*

Αποστολέας Θέμα: κλείσιμο σχολείων  (Αναγνώστηκε 309127 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1008 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 08:39:38 μμ »
Αν το σκεφτούμε όμως, πώς εξηγείτε την ραγδαία αύξηση των κρουσμάτων λίγες μέρες μετά το κλείσιμο των σχολείων; Φταίει η όμικρον;



Απο οτι λενε τοσο τα κρουσμαατ οσο και τα αποτελεσματα των μετρων φαινονται περιπου 15 μερες μετα αρα τα τωρινα κρουσματα φαινονται ως απορροια 15 ημερων πριν δραστηριοτητων..επισης ισως επειδη λογω χριστουγεννων πολλοι μετακινηθηκαν σε αλλες περιοχες απο αυτες που μενουν ισως εκαναν περισσοτερα τεστ περισσοτεροι ανθρωποι..τα σχολεια 4 μερες εχουν κλεισει τι περιμενετε;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:57 »

Αποσυνδεδεμένος Pwpwpw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1009 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 09:16:51 μμ »
αντε παλι απο την αρχη με μερικους...προσπαθουμε να περιορισουμε τις συναναστροφες αρα και τα κρουσματα κατα συνεπεια..οπου υπαρχουν περισσοτεροι και χωρις ελεγχο τα πραγματα ειναι χειροτερα απο οπου ειναι λιγοτεροι και με απολυτο ελεγχο..δεν μπορω να το κανω πιο λιανα δυστυχως..για οαεδ , τραπεζες και λοιπες δημοσιες υπηρεσιες δεν σας βλεπω το ιδιο μαινομενους ορισμενους..φταιω εγω να υποθεσω οτι το σχολειο σας απασχολει ως παρκινγκ για τα βλασταρια σας που δεν τα αντεχετε σπιτι ;;ωραιοι γονεις
Στα σχολεια δηλαδη που οι εκπαιδευτικοι πρεπει να εχουν ειτε πιστοποιητικο εμβολιασμου/νοσησης ειτε αν δεν εχουν να κανουν 2 rapid την εβδομαδα και τα παιδια να υποβαλλονται συνεχως σε self test(που πολλοι γονεις αμφιβαλω οτι τηρουν το συγκεκριμενο μετρο) και ξερεις ονομαστικα σε περιπτωση κρουσματος ποιος ηρθε σε επαφη με ποιον ξερεις τμημα/ταξη κτλ δεν υπαρχει κανενας ελεγχος, αλλα για παραδειγμα  στα μπαρακια και στις καφετεριες που δημιουργειται συγχρωτισμος μεταξυ αγνωστων και δεν ξερει κανεις ποιος ηρθε σε επαφη με ποιον  ειναι ελεγχομενη η κατασταση ας πουμε.
Ξανα λεω, το να ζητανε καποιοι να μεινουν κλειστα τα σχολεια και στα μπαρ στις καφετεριες και στις ταβερνες να γινετε καθημερινα πανηγυρι σαν να μην τρεχει τιποτα δεν εχει λογικη, , αν δεν προηγηθει  απαγορευση ολων των δραστηριοτητων διασκεδασης πως ειναι δυνατον να κλεισουν τα σχολεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2021, 09:21:19 μμ από Pwpwpw »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1010 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 09:34:24 μμ »
αντε παλι απο την αρχη με μερικους...προσπαθουμε να περιορισουμε τις συναναστροφες αρα και τα κρουσματα κατα συνεπεια..οπου υπαρχουν περισσοτεροι και χωρις ελεγχο τα πραγματα ειναι χειροτερα απο οπου ειναι λιγοτεροι και με απολυτο ελεγχο..δεν μπορω να το κανω πιο λιανα δυστυχως..για οαεδ , τραπεζες και λοιπες δημοσιες υπηρεσιες δεν σας βλεπω το ιδιο μαινομενους ορισμενους..φταιω εγω να υποθεσω οτι το σχολειο σας απασχολει ως παρκινγκ για τα βλασταρια σας που δεν τα αντεχετε σπιτι ;;ωραιοι γονεις

