*

Αποστολέας Θέμα: Πώς γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;  (Αναγνώστηκε 10821 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:13:07 μμ »
Θυμαμαι πως φιλη μου σε νησι μου ελεγε πως το Σεπτεμβριο τοποθετηθηκε νεοδιοριστη συναδελφος στο σχολειο της και μετα απο λιγες μερες τα παρατησε και σηκωθηκε και εφυγε.
Στις γιορτές μου είπαν για παρόμοια περίπτωση δασκάλας διοριστέας σε νησί...
Σκέπτεται αν θα αποδεχθεί...
Και κάτι άλλο...
Εγώ που δουλέυω και σπίτι τα απογεύματα-βράδυα παίρνω τα ίδια με τον άλλο ΔΥ που μετά τις 16:00 πάει σπίτι και τα ξύνει;;;
Αλλά ξέχασα, είμαι λειτουργός=φιλανθρωπικό ίδρυμα...

Εχω συναδελφο ο οποιος εκλεισε φροντιστηριο μεσης εκπαιδευσης για να διοριστει και τωρα, μετα την εφαρμογη του νεου πεινολογιου, σκεπτεται σοβαρα να παραιτηθει και να επιστρεψει στην ιδιωτικη εκπαιδευση.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:11 »

Αποσυνδεδεμένος Green

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4580
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:14:02 μμ »
Θυμαμαι πως φιλη μου σε νησι μου ελεγε πως το Σεπτεμβριο τοποθετηθηκε νεοδιοριστη συναδελφος στο σχολειο της και μετα απο λιγες μερες τα παρατησε και σηκωθηκε και εφυγε.
Στις γιορτές μου είπαν για παρόμοια περίπτωση δασκάλας διοριστέας σε νησί...
Σκέπτεται αν θα αποδεχθεί...
Και κάτι άλλο...
Εγώ που δουλέυω και σπίτι τα απογεύματα-βράδυα παίρνω τα ίδια με τον άλλο ΔΥ που μετά τις 16:00 πάει σπίτι και τα ξύνει;;;
Αλλά ξέχασα, είμαι λειτουργός=φιλανθρωπικό ίδρυμα...
"Εσύ έχεις και 3 μήνες διακοπές το χρόνο όμως και 21 ώρες δουλειά την εβδομάδα αντί για 40" θα ήταν η απάντηση αυτού που τα ξύνει...

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:21:26 μμ »
@kmos Κι εγώ σε αυτό το κομμάτι δούλευα, ΙΤ...Δε θα διαφωνήσω με το τελευταίο σου μήνυμα αν και μου θυμίζει λίγο Κίνα!! Βέβαια, θα μου πεις τώρα, ότι σύντομα θα περάσουμε από το νέο πεινολόγιο-σακουλιασματολόγιο σε ατομικές συμβάσεις εργασίας ορισμένου χρόνου...
@green Ας μπει ο ξύστης μέσα σε τάξη για μια εβδομάδα...Εδώ έχουν 2 παιδιά στο σπίτι και δεν τα φέρνουν βόλτα...τα παρκάρουν μπροστά από τηλεοράσεις, υπολογιστές παππούδες, γιαγιάδες...Θα προτιμούσα να δουλεύω όλο το χρόνο και μετά τις 16:00 να τα μάτωνα από το ξύσιμο!!
@damien Έχω κι εγώ ακριβώς ίδια περίπτωση πρώην φροντιστηριούχου....Μα και εγώ σκέπτομαι διάφορα, εντός συνόρων αναγκαστικά, έχοντας κατα νου έννοιες του στυλ value for money, διότι η δουλειά που κάνω δεν κάνει τα λεφτά που παίρνω αν την αναγάγει κανείς ετησίως σε εργατοώρες και τη συγκρίνει με το υπόλοιπο δημόσιο....Πολύ δίκαιο αυτό το νέο μισθολόγιο!Εξάλειψε όλες τις αδικίες....Θα παίρνανε και αύξηση οι εκπαιδευτικοί..Ε, ρε βρεγμένη σανίδα που θέλει ο τρυφερός κώλος τους...
Και τώρα, ο άφραγκος λειτουργός πάει να διαβάσει παραμύθι και να κοιμήσει το παιδί του...
Καληνύχτα σας!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2012, 09:35:27 μμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος delete

