*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014  (Αναγνώστηκε 734480 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1302 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 05:04:45 μμ »
Σε γυμνάσιο αναφέρεσαι; Επειδή η ενισχυτική γίνεται μόνο σε γυμνάσια...
ναι σε Γυμνάσια.
σε Λύκεια υπάρχει(θα υπάρξει) κάτι αντίστοιχο για φέτος;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:12 »

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1303 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 05:56:47 μμ »
Οι αιτήσεις των γονέων για την ενισχυτική έχουν ήδη γίνει. Είχαν περιθώριο αν θυμαμαι καλά μέχρι 19 Σεπτεμβρίου. Από εκεί και πέρα το υπουργείο θα συνέτασσε πίνακες με τα Σκεδ και θα μας καλούσε να κάνουμε αιτήσεις. Προφανώς ο διεθυντής που αναφέρατε παραπάνω δεν έχει περαιτέρω ενημέρωση, δηλ. μετά τις δηλώσεις γονέων.

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1304 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 06:06:26 μμ »
Δεν έχει βγει ακόμη η εγκύκλιος ενισχυτικής. Ακούγεται ότι γίνεται προσπάθεια να αυξηθούν οι ώρες από 8 σε 15. Αυτό το χει πει κάποιος επίσημα; Το έχει ζητήσει ο σύλλογος μας ή η ΟΛΜΕ επίσημα;
 
Επίσης, μου είπε ο περσινός διευθυντής ότι δεν έχει ακόμη καμία ενημέρωση για ενισχυτική. Οπότε ποιές αιτήσεις γονέων αναμένουν, αφού δεν υπάρχει ακόμη ενημέρωση στους διευθυντές;
Moυ το ειπε εμενα προσωπικα ο υπευθυνος ενισχυτικης οταν πηρα τηλεφωνο .Εγω του μιλησα με την ιδιοτητα της φιλολογου και πρωην αναπληρωτριας.Σε ποιο συλλογο αναφερεσαι?
Θα σου μιλησω εκ πειρας για τον περσινο διευθυντη μου ο οποιος κωλυσιεργουσε με το θεμα της ενισχυτικης λεγοντας μου''σιγα μην μαζευτουν παιδια''(καταλαβαινεις τι χαλαστρα εκανα στα ιδιαιτερα των μονιμων,ετσι?)τελοσπαντων κατοπιν δικης μου πιεσης προς τον διευθυντη και προτροπης προς τα παιδια(μιλωντας τους για το δικαιωμα τους στη δημοσια εκπαιδευση και για την ευκαιρια να δωσουν εργασια σε εναν ανθρωπο) μαζεψα παρα πολλες αιτησεις.Ο διευθυντης σου πως δεν εχει ενημερωση?δεν ειδε αυτο που εσταλη σε ολες τις σχ.μοναδες?εντυπωση μου κανει...

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1305 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 06:09:28 μμ »
Δεν εχω καταλαβει αν θα γινει ενισχυτικη(βασικα Προσθετη ) στα Λυκεια και  ολο το ξεχναω να ρωτησω.Ελπιζω ,ναι.Οταν ξαναπαρω τηλ θα ρωτησω και θα ενημερωσω

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:24:12 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1306 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 06:22:19 μμ »
ναι σε Γυμνάσια.
σε Λύκεια υπάρχει(θα υπάρξει) κάτι αντίστοιχο για φέτος;

Έτσι είπανε.

Δεν έχει βγει ακόμη η εγκύκλιος ενισχυτικής. Ακούγεται ότι γίνεται προσπάθεια να αυξηθούν οι ώρες από 8 σε 15. Αυτό το χει πει κάποιος επίσημα; Το έχει ζητήσει ο σύλλογος μας ή η ΟΛΜΕ επίσημα;

Από την αρχή απευθυνόταν σε αναπληρωτές. Ούτε το 8 ούτε το 15 υπάρχει κάπου επίσημα.
Όσο για την ενημέρωση, υπάρχει ανακοίνωση του Υπουργείου από τις 9 Σεπτεμβρίου, για αιτήσεις γονέων και κηδεμόνων των μαθητών γυμνασίων που ενδιαφέρονται για την ενισχυτική.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1307 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 06:30:31 μμ »
Jak 13,
Προς αποφυγη παρερμηνευσεων το ''μεχρι 15'' μου το  ειπε ο υπευθυνος της ενισχυτικης.Βεβαια ο ανθρωπος μου ειπε ,οπως αλλωστε και οφειλε να κανει,οτι αυτο δεν ειναι επισημη ενημερωση αλλα ''οτι γινονται προσπαθειες να...''

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1308 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 06:34:05 μμ »
Εγώ ξέρω ότι έχουν οργανωθεί άλλοι διευθυντές από τη σχολική χρονιά που πέρασε. Δλδ έχει έρθει σχετική ενημέρωση και μάλιστα έχω δει και το έγγραφο.
Αλλά αυτός ο διευθυντής επέμενε ότι δεν έχει γραφτεί τίποτα στο πρωτόκολλο σχετικά με ενισχυτική. Ο ίδιος δεν έκανε τμήματα ενισχυτικής στο σχολείο του διότι δεν μπορεί τη χαρτούρα και πρέπει να κάθεται μέχρι τις 4 στο σχολείο.
 Όταν του ανέφερα ότι γίνεται να αναλάβει ένας άλλος την οργάνωση των καθηγητών αυτών, το ξανασκέφτηκε. Γενικά εξαρτώμαστε και από τη θέληση των διευθυντών.

