*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014  (Αναγνώστηκε 734487 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2464 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:03:57 μμ »
Εγώ  ακόμα εκπαιδευτικός είμαι πάντως. ;)
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:23:20 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2465 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:09:40 μμ »
Εκπαιδευτικός ενεργός ή ανενεργός?Γιατί οι περισσότεροι από εμάς που μιλάμε εδώ κοιτάζουμε πού και πού τα πτυχία στο συρτάρι για να το θυμόμαστε...Το υπουργείο το έχει ξεχάσει.Αν εσύ είσαι τυχερός και σε αξιοποίησε μην εκφέρεις αποψη για μας τους άτυχους που ακόμη ώρες μας έταξαν και ώρες δε μας δίνουν!

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2466 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:10:16 μμ »
Μόλις μίλησα με υπουργείο.Εντός της εβδομάδας θα αποσταλεί εγκύκλιος έναρξης της ενισχυτικής στα σχολεία και οι συμβάσεις μας την άλλη εβδομάδα θα πάνε στις δ/νσεις,άρα εμείς  θα υπογράψουμε από Μάρτιο και αν...Συνάδελφοι δεν παίρνουμε τα ρόπαλα?Οι άνθρωποι δεν παίζονται με τίποτα!

είναι σίγουρο αυτό;

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2467 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:13:11 μμ »
είναι σίγουρο αυτό;
Αυτήν ήταν η σημερινή απάντηση σε τηλεφωνική μου επικοινωνία με το τμήμα ενισχυτικής του υπουργείου...και σας την μετέφερα προς ενημέρωση.Μακάρι να διαψευστεί η κυρία του υπουργείου.Πάντως τα ίδια ήξερε και η διδε που τοποθετήθηκα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:23:20 »

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2468 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:15:08 μμ »
Εκπαιδευτικός ενεργός ή ανενεργός?Γιατί οι περισσότεροι από εμάς που μιλάμε εδώ κοιτάζουμε πού και πού τα πτυχία στο συρτάρι για να το θυμόμαστε...Το υπουργείο το έχει ξεχάσει.Αν εσύ είσαι τυχερός και σε αξιοποίησε μην εκφέρεις αποψη για μας τους άτυχους που ακόμη ώρες μας έταξαν και ώρες δε μας δίνουν!

Είμαι τυχερή γιατί πριν χρόνια βρέθηκε συγγενής σε παραμεθώριο που με φιλοξένησε, για να μπορώ να κάνω πδσ.
Από εκεί και πέρα, δε σε γνωρίζω προσωπικά ,ούτε το αρχικό μου ποστ ήταν απάντηση σε κάποιο συγκεκριμένο μέλος. Απλά βλέπω μια μιζέρια που πραγματικά με ενοχλεί. Πάντα κάτι μας φταίει, αντί να αρπάξουμε την ευκαιρία από τα μαλλιά ψάχνουμε αφορμή για να γκρινιάξουμε. Άμα δε βολεύει το πρόγραμμα ή  η περιοχή του σκεδ, ΚΑΝΕΝΑΣ δε μας αναγκάζει να πάμε.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2469 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:16:59 μμ »
fiora, σ' ευχαριστούμε για την ενημέρωση :)

Αποσυνδεδεμένος irenem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2470 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:22:58 μμ »
Γνωρίζετε αν θα γίνει νέα φάση αναπληρωτών;

Έχουμε νέα επί αυτού;

