*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά  (Αναγνώστηκε 465772 φορές)

Curing_souls, g.t, fanh05, ΠΕ 23, baronos και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2142 στις: Μάιος 27, 2023, 12:26:52 πμ »
Ναι και ναι.
Και αυτό για τη λειτουργική υπεραριθμια:

Οι εκπαιδευτικοί που κρίνονται λειτουργικά υπεράριθμοι τοποθετούνται κατά απόλυτη προτεραιότητα, συγκρινόμενοι μόνο μεταξύ τους, με βάση το σύνολο των μονάδων μετάθεσης και τις δηλώσεις προτίμησής τους σε κενές λειτουργικές θέσεις σχολείων.

Και ποια μόρια παίρνουν την συγκεκριμένη χρονιά, του σχολείου οργανικής ή του σχολείου τοποθέτησης λόγω υπεραριθμίας; 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2143 στις: Μάιος 27, 2023, 08:05:17 πμ »
Και ποια μόρια παίρνουν την συγκεκριμένη χρονιά, του σχολείου οργανικής ή του σχολείου τοποθέτησης λόγω υπεραριθμίας;

της τοποθέτησης   (η οργανική έχει περισσότερα εννοείς πιθανά; )
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 27, 2023, 08:10:13 πμ από asta napane »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2144 στις: Μάιος 27, 2023, 08:15:13 πμ »
και αυτο πάλι λίγο μπερδεμένο μήνυμα, δυο επισημάνσεις  και επανερχεσαι με συγκεκριμένη ερώτηση :

-πίνακας και διάθεση ΠΥΣΔΕ : δεν πήραν πέρυσι οριστική τοποθέτηση (οργανική) και θα κάνουν αίτηση φέτος. τα κενά που βγήκαν είναι τα φετινά διαθέσιμα προς κάλυψη. το υπήρχαν παλιότερα άστο...
-από τα φετινά κενά :  όποιος στη διάθεση μείνει και υπάρξει ΚΑΙ κενό ακάλυπτο πάει εκεί (αν είναι πολλοί οι σε διάθεση που δεν πήγαν σε σχολείο της αρεσκείας τους με δήλωση,  χωρίς δήλωση τοποθετουνται ξεκινώντας από αυτον με τα λιγότερα μόρια). αν τα κενά είναι λιγότερα , κάποιοι θα μείνουν στη διάθεση του πυσδε για του χρόνου.

τα έγραψε και η vama παραπάνω

Όσοι δεν καταφέρουν να τοποθετηθούν με βάση τις 20 επιλογές τους, μετά θα ξανακάνουν δήλωση για όποιο κενό έχει απομείνει πια ή τους τοποθετεί η διεύθυνση από μόνη της; Και αν ναι με βάση ποια κριτήρια; Εγώ πχ ια βρίσκομαι σε άδεια ανατροφής και επειδή θέλω να πετύχω μετάθεση του χρόνου, το μόνο που με ενδιαφέρει τώρα σε σχέση με οργανική είναι να πετύχω τα περισσότερα δυνατόν μόρια. (Διορισμός 2022)

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2145 στις: Μάιος 27, 2023, 08:23:27 πμ »
της τοποθέτησης   (η οργανική έχει περισσότερα εννοείς πιθανά; )

