*

Αποστολέας Θέμα: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια  (Αναγνώστηκε 4349253 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GTI

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4340 στις: Αύγουστος 16, 2013, 03:50:38 μμ »
Εβγαλαν 52 αγγλικων στην κερκυρα πλεοναζοντες.Ο διευθυντης μου με διαβεβαιωνει πως εχω οργανικη.εγω προβληματιζομαι με το 52.Μηπως μεχουν περασει ως υπεραριθμη απτη διευθυνση η οποια δεν λεει ποιοι ειναι?και ιδου το ερωτημα.Να κανω για μεταταξη που δεν υπαρχει περιπτωση να πιασω την επιλογη που θελω? ή να μην κανω και να περιμενω την πολυποθητη αποσπαση?τι να κανω ρε παιδια,τι??

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:41:47 »

Αποσυνδεδεμένος alantoufan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4342 στις: Αύγουστος 16, 2013, 03:55:05 μμ »
μάλλον εγώ ήμουν λίγο εριστικός, συγγνώμη
δεν εννοούσα αποκλειστικά εσένα, υπάρχει ένα γενικότερο κλίμα προς αυτή την κατεύθυνση

Εγω απλες σκεψεις εκανα, αν θεωρειτε κατι τετοιο, ζητω συγνωμμη που τις μετεφερα.
Καλη επιτυχία σε όλους !

Δεκτή , φταιω κ γω που γραφω με κεφαλαία  8)

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4343 στις: Αύγουστος 16, 2013, 03:57:26 μμ »
Προσωπικά, αν ξεκαθαρίσει τη Δευτέρα η κατάσταση και δοθούν διεκρινήσεις που να τις καταλαβαίνουμε(!!), εφόσον έχω τη δυνατότητα να μην κάνω αίτηση, ΔΕΝ θα κάνω. Βρίσκομαι σε νομό που σίγουρα θα έχει "κύμα εξόδου", οπότε θεωρώ βέβαιο ότι οι θέσεις προς μετάταξη θα καλυφθούν.

Χρήστο φαντάζομαι όμως θέλεις να παραμείνεις σε αυτόν τον νομό

Ναι, φυσικά.


Συγνώμη συνάδελφε...με όλο το σεβασμό.........ΖΟΓΚ!!!!!!!!!!! Είστε ο πιο αδύναμος κρίκος!!!!!!!!!!!! Χάσατε....Ακούς εκεί που θέλεις και να καταλάβεις! Φτάνει που καταλαβαίνουν αυτοί...δε χρειάζεται και εσύ!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:41:47 »


Αποσυνδεδεμένος ieremias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4346 στις: Αύγουστος 16, 2013, 03:59:52 μμ »
Μόνο που μέχρι στιγμής Ιερεμία οι οργανικές μας δεν είναι στα σχολεία. Το σχολείο είναι ας πούμε ο "φυσικός χώρος" της θέσης μας. Καθένας μας τοποτθετείται σε ένα σχολείο, είτε οριστικά (αυτό που εμείς λέμε στην καθομιλουμένη οργανική), είτε προσωρινά, αλλά όλες οι οργανικές είναι κεντρικά στο υπουργείο. Αν ένας κλάδος έχει 6.000 οργανικές, τότε για να διώξει 1000 θεσπίζει το υπουργείο κάποια κριτήρια και απολύει τους 1000 τελευταίους στην κατάταξη σύμφωνα με τα κριτήρια.
Τα σχολεία δεν είναι νοσοκομεία που το καθένα είναι ξεχωριστό ΝΠΔΔ και οι οργανικές του κάθε γιατρού και νοσηλευτή αντισοτιχούν στο νοσοκομείο.

