*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 513534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1512 στις: Αύγουστος 26, 2017, 12:20:20 μμ »
προς thanvot
Το δίκιο σου ειναι παραπάνω από απο πασιφανές. η οργή σου είναι απόλυτα δικαιολογημένη.
Στη θέση σου θα έστελνα αυτό που έγραψες στο forum προσωπική επιστολή στον περιφεριεκό αδιαφορώντας για τις συνέπειες. θα τον προκαλούσα να απαντήσει σε έμενα και την οικογένεια μου διαοφρετικά θα τον θεωρουσα δειλό και ακάτλληλο για ακπαιδευτικό. Θα του έγραφα επίσης ότι αδιαφορώ για την αναφορά που θα μου κάνει και ότι θα ήμουν υπερήφανος να υπερασπιστώ τον εαυτό μου απέναντι σε τετοιους ανθρώπους. Φυσικά και δεν θα κερδιζα τιποτα απλά θα ήθελα να το ξέρει.
Ομως το πρόβλημα δεν είναι τα άτομα σαν τον περιφερειακό διευθυντή και τους ομοίους του στο υπουργείο. Το πρόβλημα είναι ότι εμείς που είμαστε σε ανάλογη θέση δεν "γεμίζουμε ταξί". Το έχω ξαναπεί. Είμαστε πολλοί λίγοι και ασήμαντοι για αυτούς που παίρνουν αποφάσεις. Η μεγάλη πλειοψηφεία συναδέλφων την 1η Σεπτέμβρη όχι μόνο δεν θα γνωρίζει την σφαγή που έγινε αλλά θα ασχολείται με τον τρόπο που θα κάνει μία εφημερία λιγότερη, με τον τρόπο που θα πάρει το ήσυχο τμήμα και άλλα τέτοια. Ουτε θα περναει από το μυαλό του ότι κάποιοι πρέπει να πάρουν άδει άνευ αποδοχών για είναι με τις οικογενείες τους. Το έχω ξαναπεί και αυτό (γίνομε κουραστικός) "εμείς (οι εκπαιδευτικοί) καθορίζουε το μέλλον μας και την τύχη μας"
Καλή τύχη σε όλους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:03:44 »

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1513 στις: Αύγουστος 26, 2017, 12:44:41 μμ »
platonas δε θα μπορούσες να το θέσεις καλύτερα το ζήτημα!!!!! Συμφωνώ απόλυτα αλλά δυστυχώς είμαστε δεμένοι (αλυσοδεμένοι για την ακρίβεια) και δε βλέπω τι μπορεί να γίνει........

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1514 στις: Αύγουστος 26, 2017, 12:54:48 μμ »

Φάκελος Υπουργός
Οταν βλέπετα άνθρωπο που δεν έχει πολιτικό βάρος (π.χ. Λοβέρδος, Φίλης κ.α.) να τρομάζετε. Είναι εκτελεστής σε διατεταγμένη υπηρεσία που δνε τον νοιάζει να τσαλακωθεί.


Συμφωνώ με όλα  όσα γράφεις. Και όσο περισσότερο είναι ανίκανος, τόσο πιό εύκολα τον χειρίζονται. Γι αυτό φτάσαμε εκεί που φτάσαμε.

Αποσυνδεδεμένος natalja

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1515 στις: Αύγουστος 26, 2017, 01:04:24 μμ »
Συνάδελφοι προσπαθώ από χθες να κάνω αίτηση
για αναπληρώτρια,ωρομίσθια και δεν έχω πρόσβαση
γνωρίζει  κανείς σας κάτι;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:03:44 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1516 στις: Αύγουστος 26, 2017, 01:07:06 μμ »
Συνάδελφοι προσπαθώ από χθες να κάνω αίτηση
για αναπληρώτρια,ωρομίσθια και δεν έχω πρόσβαση
γνωρίζει  κανείς σας κάτι;

Αν και πρέπει να γράψεις σε άλλο τοπικ σε ενημερώνω πως συνήθως την πρώτη μέρα το σύστημα έχει θεματάκια.
Τώρα επειδή είναι ΣΚ αν δεν φτιαχτεί σήμερα Δευτέρα λογικά θα είναι οκ.
Αν θες στείλε τους και email στο ΟΠΣΥΔ

