*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 511543 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 10, 2017, 06:48:56 μμ »
Αν φυγεις απο ενα σχολειο του πυσδε σου και πας σε ενα αλλο, αφηνεις ενα κενο πισω σου, οπότε τα συνολικα κενα ειναι τα ιδια! ;) 8)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:11:05 »

Αποσυνδεδεμένος magigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 10, 2017, 06:51:27 μμ »
πφφ... αντε παλι τα ιδια. περυσι με το username rayin, φετος με το username magigid.

μην τσιμπατε συναδελφοι. οι αιτησεις για αποσπασεις ΕΝΤΟΣ ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ γινονται οπως γινονταν παντα την περιοδο Αυγουστου-Σεπτεμβριου.
ο χρηστης magidgid τα ιδια πραγματα λεει με copy-paste απο περυσι

Φαντάζομαι ανήκεις στην ίδια κλίκα με πέρισυ, που ενώ αρχικά επιτρεπόταν από το σύστημα η αίτηση απόσπασης εντός, αλλάξανε το σύστημα εν μέσω αιτήσεων.

Φέτος δεν θα σας περάσει. Και για την ώρα, φέτος η αίτηση απόσπασης εντός επιτρέπεται και κανένα ποντίκι δεν έχει τολμήσει να την βγάλει.

Φέτος έχουν περάσει και ελεγκτές δημόσιας διοίκησης από το υπουργείο, έριξαν ποντικοφάρμακο, και τα ποντίκια λούφαξαν.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2017, 06:55:03 μμ από magigid »

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 10, 2017, 06:56:38 μμ »
magigid, οσο και να το παλευεις, αυτο που φαντασιωνεσαι δεν γινεται.

οι αιτησεις για αποσπασεις ΕΝΤΟΣ πραγματοποιουνται Αυγουστο-Σεπτεμβριο.

στο λενε και οι υπολοιποι χρηστες του φορουμ αλλα εσυ τον χαβα σου.
αν δεν εισαι τρολ, πραγματικα πρεπει να ενημερωθεις για βασικα πραγματα της εκπαιδευτικης νομοθεσιας
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος wizard_scr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 10, 2017, 06:58:34 μμ »
Να πω και γω την εμπειρία μου με βάση αυτά γιατί με προβληματήσανε και δεν έχω στείλει ακόμα την αίτηση. Το σύστημα πάντα άφηνε να υποβάλεις απόσπαση στο ΠΥΣΔΕ που ανήκεις ακόμα και όταν τα πέρναγαν ηλεκτρονικά οι δ/νσεις. Όταν το ανακάληψα ζήτησα από τους υπάλληλους που πέρναγαν τις αιτήσεις να βάλουν 1η μου επιλογή το ίδιο ΠΥΣΔΕ με το κουτάκι και για α/θμια με την ελπίδα να αποσπαστώ εκεί και η αίτηση πέρασε. Όμως το καλοκαίρι με πήραν τηλέφωνο από την δ/νση και μου είπαν ότι του πήραν από το υπουργείο και ότι η αίτηση μου φαινότανε κόκκινη (αυτό ακριβώς είπαν) και μου αφαίρεσαν την πρώτη επιλογή μου. Πήρα τελικά την απόσπαση σε άλλο ΠΥΣΔΕ. Αν έχει αλλάξει κάτι θα ήθελα να το ξανακάνω αλλά αν είναι να χάσω μία από τις πέντε επιλογές δεν ξέρω. Την νομοθεσία που λες την ξέρω αλλά πως μπορώ να το κυνηγήσω πραγματικά δεν βγάζω άκρη με την διεύθυνση μου που δεν θέλει να με κατεβάσει α/θμια;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:11:05 »

Αποσυνδεδεμένος magigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 10, 2017, 06:59:28 μμ »
magigid, οσο και να το παλευεις, αυτο που φαντασιωνεσαι δεν γινεται.

οι αιτησεις για αποσπασεις ΕΝΤΟΣ πραγματοποιουνται Αυγουστο-Σεπτεμβριο.