Δε θαα σε αμφισβητήσω γιατί δεν είμαι εργατολόγος. Αλλά πιστεύεις ότι το κριτήριο θα είναι όσοι πήραν μετάταξη;
Κανένας συνδικαλιστής δεν το σκέφτηκε αυτό;
Μόνο εμείς εδώ είμαστε οι φωστήρες;
Τί να πω;
Μην κανετε αίτηση.
Καθίστε με 0 ώρες και περιμένετε την τύχη σας.
Είναι εύκολο να πεισθεί η κοινή γνώμε για την απόλυση δημοσίων υπαλλήλων με 0 ώρες...
Εξάλλου οι μετατάξεις είναι υποχρεωτικές.
Αύριο θα σας μετατάξουν όπου θέλουν εκείνοι

Αποσυνδεδεμένος alantoufan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4347 στις: Αύγουστος 16, 2013, 04:02:23 μμ »
Κατάργηση θέσεων διοικητικού προσωπικού σε Περιφερειακές διευθύνσεις εκπαίδευσης...

http://www.alfavita.gr/arthron/%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%81%CE%B3%CE%B7%CF%83%CE%B7-302-%CE%BF%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%B8%CE%AD%CF%83%CE%B5%CF%89%CE%BD-%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BA%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B9%CF%82-%CF%80%CE%B5%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B5%CF%81%CE%B5%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%85%CF%80%CE%B7%CF%81%CE%B5%CF%83%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85

Που σημαίνει..??

Υπήρχαν συναδερφοι που ειχαν εθελοντικά μεταταγεί στις Δνσεις ..
Πολλές φορες με  με εγκυκλιους που δεν εφταναν στους πολλους.

Ειχανε βγει από το μαντρι .. μηπως ; :-[ :-[ :-\

302  θέσεις .. Οχι 2000, 3000 5000 .. οπου βρουν κλαδο με 100-400 άτομα καταργείται πιο ευκολα .. ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2013, 04:13:40 μμ από alantoufan »

Αποσυνδεδεμένος alantoufan

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4348 στις: Αύγουστος 16, 2013, 04:03:39 μμ »
Μόνο που μέχρι στιγμής Ιερεμία οι οργανικές μας δεν είναι στα σχολεία. Το σχολείο είναι ας πούμε ο "φυσικός χώρος" της θέσης μας. Καθένας μας τοποτθετείται σε ένα σχολείο, είτε οριστικά (αυτό που εμείς λέμε στην καθομιλουμένη οργανική), είτε προσωρινά, αλλά όλες οι οργανικές είναι κεντρικά στο υπουργείο. Αν ένας κλάδος έχει 6.000 οργανικές, τότε για να διώξει 1000 θεσπίζει το υπουργείο κάποια κριτήρια και απολύει τους 1000 τελευταίους στην κατάταξη σύμφωνα με τα κριτήρια.
Τα σχολεία δεν είναι νοσοκομεία που το καθένα είναι ξεχωριστό ΝΠΔΔ και οι οργανικές του κάθε γιατρού και νοσηλευτή αντισοτιχούν στο νοσοκομείο.

Δε θαα σε αμφισβητήσω γιατί δεν είμαι εργατολόγος. Αλλά πιστεύεις ότι το κριτήριο θα είναι όσοι πήραν μετάταξη;
Κανένας συνδικαλιστής δεν το σκέφτηκε αυτό;
Μόνο εμείς εδώ είμαστε οι φωστήρες;
Τί να πω;
Μην κανετε αίτηση.
Καθίστε με 0 ώρες και περιμένετε την τύχη σας.
Είναι εύκολο να πεισθεί η κοινή γνώμε για την απόλυση δημοσίων υπαλλήλων με 0 ώρες...
Εξάλλου οι μετατάξεις είναι υποχρεωτικές.
Αύριο θα σας μετατάξουν όπου θέλουν εκείνοι

Σκέφτομαι άρα υπάρχω, δεν σημαινει οτι δεν θα κανουμε αιτηση.. σκεφτόμαστε !

Αποσυνδεδεμένος MatinaPEO2

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4349 στις: Αύγουστος 16, 2013, 04:05:00 μμ »
εικάζω ότι ήταν κενές θέσεις, οι οποίες παραδοσιακά δεν καλύπτονταν από διοικητικούς υπαλλήλους, καθώς οι ΔΔΕ αποσπούσαν εκπαιδευτικούς. Έτσι, θέλω να πιστεύω, ώστε να μην είναι ακόμα 300 υπάλληλοι συνεισφορά του Υπουργείου μας στο βωμό της κινητικότητας....

