*

Αποστολέας Θέμα: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης  (Αναγνώστηκε 69534 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #238 στις: Ιανουάριος 13, 2013, 05:13:45 μμ »
silkcut ευχαριστω, ειμαι δευτεροβαθμια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος as1m

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 11
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #239 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 10:09:59 μμ »
Πολύ κλάμα έχει πέσει με τη συγχώνευση των περιοχών μετάθεσης. Και γράφονται απίθανα πράγματα. Εφημερίδα "λυπάται" τον κακόμοιρο καθηγητή από τη Σκόπελο, που με τις συγχωνεύσεις, δεν μπορεί να ζητήσει μετάθεση για το σπίτι του καθώς υπάρχει ο κίνδυνος να πάρει μετάθεση αλλά να τοποθετηθεί στην Αλόννησο καθώς τα δύο νησιά συνυπάρχουν στη Β' Μαγνησίας. Το γεγονός ότι συνυπήρχαν και στην παλιά Δ' Μαγνησίας δεν απασχολεί τον συντάκτη του άρθρου.
Δεν ισχυρίζομαι πως το νέο σύστημα είναι το καλύτερο ή λύση για τα προβλήματα των μεταθέσεων και των τοποθετήσεων. Πιστεύω πως το προηγούμενο σύστημα έπρεπε να βελτιωθεί για να καταργηθούν εκτρώματα όπως η Δ’ Αιτωλοακαρνανίας (κάποιοι μπορεί να γνωρίζουν).

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #240 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 10:29:30 μμ »
Όπως εξηγώ στο προηγούμενο ( μακροσκελές ) σχόλιό μου , το νέο σύστημα δεν έχει τίποτα απολύτως θετικό να προσφέρει . Μόνο αρνητικά . Αν υπάρχει άλλη άποψη με επιχειρήματα , με ενδιαφέρει να τη μάθω .

Η προχειρότητα και η ασχετοσύνη κάποιου δημοσιογράφου δεν αποτελεί μέτρο του αν και πόσο κακό είναι το νέο σύστημα . Μπορω να αναφέρω εγώ δεκάδες καλύτερα παραδείγματα όπου το νέο σύστημα δημιουργεί σοβαρά προβλήματα , το κάνω άλλωστε παραπάνω.Δημιουργεί σοβαρά προβλήματα  , χωρίς να λύνει κανένα άλλο!!

Είναι γεγονός οτι υπάρχει ένας ικανός αριθμός εκπαιδευτικών που έχουν πιάσει οργανική στον τόπο των συμφερόντων τους και δεν επηρεάζεται ( μεχρι  , χτύπα ξύλο , να αρχίσουν να κόβονται οργανικές ).

Υπάρχει και μια μερίδα συναδέλφων που έχουν κολλήσει σε "ανεπιθύμητες" περιοχές  και δεν έχουν κάτι να χάσουν  με το νέο σύστημα αντίθετα έχουν και ελπίδες για κάτι καλύτερο . Ειδικά σε προβληματικούς κλάδους όπως ΠΕ 19/20 . Όπως συνηθίζεται  , το συμφέρον του ο καθένας το βαφτίζει και δίκαιο .Δεν είναι έτσι όμως.

Αποσυνδεδεμένος MHXMHX

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #241 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 07:01:40 πμ »
Όχι κύριοι.Το νέο σύστημα μόνο θετικά έχει.

Τόσα χρόνια γινόταν το έλα να δεις με τις μεταθέσεις.Απευθείας διορισμοί σε Α' περιοχές ενώ υπάρχουν άλλοι που το παλεύουν χρόνια να πάνε,είναι ένα παράδειγμα.Περισσότερες θέσεις σε Τειτζίδες σε σχέση με τους πτυχιούχους ΑΕΙ για τις τεχνικές ειδικότητες,είναι άλλο.Πολλά κομματόσκυλα και λαμόγια βρίσκονταν δίπλα στο σπίτι τους χωρίς να το δικαιούνται.

Με τις νέες περιοχές θα αποκατασταθούν κάποιες αδικίες.Όσοι έχουν πολλά μόρια και δίκαια κατέχουν οργανική θέση στην περιοχή που επιθυμούν ,δεν έχουν να φοβηθούν κάτι.Αν όμως έχεις λίγα μόρια και περιέργως κατέχεις θέση (Α' περιοχή) που δεν μπόρεσε να διεκδικήσει συνάδελφός σου με περισσότερα μόρια, τότε μη διαμαρτύρεσαι

Πολύ σωστή λοιπόν η συγχώνευση των περιοχών.Θα πρότεινα μάλιστα και ανακατανομή οργανικών θέσεων.