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1517 στις: Αύγουστος 26, 2017, 01:10:04 μμ »
προς thanvot
Το δίκιο σου ειναι παραπάνω από απο πασιφανές. η οργή σου είναι απόλυτα δικαιολογημένη.
Στη θέση σου θα έστελνα αυτό που έγραψες στο forum προσωπική επιστολή στον περιφεριεκό αδιαφορώντας για τις συνέπειες. θα τον προκαλούσα να απαντήσει σε έμενα και την οικογένεια μου διαοφρετικά θα τον θεωρουσα δειλό και ακάτλληλο για ακπαιδευτικό. Θα του έγραφα επίσης ότι αδιαφορώ για την αναφορά που θα μου κάνει και ότι θα ήμουν υπερήφανος να υπερασπιστώ τον εαυτό μου απέναντι σε τετοιους ανθρώπους. Φυσικά και δεν θα κερδιζα τιποτα απλά θα ήθελα να το ξέρει.
Ομως το πρόβλημα δεν είναι τα άτομα σαν τον περιφερειακό διευθυντή και τους ομοίους του στο υπουργείο. Το πρόβλημα είναι ότι εμείς που είμαστε σε ανάλογη θέση δεν "γεμίζουμε ταξί". Το έχω ξαναπεί. Είμαστε πολλοί λίγοι και ασήμαντοι για αυτούς που παίρνουν αποφάσεις. Η μεγάλη πλειοψηφεία συναδέλφων την 1η Σεπτέμβρη όχι μόνο δεν θα γνωρίζει την σφαγή που έγινε αλλά θα ασχολείται με τον τρόπο που θα κάνει μία εφημερία λιγότερη, με τον τρόπο που θα πάρει το ήσυχο τμήμα και άλλα τέτοια. Ουτε θα περναει από το μυαλό του ότι κάποιοι πρέπει να πάρουν άδει άνευ αποδοχών για είναι με τις οικογενείες τους. Το έχω ξαναπεί και αυτό (γίνομε κουραστικός) "εμείς (οι εκπαιδευτικοί) καθορίζουε το μέλλον μας και την τύχη μας"
Καλή τύχη σε όλους.
Σε αυτή την περίπτωση ομολογώ ότι είμαι ΔΕΙΛΟΣ. Δεν έχω τα κότσια να πάρω τέτοιο ρίσκο, χωρίς αντίκρυσμα, έχοντας μόνο να χάσω από αυτό.. και λυπάμαι πολύ.
Ίσως να ανέβαζα την αυτοεκτίμηση μου, αλλά μόνον αυτο...
Πάντως τη συνείδησή μου την έχω καθαρή γιατί όσες φορές πήρα απόσπαση κάλυπτα μέχρι τελευταίας ώρας το ωράριό μου και μάλιστα ευσυνείδητα. Αντίθετα, όταν δεν έπαιρνα είχα ωράριο 0 εώς 5 ώρες. Ήμουνα ο υποχρεωτικά ο "τουρίστας" του σχολείου, ο τρελλός του χωριού.. Δεν έχω πρόβλημα να ομολογήσω ότι χαίρομαι, αλλά και ζηλεύω όσους είναι κοντά στις οικογένειές τους.
Πόσο δίκιο έχεις! Είμαστε πολύ λίγοι, κανείς δεν θα ενδιαφερθεί για μας.

Αποσυνδεδεμένος londinaki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1518 στις: Αύγουστος 26, 2017, 01:27:24 μμ »
εχοντας μιλησει απο το πρωι με πολλους αιρετους κυριως πρωτοβαθμιας καθοτι ειναι οι μονοι που ανταποκρινονται δυστυχως επαληθευεται το σεναριο οτι δεν ηταν τυχαιο οτι αναπληρωτες με β φαση αποσπασεων γινονται ιδια μερα. το παιχνιδι θα στηθει για τους αναπληρωτες και μονο. θελει μεγαλη πιεση να προλαβει να γινει η γ φαση πριν δωσουν στους αναπληρωτες θεσεις. και συγμωμη αν ακουγονται καπως ολα αυτα που γραφω. μακαρι ολοι να ειχαμε την δουλεια μας και κοντα στα σπιτια μας. αλλα θεωρω αδικο να ριχνουν τον μονιμο εκπαιδευτικο για τα συμφεροντα - ψηφους καποιων ασχετα αν ολοι τελικα στην ιδια μοιρα ειμαστε... ολοι θελουμε μια θεση και να ειμαστε με τους δικους μας ανθρωπους...

Αποσυνδεδεμένος harac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1519 στις: Αύγουστος 26, 2017, 01:59:51 μμ »
εχοντας μιλησει απο το πρωι με πολλους αιρετους κυριως πρωτοβαθμιας καθοτι ειναι οι μονοι που ανταποκρινονται δυστυχως επαληθευεται το σεναριο οτι δεν ηταν τυχαιο οτι αναπληρωτες με β φαση αποσπασεων γινονται ιδια μερα. το παιχνιδι θα στηθει για τους αναπληρωτες και μονο. θελει μεγαλη πιεση να προλαβει να γινει η γ φαση πριν δωσουν στους αναπληρωτες θεσεις. και συγμωμη αν ακουγονται καπως ολα αυτα που γραφω. μακαρι ολοι να ειχαμε την δουλεια μας και κοντα στα σπιτια μας. αλλα θεωρω αδικο να ριχνουν τον μονιμο εκπαιδευτικο για τα συμφεροντα - ψηφους καποιων ασχετα αν ολοι τελικα στην ιδια μοιρα ειμαστε... ολοι θελουμε μια θεση και να ειμαστε με τους δικους μας ανθρωπους...

londinaki,

σωστά τα λες. Εμπόριο ελπίδων κάνουν στις πλάτες των εκπαιδευτικών.

