*

Αποστολέας Θέμα: Αξίζει τελικά τόσο άγχος ή όλα είναι .......  (Αναγνώστηκε 6374 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOSCHRI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Αξίζει τελικά τόσο άγχος ή όλα είναι .......
« στις: Μάιος 05, 2010, 03:09:34 μμ »
σύμφωνα με όσα καταλάβατε από την υπουργό: αν δεν έχει κάποιος μόρια προυπηρεσίας, αλλά είναι επιτυχών στον προηγούμενο διαγωνισμό, έχοντας 17 μόρια, υπάρχει πιθανότητα να προσληφθεί ως αναπληρωτής ή να διοριστεί ;
πράγματι έχω μπερδευτεί.
ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 10, 2010, 03:11:24 μμ από Lenazagor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:46 »

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 05, 2010, 03:20:12 μμ »
Από οικονομική άποψη μάλλον δεν αξίζει...
Εξαρτάται και από την ειδικότητα. Μπορείς να κάνεις εκτιμήσεις, ανάλογα με την ζήτηση...
Για γυμναστές και γαλλικών σίγουρα δεν αξίζει...

Αποσυνδεδεμένος CHRISTOSCHRI

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 192
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 05, 2010, 03:30:14 μμ »
φιλολογος γαρ... υπάρχει ελπίδα αναπληρωτή ;;;;;;;;;;;

Αποσυνδεδεμένος BIK

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 05, 2010, 04:10:54 μμ »
Μπορεί και όχι!Αν πάρουν πολύ λίγα άτομα θα είναι χειρότερα από πέρυσι στους πε02, οπότε δυστυχώς 17 μόρια δε σημαίνουν κάτι πλέον...Συνάδελφοι με περισσότερα μόρια και προυπηρεσίες αγχώνονται για αναπλήρωση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 19:08:46 »

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 07, 2010, 04:33:44 μμ »
σύμφωνα με όσα καταλάβατε από την υπουργό: αν δεν έχει κάποιος μόρια προυπηρεσίας, αλλά είναι επιτυχών στον προηγούμενο διαγωνισμό, έχοντας 17 μόρια, υπάρχει πιθανότητα να προσληφθεί ως αναπληρωτής ή να διοριστεί ;
πράγματι έχω μπερδευτεί.
ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
αν γράψει πολύ καλύτερα από τον έχοντα προυπηρεσία γιατί όχι;
εγώ δε πετυχα κατι αξιο λόγου στον τελευταιο διαγωνισμο αλλά μια φιλη μου με μηδενικη προυπηρεσια ,μόλις είχε παρει το πτυχιο της ειναι στους διοριστεους β φουρνιας.
το μόνο παραπάνω που είχε από μένα ας πούμε ήταν πως πήγε φροντιστηριο σε όλα τα μαθηματα. (κάτι οποιο εγω σνόμπαρα τρομάρα μου! :P)

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 09, 2010, 03:54:03 μμ »
To θέμα είναι τα επόμενα δυο χρόνια τι γίνεται...Αν είναι να πρέπει να ξαναγράψει, και καλύτερα υποτίθεται,το '12 χωρίς να έχει εν τω μεταξύ κανένα μόριο από προυπηρεσία,τότε τι να τα κάνει τα μόρια του προηγούμενου ασεπ;Aφού θα μετρήσει η καλύτερη βαθμολογία προκειμένου να διοριστεί, προφανώς θα κρατήσει την επόμενη γιατι 17 μόρια δε θα φτάνουν προφανώς ούτε για αναπλήρωση!Εξάλλου,ποτέ δεν έφταναν,πόσο μάλλον τώρα με τις μειώσεις των προσλήψεων...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος aspinoulas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 443
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 09, 2010, 04:13:49 μμ »
Νομίζω ότι η Διαμαντοπουλου ήταν ξεκάθαρη : θα πάρει όσους χρειάζεται ! Χωρίς καμία δέσμευση για συγκεκριμένο αριθμό προσλήψεων. Άρα ουσιαστικά μας λέει ¨δωστε ΑΣΕΠ και άμα πετύχετε ,βλέπουμε.." Επίσης πιστεύω ότι στον επόμενο ΑΣΕΠ θα  "κόψουν" όσους περισσότερους μπορούν (έχουν τον τρόπο , όλοι ξέρουμε πώς) ώστε να μην τους είναι ¨βάρος" πολλοί επιτυχόντες. Σε αυτό θα συντελέσει και το γεγονός ότι ο διαγωνισμός θα έχει νέα μορφή αφού θα είναι κάτι καινούριο ακόμα και για τα φροντιστήρια. 