Υ.Γ.Γράφει η συνάδελφος για τον σύζυγό της που είναι σε διάθεση και δεν μπορεί να πάρει οργανική λόγω προτεραιότητας των υπεραρίθμων.Μα δεν καταλαβαίνετε κυρία μου, πως ο σύζυγός σας δε θα έπρεπε καν να βρίσκεται σε εκείνη την περιοχή καθώς ήδη υπάρχουν υπεράριθμοι;Διαμαρτύρεστε και από πάνω;!!!Να φύγουν οι παλιότεροι για να μείνει ο άντρας σας δηλαδή...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 06:43:25 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:29:23 »

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #242 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 08:39:27 πμ »
Οι διορισμοί (μονίμων) έπονται των μεταθέσεων . Δεν γίνεται να γίνουν διορισμοί σε Α περιοχή όταν υπάρχουν ήδη διορισμένοι , και μάλιστα με πολλά μόρια ( δηλαδή διορισμένοι πολλά χρόνια )  που ενδιαφέρονται να μετατεθούν στην εν λόγω περιοχή .

Όχι οτι δεν γινόταν όργια με τους διορισμούς  , αλλά δεν αποκαθίσταται καμία αδικία , Αντίθετα δημιουρργούνται νέες .

Όταν κάποιος είναι σε Α περιοχή με λίγα μόρια ενώ άλλος είναι σε Γ με πολλά  ( και ενδιαφέρεται για την Α περιοχή ) σημαίνει οτι ο πρώτος  διορίστηκε ΝΩΡΙΤΕΡΑ . Μοιραία μάζεψε λίγα μόρια αν έπαιρνε  1 μόριο το χρόνο ενώ άλλος έπαιρνε 10 .

Η μεγάλη αδικία γίνεται για όσους είναι σε διάθεση ΠΥΣΔΕ . Ναι  , μπορεί κακώς να διορίστηκαν στη συγκεκριμένη περιοχή αφού δεν υπήρχαν οργανικές  , αλλά και οι αντίστοιχοι διατιθέμενοι από τις άλλες περιοχές που διεκδικούν πλέον τις ίδιες "καλύτερες" θέσεις κακώς διορίστηκαν αφού είναι και αυτοί σε διάθεση .
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 06:43:05 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος boldboy

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 433
  • Όχι άλλο κάρβουνο...
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #243 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 09:17:11 πμ »
Όμορφος κλάδος, αγγελικά πλασμένος...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 11:31:38 πμ από boldboy »

Αποσυνδεδεμένος Commando

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Nemo malus felix
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #244 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 09:54:26 πμ »
Πολύς κόσμος πήρε ήδη μετάθεση με τις συγχωνεύσεις που έγιναν. Αρκετοί δεν θα ρισκάρουν μία αμφιλεγόμενη πλέον μετάθεση λόγω του γεωγραφικού ανοίγματος όλων των περιοχών. Θα υπάρχει μειωμένος αριθμός αιτήσεων σε σχέση με παλαιότερα.
" Ποτέ στην Ιστορία η Πολιτική δεν δημιούργησε Παιδεία. Διότι οι πολίτες με γνώση και κρίση δεν είναι "βολικοί" ψηφοφόροι"
Ρένος Αποστολίδης

Αποσυνδεδεμένος kerasaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #245 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 06:40:38 μμ »
Όχι κύριοι.Το νέο σύστημα μόνο θετικά έχει.

Τόσα χρόνια γινόταν το έλα να δεις με τις μεταθέσεις.Απευθείας διορισμοί σε Α' περιοχές ενώ υπάρχουν άλλοι που το παλεύουν χρόνια να πάνε,είναι ένα παράδειγμα.Περισσότερες θέσεις σε Τειτζίδες σε σχέση με τους πτυχιούχους ΑΕΙ για τις τεχνικές ειδικότητες,είναι άλλο.Πολλά κομματόσκυλα και λαμόγια βρίσκονταν δίπλα στο σπίτι τους χωρίς να το δικαιούνται.

Με τις νέες περιοχές θα αποκατασταθούν κάποιες αδικίες.Όσοι έχουν πολλά μόρια και δίκαια κατέχουν οργανική θέση στην περιοχή που επιθυμούν ,δεν έχουν να φοβηθούν κάτι.Αν όμως έχεις λίγα μόρια και περιέργως κατέχεις θέση (Α' περιοχή) που δεν μπόρεσε να διεκδικήσει συνάδελφός σου με περισσότερα μόρια, τότε μη διαμαρτύρεσαι

Πολύ σωστή λοιπόν η συγχώνευση των περιοχών.Θα πρότεινα μάλιστα και ανακατανομή οργανικών θέσεων.

