*

Αποστολέας Θέμα: Aίσχος και Ντροπή!!!! Η ΕΕΦ συνεχίζει την κοροιδία με τα παιδαγωγικά σεμινάρια  (Αναγνώστηκε 12133 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Ας μας απαντήσει το Υπουργεί Παιδείας επιτέλους αν τα σεμινάρια ψυχοπαιδαγωγικής κατάρτισης της Ενωσης Ελλήνων Φυσικών αναγνωρίζονται. Είναι σε συνεργασία με παιδαγωγικό τμήμα και διαρκούν 6 μήνες!!! Κοστίζουν 500 ευρώ

Για ποιο λόγο το Υπουργείο δεν απαντά επίσημα;; Για ποιο λόγο μια ένωση με πολύ ύπουλες και αδιαφανείς κινήσεις διαφημίζει σεμινάρια και μάλισατ σε συνεργασία με παιδαγωγικά τμήματα ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΤΛΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ;;;

Γιατί κάνει μόνο αυτά τα σεμινάρια και όχι άλλα;;

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΙ θα γινει επίσημα με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας. Δεν γίνεται σε περίοδο κρίσης άνεργοι και αναπληρωτές, ωρομίσθιοι να δίνουν 500 ευρώ, για να πάρουν μια βεβαιωση σεμιναρίου, χωρίς να γνωρίζουν αν θα αναγνωριστεί

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3386
    • Προφίλ
Φαίνεται ότι το θέμα δεν αφορά μόνο στην ΕΕΦ. Δείτε κι εδώ: http://www.kek.uth.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=76:-500-q-q&catid=38:2010-09-21-16-08-20&Itemid=29

Ξεφυτρώνουν τώρα από παντού!!!

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
Ας μας απαντήσει το Υπουργεί Παιδείας επιτέλους αν τα σεμινάρια ψυχοπαιδαγωγικής κατάρτισης της Ενωσης Ελλήνων Φυσικών αναγνωρίζονται. Είναι σε συνεργασία με παιδαγωγικό τμήμα και διαρκούν 6 μήνες!!! Κοστίζουν 500 ευρώ

Για ποιο λόγο το Υπουργείο δεν απαντά επίσημα;; Για ποιο λόγο μια ένωση με πολύ ύπουλες και αδιαφανείς κινήσεις διαφημίζει σεμινάρια και μάλισατ σε συνεργασία με παιδαγωγικά τμήματα ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΤΛΟ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ;;;

Γιατί κάνει μόνο αυτά τα σεμινάρια και όχι άλλα;;

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΤΙ θα γινει επίσημα με το πιστοποιητικό παιδαγωγικής επάρκειας. Δεν γίνεται σε περίοδο κρίσης άνεργοι και αναπληρωτές, ωρομίσθιοι να δίνουν 500 ευρώ, για να πάρουν μια βεβαιωση σεμιναρίου, χωρίς να γνωρίζουν αν θα αναγνωριστεί

προσπάθησες να επικοινωνήσεις με το υπουργείο?

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Nαι και μου λένε, ότι λέει ο νόμος. ΟΥΤΕ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ!!!!!!!!

Σου λένε τι λέει ένας νόμος ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΡΗΣΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ ΝΑΙ ή όχι αν αναγνωρίζονται.


Α ρε μ....λο κράτος!!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Και για τι ακριβώς χρειάζεται ένας φυσικός παιδαγωγική κατάρτιση στην παρούσα φάση; Αφού προς το παρόν είμαστε από "καθηγητική" σχολή και δεν απαιτείται παιδαγωγική επάρκεια.
Γενικά η ΕΕΦ κάνει πολλά σεμινάρια-αρπαχτές. Θα προσπαθήσω να ρωτήσω από μέσα από την ΕΕΦ, να μου δώσουν γραπτή απάντηση με σχετικούς νόμους κλπ (μιας και αυτοί θα καίγονται να βρουν.. "πελάτες"). Καλό είναι να ζητήσεις γραπτή απάντηση από το υπουργείο, για να μην λένε το μακρύ τους και το κοντό τους προφορικά.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Αυτό το σεμινάριο του πανεπιστημίου Θεσσαλίας δεν το ήξερα. Παρόλα αυτά, νομίζω από αυτά που είδα ότι θα αναγνωριστεί, διότι είδα ότι είναι αρκετά σοβαρό. Έχει πληθώρα μαθημάτων.

Πρέπει να είναι μάλιστα το πρώτο που οργανώνεται από Πανεπιστήμιο, στα πλαίσια της έναρξης του νέου νόμου για την παιδαγωγική κατάρτιση.