Εγώ προσωπικά μιλώ για 100% τηλεργασια οπότε μην τα λες σ εμένα για τις υπηρεσίες. Στα της διασκέδασης με κάλυψε ο pwpwpw. Αυτοί που δεν προσέχουν, θα κολλήσουν στα μπαράκια κλπ. Οι νέοι εννοώ που ίσως περνιούνται κ για άτρωτοι κ που μπορεί να μεταφέρουν τον ιό στο περιβάλλον τπυς. Αυτούς σε τι θα τους περιορίσουν τα κλειστά σχολεία;

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1011 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 09:36:14 μμ »
Στα σχολεια δηλαδη που οι εκπαιδευτικοι πρεπει να εχουν ειτε πιστοποιητικο εμβολιασμου/νοσησης ειτε αν δεν εχουν να κανουν 2 rapid την εβδομαδα και τα παιδια να υποβαλλονται συνεχως σε self test(που πολλοι γονεις αμφιβαλω οτι τηρουν το συγκεκριμενο μετρο) και ξερεις ονομαστικα σε περιπτωση κρουσματος ποιος ηρθε σε επαφη με ποιον ξερεις τμημα/ταξη κτλ δεν υπαρχει κανενας ελεγχος, αλλα για παραδειγμα  στα μπαρακια και στις καφετεριες που δημιουργειται συγχρωτισμος μεταξυ αγνωστων και δεν ξερει κανεις ποιος ηρθε σε επαφη με ποιον  ειναι ελεγχομενη η κατασταση ας πουμε.
Ξανα λεω, το να ζητανε καποιοι να μεινουν κλειστα τα σχολεια και στα μπαρ στις καφετεριες και στις ταβερνες να γινετε καθημερινα πανηγυρι σαν να μην τρεχει τιποτα δεν εχει λογικη, , αν δεν προηγηθει  απαγορευση ολων των δραστηριοτητων διασκεδασης πως ειναι δυνατον να κλεισουν τα σχολεια.

Κατ αρχας χαιρομαι που παραδεχεσαι οτι τα περισσοτερα παιδια δεν κανουν τα σελφ..δευτερον εμβολιασμενοι εκαπιδευτικοι απο περσι ειναι σαν μην ειναι εμβολιασμενοι γιατι εχει περασει καιρος και δεν κανουν και κανεναν ελεγχο..αρα μενουμε μονο με τους ανεμβολιαστους που υποχρεωτικα φερνουν ραπιντ..επισης δεν μιλησα για μπαρ εγω και μαλιστα λιγα μνμ πριν μιλησα για καφετεριες με take away ουτε καν να καθεσαι..δεν θα μου βαζετε λογια ορισμενοι επειδη δεν εχετε αλλο επιχειρημα...επισης τι πληθυσμος συγκεντρωνεται καθε μερα στα σχολεια και τι πληθυσμος αλλου..με την ιδια λογικη γιατι δεν διαμαρτυρεστε που στα ελτα , οαεδ -καλα οαεδ ουτε με ραντεβου-και τραπεζες σ αφηνουν να περιμενεις ουρες εξω στο λιοπυρι το καλοκαιρι και στο κρυο και τη βροχη το χειμωνα και σου λενε μεγιστος αριθμος ατομων μεχρι 2 ατομα αντε 3 αν ειναι μεγαλο το καταστημα;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:45:57 »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1012 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 09:40:22 μμ »
Εγώ προσωπικά μιλώ για 100% τηλεργασια οπότε μην τα λες σ εμένα για τις υπηρεσίες. Στα της διασκέδασης με κάλυψε ο pwpwpw. Αυτοί που δεν προσέχουν, θα κολλήσουν στα μπαράκια κλπ. Οι νέοι εννοώ που ίσως περνιούνται κ για άτρωτοι κ που μπορεί να μεταφέρουν τον ιό στο περιβάλλον τπυς. Αυτούς σε τι θα τους περιορίσουν τα κλειστά σχολεία;