στο λενε και οι υπολοιποι χρηστες του φορουμ αλλα εσυ τον χαβα σου.
αν δεν εισαι τρολ, πραγματικα πρεπει να ενημερωθεις για βασικα πραγματα της εκπαιδευτικης νομοθεσιας

Πήγαινε κάνε την αίτηση για εντός στο σύστημα, πάρε αριθμό πρωτοκόλλου, και σταμάτα να παραπληροφορείς.

Αποσυνδεδεμένος magigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 10, 2017, 07:00:40 μμ »
Αν φυγεις απο ενα σχολειο του πυσδε σου και πας σε ενα αλλο, αφηνεις ενα κενο πισω σου, οπότε τα συνολικα κενα ειναι τα ιδια! ;) 8)

Δεν ισχύει αυτό που λες γιατί μιλάμε για πυσδε/πυσπε, και όχι για απλό πυσδε.

Αποσυνδεδεμένος magigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #90 στις: Μάιος 10, 2017, 07:01:12 μμ »
Να πω και γω την εμπειρία μου με βάση αυτά γιατί με προβληματήσανε και δεν έχω στείλει ακόμα την αίτηση. Το σύστημα πάντα άφηνε να υποβάλεις απόσπαση στο ΠΥΣΔΕ που ανήκεις ακόμα και όταν τα πέρναγαν ηλεκτρονικά οι δ/νσεις. Όταν το ανακάληψα ζήτησα από τους υπάλληλους που πέρναγαν τις αιτήσεις να βάλουν 1η μου επιλογή το ίδιο ΠΥΣΔΕ με το κουτάκι και για α/θμια με την ελπίδα να αποσπαστώ εκεί και η αίτηση πέρασε. Όμως το καλοκαίρι με πήραν τηλέφωνο από την δ/νση και μου είπαν ότι του πήραν από το υπουργείο και ότι η αίτηση μου φαινότανε κόκκινη (αυτό ακριβώς είπαν) και μου αφαίρεσαν την πρώτη επιλογή μου. Πήρα τελικά την απόσπαση σε άλλο ΠΥΣΔΕ. Αν έχει αλλάξει κάτι θα ήθελα να το ξανακάνω αλλά αν είναι να χάσω μία από τις πέντε επιλογές δεν ξέρω. Την νομοθεσία που λες την ξέρω αλλά πως μπορώ να το κυνηγήσω πραγματικά δεν βγάζω άκρη με την διεύθυνση μου που δεν θέλει να με κατεβάσει α/θμια;

Οι ποντικοί που λέγαμε ροκάνισαν την αίτησή σου. Ελπίζω φέτος να πιάσει το ποντικοφάρμακο που έριξαν οι ελεγκτές δημόσιας διοίκησης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2017, 07:03:00 μμ από magigid »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #91 στις: Μάιος 10, 2017, 07:02:19 μμ »
Η ξεφτίλα σε όλο το μεγαλείο τους! αυτά δεν έχουν ξαναγίνει ποτέ!
πως θα κινηθεί ο συνάδελφος?

Επειδή το πήρα πατριωτικά και επειδή δεν ξέρω πόσο τάχιστα μπορεί να κινηθεί ο συνάδελφος μέσω της δικαστικής οδού... μίλησα με ορισμένους αιρετούς. Μου είπαν ξεκάθαρα ότι έκδοση εγκυκλίου που δεν υποστηρίζεται από νομοθεσία δεν μπορεί να υφίσταται.
Θα το κοιτάξουν και θα το φθάσουν στο Υπουργείο. Ελπίζω να έχω σύντομα νεότερα ή να με προλάβουν οι εξελίξεις και να υπάρχουν δημόσιες ανακοινώσεις ή αλλαγές.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2017, 07:04:24 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #92 στις: Μάιος 10, 2017, 07:05:34 μμ »
Παιδια αυτό που λετε είναι ΔΙΑΘΕΣΗ του ΠΥΣΔΕ στο οικειο ΠΥΣΠΕ ΔΕΝ είναι αποσπαση τι να κανουμε τωρα
δεν εχει να κανει με παρανομια κανενος είναι στην ευχερεια του ΠΥΣΔΕ σου να σε διαθεσει στο οικειο ΠΥΣΠΕ αλλα δυστυχως το κανουν αφου καλυφθουν τα κενα της Δευτεροβάθμιας οποτε τοτε δεν εχουν μεινει και πολλα κενα
Επαναλαμβάνω δεν είναι αποσπαση εντος αυτό που λετε είναι Διαθεση στην Πρωτοβαθμια