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:31:40 μμ »
@boldboy

Δυστυχώς φίλε μου εμείς είμαστε Κίνα της πολύ παλιάς εποχής. Στην αντίληψη, στη νοοτροπία και στον εκσυγχρονισμό.
Αυτή τη στιγμή που μιλάμε στην Κίνα κάνουν άλματα ανάπτυξης (ναι και στους μισθούς).
Όταν φθάσαμε να είμαστε 180.000 στην εκπαίδευση σε αφήνω να υπολογίσεις τι σημαίνει αύξηση 10 ευρώ ή μείωση 10 ευρώ το μήνα στους μισθούς.(που δεν είναι 10)
Όταν έχουμε μια νοοτροπία μη αξιολόγησης και διδακτικές μεθόδους της δεκαετίας του 70-80 πόσο δηλαδή να μας πληρώνουν όταν εδώ και δέκα χρόνια ο άλλος στον ΙΤ έφτυνε αίμα για 700 μικτά και με μπλοκάκι κι όποτε τα έπαιρνε. Και λέω πριν 10 χρόνια γιατί τώρα πιθανόν να είναι άνεργος κι έχει και τον άλλο στο Δημόσιο με προκλητική, απαξιωτική και κυρίως αρπαχτική διάθεση, ω ναι και στον κλάδο μας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:59:11 »

Αποσυνδεδεμένος firenze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:33:24 μμ »
Δεν διαφωνώ μαζί σας στα παραπάνω αλλά ό,τι λέω δεν το λέω για να γίνεται κουβέντα.Κάποιος μίλησε για ψυχολογικούς λόγους.Ναι αυτοί είναι πολύ σοβαροί όταν είσαι 400 μίλια μακριά από το σπίτι σου επ'αόριστον.Αυτή τη ψυχολογική κατάπτωση πείτε μου πως ξεπερνά κανείς.Και ναι σκέφτομαι και εγώ να τα παρατήσω και να φύγω και χωρίς να υπάρχει στον ορίζοντα δυνατότητα άλλης εργασίας

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:33:42 μμ »
Aπ'οτι καταλαβαινω, ευχαριστηθηκαμε τις διακοπες μας και τωρα που γυρναμε αυριο στη δουλεια μας επιασαν τα "φιλοσοφικά" ερωτήματα και οι αναζητήσεις  ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος xenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 686
  • Φύλο: Άντρας
  • Λίγες λέξεις,πολλές σκέψεις
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:44:33 μμ »
εε ψιτ "αγαπουλες" :D.........χαλαρά

ολες οι δουλειες ειναι δυσκολες ..... οταν όμως δεν υπαρχουν..... .....τοτε να δειτε  μαυρα χάλια. ;)
καποιοι ειναι μικροι  η " νεοπλουτοι νεοελληνες".........και μαλλον δεν ξερουν απο φτωχεια. ;)

     :)

Αποσυνδεδεμένος firenze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 09:45:06 μμ »
Ναι φίλε ΜΑΡΚΟ μας έπιασαν οι αναζητήσεις και ευχαριστήθηκαμε τις διακοπές μας γιατί θυμηθήκαμε μετά από 4 μήνες πως είναι να ζεις σαν άνθρωπος στο σπίτι σου με την οικογένεια σου και όχι σε ένα μουχλιασμένο δωμάτιο ενός νησιού.Ίσως σε κάποιους να φαίνονται όλα αυτά υπερβολικά συναισθηματικά αλλά η καθημερινή πραγματικότητα είναι που σε κάνει να τα βλέπεις έτσι.

Αποσυνδεδεμένος emnaypli

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 251
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 10:17:37 μμ »
Φύγαμε από την οικογένειά μας και το σπίτι μας και γυρίσαμε μόνοι στο έρημο νησί της παραμεθορίου. Και αύριο θα δούμε και τα μούτρα του αυταρχικότατου και πιο κομπλεξικού Διευθυντή που είχα ποτέ. Και σε λίγο θα δω στο μισθό μου 350 Ευρώ δεκαπενθήμερο.Χάλια χάλια χάλια.Κατάθλιψη σκέτη. Απερίγραπτα συναισθήματα.

Αποσυνδεδεμένος firenze

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 10:25:57 μμ »
Και που να δεις τον δικό μου διευθυντή που δεν θέλει καν να μας ακούει να λέμε ότι μας λύπει το σπίτι μας και ο τόπος μας.Μας θεωρεί αχάριστους γιατί λέει το νησί του μας ταϊζει και ας μας κλέβουν με κάθε ευκαιρία στο ωραίο τους νησί π.χ αγοράζουμε 350 γραμμάρια ψωμί με 1,10 ευρώ,νοικιάζουμε ένα υγρό δωμάτιο με 350 ευρώ εμείς οι αχάριστοι.