Υ.Γ.Γράφει η συνάδελφος για τον σύζυγό της που είναι σε διάθεση και δεν μπορεί να πάρει οργανική λόγω προτεραιότητας των υπεραρίθμων.Μα δεν καταλαβαίνετε κυρία μου, πως ο σύζυγός σας δε θα έπρεπε καν να βρίσκεται σε εκείνη την περιοχή καθώς ήδη υπάρχουν υπεράριθμοι;Διαμαρτύρεστε και από πάνω;!!!Να φύγουν οι παλιότεροι για να μείνει ο άντρας σας δηλαδή...


Αγαπητέ μου, ο σύζυγος έχει πολλά περισσότερα χρόνια υπηρεσίας από αυτούς που αδίκως κατέχουν οργανική στηνμ Α΄περιοχή και πολλά περισσότερα μόρια από αυτούς, καθόσον υπηρέτησε 8- ναι 8 χρόνια- σε περιοχή του νομού που έδιβε 7 μόρια, 52 χλμ μακριά από την πρωτεύουσα. Οι υπεράριθμοι του κλάδου του, λοιπόν, είναι συνάδερφοι που και διορίστηκαν απευθείας στην Α΄περιοχή για τις ανάγκες των τότε ΤΕΕ και επιπλέον πήραν οργανικές με 4 και 5 ώρες κι ενώ ο νόμος δίνει οργανική με 11 ώρες και πάνω. Υπάρχουν μάλιστα συνάδερφοι που ούτε αυτές τις 4 - 5 ώρες υπηρέτησαν ποτέ. και τριγυρνούν από σχολείο σε σχολείο και προηγούνται έναντι των ατύχων εκείνων που μπήκαν στην πόλη την επόμενη χρονιά . Οταν τα ΤΕΕ έγιναν ΕΠΑΛ αυτομάτως γίναν και υπεράριθμοι όλοι αυτοί που ούτε και την οργανική τους υπηρέτησαν.
Όχι, κύριε,δεν έβαλε κανένα μέσο για να πάρει μετάθεση.Ήταν σε χωριό 9 χλμ από την πόλη, γιατί να φύγει αν γνώριζε το πρόβλημα με τις οργανικές. Αλλά το 2006-ναι από τότε είναι στη γύρα- τα πράγματα δεν ήταν έτσι. Απορώ που ρίχνεις φταίξιμο σε εκατοντάδες συνάδελφους που ζήτησαν μετάθεση και για κακή τους τύχη πήραν χωρίς να υπάρχουν οργανικές για όλους. Μπορώ να σουτ αναφέρω ονομαστικά δεκάδες περιπτώσεις. Ή θεωρείς πως όλοι αυτοί έβαλαν μέσο για να μπουν και τώρα αδίκως φωνάζουν;