Αποσυνδεδεμένος wizard_scr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #93 στις: Μάιος 10, 2017, 07:07:02 μμ »
Παιδια αυτό που λετε είναι ΔΙΑΘΕΣΗ του ΠΥΣΔΕ στο οικειο ΠΥΣΠΕ ΔΕΝ είναι αποσπαση τι να κανουμε τωρα
δεν εχει να κανει με παρανομια κανενος είναι στην ευχερεια του ΠΥΣΔΕ σου να σε διαθεσει στο οικειο ΠΥΣΠΕ αλλα δυστυχως το κανουν αφου καλυφθουν τα κενα της Δευτεροβάθμιας οποτε τοτε δεν εχουν μεινει και πολλα κενα
Επαναλαμβάνω δεν είναι αποσπαση εντος αυτό που λετε είναι Διαθεση στην Πρωτοβαθμια


Εγώ έχω οργανική και μιλάω για απόσπαση. Όχι διάθεση. Επίσης είναι άλλη περιοχή απο Β σε Α

Αποσυνδεδεμένος magigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #94 στις: Μάιος 10, 2017, 07:08:34 μμ »
Παιδια αυτό που λετε είναι ΔΙΑΘΕΣΗ του ΠΥΣΔΕ στο οικειο ΠΥΣΠΕ ΔΕΝ είναι αποσπαση τι να κανουμε τωρα
δεν εχει να κανει με παρανομια κανενος είναι στην ευχερεια του ΠΥΣΔΕ σου να σε διαθεσει στο οικειο ΠΥΣΠΕ αλλα δυστυχως το κανουν αφου καλυφθουν τα κενα της Δευτεροβάθμιας οποτε τοτε δεν εχουν μεινει και πολλα κενα
Επαναλαμβάνω δεν είναι αποσπαση εντος αυτό που λετε είναι Διαθεση στην Πρωτοβαθμια

Φυσικά και υπάρχει η διάθεση. .
Αλλά εδώ μιλάμε για αποσπάσεις.

Μπορείς να διατεθείς εντός ή εκτός πυσδε/πυσπε, μπορείς όμως και να αποσπαστείς εντός ή εκτός πυσδε/πυσπε.
Είναι άλλη η μια διαδικασία, άλλη η άλλη.

Στην διάθεση ο διευθυντής εκπαίδευσης του πυσδε/πυσπε μπορεί να σε ανακαλέσει. Στην απόσπαση δεν μπορεί.

Αποσυνδεδεμένος sliver

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #95 στις: Μάιος 10, 2017, 07:08:56 μμ »
wizard_scr, λυπαμαι που στο λεω, αλλα αν σε ενδιαφερει να "αποσπαστεις" στα δημοτικα του ΠΥΣΔΕ σου, τοτε ο μονος τροπος ειναι να κριθεις λειτουργικα υπεραριθμος τον Σεπτεμβριο. Ή φυσικα αν εισαι στη διαθεση (χωρις οργανικη τοποθετηση δλδ) και δεν υπαρχει λειτουργικο κενο στην Β/μια σου.

η νομοθεσια ειναι ξεκαθαρη και λεει οτι εφ'οσον καλυφθουν οι θεσεις της Β/μιας, τοτε υπαρχει η δυνατοτητα να σε διαθεσουν στην οικεια Α/μια. οπως τα γραφει και η mariefrance

καλη σου τυχη
We are so many...