Και από ότι διάβασα είναι πολύ σαφείς αυτοί που το διοργανώνουν: λένε ότι χορηγεί ξεκάθαρα παιδαγωγική επάρκεια.

Και φυσικά ΚΟΣΤΙΖΕΙ ΧΡΥΣΟΡΥΧΕΙΟ, ΓΥΡΩ ΣΤΑ 2500 ΕΥΡΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Δεν έχω την πολυτέλεια να περιμένω απάντηση από το Υπουργείο παιδείας και μάλιστα γραπτή.

Υπόψιν ότι έχω ακούσει κάτι για εν κρυπτώ κινήσεις πανεπιστημίων, που διοργανώνουν σεμινάρια παιδαγωγικής κλατάρτισης ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥΣ ΦΟΙΤΗΤΕΣ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΚΑΤΙ, ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΑΙΔΑΓΩΙΚΗ ΕΠΑΡΚΕΙΑ ΜΕ ΕΠΙΣΗΜΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΘΑ ΧΟΡΗΓΗΣΟΥΝ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ!!!!!!!!!!!!!.

 Αν ισχύει κάτι τέτοι είναι αίσχος και πρέπει να παρέμβει ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ άμεσα!!!!!

Για το σεμινάριο του πανεπιστημίου Θεσσαλίας, γνωρίζει κανείς κάτι;
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 20, 2011, 09:28:36 μμ από giannios »

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Επειδή ξεκίνησες το θέμα με αφορμή το σεμινάριο της ΕΕΦ, να υποθέσω ότι είσαι φυσικός; Αν ναι, τι το χρειάζεσαι το σεμινάριο;  ???
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος bania

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 711
    • Προφίλ
γτ βιάζεσαι τόσο πολύ κ αγχώνεσαι??

αφού για τον επόμενο ασεπ δε τη χρειαζόμαστε

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Δεν είμαι φυσικός, ανήκω στους κλάδους που δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση.

ΑΣΠΑΙΤΕ γίνεται σφαγή και προσανατολίζομαι προς 6μηνα σεμινάρια. Για αυτό το λόγο αγχώνομαι.

Εαν μου ππουν ότι ανανωρίζεται ένα σεμινάριο, θα πάω να το κάνω. Αλλά το θέμα είναι ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν.

Πάντως χωρίς πλάκα, αυτό του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, μου φαίνεται αρκετά σοβαρό και αν συγκρίνω τα μαθήματα που περιλαμβ΄λανει, φαίνεται καλύτερο και από το πρόγραμμα σπουδών της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Εγώ τώρα τι να κάνω δηλαδή;; Nα τα στάξω στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας;


Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
ποτε αραγε ξεκινανε οι αιτησεις γι'αυτο?η' εχουν ξεκινησει ηδη? 2.500 ευρω??μιλαμε για πολλα λεφτα!! ουτε μεταπτυχιακο να ηταν!!

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Δεν είμαι φυσικός, ανήκω στους κλάδους που δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση.

ΑΣΠΑΙΤΕ γίνεται σφαγή και προσανατολίζομαι προς 6μηνα σεμινάρια. Για αυτό το λόγο αγχώνομαι.

Εαν μου ππουν ότι ανανωρίζεται ένα σεμινάριο, θα πάω να το κάνω. Αλλά το θέμα είναι ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν.

Πάντως χωρίς πλάκα, αυτό του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, μου φαίνεται αρκετά σοβαρό και αν συγκρίνω τα μαθήματα που περιλαμβ΄λανει, φαίνεται καλύτερο και από το πρόγραμμα σπουδών της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Εγώ τώρα τι να κάνω δηλαδή;; Nα τα στάξω στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας;
που ειδες το αναλυτικο προγραμμα?εγω δεν το βρισκω,μονο κατι γενικα εχω βρει.

Αποσυνδεδεμένος mk75

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 374
    • Προφίλ
Δεν είμαι φυσικός, ανήκω στους κλάδους που δεν έχουν παιδαγωγική κατάρτιση.

ΑΣΠΑΙΤΕ γίνεται σφαγή και προσανατολίζομαι προς 6μηνα σεμινάρια. Για αυτό το λόγο αγχώνομαι.

Εαν μου ππουν ότι ανανωρίζεται ένα σεμινάριο, θα πάω να το κάνω. Αλλά το θέμα είναι ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν.