Σωστά. Ευχαριστώ για την απάντηση! Σε ξέρω πως να κάνω την δήλωση μου, έχω μπερδευτεί. Νεοδιόριστη του 2022. Με ενδιαφέρει να πάρω τα περισσότερα μόρια έστω και αν είναι δυσπρόσιτο καθως θα βρίσκομαι σε άδεια ανατροφής Οποτε δεν υπηρετήσω. Στόχος η μετάθεση αργότερα πρώτα ο Θεός! Τα οργανικά κενά που εμφανίζει η διεύθυνση είναι όσα και οι αιτούντες. Εγώ δεν έχω καλή σειρά, είμαι περίπου 120 στους 150 πχ! Τι κάνω μιας και έχω μόνο 20 επιλογές; Δηλώσω τα 20 πρώτα σε μόρια; Ή θεωρώ ότι θα τα πάρουν άλλοι άρα καλύτερα να ξεκινήσω πιο χαμηλά για να πετύχω τουλάχιστον σχολείο με 3-5 μόρια πχ γιατί αλλιώς μπορεί να τα πάρουν άλλοι με λιγότερα μόρια και να μου μείνε όταν τα 2αρια; Ή πρέπει να κάνω δική μου έρευνα/λίστα με λειτουργικά κενά γιατί αν σηκώσω με βάση τα οργανικά μπορεί τελικά να βρεθώ σε σχολείο που έχει λιγότερα λειτουργικά και άρα «πεταχτώ απ’εξω»;  Ή να πάω να σηκώσω ΟΛΑ τα δυσπρόσιτα είτε έχουν είτε όχι δώσει κενές οργανικές; Ποια τακτική να ακολουθήσω στην περίπτωση μου; Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα όπως έχω μπερδευτεί και εγώ….  :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:22:43 »

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2146 στις: Μάιος 27, 2023, 08:31:15 πμ »
Νεοδιόριστη του 2022.

όπα, παιδιά ! τα γράφει η vama παραπάνω  ... οι νεοδιόριστοι είστε ξεχωριστή περίπτωση ! οι άλλοι υπεράριθμοι που αναφέρονται είναι άλλο...

(όχι μόνο κατανοητή η αγωνία σου και κάτι παραπάνω)

Συνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1741
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2147 στις: Μάιος 27, 2023, 08:36:40 πμ »
Όσοι δεν καταφέρουν να τοποθετηθούν με βάση τις 20 επιλογές τους, μετά θα ξανακάνουν δήλωση για όποιο κενό έχει απομείνει πια ναι ή τους τοποθετεί η διεύθυνση από μόνη της καταρχας το πυσδε κοιταει τις συμπληρωματικές δηλωσεις και τοποθετει με βάση αυτες. Αν ομως περισσέψουν ακαλυπτα οργανικα κενα και εχουν μεεινει ακομα μη τοποθετημενοι εκπκοι που δεν ζητησαν αυτα τα σχολεια , τοτε τοποθετει "με το ζόρι" πρωτα αυτον με τα λιγοτερα στο σχολειο που χει τα περισσοτερα μορια (δηλ κατα καποιο τροπο τον νεοτερο στο "χειροτερπ" σχολειο με την εννοια της πιο δυσκολης προσβασης. ασχετα αν αυτο μπορει να συμφερει τον νεοτερο για να μαζεψει μορια ; Και αν ναι με βάση ποια κριτήρια; Εγώ πχ ια βρίσκομαι σε άδεια ανατροφής και επειδή θέλω να πετύχω μετάθεση του χρόνου, το μόνο που με ενδιαφέρει τώρα σε σχέση με οργανική είναι να πετύχω τα περισσότερα δυνατόν μόρια. (Διορισμός 2022)

Συνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1741
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2148 στις: Μάιος 27, 2023, 08:41:47 πμ »
Σωστά. Ευχαριστώ για την απάντηση! Σε ξέρω πως να κάνω την δήλωση μου, έχω μπερδευτεί. Νεοδιόριστη του 2022. Με ενδιαφέρει να πάρω τα περισσότερα μόρια έστω και αν είναι δυσπρόσιτο καθως θα βρίσκομαι σε άδεια ανατροφής Οποτε δεν υπηρετήσω. Στόχος η μετάθεση αργότερα πρώτα ο Θεός! Τα οργανικά κενά που εμφανίζει η διεύθυνση είναι όσα και οι αιτούντες. Εγώ δεν έχω καλή σειρά, είμαι περίπου 120 στους 150 πχ! Τι κάνω μιας και έχω μόνο 20 επιλογές; Δηλώσω τα 20 πρώτα σε μόρια; Ή θεωρώ ότι θα τα πάρουν άλλοι άρα καλύτερα να ξεκινήσω πιο χαμηλά για να πετύχω τουλάχιστον σχολείο με 3-5 μόρια πχ γιατί αλλιώς μπορεί να τα πάρουν άλλοι με λιγότερα μόρια και να μου μείνε όταν τα 2αρια; Ή πρέπει να κάνω δική μου έρευνα/λίστα με λειτουργικά κενά γιατί αν σηκώσω με βάση τα οργανικά μπορεί τελικά να βρεθώ σε σχολείο που έχει λιγότερα λειτουργικά και άρα «πεταχτώ απ’εξω»;  Ή να πάω να σηκώσω ΟΛΑ τα δυσπρόσιτα είτε έχουν είτε όχι δώσει κενές οργανικές; Ποια τακτική να ακολουθήσω στην περίπτωση μου; Ελπίζω να μην σας μπέρδεψα όπως έχω μπερδευτεί και εγώ….  :-\ :-\
παντα σε καθε δηλωση την οποιαδηποτε χρονικη στιγμη της επαγγελματικης μας ζωής, δηλωνουμε 1ο το σχολειο που καλυπτει στο 100% τα οποια κριτηρια επιλογης εχουμε εκεινη τη δεδομενη χζρονικη στιγμη , 2ο αυτο ποου καλυπτει στο 99% τα κριτηρια μας .κο.κ και τελευταιο αυτο που καλυπτει στο 0,1% τα κριτηρια μας , ασχετα με το τι κανουν οι αλλοι

Αποσυνδεδεμένος asta napane

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2149 στις: Μάιος 27, 2023, 08:46:15 πμ »
Ή θεωρώ ότι θα τα πάρουν άλλοι

θεωρείς δηλαδή ότι για οριστική τοποθέτηση θα καλυφθούν στην περιοχή σου όλα τα "κατσάβραχα" πρώτα πρώτα ; (κάποιοι θα θέλουν οπωσδήποτε τα μόρια όπως εσύ, αλλά όλοι σχεδόν; ανάλογα και την  περιοχή θα πεις και την πρεμούρα να φύγουν στη διετία). πιστεύεις ότι και να μείνεις στο τέλος θα περισσέψουν τα σχολεία με λιγότερα μόρια στην περιοχή σου;
θα δεις και τις οργανικές όσων θέλουν βελτίωση (που μπορεί να μην πάρουν και να μη βγει κενό και λογικά θα είναι πιο απομακρυσμένα μερικά)

φιλικά : συνήθως οι διευθυνσεις βγάζουν καλές οδηγίες (μερικές πολύ αναλυτικά και χρήσιμες), δείτε τα κενά, δείτε αυτούς που ζητάνε βελτίωση από τους πίνακες τους αναρτημένους (πιθανά κενά) και καλή τυχη φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2150 στις: Μάιος 27, 2023, 08:59:36 πμ »
Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τος απαντήσεις σας! Είναι πολύ σύνθετο το θέμα πάντως έως σπαζοκεφαλιά! Αν δεν υπήρχε το πλαφόν στος 20 προτιμήσεις θα ήταν πολύ πιο εύκολα!
 Μια ακόμη ερώτηση, έστω ότι τοποθετούμε σε σχολείο το οποίο τελικά δεν λειτουργήσει, μείνει κλειστό ή έστω ότι λειτουργικά περισσεύω και είμαι η τελευταία τοποθετημένη εκεί, πρέπει οπωσδήποτε να με πάνε σε λειτουργικό κενό ή επειδή έτσι και αλλιώς θα βρίσκομαι όλο τον χρόνο σε άδεια ανατροφής δεν θα κάνουν τίποτα; Ρωτάω για να καταλάβω αν θα πρέπει να αναζητήσω τα λειτουργικά κενά..