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2471 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 05:24:50 μμ »
Είμαι τυχερή γιατί πριν χρόνια βρέθηκε συγγενής σε παραμεθώριο που με φιλοξένησε, για να μπορώ να κάνω πδσ.
Από εκεί και πέρα, δε σε γνωρίζω προσωπικά ,ούτε το αρχικό μου ποστ ήταν απάντηση σε κάποιο συγκεκριμένο μέλος. Απλά βλέπω μια μιζέρια που πραγματικά με ενοχλεί. Πάντα κάτι μας φταίει, αντί να αρπάξουμε την ευκαιρία από τα μαλλιά ψάχνουμε αφορμή για να γκρινιάξουμε. Άμα δε βολεύει το πρόγραμμα ή  η περιοχή του σκεδ, ΚΑΝΕΝΑΣ δε μας αναγκάζει να πάμε.
Ούτε εγώ σε γνωρίζω προσωπικά και με αφορμή το σχόλιο σου τοποθετήθηκα λέγοντας ότι όλοι είμαστε κολλημένοι μ'ένα παρελθόν που μας άρεσε ,αλλά δυστυχώς δε θα ξαναυπάρξει.Όσο για τη μιζέρια,όσοι την έχουν είναι απλά δυστυχείς και αξιολύπητοι,γιατί δε χαίρονται ποτέ τίποτα.Ίσως να μην είμαστε μόνο μίζεροι,αλλά και δειλοί και ανασφαλείς.Κοιτάζουμε πάντα τον διπλανό και κάνουμε ό,τι κι εκείνος είτε το αντέχουμε είτε όχι από φόβο μη χάσουμε εμείς και κερδίσει από μας ο άλλος!

Αποσυνδεδεμένος εκπαιδευτικος_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2472 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 07:00:55 μμ »
Παρακολουθώ την κατάσταση, διαβάζω αυτά που γράφετε και ξεχειλίζω από ΟΡΓΗ, παρ’όλο που για μένα τελικά δεν υπήρξε θέση στην ενισχυτική,αν και περίμενα με ανυπομονησία, αγωνία και αγχος γι’αυτη τη θέση από το Σεπτέμβρη κιόλας, όπως μας υπόσχονταν. Φτάσαμε πια (και πάλι) ένα μήνα πριν το τέλος του έτους για να κάνουμε αιτήσεις. Και τι καταλάβαμε; Όσοι ήταν «τυχεροί» , βρίσκονται και πάλι σε μια κατάσταση αβεβαιότητας, έρμαια των διαθέσεων του υπουργείου.Αφού περασε μια βδομάδα για να ξεδιαλύνουμε ποιος θα πάει πού, τώρα περιμένουμε πότε θα υπογράψουμε...!Καπου ακούστηκε μάλιστα ότι ΤΩΡΑ επικαιροποιούν τα ΣΚΕΔ, που σημαίνει ότι μπορεί να χαθούν ώρες, έτσι απλά...!Και ποιος μου λέει εμένα ότι υπηρχαν αυτες οι ώρες από πριν; Οταν με έβαζες να επιλέξω σκεδ, επέλεγα με βάση αυτές τις ώρες και αυτές τις ώρες δικαιούμαι να κάνω.ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ. ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ; ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΟΒΑΡΟΙ; Και καθόμαστε και τους ακούμε και δεχόμαστε σαν αβουλα ρομπότ ότι μας σερβίρουν;;;Είμαστε άξιοι της μοίρας μας (βάζοντας και τον εαυτό μου μέσα). ΤΕΛΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος olgander

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 03
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2473 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:18:19 μμ »
Καπου ακούστηκε μάλιστα ότι ΤΩΡΑ επικαιροποιούν τα ΣΚΕΔ, που σημαίνει ότι μπορεί να χαθούν ώρες, έτσι απλά...!Και ποιος μου λέει εμένα ότι υπηρχαν αυτες οι ώρες από πριν; Οταν με έβαζες να επιλέξω σκεδ, επέλεγα με βάση αυτές τις ώρες και αυτές τις ώρες δικαιούμαι να κάνω.ΟΧΙ ΑΛΛΕΣ.
Συμφωνώ απόλυτα

Αποσυνδεδεμένος anna1994

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 225
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2474 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 08:19:11 μμ »
Αστείο ακούγεται...είμαστε ''τυχεροί'' επειδή θα δουλέψουμε και αν και πόσες ώρες για 1,5 ή 2 μήνες...Δυστυχώς το υπουργείο συνεχίζει τον εμπαιγμό...και κάποιοι είναι ευτυχείς επειδή πήραν ώρες ενισχυτικής.Δεν απαξιώνω το θεσμό της ενισχυτικής αλλά δε νιώθω τυχερή και χαρούμενη επειδή θα εργαστώ 2 μήνες........

