει προκηρύξει η ΟΛΜΕ-ΔΟΕ, η οποία δεν έχει κριθεί παράνομη και καταχρηστική και άρα καλύπτει τον διευθυντή, ώστε να θεωρηθεί απεργός και όχι ελλιπής.

εγώ δεν έχω ξαναδεί στάση ή απεργία που αφορά εκτέλεση συγκεκριμένου καθήκοντος. Έχεις δει εσύ τέτοιο πράγμα? χωρίς να είμαι νομικός έχω την αίσθηση ότι η απεργία αφορά το σύνολο της εργασίας του απεργού  και όχι για ένα κομμάτι της. Άλλωστε πως θα γίνει περικοπή μισθού? δεν ξέρω αν είναι να γελάμε ή αν είναι να κλαίμε. Κάποιος με βαθύτερες γνώσεις περί απεργίας κλπ ας μας πει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:29:47 »

Αποσυνδεδεμένος xerar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2230 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 09:51:26 μμ »
εγώ δεν έχω ξαναδεί στάση ή απεργία που αφορά εκτέλεση συγκεκριμένου καθήκοντος. Έχεις δει εσύ τέτοιο πράγμα? χωρίς να είμαι νομικός έχω την αίσθηση ότι η απεργία αφορά το σύνολο της εργασίας του απεργού  και όχι για ένα κομμάτι της. Άλλωστε πως θα γίνει περικοπή μισθού? δεν ξέρω αν είναι να γελάμε ή αν είναι να κλαίμε. Κάποιος με βαθύτερες γνώσεις περί απεργίας κλπ ας μας πει.

Σε κάθε περίπτωση, αν η ΟΛΜΕ-ΔΟΕ έχουν κηρύξει παράνομη απεργία, η ευθύνη βαραίνει αυτούς, και όχι τον απεργό.

http://www.inegsee.gr/wp-content/uploads/2013/11/apergia.pdf


ΤΕΚΜΗΡΙΟ
ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ
ΑΠΕΡΓΙΑΣ
Η απεργία θεωρείται νόμιμη μέχρι  τη χρονική στιγμή που θα κριθει από το δικαστήριο παράνομη η απόφαση της συνδικαλιστικής οργάνωσης για την κήρυξή της

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2231 στις: Δεκέμβριος 08, 2014, 11:30:12 μμ »
Σε κάθε περίπτωση, αν η ΟΛΜΕ-ΔΟΕ έχουν κηρύξει παράνομη απεργία, η ευθύνη βαραίνει αυτούς, και όχι τον απεργό.

http://www.inegsee.gr/wp-content/uploads/2013/11/apergia.pdf


ΤΕΚΜΗΡΙΟ
ΝΟΜΙΜΟΤΗΤΑΣ
ΑΠΕΡΓΙΑΣ
Η απεργία θεωρείται νόμιμη μέχρι  τη χρονική στιγμή που θα κριθει από το δικαστήριο παράνομη η απόφαση της συνδικαλιστικής οργάνωσης για την κήρυξή της

στο ξαναλέω ότι δεν ξέρω κατά πόσο θεωρείται απεργία
απεργία σημαίνει πλήρης αποχή από την εργασία και ως συνέπεια παρακράτηση ημερομίσθιου

επιλεκτική αποχή από συγκεκριμένη εργασία που δεν προσδιορίζεται σε χρόνο μπορεί να κηρυχθεί ? έχω τις αμφιβολίες μου. Που ξέρεις μπορεί να γίνεται και αύριο να βγάλει απεργία από τις εφημερίες η ολμε να ξεκουραστούμε και λίγο.


Αποσυνδεδεμένος xerar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2232 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 10:34:06 πμ »

επιλεκτική αποχή από συγκεκριμένη εργασία που δεν προσδιορίζεται σε χρόνο μπορεί να κηρυχθεί ? έχω τις αμφιβολίες μου. Που ξέρεις μπορεί να γίνεται και αύριο να βγάλει απεργία από τις εφημερίες η ολμε να ξεκουραστούμε και λίγο.

Μια χαρά νόμιμη θα είναι, μέχρι να την κρίνει το δικαστήριο παράνομη.

Τώρα που το λές, μακάρι να προκηρύξει απεργία στις εφημερίες.
Οι εφημερίες και τα διοικητικά δεν είναι εκπαιδευτικά καθήκοντα,  δεν έχουμε σε καμιά περίπτωση προσληφθεί για να κάνουμε τέτοια πράγματα,  και κακώς μας τα έχουν φορέσει.