Αποσυνδεδεμένος moon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4350 στις: Αύγουστος 16, 2013, 04:06:21 μμ »
Η παράγραφος 4 του άρθρου 82 του Ν.4172 (αυτή που παρέθεσα σε προηγούμενο μήνυμα) έλεγε ότι δημιουργούνται προσωποπαγείς διοικητικές θέσεις στις οποίες μετατάσσονται οι εκπαιδευτικοί που εξαιρούνται από τη διαθεσιμότητα στις 22/7/13, και σε αυτούς έβαζε και τους κατόχους μεταπτυχιακών και διδακτορικών.

Η παράγραφος 1 του άρθρου 73 του Ν.4174, αντικαθιστά την προηγούμενη με μία ακριβώς ίδια, στην οποία πλέον δεν συμπεριλαμβάνονται οι κάτοχοι μεταπτυχιακών και διδακτορικών (η αλλαγή της τελευταίας στιγμής αν θυμάστε, για να βγουν οι αριθμοί).

Οπότε αυτή η απόφαση λογικά καταργεί τις θέσεις αυτών που τελικά δεν εξαιρέθηκαν;

Αποσυνδεδεμένος dimari

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 436
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4351 στις: Αύγουστος 16, 2013, 04:07:10 μμ »
Κανένας δεν προτείνει σε κανένα να μην κάνει αίτηση. Αυτό που λέμε είναι μήπως τελικά αυτός είναι ο σκοπός αυτής της ξαφνικής πρεμούρας της κυβέρνησης για τις μετατάξεις και μάλιστα ξεχνώντας τις 900 δρομολογημένες (που ήταν βέβαια σε οργανικά κενά). Προσωπικά έχω αηδιάσει με την όλη κατάσταση... Αν θέλουν να με απολύσουν ας το κάνουν πια... Καλύτερα να καλλιεργώ ντομάτες στον κήπο μου παρά να ζω με αυτή τη διαρκή ανασφάλεια και το άγχος και την περιφρόνηση προς τη νοημοσύνη μου!

Αποσυνδεδεμένος troll

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 906
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4352 στις: Αύγουστος 16, 2013, 04:17:25 μμ »

[...] Αν θέλουν να με απολύσουν ας το κάνουν πια... Καλύτερα να καλλιεργώ ντομάτες στον κήπο μου παρά να ζω με αυτή τη διαρκή ανασφάλεια και το άγχος και την περιφρόνηση προς τη νοημοσύνη μου!


"Too many people are thinking of security instead of opportunity. They seem to be more afraid of life than death"

Kαι για να μην παρεξηγηθώ... Για μένα opportunity στο εξής είναι η καλλιέργεια ντομάτας..
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 16, 2013, 04:19:14 μμ από troll »
Πρέπει να νευριάσουμε... /  Όταν είσαι
άξιος είσαι ΠΑΝΤΟΥ, Επιλεκτικά άξιος δεν υπάρχει.
(Και ακέραιος.. βεβαίως - βεβαίως)

Αποσυνδεδεμένος 2013

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
    • Προφίλ
Απ: Μετάταξη απο Δευτεροβάθμια σε Πρωτοβάθμια
« Απάντηση #4353 στις: Αύγουστος 16, 2013, 04:20:28 μμ »
@ kris_81

ακριβώς αυτό παρατηρώ κι εγώ! Γράφει απλά " θέσεις εκπαιδευτικών ". Δεν θα έπρεπε να προσδιορίζει τι είδους θέσεις; οργανικές - προσωρινές - προσωποπαγείς κ.ο.κ.;

Πάλι καλά που γράφει "εκπ/κών" ,γιατί μετά τη μετάταξη μπορεί να θυμόταν ότι σε χρειάζονται περισσότερο για σχ. φύλακα για παράδειγμα (δεν υποτιμώ τη δουλειά των σχ. φυλάκων αλλά σχολιάζω την "ελαστικότητα" των δ.υ.).
* αν είναι εύκολο, παραθέτεις το link για τις εθελοντικές μετατάξεις που προανέφερες;

ευχαριστώ

 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160546
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 756
Σύνολο: 762

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.