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 10:30:59 μμ »
Βάζω το συγκεκριμένο θέμα για να δω αν υπάρχει κι άλλος που αισθάνεται τόσο χάλια όσο εγώ,τόσο που να σκέφτομαι να σηκωθώ και να φύγω στο σπίτι μου χωρίς γυρισμό.
Μου φαίνεται απίστευτο να το ζω αυτό στα 42 μου,να παρατω την οικογένειά μου και να τρέχω όπου μου σφυρίξουν.
Άρχισα να σκέφτομαι τι άλλες δουλειές μπορώ να κάνω και θα ήθελα τη γνώμη σας και μάλιστα αν κάποιος έχει κάνει ήδη αυτό που σκέφτομαι.
Θα έπρεπε να ονομάσεις το νήμα: " Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγέννων, όσοι είχατε χρήματα πλέον για να πάτε σπίτι σας και να γυρίσετε και έχετε συναίσθηση του τι ακολουθεί;"
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος paschalist

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 929
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 10:35:15 μμ »
Φύγαμε από την οικογένειά μας και το σπίτι μας και γυρίσαμε μόνοι στο έρημο νησί της παραμεθορίου. Και αύριο θα δούμε και τα μούτρα του αυταρχικότατου και πιο κομπλεξικού Διευθυντή που είχα ποτέ. Και σε λίγο θα δω στο μισθό μου 350 Ευρώ δεκαπενθήμερο.Χάλια χάλια χάλια.Κατάθλιψη σκέτη. Απερίγραπτα συναισθήματα.
350 € το 15μερο; Πρόσεξε τι γράφεις. Μπορεί να διαβάζουν και εφοριακοί. Σαν υψηλόμισθη θα έπρεπε να προσέχεις περισσότερο...
Η διαβίωση στο νησί θα αποτελεί πλέον τεκμήριο.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 08, 2012, 10:38:21 μμ από paschalist »
Nil homini certum est

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 08, 2012, 11:48:18 μμ »
Και που να δεις τον δικό μου διευθυντή που δεν θέλει καν να μας ακούει να λέμε ότι μας λύπει το σπίτι μας και ο τόπος μας.Μας θεωρεί αχάριστους γιατί λέει το νησί του μας ταϊζει και ας μας κλέβουν με κάθε ευκαιρία στο ωραίο τους νησί π.χ αγοράζουμε 350 γραμμάρια ψωμί με 1,10 ευρώ,νοικιάζουμε ένα υγρό δωμάτιο με 350 ευρώ εμείς οι αχάριστοι.

Γιατί δεν του λες ότι εσείς ταΐζετε το νησί του; Όχι ότι φταίει το κάθε νησί.. το κράτος διαχρονικά τα έχει παρατημένα, οπότε κι αυτοί κατέληξαν έτσι (η ανάγκη οδηγεί πολλές φορές σε τέτοιες καταστάσεις εκμετάλευσης, που μετά θεωρούνται και "φυσιολογικά" για αυτούς).
Πες του, λοιπόν, ότι δεν κάνει ούτε για διευθυντής ορχήστρας και να αφήσει τις εξυπνάδες! (που λέει και μια διαφήμιση.. σε διασκευή μου  ;D )

Από κομπλεξισμό "εξουσίας" και τοπικισμού άλλο τίποτα το Ελλαδιστάν!
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος panos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2465
    • Προφίλ
Απ: Πως γυρίσατε από τις διακοπές των Χριστουγένων;
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 09, 2012, 12:57:38 πμ »
Προετοίμαζα προηγουμένως τα αυριανά μαθήματα και ταυτόχρονα σχεδίαζα διάφορες λύσεις φυγής...
Δύσκολη ημέρα η αυριανή και η πρώτη στην όλη πορεία μου τα τελευταία 11 χρόνια -8 χρόνια ιδιωτικής εκπαίδευσης και 3 χρόνια "ελαστικής" δημόσιας εκπαίδευσης-  που κυριολεκτικά δεν έχω καμία όρεξη να μπω στην τάξη... 
Μάλλον τα παιδιά θα με κάνουν να αλλάξω στάση αύριο, αλλά δεν φεύγει εύκολα από το μυαλό μου η πεποίθηση πως ανήκω στα κορόιδα μιας κοινωνίας που πίστεψαν πως με προσπάθεια και αρκετό μεράκι μπορούν να πετύχουν στον χώρο στην εκπαίδευσης πολλά για τους μαθητές τους και για τους εαυτούς τους...
Σαχλαμάρες...  :(

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 585
Σύνολο: 599

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.