Εμείς είμαστε εκπαιδευτικοί, η δουλειά μας ξεκινάει και τελειώνει μέσα στην αίθουσα.
Να προσλάβουν φύλακες και διοικητικούς για αυτά.

Για να το δεις στην ακραία περίπτωση, και να καταλάβεις ότι είναι νόμιμη αυτή η απεργία, δες την παρακάτω περίπτωση.

Έρχεται ο μπουμπούκος, και αποφασίζει: οι εκπαιδευτικοί να καθαρίζουν τις τουαλέτες και να κάνουν σιδεροκόληση στα κάγκελα.
Η ΟΛΜΕ-ΔΟΕ προκηρύσει επιλεκτική αποχή από αυτά τα καθήκοντα. Δεν θα είναι νόμιμοι οι εκπαιδευτικοί να απέχουν, μέχρι ένα δικαστήριο να κρίνει  ειτε την απεργία καταχρηστική, είτε την απόφαση του μπουμπούκου παράνομη;

Το τεκμήριο νομιμότητας της απεργίας είναι αδιαμφισβήτητο, μέχρι το δικαστήριο.
Ευτυχώς ακόμα, ζούμε σε κράτος δικαίου που μας προστατεύει από τους μπουμπούκους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2014, 10:53:14 πμ από xerar »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2233 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 01:29:38 μμ »
ποια είναι αυτή η πλατφόρμα αξιολόγησης που πρέπει να μπει ο καθένας από εμάς να δηλώσει τα προσόντα του;
σε ποια διεύθυνση την βρίκσουμε και με τι κωδικούς μπαίνουμε;

Αποσυνδεδεμένος julie_v

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 505
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έγινα δασκάλα για τα λεφτά και τη δόξα!
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2234 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 03:03:14 μμ »
Σε αυτό συμφωνώ αλλά έτσι όπως τα έχουμε κάνει ουσιαστικά είμαστε με την πλάτη στον τοίχο. Έχει κάνει καμιά σοβαρή αντιπρόταση η ΔΟΕ ή κάποιος άλλος φορέας? Κάποιες γενικές αρχές και ιδέες αναμασούν χωρίς ουσιαστικά να έχουν καταθέσει ούτε μια σοβαρή, πλήρη και λειτουργική πρόταση που να μπορεί να εφαρμοστεί άμεσα ως εναλλακτική.

Θα μου πεις δεν κάλεσε και κανείς από το Υπουργείο τους φορείς σε ένα ουσιαστικό διάλογο και δεν θα έχεις άδικο.

Δεν ξέρω προσωπικά είμαι πολύ προβληματισμένος με το συγκεκριμένο θέμα. Στο μεταξύ στην Ελλάδα δεν μπορώ να θυμηθώ και καμιά τομή που να έγινε ομαλά και όχι άγαρμπα. Μαζί με τα ξερά τείνουμε να καίμε και τα χλωρά παντού και πάντα.

1. Ο Δ/ντης που δεν έκανε αυτοαξιολόγηση με δική του ευθύνη και εφόσον δεν ανέθεσε όπως είχε διαταχθεί θα έχει θέμα. Δεν έχει πει ακόμα το υπουργείο τουλάχιστον όχι επίσημα τι θα κάνουν οι αξιολογητές αλλά αν ισχύσουν όσα λέει το ΠΔ τότε
2. Ελάχιστα είναι τα σχολεία στο σύνολο των σχολείων της Β/θμιας που δεν έκαναν την ΑΕΕ

3. Η αυτοπαγίδευση του κλάδου δίνοντας όλες τις δυνάμεις εναντίον της ΑΕΕ και όχι εναντίον του νόμου της αξιολόγησης του εκπαιδευτικού είναι απο τα μεγαλύτερα λάθη. Η ΑΕΕ μια χαρά είναι ως διαδικασία, εμείς την κάνουμε και εμείς αποφασίζουμε για το σχολείο μας. Αντί να δεχτούμε την ΑΕΕ και να διαπραγματευτούμε την αξιολόγηση μας καταντήσαμε όπως καταντήσαμε