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #246 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 08:21:43 μμ »
Συγγνώμη, παιδιά, αλλά εδώ ο κόσμος χάνεται, βαρκούλες αρμενίζουν! Ας τσακωνόμαστε πάλι μεταξύ μας. Τώρα έχουμε και νέες κατηγορίες αντιμαχόμενων εκπαιδευτικών: Οι έχοντες οργανική στην Α vs με οργανική σε Β,Γ,Δ, και επίσης οι έχοντες οργανική (γενικώς) vs διαθεσίτες ΠΥΣΔΕ... Πολύ μ' αρέσει η κατάσταση! Και για να το ζωντανέψω το πράγμα επαναφέρω το φλέγον θέμα της β' ανάθεσης, των αποσπασμένων στα γραφεία, των πολυτέκνων, των συζύγων στρατιωτικών, των μονίμων και των αναπληρωτών, των ΑΣΕΠιτών και των με προϋπηρεσία,των  ειδικής αγωγής απο Βόλο και των ειδικής αγωγής από σεμινάρια ή τη Βουλγαρία. κλπ. Έλα να ανάβουν τα αίματα... Εν τω μεταξύ που ο μισθός μας έχει μειωθεί κατά 40% δεν μας απασχολεί, ούτε που δεν θα μπορούμε να ξεκολλήσουμε από τον βαθμό ΣΤ ή Ε,ούτε που θα μας ξεφτιλίζουν για ένα κομμάτι ψωμί! Ντροπή μας!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος talaiporos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #247 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 08:55:43 μμ »
Συγγνώμη, παιδιά, αλλά εδώ ο κόσμος χάνεται, βαρκούλες αρμενίζουν! Ας τσακωνόμαστε πάλι μεταξύ μας. Τώρα έχουμε και νέες κατηγορίες αντιμαχόμενων εκπαιδευτικών: Οι έχοντες οργανική στην Α vs με οργανική σε Β,Γ,Δ, και επίσης οι έχοντες οργανική (γενικώς) vs διαθεσίτες ΠΥΣΔΕ... Πολύ μ' αρέσει η κατάσταση! Και για να το ζωντανέψω το πράγμα επαναφέρω το φλέγον θέμα της β' ανάθεσης, των αποσπασμένων στα γραφεία, των πολυτέκνων, των συζύγων στρατιωτικών, των μονίμων και των αναπληρωτών, των ΑΣΕΠιτών και των με προϋπηρεσία,των  ειδικής αγωγής απο Βόλο και των ειδικής αγωγής από σεμινάρια ή τη Βουλγαρία. κλπ. Έλα να ανάβουν τα αίματα... Εν τω μεταξύ που ο μισθός μας έχει μειωθεί κατά 40% δεν μας απασχολεί, ούτε που δεν θα μπορούμε να ξεκολλήσουμε από τον βαθμό ΣΤ ή Ε,ούτε που θα μας ξεφτιλίζουν για ένα κομμάτι ψωμί! Ντροπή μας!!!!!!!!!!!!

Όταν λυθούν όλα αυτά τα προβλήματα να είσαι σίγουρη ότι θα αυξηθεί και ο μισθός. Δεν καταλαβαίνετε ότι οι άξιοι την πληρώνουν για τους ανάξιους;

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #248 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 09:08:43 μμ »
kerasaki  φαίνεται οτι ο σύζυγός σας πήρε ένα ρίσκο τότε , να μείνει στην περιοχή του με οργανική αντί να πάει στην Α χωρίς οργανική . Είχε την επιλογή  , την έκανε και έχασε .   Είχε υποθέτω προτεραιότητα να μετατεθεί στην Α έναντι των νεοδιόριστων , και αποφάσισε οτι δεν ήθελε . Αν είναι έτσι δεν υπάρχει καμία αδικία .

Όλοι ξέρουμε (δυστυχώς ) οτι με τις συνεχείς αλλαγές των συστημάτων  , παίρνουμε και τα ρίσκα μας


Στην ίδια θέση βρίσκονται χιλιάδες εκπαιδευτικοί με το νέο σύστημα  . Φίλη μου πατρινιά με την οποία τα συζητάμε υπηρετεί στην Ηλεία με οργανική . Μπορεί και πηγαινοέρχεται από Πάτρα  . Τώρα έχει να διαλέξει : Να ζητήσει μετάθεση για Αχαία με κίνδυνο να βρεθεί στα βουνά  ή να μείνει εκεί που είναι και να πηγαινοέρχεται ;

Μην ταυτίζετε το συμφέρον σας με το δίκαιο .

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #249 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 09:12:50 μμ »
gallikou

δεν είναι ανάγκη να έχουμε μόνο ένα πρόβλημα στη ζωή μας . Φυσικά και μας απασχολεί και η μείωση του μισθού και όλα τα άλλα προβλήματα.  Όταν έχεις πιάσει καλή οργανική στον τόπο των συμφερόντων σου , φυσικό είναι να σου φαίνονται τα άλλα προβλήματα μηδαμηνά .

Για όσους όμως  βρίσκονται χωρίς οργανικές  , μακριά από τα σπίτια τους   , το νέο σύστημα και οι αδικίες του που περιγράφω παραπάνω μεταφράζονται σε έξοδα  , βενζίνες  , ενοίκια , μετακομίσεις  πολύ χρόνο και ταλαιπωρία  και άγχος

Σε διαβεβαιώ οτι αυτά μειώνουν και άλλο το μισθό. Και όχι μόνο

Αποσυνδεδεμένος kerasaki1

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 37
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #250 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 10:00:12 μμ »
kerasaki  φαίνεται οτι ο σύζυγός σας πήρε ένα ρίσκο τότε , να μείνει στην περιοχή του με οργανική αντί να πάει στην Α χωρίς οργανική . Είχε την επιλογή  , την έκανε και έχασε .   Είχε υποθέτω προτεραιότητα να μετατεθεί στην Α έναντι των νεοδιόριστων , και αποφάσισε οτι δεν ήθελε . Αν είναι έτσι δεν υπάρχει καμία αδικία .