Εγω δεν θα παω ουτε στο μπαρακι , εσυ γιατι να πας;;το μπαρακι δεν ειναι υποχρεωτικο μπορεις να το αποφυγεις το σχολειο μπορεις;βαρεθηκα να λεω τα ιδια και τα ιδια ,ας κλεισει και το μπαρακι, το κομμωτηριο και καποιοι αλλοι μπορουν να δουλεψουν..αν εσυ ως γονιος δεν μπορεις να ελεγξεις το 15χρονο παιδι σου -πχ ξερουμε οτι το δικο σου ειναι μικροτερο, μην απαντησεις παλι προσωπικα-θα κρατησουμε  ανοιχτα τη "γιαφκα" των κρουσματων γιατι δεν μπορεις να  επιβληθεις στο ανηλικο για το οποιο εισαι υπευθυνος;και επισης δεν ειπαμε θα μηδενισουμε αλλα θα βελτιωθει η κατασταση κατα πολυ..oτι μας βλεπεις σαν την περσινη νταντα που δεν εχεις φετος ειναι οφθαλμοφανες ..
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2021, 09:43:56 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1013 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 09:44:12 μμ »
καλά το take away έπρεπε να έχει απαγορευτεί. πρόσχημα για παρεούλες κ κουβεντούλα ήταν. μην κοροϊδευομαστε. καφέ στο χέρι μάσκα έξω κ ατελείωτο μπλα μπλα με sms σωματικής άσκησης. κ μετά αναρωτιόμασταν γιατί έμειναν τα σχολεία κλειστά 5 μήνες μδεν έπεφταν τα κρούσματα. Εγω για έναν λόγο αντιδρώ στο κλείσιμο. Γιατί αν γίνει θα είναι κοροϊδία, δεν θα κλείσει τπτ άλλο κ δν θα έχει αποτέλεσμα. Έχω αποδεχτεί το ρίσκο να κολλήσει το παιδί μου αφού δυστυχώς φετις πάει σχολείο, ως εμβολιασμενη δεν κινδυνεύω να νοσήσω σοβαρα, δεν θα παρακαλάω να κλείσουν τα σχολεία για την πάρτη μιυ κ γύρω γύρω να γίνεται χαμός από κρούσματα σε οποιαδήποτε άλλη συνάθροιση ή χώρο εργασίας. Αν τα κλείσουν όλα κ μας μαντρώσουν μέσα ναι μια χαρά να κάνω κ τηλεκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1014 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 09:48:48 μμ »
καλά το take away έπρεπε να έχει απαγορευτεί. πρόσχημα για παρεούλες κ κουβεντούλα ήταν. μην κοροϊδευομαστε. καφέ στο χέρι μάσκα έξω κ ατελείωτο μπλα μπλα με sms σωματικής άσκησης. κ μετά αναρωτιόμασταν γιατί έμειναν τα σχολεία κλειστά 5 μήνες μδεν έπεφταν τα κρούσματα. Εγω για έναν λόγο αντιδρώ στο κλείσιμο. Γιατί αν γίνει θα είναι κοροϊδία, δεν θα κλείσει τπτ άλλο κ δν θα έχει αποτέλεσμα. Έχω αποδεχτεί το ρίσκο να κολλήσει το παιδί μου αφού δυστυχώς φετις πάει σχολείο, ως εμβολιασμενη δεν κινδυνεύω να νοσήσω σοβαρα, δεν θα παρακαλάω να κλείσουν τα σχολεία για την πάρτη μιυ κ γύρω γύρω να γίνεται χαμός από κρούσματα σε οποιαδήποτε άλλη συνάθροιση ή χώρο εργασίας. Αν τα κλείσουν όλα κ μας μαντρώσουν μέσα ναι μια χαρά να κάνω κ τηλεκπαίδευση.

