*

Αποστολέας Θέμα: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης  (Αναγνώστηκε 69536 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #252 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 10:15:11 μμ »
Έχετε δίκιο σε όσα λέτε αλλά καταλάβετε αυτό :  Δεν εφταιγαν και οι συνάδελφοι που πήραν τις θέσεις στην Α , αφού ο σύζυγός σας τις προσπέρασε .  Δεν μπορεί να μπήκαν όλοι με βύσμα και εν τέλει  , ο σύζυγός σας μπορούσε να υπερκεράσει το βύσμα αν ήθελε . Είχε την επιλογή και αυτό είναι σημαντικό .

Δεν διορθώνεις ένα λάθος του συστήματος αδικώντας τους συναδέλφους που δεν όρισαν το σύστημα.

Εγώ πήρα μετάθεση χωρίς οργανική σε σχετικά καλή περιοχή , με τη σειρά διορισμού και μορίων   . Έπαιρνα λίγα μόρια . Τώρα ξαφνικά όλος ο νομός γίνεται ένα ΠΥΣΔΕ και τα λειτουργικά κενά της περιοχής αυτής τα διεκδικεί όλος ο νομός  . Πολύ πιθανόν να χρειαστεί να πάω σε σχολείο μακρινό και δυσπρόσιτο , αλλά όχι γιατί δεν θα υτπάρχει κενό στην (παλιά) περιοχή μου , αλλά γιατί θα το καταλάβει άλλος από άλλη περιοχή  . Σας φαίνεται δίκαιο ; Εφταιξα εγώ σε κάτι για να πάρω δυσμενή μετάθεση μετά από σχεδόν 10 χρόνια

Με το νέο σύστημα θα έχουμε πλέον το καινοφανές της "δυμενούς" μετάθεσης.


Μέχρι τώρα , διοριζόσουν σε μια περιοχή και μόνο  καλύτερα μπορούσες να πας  . Ποτέ χειρότερα .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:24:44 »

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #253 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 10:20:56 μμ »
αγαπητή gallikou δεν μπορώ να σας πείσω. Εχω την εντύπωση πως οποιοδήποτε πρόβλημα εκτός του μισθού και του βαθμού σας φαίνεται μίζερο .

Ας είναι . Εγώ είμαι μίζερος .

Σας εύχομαι οτι καλύτερο

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #254 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 10:45:25 μμ »
το θέμα είναι οτι έχουν πάρει αρκετοί μετάθεση τα τελευταια χρονιά χωρίς παράλληλα να πάρουν και οργανική ( πράγμα που θεωρητικώς απαγορευεται). Ως εκ τούτου οι έχοντες μπάρμπα στην Κορώνη και οι μη έχοντες ή οι μη θέλοντες να έχουν θα μπουν πια στο ίδιο καζάνι.

Αυτό ενέχει μια μορφή δικαιοσύνης καθώς οι μη έχοντες και κατέχοντες έχουν στο μεταξύ αρκετά μόρια ώστε να προηγούνται των παλαιότερα ευνοημένων.

Απ΄την άλλη ο αστικός μύθος θέλει τους έχοντες και κατέχοντες να βρίσκουν την άκρη. Εδώ λοιπον πρέπει πλέον όλοι να μάθετε να "διαβάζετε" τους πίνακες μορίων και να κυνηγάτε ακόμα και πού θα βήξει ο άλλος !!! (δύσκολο αλλά λειτουργεί Πάντα!! )  :) :)

Συνεχίζω ωστόσο να πιστευω πως οι νέες περιοχές μετάθεσης ευνοούν κάποιους ( πχ όσους τώρα με βελτιωση μπορουν να αλλάξουν οργανική ενώ πριν θα απαιτείτο μετάθεση που όμως ποτέ δεν έπαιρναν γιατι δεν έβγαινε κενό ) αλλά και θα αδικηθούν κάποιοι άλλοι ( πχ οι όντες σε διάθεση που ενώ πχ ήταν πρώτοι σε μόρια στην παλαιά περιοχή μετάθεσης, ενδεχομένως να βρεθούν στις τελευταιες θέσεις με τις ενοποιημένες περιοχές).
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #255 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 11:16:47 μμ »
αγαπητή gallikou δεν μπορώ να σας πείσω. Εχω την εντύπωση πως οποιοδήποτε πρόβλημα εκτός του μισθού και του βαθμού σας φαίνεται μίζερο .