Αποσυνδεδεμένος jg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1520 στις: Αύγουστος 26, 2017, 02:01:28 μμ »
κι εμεις ειμαστε ψηφοφοροι (εκτος αν το ξεχασαν)

Αποσυνδεδεμένος chess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Μην πυροβολείτε τον πιανίστα!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1521 στις: Αύγουστος 26, 2017, 02:12:25 μμ »
Ας μην κρυβόμαστε παιδιά. Ποια Γ φάση; υπάρχει κάτι από υπουργείο μεριά;
αυτά όλα θέλουν άμεσες αποφάσεις, και δεν βλέπω τετοια πρόθεση από πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1522 στις: Αύγουστος 26, 2017, 02:27:50 μμ »
Σε αυτή την περίπτωση ομολογώ ότι είμαι ΔΕΙΛΟΣ. Δεν έχω τα κότσια να πάρω τέτοιο ρίσκο, χωρίς αντίκρυσμα, έχοντας μόνο να χάσω από αυτό.. και λυπάμαι πολύ.
Ίσως να ανέβαζα την αυτοεκτίμηση μου, αλλά μόνον αυτο...
Πάντως τη συνείδησή μου την έχω καθαρή γιατί όσες φορές πήρα απόσπαση κάλυπτα μέχρι τελευταίας ώρας το ωράριό μου και μάλιστα ευσυνείδητα. Αντίθετα, όταν δεν έπαιρνα είχα ωράριο 0 εώς 5 ώρες. Ήμουνα ο υποχρεωτικά ο "τουρίστας" του σχολείου, ο τρελλός του χωριού.. Δεν έχω πρόβλημα να ομολογήσω ότι χαίρομαι, αλλά και ζηλεύω όσους είναι κοντά στις οικογένειές τους.
Πόσο δίκιο έχεις! Είμαστε πολύ λίγοι, κανείς δεν θα ενδιαφερθεί για μας.

Παιδιά όντως από την αυθαίρετη απόκρυψη των κενών τα θύματα είναι περίπου 150 το πολύ 200 άτομα, ανάμεσα σε 120.000 μόνιμους. Δεν πρόκειται να ασχοληθούν και πολύ οι λοιποί συνάδελφοι. Κρίμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1523 στις: Αύγουστος 26, 2017, 02:43:14 μμ »
Για δείτε αυτό

http://www.alfavita.gr/arthron/anakoinoseis/na-ikanopoiithoyn-tora-ta-aitimata-apospaseon-apo-alla-pyspe-stin-dieythynsi

Διαβάστε το σημείο για τα ολοήμερα!

Αποσυνδεδεμένος stape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1524 στις: Αύγουστος 26, 2017, 02:50:51 μμ »
Συνάδελφοι, μόλις επέστρεψα από ένα πρωινό με τηλεφωνήματα κλπ με συναδέλφους, αιρετούς και βουλευτές. Θα απαντήσω σε λίγο σε όσους εκδήλωσαν ενδιαφέρον συμμετοχής στο υπόμνημα. Το απόγευμα φτιάχνουμε excel και mailing list, και αύριο το κείμενο που θα σας στείλουμε.

ΥΓ Οτι υπάρχει ΕΛΜΕ Κεντρικής Μακεδονίας που δεν θα βγάλει, λέει, ανακοίνωση λόγω κομματικής γραμμής με ξεπερνάει...
What might have been is an abstraction
Remaining a perpetual possibility
Only in a world of speculation.

T.S. Eliot - Burnt Norton (Four Quartets, 1936 / 1943)

Αποσυνδεδεμένος myria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 219
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επ-Ανάσταση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1525 στις: Αύγουστος 26, 2017, 03:01:23 μμ »
Μπορεί κάποιος να βρει μια λογική εξήγηση γιατί μόνο οι σύζυγοι ενστόλων, δικαστικών και αιρετών ΟΤΑ !!!! θεωρούνται ότι πληρούν τα κριτήρια απόσπασης κατά προτεραιότητα? Ο σύζυγός μου πχ είναι ελεύθερος επαγγελματίας. Είναι δυνατόν να μπορεί να μεταφέρει την έδρα της επιχείρησής του ώστε να μη χρειαστεί να αιτούμαι κάθε χρόνο απόσπασης?
Ποιός καίγεται απόψε και μύρισε η πόλη αγάπη;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160678
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 382
Σύνολο: 391

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.