διασωληνώνονται και παιδια εχε υποψιν αν παρακολουθεις ειδησεις...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2021, 09:50:25 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4182
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1015 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 09:53:29 μμ »
διασωληνώνονται και παιδια εχε υποψιν αν παρακολουθεις ειδησεις...το εχεις εμβολιασει το δικο σου..αφου αναφερεσαι μονο στον εαυτο σου θα αναφερομαστε μονο σε εσενα και το περιβαλλον σου λοιπον..

4 χρόνων δεν δικαιούται εμβολιασμό.
Το παιδί λοιπόν που δεν πηγαίνει σχολείο αλλά ο γονιός του θα κολλήσει σε μια από τις επιχειρήσεις που διακαώς υπερασπίζεσαι (μήπως εχεις καφετέρια;) δεν θα κινδυνεύσει να διασωληνωθεί; Τα παιδιά κολλάνε είτε από τους γονείς που κολλάνε αλλού είτε από τα σχολεία μεταξύ τους. Αμφίδρομο είναι. Για να βρεθεί ένα κρπυσμα στο σχολείο σημαίνει ότι αρχικά ήρθε απ έξω. Γιατί λοιπόν δεν περιορίζουμε τα κρούσματα που έρχονται απ έξω; Οι μεγάλοι πρέπει να προστατεύσουν τα παιδιά, όχι τα παιδιά τους μεγάλους τώρα που οι μεγάλοι έχουν εναλλακτική προστασίας.

κι εν τελει, εγω λέω ότι δεν διαφωνώ με κλείσιμο σχολείων αν ειναο στα πλαίσια γενικού κλεισίματος. Δεν το απορρίπτω λοιπόν. Εσυ γιατί απορρίπτεις με πάθος το κλείσιμο άλλων τομέων;

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1016 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 10:03:02 μμ »
4 χρόνων δεν δικαιούται εμβολιασμό.
Το παιδί λοιπόν που δεν πηγαίνει σχολείο αλλά ο γονιός του θα κολλήσει σε μια από τις επιχειρήσεις που διακαώς υπερασπίζεσαι (μήπως εχεις καφετέρια;) δεν θα κινδυνεύσει να διασωληνωθεί; Τα παιδιά κολλάνε είτε από τους γονείς που κολλάνε αλλού είτε από τα σχολεία μεταξύ τους. Αμφίδρομο είναι. Για να βρεθεί ένα κρπυσμα στο σχολείο σημαίνει ότι αρχικά ήρθε απ έξω. Γιατί λοιπόν δεν περιορίζουμε τα κρούσματα που έρχονται απ έξω; Οι μεγάλοι πρέπει να προστατεύσουν τα παιδιά, όχι τα παιδιά τους μεγάλους τώρα που οι μεγάλοι έχουν εναλλακτική προστασίας.

κι εν τελει, εγω λέω ότι δεν διαφωνώ με κλείσιμο σχολείων αν ειναο στα πλαίσια γενικού κλεισίματος. Δεν το απορρίπτω λοιπόν. Εσυ γιατί απορρίπτεις με πάθος το κλείσιμο άλλων τομέων;

οπως βλεπεις το απεσυρα το θεμα του παιδιου γιατι δεν το θεωρω σωστο κι εκανα λαθος που το χρησιμοποιησα.. επαναλαμβανω ομως μιας και δε σε προλαβα πριν το αλλαξω  οτι και παιδια μπορει να παθουν ζημια χοντρη ...θα μου πεις εχει λιγοτερες πιθανοτητες , αρα ααα μπραβο να ερθουμε στο θεμα των πιθανοτητων που στο σχοελιο αυξανουν ραγδαια...καφετερια δεν εχω αλλιως θα σε κερνουσα κιολας..δεν απορριπτω με παθος κλεισιμο αλλων τομεων, λεω ομως οτι για λογους οικονομιας οτι μπορει να λειτουργησει να εξακολουθει να λειτουργει για να μην πεσουμε τελειως εξω ..τη λειτουργια των αλλων τομεων φυσικα με ορους οπως μασκες , περιορισμους ατομων  σε φορεις που απαραιτητως μπαινει ανθρωπος μεσα  δηλαδη συμφωνα με σενα να κλεισουν και τα σουπερ και τα φαρμακεια...