Ας είναι . Εγώ είμαι μίζερος .

Σας εύχομαι οτι καλύτερο
Αγαπητέ/η, έχω φίλη πολύ καλή που ζει εδώ και 6 μήνες χωρίς ρεύμα. Μπροστά σε αυτό, όλα τα άλλα μου φαίνονται απλά γελοία. Λυπάμαι. Και όχι το πρόβλημά μου δεν είναι ούτε ο μισθός ούτε ο βαθμός, είναι οτι για άλλη μια φορά αποδεικνυόμαστε κατώτεροι των περιστάσεων. Το μόνο που διδάσκουμε στους μαθητές είναι η δημοσιοϋπαλληλική επαρχιώτικη μιζέρια μας...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:24:44 »

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #256 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 11:20:47 μμ »
Και εγώ ξέρω παιδιά που πεθαίνουν από την πείνα και τις αρρώστειες στην Αφρική , ξέρω και άνθρωπο που κάνει αιμοκάθαρση μια ζωή  , ξέρω 16χρονο παραπληγικό παιδί και και μπροστά σε όλα αυτά το (πολύ σοβαρό ) πρόβλημα της φίλης σας μου φαίνεται αστείο . Ρεύμα δεν είχε και ο πατέρας μου σπίτι του μέχρι τα 18 και επιβίωσε μια χαρά .

Μα είναι λογική αυτή αγαπητή ;

(εγώ είμαι αγαπητός  :))

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #257 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 11:24:21 μμ »
Και εγώ ξέρω παιδιά που πεθαίνουν από την πείνα και τις αρρώστειες στην Αφρική , ξέρω και άνθρωπο που κάνει αιμοκάθαρση μια ζωή  , ξέρω 16χρονο παραπληγικό παιδί και και μπροστά σε όλα αυτά το (πολύ σοβαρό ) πρόβλημα της φίλης σας μου φαίνεται αστείο . Ρεύμα δεν είχε και ο πατέρας μου σπίτι του μέχρι τα 18 και επιβίωσε μια χαρά .

Μα είναι λογική αυτή αγαπητή ;

(εγώ είμαι αγαπητός  :))
Τι να πω, ο καθένας όπως τα κρίνει τα πράγματα! Απλά έχω βαρεθεί την ίδια φαγωμάρα χρόνια και χρόνια. Δεν το καταλαβαίνετε ότι από αυτήν την ιστορία όλοι χάνουν; Ή μήπως νομίζετε ότι η ύπαρξη οργανικής μας κατοχυρώνει σε κάτι; Τον γύρο των νομών μας θα κάνουμε έτσι κι αλλιώς και με τα οδοιπορικά από την τσέπη μας...

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #258 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 11:33:59 μμ »
Η ύπαρξη οργανικής  (ειδικά σε μεγάλο σχολείο ) σε καθιστά απείρως ασφαλέστερο από το αν μην έχεις . Πλήρως ασφαλής δεν είναι κανείς  , άλλωστε μακροπρόθεσμα είμαστε όλοι νεκροί ( μακάβριος γίνομαι βραδυατικα ) .

Η φαγωμάρα είναι αναπόφευκτη όταν συγκρούονται συμφέροντα και γίνονται αδικίες

Αυτό δεν σημαίνει οτι λησμονούμε και αυτά που μας ενώνουν , όπως τα μισθολογικά

Δεν σφαζόμαστε κιόλας μεταξύ μας . Αλλά δεν θα περιμένουμε να πάρουμε 400 ευρώ αύξηση για να θίγουμε και τις άλλες αδικίες και προβλήματα

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #259 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 11:42:53 μμ »
Φυσικά και όχι. Απλά όλα αυτά ψιθυρίζονταν εδώ και μια διετία και ουδείς διαμαρτυρήθηκε. Όπως δεν θα διαμαρτυρηθεί και κανένας όταν θα μας τρέχουν στον όμορο νομό για συμπλήρωση ωραρίου. Πού τα λέμε μεταξύ μας έχει κανένα νόημα; Αντί να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε συλλογικά, καθόμαστε και υπολογίζουμε τα μόρια του διπλανού... Αυτό είναι το θέμα μου, ότι μας πιάνει ο πόνος και διυλίζουμε το κουνούπι, όταν ήδη έχουμε καταπιεί την καμήλα...