Αποσυνδεδεμένος Ψιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 305
  • Λατρεύω το σκύλο μου!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2475 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 09:55:55 μμ »
Θα προτιμούσες δηλαδή να ήσουν άνεργη αυτούς τους 2 μήνες? Αφού θεωρείς ότι δεν αξίζει, παραιτήσου και άσε να πάρει τις ώρες κάποιος που θα τις εκτιμήσει περισσότερο και θα μπαίνει στην τάξη με περισσότερο ενθουσιασμό.
Only a life lived for others is worth living
- Albert Einstein

Αποσυνδεδεμένος εκπαιδευτικος_30

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2476 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:28:59 μμ »

Θα προτιμούσες δηλαδή να ήσουν άνεργη αυτούς τους 2 μήνες? Αφού θεωρείς ότι δεν αξίζει, παραιτήσου και άσε να πάρει τις ώρες κάποιος που θα τις εκτιμήσει περισσότερο και θα μπαίνει στην τάξη με περισσότερο ενθουσιασμό.
[/quote]

Δηλαδή εσύ θεωρείς ότι μας αξίζει αυτή η συμπεριφορά;;;Θα πεις και ευχαριστώ για την φετινή κορο’ι’δία;Δε θα σε πειράξει καθόλου, να υποθέσω, αν του χρόνου συμβεί το ίδιο και ακόμα χειρότερο!Δε θα σε πειράξει αν περιμένεις καρτερικά από Οκτώβρη να ξεκινήσεις δουλειά και ενώ τα έξοδα τρέχουν και ενώ σε δουλεύουν και σε πάνε από βδομάδα σε βδομάδα, τελικά θα καταλήξεις να δουλέψεις το τελευταίο μήνα; Αν όλα αυτά σου αρέσουν τότε, ναι ,μας αξίζουν όσα μας κάνουν.
Εκτιμούμε το κάθε λεπτό μέσα στην τάξη, δεν εκτιμούμε την αναλγησία, την αδιαφορία και την κορο’ι’δία.Μακάρι να είχα την ευκαιρία να δουλέψω, έστω και ένα μήνα.Το θέμα είναι ότι δε μου αξίζει αυτό.Ας μας έλεγαν τουλάχιστον όταν ξεκινούσε το σχολικό έτος ότι ο προγραμματισμός είναι o εξής:« θα δουλέψετε, παιδιά , τους τελευταίους 2 μήνες, μην περιμένετε, κάνετε κάτι άλλο»!Και τώρα που ξεκίνησε τί;;πάλι τα ίδια, ουδεμία οργάνωση.Μας συμπεριφέρονται σαν σκουπίδια και λέμε και ευχαριστώ.ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΞΙΟΙ ΤΗΣ ΜΟΙΡΑΣ ΜΑΣ

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική σε Γυμνάσια/Λύκεια 2013-2014
« Απάντηση #2477 στις: Φεβρουάριος 24, 2014, 10:32:49 μμ »
Αυτή ακριβώς τη λογική προωθεί το υπουργείο και το κράτος. Να βολευόμαστε με το ελάχιστο και να μη διεκδικούμε τίποτα παραπάνω. Και να είμαστε ευχαριστημένοι με όλο και λιγότερα μέχρι να πεθάνουμε της πείνας!
Γιατί να είμαστε ευχαριστημένοι, από δήμαρχοι γίναμε κλητήρες! Μετά από τόσα χρόνια αναπληρωτές καταλήξαμε φέτος να δουλεύουμε για 2 μήνες αφού φάγαμε τόσους μήνες περιμένοντας την ενισχυτική. Την ωρομισθία τη φάγαμε με το κουτάλι στα νιάτα μας και τώρα είναι δύσκολο να πάμε πάλι πίσω.
Και ναι οι εποχές άλλαξαν αλλά και ανάγκες για διδακτικό προσωπικό υπάρχουν και χρήματα όλο και βρίσκονται, όταν πρόκειται π.χ. για το υπουργείο Δημόσιας Τάξης και τον "αξιοκρατικό" διορισμό χιλιάδων ειδικών φρουρών!
Εγώ όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160667
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 988
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 907
Σύνολο: 907

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 30 ερωτήματα.