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2151 στις: Μάιος 27, 2023, 09:14:06 πμ »


Ευχαριστώ πολύ! Άρα έχουμε πρώτα την αρχική δήλωση. Έστω ότι δεν τοποθετουμαστε σε αυτήν γιατί μας πήραν άλλοι και τα 20 σχολεία που δηλώσαμε, επομένως μετά μπορούμε να κάνουμε συμπληρωματική αίτηση σε νέα περίοδο που θα ανακοινωθεί από την Διεύθυνση σωστά; Και αν κι τότε δεν τοποθετηθούμε, θα μας τοποθετήσει αναγκαστικά όπου υπάρχει κενό η διεύθυνση σύμφωνα με τα μόρια μας. Κατάλαβα καλά;

Αποσυνδεδεμένος kounou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2152 στις: Μάιος 27, 2023, 01:11:31 μμ »
Συνάδελφοι γνωρίζετε αν νέα στοιχεία που δεν είχαν δηλωθεί κατά τις αιτήσεις μετάθεσης και που δίνουν μόρια για οργανική τοποθέτηση από μεταθέσεις, βελτιώσεις κτλ όπως γάμος, συνυπηρέτηση, μπορούν να χρησιμοποιηθούν στις επικείμενες τοποθετήσεις αν έχουν αποκτηθεί μετά την αίτηση για μετάθεση;

Συνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1741
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2153 στις: Μάιος 27, 2023, 01:56:24 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Άρα έχουμε πρώτα την αρχική δήλωση. Έστω ότι δεν τοποθετουμαστε σε αυτήν γιατί μας πήραν άλλοι και τα 20 σχολεία που δηλώσαμε, επομένως μετά μπορούμε να κάνουμε συμπληρωματική αίτηση σε νέα περίοδο που θα ανακοινωθεί από την Διεύθυνση σωστά;Σωστα. 5 μερες πιο μετα Και αν κι τότε δεν τοποθετηθούμε, θα μας τοποθετήσει αναγκαστικά όπου υπάρχει κενό η διεύθυνση σύμφωνα με τα μόρια μας. Κατάλαβα καλά  ΝΑΙ;

Συνδεδεμένος g.t

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1741
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2154 στις: Μάιος 27, 2023, 01:57:17 μμ »
Συνάδελφοι γνωρίζετε αν νέα στοιχεία που δεν είχαν δηλωθεί κατά τις αιτήσεις μετάθεσης και που δίνουν μόρια για οργανική τοποθέτηση από μεταθέσεις, βελτιώσεις κτλ όπως γάμος, συνυπηρέτηση, μπορούν να χρησιμοποιηθούν στις επικείμενες τοποθετήσεις αν έχουν αποκτηθεί μετά την αίτηση για μετάθεση;
Ναι μπορουν να χρησιμοποιηθουν

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 661
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε οργανικά κενά
« Απάντηση #2155 στις: Μάιος 27, 2023, 02:15:46 μμ »
Sabi, θεωρώ ότι αφού σε ενδιαφέρουν τα μόρια θα έπρεπε να δηλώσεις τα 20 με τα περισσότερα μόρια.Αν δεν τοποθετηθείς σε αυτά, σε δεύτερη φάση βλέπεις τι θα απομείνει και δηλώνεις πάλι ανάλογα. Οι οργανικές που δεν φαίνονται και μπορεί να προκύψουν,είναι των αιτούντων βελτίωση. Δες στον πίνακα που έχει ανακοινώσει η ΔΔΕ σου αν σε ενδιαφέρει κάποια από αυτές δήλωσέ την επίσης.
Όσο για το ποιες θέσεις θα καλυφθούν πρώτες ή τελευταίες κανείς δεν μπορεί να το ξέρει. Όσοι θέλουν να πάρουν μετάθεση λογικό είναι να επιδιώκουν να τοποθετηθούν σε σχολεία με πολλά μόρια. Όμως οι ντόπιοι φαντάζομαι θα θέλουν μέσα ή κοντά στην πόλη να πάρουν οργανική και να τελειώνουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32296
  • Τελευταία: Misilekart
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159995
  • Σύνολο θεμάτων: 19214
  • Σε σύνδεση σήμερα: 756
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 512
Σύνολο: 531

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.