Πάντως χωρίς πλάκα, αυτό του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, μου φαίνεται αρκετά σοβαρό και αν συγκρίνω τα μαθήματα που περιλαμβ΄λανει, φαίνεται καλύτερο και από το πρόγραμμα σπουδών της ΑΣΠΑΙΤΕ.

Εγώ τώρα τι να κάνω δηλαδή;; Nα τα στάξω στο πανεπιστήμιο Θεσσαλίας;

Ο απολυτος Παραλογισμος. Θα κανεις κατι για το οποιο το ΥΠΕΠΘ δεν εχει θεσει καν τις προδιαγραφες και φυσικα μπορει να μην καταστει δυνατο να υλοποιηθει λογω του προχειρου σχεδιασμου . Επισης ποιος ειπε οτι η ΑΣΠΑΙΤΕ θα αντικατασταθει απο το πιστοποιητικο;Αποψη μου περιμενε.

Αποσυνδεδεμένος giannios

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 536
    • Προφίλ
Το αναλυτικό πρόγραμμα υπάρχει στo site: www.eeeep.gr

Μα τα πιστοποιητικά παιδαγωγκής κατάρτισης ούτως ή άλλως θα τα δίνουν ΑΕΙ σύμφωνα με το νέο νόμο. Η ΑΣΠΑΙΤΕ θα υπάρχει, αλλά ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΟΥ 2011 να υπάρχει μόνο ένας φορέας που δίνει πιτοποιητικά ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗ ΕΧΟΝΤΕΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΗ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗ και στον οποίο πρέπει να έχεις διδακτορικό για να μπεις.

Σε όλες τις ευρωπαικές χώρες υπάρχουν άπειρα προγράμματα παιδαγωγικής κατάρτισης από πανεπιστήμια όπου μπορεί κάποιος πολύ εύκολα να εξειδικευτεί και να έχει παιδαγωγική κατάρτιση, Στην Αγγλια προσφέρονται ως PGCert, που φυσικά από την Ελλάδα δεν αναγνωρίζονται, λες και οι Άγγλοι είναι μ....ες και εμείς τα κατέχουμε όλα.

Δεν διαφωνώ καθόλου με το να να οργανώνουν πανεπιστήμια προγράμματα παιδαγωγικής κατάρτισης, αλλά ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΤΑΖΕΙΣ 2500 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΥΡΩ!!!!!

Την προσπάθεια του πανεπιστήμιου θεσσαλίας την βρίσκω αρκετά καλή,  αλλά ΠΟΛΥ ΤΣΟΥΧΤΕΡΗ. Το θέμα είναι ότι στη μέση υάρχει το ΚΕΚ το Πανεπιστημιου θεσσαλίας και μια ένωση ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΕΙ.

Αποσυνδεδεμένος lavas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 734
    • Προφίλ
απο προσωπικη εμπειρια εχω να παω οτι τα διαφορα σεμιναρια που κανει η εεφ γινονται μονο για τα χρηματα. παρακολουθησα περισυ ειδικη αγωγη, μιλαμε για γελοια κατασταση, μας ειχαν δωσει ενα προγραμμα σπουδων το οποιο αλλα ελεγε και αλλα εγιναν τελικα και ξαφνικα πριν τελειωσει το προγραμμα μας παιρνουν τηλ οτι τα πιστοποιητικα μας ειναι ετοιμα.

πηγα φετος και στο πρωτο μαθημα παιδαγωγικων παλι της εεφ, περιτο να σας πω οτι μαζευτηκε παλι αρκετος απελπισμενος κοσμος, συγγνωμη για την εκφραση, αλλα εχουμε φτασει στο σημειο να δινουμε ενα σωρο λεφτα για να διοριστουμε, η ενημερωση που ειχα εγω απο την εεφ για το συγκεκριμενο σεμιναριο ειναι οτι θα προσαρμοστει αναλογα με το νομο του υπουργειου.

δλδ σαν να μου ειπαν οτι, ο,τι και να διδαχθουμε στο σεμιναριο θα τα κουκουλωσουμε βρε παιδι μου με το χαρτι στο τελος.

τελος θα ηθελα να πω οτι δεν ειμαι εναντιον στο να πατε να παρακολουθησετε τα συγκεκριμενα σεμιναρια κι εγω αν τελικα πουνε οτι θα ισχυουν θα παω να τα παρακολουθησω, απλα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια μου για την προχειροτητα που αντιμετωπισα στα σεμιναρια της εεφ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160565
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 926
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 660
Σύνολο: 677

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.151 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.