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 09, 2010, 04:45:41 μμ »
σύμφωνα με όσα καταλάβατε από την υπουργό: αν δεν έχει κάποιος μόρια προυπηρεσίας, αλλά είναι επιτυχών στον προηγούμενο διαγωνισμό, έχοντας 17 μόρια, υπάρχει πιθανότητα να προσληφθεί ως αναπληρωτής ή να διοριστεί ;
πράγματι έχω μπερδευτεί.
ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
αν γράψει πολύ καλύτερα από τον έχοντα προυπηρεσία γιατί όχι;
εγώ δε πετυχα κατι αξιο λόγου στον τελευταιο διαγωνισμο αλλά μια φιλη μου με μηδενικη προυπηρεσια ,μόλις είχε παρει το πτυχιο της ειναι στους διοριστεους β φουρνιας.
το μόνο παραπάνω που είχε από μένα ας πούμε ήταν πως πήγε φροντιστηριο σε όλα τα μαθηματα. (κάτι οποιο εγω σνόμπαρα τρομάρα μου! :P)

το φροντιστηριο δεν ειναι πανάκια. οποτε μη τα βαζεις με τον εαυτο σου!
πιστευω και γω σε αυτο που υποστηριζεις: " ναι, αν γραψει πολυ καλυτερα απο τον εχοντα προυπηρεσια" μπορει να διοριστει.
εξαλλου αυτο ειναι και το πνευμα του διαγωνισμου. Αν ηταν να τα καταφερνουν μονο οσοι εχουν υπηρεσια, τοτε ακυρωνεται η υπηρξη του.

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 09, 2010, 05:38:24 μμ »
Κι αυτός που έχει προυπηρεσία αποκτηθείσα με τους ΑΣΕΠ; Τώρα την εκμηδενίζει η διαμάντω. Μάλλον δεν αξίζει να κουνηθούμε παρά για 50 τουλάχιστον χιλιόμετρα απ' την πόρτα μας.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος podiki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 421
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 09, 2010, 05:44:22 μμ »
Το μόνο καλό είναι ότι φέτος έκαναν παρα πολλοι αίτηση για σύνταξη , οπότε σίγουρα θα υπάρξουν κενά, το θέμα είναι αν αυτά τα κενα θα τα καλύψει καταργώντας σχολεία και βάζοντας 30 παιδιά στις τάξεις και βέβαια με υπερωρίες μονίμων ή αν θα πάρει αναπληρωτές .Μέχρι το Φθινόπωρο καλύτερα να δουλέψουμε σε κανά νησάκι σερβιτόροι-ες κτλ , τουλάχιστον να επιβιώσουμε το Χειμώνα αν τα πράγματα δεν πάνε καλα