Όλοι ξέρουμε (δυστυχώς ) οτι με τις συνεχείς αλλαγές των συστημάτων  , παίρνουμε και τα ρίσκα μας

Στην ίδια θέση βρίσκονται χιλιάδες εκπαιδευτικοί με το νέο σύστημα  . Φίλη μου πατρινιά με την οποία τα συζητάμε υπηρετεί στην Ηλεία με οργανική . Μπορεί και πηγαινοέρχεται από Πάτρα  . Τώρα έχει να διαλέξει : Να ζητήσει μετάθεση για Αχαία με κίνδυνο να βρεθεί στα βουνά  ή να μείνει εκεί που είναι και να πηγαινοέρχεται ; Μην ταυτίζετε το συμφέρον σας με το δίκαιο .

Δεν ξέρω πόσα χρόνια υπηρεσίας έχετε αλλά εγώ που έχω 15 και ο σύζυγος 17 όλα αυτά τα χρόνια μόνο το γράμμα του νόμου δε βλέπω να τηρείται. Δηλαδή φταίνε αυτοί οι άνθρωποι που ακόμη και πέρσι μπήκαν στην πόλη και τους έφεραν χωρίς να δώσουν ισάριθμες θέσεις;Φταίει αυτός που ρίχνει μια αίτηση; Να απαγορεύουν τότε στους έχοντες οργανική να ζητούν μετάθεση, αν το πάμε έτσι. Δε φταίνε αυτοί που διόριζαν 15 άτομα μέσα στην Α΄περιοχή μέσα σε έναν Σεπτέμβρη; Δε φταίνε που παράτυπα τους έδωσαν οργανικές με 4-5 ώρες και όχι με 11; Δε φταίνε αυτοί που δε λαμβάνουν υπόψη καθόλου τις εισηγήσεις των ΠΥΣΔΕ περί κενών; Φταίει ο συνάδελφος που κάνει μία αίτηση ελπίζοντας σε κάτι καλύτερο; Έλεος πια!!!Σ΄αυτά τα 15 χρόνια λοιπόν που είμαι στην εκπαίδευση - και ξέρω αρκετά για το πώς λειτουργούν τα πράγματα- ξέρω ότι το ΠΥΣΔΕ ζητουσε 4 φιλολόγους και έδιναν μετάθεση από κάτω σε 13 για παράδειγμα ή ζητούσε 7 μαθηματικούς και δεν έπαιρνε κανείς. Τι μου λέτε τώρα, ό,τι ήθελαν έκαναν, θα μιλήσουμε τώρα για δικαιοσύνη και διαφάνεια;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 15, 2013, 10:01:52 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #251 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 10:13:32 μμ »
gallikou

δεν είναι ανάγκη να έχουμε μόνο ένα πρόβλημα στη ζωή μας . Φυσικά και μας απασχολεί και η μείωση του μισθού και όλα τα άλλα προβλήματα.  Όταν έχεις πιάσει καλή οργανική στον τόπο των συμφερόντων σου , φυσικό είναι να σου φαίνονται τα άλλα προβλήματα μηδαμηνά .

Για όσους όμως  βρίσκονται χωρίς οργανικές  , μακριά από τα σπίτια τους   , το νέο σύστημα και οι αδικίες του που περιγράφω παραπάνω μεταφράζονται σε έξοδα  , βενζίνες  , ενοίκια , μετακομίσεις  πολύ χρόνο και ταλαιπωρία  και άγχος

Σε διαβεβαιώ οτι αυτά μειώνουν και άλλο το μισθό. Και όχι μόνο

Είμαι 8 χρόνια μακριά από τον τόπο συμφερόντων μου και δεν μπορώ να πάρω μετάθεση για οποιαδήποτε στεριά. Έχω φτάσει σε σημείο να μην με ενδιαφέρει καθόλου ότι έχω οργανική, γιατί εκεί που την έχω μου είναι άχρηστη και επίσης επειδή αν απολύσουν κάποιους θα ξεκινήσουν απο τη β' ξένη γλώσσα, μου είναι παντελώς αδιάφορη η κόντρα για το ποιος δικαιούται να έχει οργανική στην Α καθε νομού και ποιος στη Β'. Έλεος πια με τη μιζέρια του κλάδου... "Μικροζημίες, μικροκέρδη υπολογίζοντας" μια ζωή...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160836
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 955
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 875
Σύνολο: 890

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.069 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.