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #260 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 11:49:10 μμ »
Υπάρχουν πράγματα που μας ενώνουν και μπορούμε να τα δούμε συλλογικά  και πράγματα που άλλους τους συμφέρουν΄/αδικούν  και άλλους όχι ( όπως η συγχώνευση) και προφανώς δεν μπορούμε να τα δούμε συλλογικά.

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο

Αποσυνδεδεμένος gallikou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 718
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #261 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 11:53:54 μμ »
Έχω την αίσθηση ότι συμφέρει αυτούς που ήταν στην περιφέρεια και δεν συμφέρει αυτούς που ήταν στις πρωτεύουσες των νομών. Αυτή είναι η αίσθησή μου. Όλα αυτά στην πράξη, φαίνονται.... Φοβάμαι πάντως ότι όλοι θα γίνουμε λάστιχο.

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #262 στις: Ιανουάριος 15, 2013, 11:55:26 μμ »
bitch

Όταν κάποιος Χ  έχει πάρει μετάθεση σε Α περιοχή  , και κάποιος άλλος Ψ είναι σε Γ σημαίνει οτι ο πρώτος είτε διορίστηκε νωρίτερα είτε κατάφερε να μαζέψει περισσότερα μόρια . Μπορεί να μπήκε υπεράριθμος , αλλά η σειρά μορίων τηρείται . Αποκλειεται  ο Ψ να εδικαιούτο να μπεί πριν από τον Χ στην  περιοχή Α .(με το άισχος της εξαίρεσης  όσων ήταν αποσπασμένοι σε γραφεία  και έπαιρναν όλα τα μόρια , αλλά αυτό δεν ήταν ο κανόνας ).

Τώρα , συγχωνεύοντας τις περιοχές φέρνεις τον Ψ πιθανότατα πάνω από τον Χ.

Καμία αδικία δεν διορθώνεται . Μόνο δημιουργούνται

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #263 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 12:01:47 πμ »
Κάνεις μεγάλο λάθος. Θα σου μιλήσω για την δική μου περίπτωση για να καταλάβεις.
Διορίστηκα στην Α περιοχή. Ζητούσα μετάθεση κάθε χρόνο.
Πέντε χρόνια μετά διορίζονται 3 άτομα της ειδικότητάς μου στη Β- στην οποία και ζητούσα Μετάθεση ( σαφώς με πολύ λιγότερα μόρια απο τα δικά μου). Γιατί δεν δόθηκε κενό στις μεταθέσεις μπορείτε να το καταλάβετε. Γιατί δόθηκαν 3 για διορισμό επίσης μπορείτε να το καταλάβετε... 

άρα, δεν είναι όλα ακριβώς όπως πρέπει να ειναι!!
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #264 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 12:04:42 πμ »
Bitch μιλάμε για την ίδια χρονιά ;

Εχω την εντύπωση οτι δεν μπορεί να υπάρξει νέος διορισμός σε μια περιοχή αν υπάρχει έστω και ένας ήδη διορισμένος που  ζητά μετάθεση σε αυτή . Πρώτα ικανοποιούνται οι μεταθέσεις και αν περισσέψει θέση  προκυρρήσεται και για τους νεοδιόριστους

Κάνω λάθος ;



Αποσυνδεδεμένος sumaxer

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Συγχώνευση περιοχών μετάθεσης
« Απάντηση #265 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 12:05:45 πμ »
2 σιγμα  , όχι 1 ρο  ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160838
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 925
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 442

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.