*

Αποστολέας Θέμα: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παδείας  (Αναγνώστηκε 10614 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chrysa26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ06 Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παδείας
« Απάντηση #28 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 05:54:45 μμ »
Αμάν πια αυτή η εμμονή με τους ξενόγλωσσους! Δηλαδή όταν το διδάσκουν το μάθημα οι φιλόλογοι οι μαθητές προσέχουν πάντα; Από τον εκπαιδευτικό εξαρτάται αν θα κάνει το μάθημά του βαρετό ή όχι. Πάντως στην τρίτη λυκείου οι μαθητές συνήθως ενδιαφέρονται για τα μαθήματα που θα δώσουν πανελλήνιες και αδιαφορούν για τα υπόλοιπα. Φυσικά αυτό δεν είναι σωστό, όμως κατά κανόνα αυτό γίνεται. Το ίδιο γινόταν και δεκαπέντε χρόνια πριν που έδωσα με το σύστημα των δεσμών. Διαβάζαμε τα μαθήματα δέσμης και δεν ασχολιόμασταν με τα υπόλοιπα.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 17, 2012, 06:14:26 μμ από chrysa26 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:18:52 »

Αποσυνδεδεμένος psupsula

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παδείας
« Απάντηση #29 στις: Οκτώβριος 17, 2012, 10:33:31 μμ »
Ή μουν πολύ προσεκτική στη διατύπωσή μου. Φυσικά και δεν ισχυρίστηκα ότι μόνο οι φιλόλογοι μπορούν να διεκπεραιώσουν με επιτυχία το  μάθημα. Με αφορμή συνάδελφο ξένων γλωσσών που ανέλαβε για συμπλήρωση ωραρίου και τονίζει σε κάθε περίσταση πως δεν της είναι οικείοι  όροι, πρόσωπα, γεγονότα κ.τ.λ. έκανα τη σχετική μνεία. Το ζήτημα είναι πραγματικά σύνθετο και φυσικά συναδελφική αλληλεγγύη υπάρχει. Δεν μπορεί όμως  να παραβλέψει κάποιος τα αυτονόητα, ότι άλλες οι σπουδές του καθενός. 
ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ, ΜΠΛΑ.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παδείας
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 04, 2012, 12:13:20 μμ »
Θα ήθελα ένα refresh από τους πιο έμπειρους:τα θέματα εξετάσεων και διαγωνισμάτων γίνονται με βάση το ΠΔ του 2012; Χονδρικά, δύο θέματα σε κάθε ομάδα ερωτήσεων Α και Β, με τη Β ομάδα να αποτελείται από πηγές ή διαγράμματα, χάρτες κλπ.Απαντάνε σε όλα τα θέματα;Βάζετε περισσότερα ώστε να επιλέξουν;Έχω πελαγώσει :(Φτάνει η μία διδακτική ώρα;Δεν μπορώ να ζητήσω άλλη, πειράζει εάν είναι περιορισμένο σε έκταση το διαγώνισμα ακουλουθώντας όμως τη βασική δομή όπως ορίζει το ΠΔ;Σημειωτέον ότι κανείς μαθητής στο σχολείο μας δεν το δίνει για πανελλήνιες.Εάν έχω κάπου λάθος διορθώστε με σας παρακαλώ, έψαξα να βρω τύπους διαγωνισμάτων και εδώ και αλλού όμως  δε βγάζω άκρη.Σας ευχαριστώ :)

Βασικά το ΠΔ του 2012 μας παραπέμπει στο ΠΔ του 2006, σωστά;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2012, 12:25:38 μμ από adigoni »

Αποσυνδεδεμένος roula

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παδείας
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 06:43:50 μμ »
συναδαδελφοι καλησπερα, που φτανετε στην υλη; Ξερει κανεις αν ειμαστε υποχρεωμενοι να βγαλουμε ολη την υλη τη στιγμη που δεν το δινει καποιος απο τα τμηματα μας πανελλαδικα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παδείας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:18:52 »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παδείας
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 07:19:26 μμ »
ναι είμαστε υποχρεωμένοι, απλά η σύμβουλός μας μάς είπε ότι μπορούμε κάποιες ενότητες να τις δούμε περιληπτικά...στο σχολείο μας θα δούμε κάποιες ενότητες ανά 2 με σχεδιαγράμματα και ίσως με κάποιες ταινίες αντί μαθημάτων :)

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παδείας
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 06, 2012, 08:24:16 μμ »
ναι ειμαστε υποχρεωμενοι να προχωραμε κανονικα την υλη και μαλιστα μεχρι το Φεβρουαριο που γινονται οι αιτησεις για το μαθημα επιλογης.μετα μπορεις να χαλαρωσεις λιγακι.εμενα μου ετυχε μαθητης να αποφασισει να το δωσει λιγο πριν τα Χριστουγεννα.ποτε δεν ξερεις με τα παιδια...

Αποσυνδεδεμένος Stiliani

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ελπίζω, άρα ζω.
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παδείας
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 09:12:46 μμ »
Μαθήτριά μου της β' λυκείου σκέφτεται να επιλέξει ιστορία γενικής για τις πανελλήνιες του χρόνου.
Συμμαθητές και κάποιοι καθηγητές την αποτρέπουν λέγοντας πως είναι δύσκολο μάθημα, αν και ειναι μαθήτρια της θεωρητικής και αγαπά την ιστορία.
Εγώ προσωπικά δεν έχω διδάξει το μάθημα καθόλου, αλλά με μια ματιά που έριξα στο βιβλίο δεν μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσκολο. Ή μήπως είναι η ύλη μεγάλη;
Πείτε μου τη γνώμη σας εσείς  για να τη βοηθήσω να αποφασίσει καλύτερα....
Τα όνειρα γι' αυτούς που ξέρουν να τα βλέπουν
και τα τραγούδια γι' αυτούς που ξέρουν να τ' ακούν.

Αποσυνδεδεμένος alexis2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παδείας
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 25, 2013, 09:43:59 μμ »
το μαθημα δεν ειναι δυσκολο και μαλιστα αν η κοπελα διαβαζει.η υλη ειναι αρκετη.απλα οι περισσοτεροι καθηγητες λενε τα παιδια να επιλεξουν βιολογια.για μενα ενα παιδι της θεωρητικης μπορει να γραψει ιστορια.η δομη των θεματων αλλωστε ειναι οπως και της κατευθυνσης.μαλιστα αρκετα κομματια της θεωρητικης αναλυονται και στο αλλο βιβλιο.ξεκιναει απο επανασταση και τελειωνει στη συγχρονη Ελλαδα.νομιζω πως για εναν της θεωρητικης το μαθημα ειναι ευκολο, γιατι ξερει τον τροπο να διαβαζει ιστορια.

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Ιστορία Γ' Λυκείου Γενικής Παδείας
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 09:12:14 μμ »
Σε ποια σελίδα(ενότητα, κεφάλαιο) βρίσκεστε;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 656
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 478
Σύνολο: 479

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.