sina

  • Επισκέπτης
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 09, 2010, 07:20:20 μμ »
παιδια, θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι, καθώς είστε πιο έμπειροι από μενα. Είμαι δασκάλα σε ένα πολύ καλό ιδιωτικό σχολείο για πρώτη χρονιά. Δε σκεφτόμουν το δημόσιο μέχρι που άρχισαν όλοι να μου λένε ότι είναι καλύτερα στο δημόσιο και να μου αραδιάζουν τα γνωστά πλεονεκτηματα του δημοσίου. Και έχω αρχίσει να το σκέφτομαι...
Βέβαια στο σχολείο που είμαι δεν έχω κανένα πρόβλημα, οι συνθήκες και η αντιμετώπιση είναι όπως πρέπει απέναντι στους εργαζόμενους. Απ' την άλλη σκέφτομαι ότι στο δημόσιο μπορείς να πάρεις και μια άδεια για μεταπτυχιακό, μπορείς να γυρίσεις και μέρη στην Ελλάδα κια να έχεις άλλες εμπειρίες πέρα από αυτές ενός ιδοωτικού σχολείου, όπου τα παιδιά πάντα προέρχονται από πλούσιες οικογένειες και δεν αντιμετωπίζουν βιοποριστικό  πρόβλημα.
Πλέον με όλα αυτά τα νέα μέτρα δεν ξέρω τι να κάνω...θα ήθελα να δοκιμαστώ ως δασκάλα και στο δημόσιο σχολείο, αλλά με όλα αυτά αναρωτιέμαι κι εγώ μαζί σας, αν αξίζει τον κόπο να αφήσω το ιδιωτικό όπου είμαι ευχαριστημένη και να πάω στο δημόσιο...Τι λέτε? Είναι μεγάλο ρίσκο πια, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος alexis35

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 138
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 09, 2010, 07:37:10 μμ »
νομίζεις οτι στο δημόσιο ειναι μεγαλύτερο το ρίσκο απο το ιδιωτικό;;;;; οχι.. ακόμα δε φτάσαμε εκεί!!

Αποσυνδεδεμένος change73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 462
  • Mπορώ,παρακαλώ, να έχω κι εγώ το λόγο;
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 09, 2010, 10:19:52 μμ »
Ως δασκάλα έχεις προς το παρόν πλεονεκτήματα όσο αφορά πρόσληψη στο δημόσιο.Μπορεί κατευθείαν να κληθείς αναπληρώτρια και μάλιστα στην περιοχή σου και στη συνέχεια μόνιμη,χωρίς ασεπ,αν προσληφθείς την επόμενη διετία.Αν όμως δεν σε πάρουν πρέπει να δώσεις ασεπ και πιθανότατα,αν περάσεις τη βάση(αυτό αρκεί για τον κλάδο)να βρεθείς μακριά απότο σπίτι σου για 3 χρόνια.Σίγουρα στο ιδιωτικό είναι πιο απαιτητικά τα πράγματα αλλά αν νιώθεις ασφαλής για τη θέση σου(που κανονικά θα πρέπει να σε προσέχουν ετσι σπάνιοι που είστε ) μείνε εκεί που είσαι.Αυριο-μεθαύριο θα πας και τα παιδιά σου εκεί και πιθανότατα θα λάβουν μια πιο ολοκληρωμένη παιδεία,από άποψη υποδομών τουλάχιστον.Επειτα καλύτερος κύκλος,περισσότερες ευκαιρίες γενικώς.Ο γιος μου σε μεσοαστό προάστιο κάνει μάθημα σε λυόμενο...Δεν νομίζω ότι πέρα από την περιβόητη μονιμότητα,που θα την έχεις κάποια στιγμή και στο ιδιώτικό,έχεις να ζηλέψεις τίποτα...
"Ζεις μόνο μια φορά-αλλά αν το κάνεις σωστά,μια φορά είναι αρκετή."  Joe E.Lewis

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: ΑΞΙΖΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΣΟ ΑΓΧΟΣ ή ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ .......
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 10, 2010, 02:12:33 μμ »
έχω αρχίσει να σκέφτομαι και το εξής.
έστω ότι διοριζομαστε. Αξίζει τόσος κόπος; με τις περικοπές ο μισθος για καποιον ανυπαντρο χωρις παιδια υποθετω δε θα ξεπερνα τα 900ευρω. βαλε το ενοικιο που θα εχεις εκει που θα πας. ειναι απλως μια εξασφαλιση για το μελλον μας εχοντας στον αντιποδα την ανεργια. :-X
για ενα πουκαμισο αδειανο νομιζω γινονται ολος ο κακος χαμος..απελπίστηκα προσωπικα.
οποτε sina εγω στη θεση σου θα καθομουν στο ιδιωτικο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160698
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 405

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.