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #96 στις: Μάιος 10, 2017, 07:09:08 μμ »

Διάβασα παραπάνω οτι κάπου συνεξεταζονται  οι διαθεσιτες με τους αποσπασμένους
Πέρα για πέρα παράνομο
Πρώτα οι λειτουργικά υπεράριθμοι μετά οι διαθεσιτες και μετά όσοι ήρθαν με απόσπαση απο άλλη περιοχή μαζί με όσους ζητούν απόσπαση εντός συγκρινόμενοι μεταξύ τους με μόρια απόσπασης

Επειδή αυτό το ανέφερα εγώ, ζητώ συγγνώμη για την κάπως απλουστευτική διατύπωση που ενδεχομένως δημιουργεί σύγχυση. Ήθελα να πω ότι στο ΠΥΣΔΕ μου αυτά εξετάζονται στην ίδια συνεδρίαση (ή σειρά συνεδριάσεων) και οι αιτήσεις έχουν γίνει την ίδια περίοδο με κοινή ανακοίνωση των λειτουργικών κενών, αλλά προφανώς τηρείται η σειρά που ορίζεται από τους νόμους (είμαι στις Κυκλάδες βέβαια και τα πράγματα είναι λίγο-πολύ στάνταρ για το πού θέλει να πάει κάποιος λόγω γεωγραφικών ιδιαιτεροτήτων, δεν ξέρω αν σε άλλες διευθύνσεις αυτά γίνονται σε διαφορετικές συνεδριάσεις).

Όπως και να 'χει, το βασικό είναι ότι κι εγώ απορώ με την εμμονή της συγκεκριμένης χρήστριας για τις αποσπάσεις εντός και δεν καταλαβαίνω αυτό που λέει ότι πρέπει να ξέρουν τον αριθμό των κενών. Αφού για τις εσωτερικές αποσπάσεις ο αριθμός των κενών είναι ίδιος. Για να μη συνεχίζεται όμως αυτή η συζήτηση, αύριο θα πάρω στη διεύθυνσή μου να ρωτήσω εάν μπορούμε / πρέπει να κάνουμε τώρα τις αιτήσεις για αποσπάσεις εντός - αν είχα χρόνο θα το είχα κάνει και σήμερα, δυστυχώς όμως δεν πρόλαβα. Καλό θα ήταν όποιος συνεχίσει αυτή τη συζήτηση να μεταφέρει μόνο ενημέρωση από κάποια διεύθυνση για την ακριβή διαδικασία, γιατί σίγουρα υπάρχουν σοβαρότερες απορίες να επιλυθούν και δεν χρειάζεται να μπερδευόμαστε μεταξύ μας για ένα -ανύπαρκτο κατ' εμέ- θέμα.

Αποσυνδεδεμένος magigid

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #97 στις: Μάιος 10, 2017, 07:10:13 μμ »
wizard_scr, λυπαμαι που στο λεω, αλλα αν σε ενδιαφερει να "αποσπαστεις" στα δημοτικα του ΠΥΣΔΕ σου, τοτε ο μονος τροπος ειναι να κριθεις λειτουργικα υπεραριθμος τον Σεπτεμβριο. Ή φυσικα αν εισαι στη διαθεση (χωρις οργανικη τοποθετηση δλδ) και δεν υπαρχει λειτουργικο κενο στην Β/μια σου.

η νομοθεσια ειναι ξεκαθαρη και λεει οτι εφ'οσον καλυφθουν οι θεσεις της Β/μιας, τοτε υπαρχει η δυνατοτητα να σε διαθεσουν στην οικεια Α/μια. οπως τα γραφει και η mariefrance

καλη σου τυχη

Σταμάτα να παραπληροφορείς.
Φυσικά και έχει δικαίωμα ο άνθρωπος να αιτηθεί να αποσπαστεί στα δημοτικά του Πυσδε/Πυσπε του.

wizard_scr κάνε την αίτησή σου, όπως σου επιτρέπει το σύστημα να κάνεις, και μην ακούς τι λέει.

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2017, 07:15:12 μμ από magigid »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160021
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 588
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 584
Σύνολο: 592

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.055 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.