4. Πρέπει να προτείνουμε ΓΡΑΠΤΑ ένα πλαίσιο αξιολόγησης μας, νομοθετώντας αρκετά από όσα ήδη προβλέπονται και εξαλείφοντας όσα θεωρούμε ότι δεν πρέπει να υπάρχουν. ΠΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΟΥΝ ΕΚΕΙ ΣΤΗΝ ΟΛΜΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΕ ΚΑΙ ΝΑ ΓΡΑΨΟΥΝ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΝΟΜΟΥ??????? να την καταθέσουν στην Βουλή και να δεσμεύσουν μια μελλοντική κυβέρνηση Συριζα ?????? ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ? Τι θέλουν να έρθει ο επόμενος να κάνει την δική του φιλοσοφία και να έχουμε μια από τα ίδια ?
Καθίστε και γράψτε κύριοι, βάλτε τις επιστημονικές επιτροπές να γράψουν τι θέλουμε αναλυτικά και καταθέστε το και εμείς από πίσω. Το στείρο όχι και επαναστατικές κραυγές δεν ταιριάζουν σε εκπαιδευτικούς.

Πόσο σωστές τοποθετήσεις, επιτέλους...
Άρχισα να μετράω πρόβατα για να κοιμηθώ...
Τι να δω; Λείπανε δυο. Αστυνομία, ανακρίσεις, χαμός...
Τέσσερις το πρωί κοιμήθηκα...
Eίναι να μη σου τύχει...!!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2235 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 03:29:24 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 10, 2014, 11:39:00 πμ από happiness »

Αποσυνδεδεμένος xerar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2236 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 04:37:48 μμ »
ελπίζω να αστειεύεσαι

Μεταξύ σοβαρού και αστείου είμαι.

Δεν είναι τόσο απλό πράγμα, στις συνθήκες που είμαστε, να ταχθείς υπερ του νόμου της αξιολόγησης.
Προσωπικά θεωρώ (χωρίς να βάζω μέσα την ιδεολογική άποψη μου αλλά λαμβάνοντας υπόψη αποκλειστικά και μόνο το υπηρεσιακό συμφέρον) ότι όσοι τάσσονται δημόσια κατά του νόμου της αξιολόγησης μάλλον κάνουν την σωστότερη και λιγότερο επικίνδυνη επιλογή για την καριέρα τους.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2014, 04:43:18 μμ από xerar »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2237 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 04:51:49 μμ »
ποια είναι αυτή η πλατφόρμα αξιολόγησης που πρέπει να μπει ο καθένας από εμάς να δηλώσει τα προσόντα του;
σε ποια διεύθυνση την βρίκσουμε και με τι κωδικούς μπαίνουμε;

θα απαντήσει κανείς επί του θέματος; αλλιώς δεν χρειάζεται να γράφετε τις απόψεις σας. ρώτησα κάτι συγκεκριμένο

Αποσυνδεδεμένος xerar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2238 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 05:05:29 μμ »
θα απαντήσει κανείς επί του θέματος; αλλιώς δεν χρειάζεται να γράφετε τις απόψεις σας. ρώτησα κάτι συγκεκριμένο

Δεν υπάρχει τέτοια πλατφόρμα για απλούς εκπαιδευτικούς.
Για την ώρα δημιουργείται η βάση με τους "μπουμπουκόφιλους" διευθυντές.
Οι οποίοι διευθυντές, στις επόμενες κρίσεις, και αν έχει αλλάξει η κυβέρνηση, τους βλέπω να παίρνουν μηδενικά στις συνεντεύξεις και να επιστρέφουν στον μαυροπίνακα.

Και είναι και λογικό και δίκαιο να συμβεί αυτό.
Εφόσον οι "μπουμπουκόφιλοι" αποδέχονται ως κριτήριο αξιολόγησης την συμμετοχή τους στον νόμο της αξιολόγησης, θα πρέπει να αποδεχτούν και ως κριτήριο αξιολόγησης και την μη συμμετοχή.

Ο κρίνων κρίνεται, στους χαλεπούς αυτούς καιρούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 09, 2014, 05:17:56 μμ από xerar »

Αποσυνδεδεμένος sikat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4151
    • Προφίλ
Απ: Αξιολόγηση εκπαιδευτικών
« Απάντηση #2239 στις: Δεκέμβριος 09, 2014, 06:31:31 μμ »
ποια είναι αυτή η πλατφόρμα αξιολόγησης που πρέπει να μπει ο καθένας από εμάς να δηλώσει τα προσόντα του;
σε ποια διεύθυνση την βρίκσουμε και με τι κωδικούς μπαίνουμε;
https://www.iep.edu.gr/evaluation/login.php

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 683
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.188 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.