Αποσυνδεδεμένος madonna mia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1309 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 06:44:29 μμ »
Εεεε ναι...η γνωστη νοοτροπια(της ελασσονος,πλεον ,αντιπολιτευσης -κατα κυριο λογο  :P)...Εγω παντως θεωρω οτι στα μικρα μερη δεν θελουν ενισχυτικη γιατι κανεις χαλαστρα στα ιδιαιτερα.Τελοσπαντων....αστα... :-\

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1310 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 06:58:26 μμ »
Εγώ ξέρω ότι έχουν οργανωθεί άλλοι διευθυντές από τη σχολική χρονιά που πέρασε. Δλδ έχει έρθει σχετική ενημέρωση και μάλιστα έχω δει και το έγγραφο.
Αλλά αυτός ο διευθυντής επέμενε ότι δεν έχει γραφτεί τίποτα στο πρωτόκολλο σχετικά με ενισχυτική. Ο ίδιος δεν έκανε τμήματα ενισχυτικής στο σχολείο του διότι δεν μπορεί τη χαρτούρα και πρέπει να κάθεται μέχρι τις 4 στο σχολείο.
 Όταν του ανέφερα ότι γίνεται να αναλάβει ένας άλλος την οργάνωση των καθηγητών αυτών, το ξανασκέφτηκε. Γενικά εξαρτώμαστε και από τη θέληση των διευθυντών.
Σε αυτό δεν έχει και άδικο! Η υπόθεση αυτή έχει τρομερή χαρτούρα! Όσο για το αν το αναλαμβάνει κάποιος συνάδελφος, προφανώς δεν δέχθηκε κανένας και το είχε φορτωθεί ο ίδιος!  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος dpa2006

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1377
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση, ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1311 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 08:18:03 μμ »
Έτσι είπανε.

Από την αρχή απευθυνόταν σε αναπληρωτές. Ούτε το 8 ούτε το 15 υπάρχει κάπου επίσημα.
Όσο για την ενημέρωση, υπάρχει ανακοίνωση του Υπουργείου από τις 9 Σεπτεμβρίου, για αιτήσεις γονέων και κηδεμόνων των μαθητών γυμνασίων που ενδιαφέρονται για την ενισχυτική.
και πάλι ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1312 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 08:20:56 μμ »

Παρακαλώ dpa2006!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος aghisk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1313 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:28:51 πμ »
Υπαρχει κατι νεωτερο για προσθετη/ενισχυτικη?
Ξερεις καποιος υπευθυνα αν θα καταρτιστουν νεοι πινακες για τα ΣΚΕΔ η σε περιπτωση προσληψης μονο ωρομισθιων  αυτο θα γινει απο τους ηδη υπαρχοντες πινακες και ποιους - αναπληρωτων η ωρομισθιων?
Ρωταω γιατι αν προσλαβει απο τους υπαρχοντες πινακες ωρομισθιων για 8ωρα και δεδομενου οτι η εγκυκλιος προσληψης αναπληρωτων οριζε ξεκαθαρα τους ΑΜΩ απο 5 ωρες και επανω, τοτε θα υπαρχει αλλοιωση της εκγυκλιου με την οποια εγιναν οι αιτησεις το καλοκαιρι, οποτε θα υπαρχουν ενστασεις απο οσους δεν υπεβαλλαν τοτε αιτηση ωρομισθιου (εμου συμπεριλαμβανομενου) δεδομενου οτι η κατανομη ηταν ΩΡΟ 1-4 ωρες, ΑΜΩ 5-15, ΑΚΩ 16-23.

Αποσυνδεδεμένος IoannisDr

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1219
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1314 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 12:48:47 πμ »
Μου θες και υπεύθυνα...μέχρι να βγει η εγκύκλιος όλα είναι θεωρίες!
Η αλλοίωση που επικαλείσαι ήδη έχει γίνει με τις προσλήψεις ΑΜΩ, τώρα αν πιστεύεις ότι έχει τύχη ενδεχόμενη ένσταση κατόπιν εορτής..

Αποσυνδεδεμένος sunsmile

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Φύλο: Γυναίκα
  • "Tι νόημα έχει να φοβάσαι αυτό που θα'ρθει;"
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013
« Απάντηση #1315 στις: Οκτώβριος 03, 2013, 01:50:40 πμ »
Κι εγώ είμαι στην ίδια θέση με τον, την aghisk, δήλωσα ΑΚΩ και ΑΜΩ και όχι ωρομίσθια. Κάποια στιγμή γράφτηκε στο forum ότι η ωρομισθία έγινε 8 ώρες ...Δεν κατάλαβα άλλα γράφει η εγκύκλιος και άλλα γίνονται εκ των υστέρων όσον αφορά το ωράριο;; Οι 4 ώρες γίνανε 8 .Χαίρομαι πολύ γι αυτό, αλλά γιατί δεν το είχανε ξεκαθαρίσει εξ αρχής στην εγκύκλιο;Αν το γνώριζα θα δήλωνα και ωρομίσθια. Τώρα τι κάνω; ένσταση; Φαντάζομαι πως είναι κι άλλοι συνάδελφοι στη θέση του- της aghisk και τη δική μου...Αυτό που μου τη δίνει είναι το πώς αλλάζουν τα δεδομένα από τη μια στιγμή στην άλλη. Για άλλη μια φορά η προχειρότητα και η ανευθυνότητα με την οποία το υπουργείο αντιμετωπίζει τους αναπληρωτές και όχι μόνο σε όλο της το μεγαλείο !!!! Συγχαρητήρια !!! >:( >:(
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 03, 2013, 01:52:27 πμ από sunsmile »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 865
Σύνολο: 867

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.