Αποσυνδεδεμένος Pwpwpw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1017 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 10:10:45 μμ »
Κατ αρχας χαιρομαι που παραδεχεσαι οτι τα περισσοτερα παιδια δεν κανουν τα σελφ..δευτερον εμβολιασμενοι εκαπιδευτικοι απο περσι ειναι σαν μην ειναι εμβολιασμενοι γιατι εχει περασει καιρος και δεν κανουν και κανεναν ελεγχο..αρα μενουμε μονο με τους ανεμβολιαστους που υποχρεωτικα φερνουν ραπιντ..επισης δεν μιλησα για μπαρ εγω και μαλιστα λιγα μνμ πριν μιλησα για καφετεριες με take away ουτε καν να καθεσαι..δεν θα μου βαζετε λογια ορισμενοι επειδη δεν εχετε αλλο επιχειρημα...επισης τι πληθυσμος συγκεντρωνεται καθε μερα στα σχολεια και τι πληθυσμος αλλου..με την ιδια λογικη γιατι δεν διαμαρτυρεστε που στα ελτα , οαεδ -καλα οαεδ ουτε με ραντεβου-και τραπεζες σ αφηνουν να περιμενεις ουρες εξω στο λιοπυρι το καλοκαιρι και στο κρυο και τη βροχη το χειμωνα και σου λενε μεγιστος αριθμος ατομων μεχρι 2 ατομα αντε 3 αν ειναι μεγαλο το καταστημα;
Φιλε μου δεν  εννουσα οτι ειπες  εσυ οτι ειναι ασφαλη στα μπαρ και στις καφετεριες μην αρπαζεσαι, το εγραψα σαν επιχειρημα για να δειξω οτι θα ανουσιο το κλεισιμο των σχολειων απο μονο του αν δεν προηγηθει για παραειγμα  κλεισιμο καποιον δραστηριοτητων διασκεδασης που γινετε υπερμεταδοση.
Αν κλεισουν τα σχολεια και παραμενουν ανοιχτα τα μπαρ, οι ταβερνες, οι καφετεριες οι παιδοτοποι κτλ πιο το νοημα αυτο λεω, εσυ βλεπεις λογικη σε αυτο δηλαδη?Υπαρχουν ενα σωρο πραγματα που πρεπει να προηγηθει κλεισιμο για να παρουν μετα σειρα τα σχολεια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2021, 10:16:57 μμ από Pwpwpw »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1018 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 10:18:34 μμ »
Φιλε μου εννουσα οτι εγραψες εσυ οτι ειναι ασφαλη στα μπαρ και στις καφετεριες μην αρπαζεσαι, το εγραψα σαν επιχειρημα για να δειξω οτι θα ανουσιο το κλεισιμο των σχολειων απο μονο του αν δεν προηγηθει πρωτα κλεισιμο καποιον δραστηριοτητων διασκεδασης που γινετε υπερμεταδοση. Αν κλεισουν τα σχολεια και παραμενουν ανοιχτα τα μπαρ, οι ταβερνες, οι καφετεριες οι παιδοτοποι κτλ πιο το νοημα αυτο λεω, εσυ βλεπεις λογικη σε αυτο δηλαδη?

εχω πει πολλες φορες να μεινει για οικονομικους λογους ανοιχτο οτι μπορει να ελεγχθει κι οτι δεν μπορει να ελεγχθει να κλεισει..επισης αναγκαστικα θα μεινει ανοιχτο σουπερ και φραρμακεια γιατι δεν μπορουν να ζησουν ανθρωποι χωρις αυτα..τωρα αν ενα μετρο ειναι να πας σουπερ μεχρι 2 φορες τη βδομαδα κι οχι οποτε σου καπνισει πχ 5 φορες τη μερα αυτο ειναι αλλο θεμα..πως αλλιως να το πω;;κι ερχεται ο καθενας και μου λεει για γυμναστηρια και σινεμα..κι αυτα να κλεισουν αν χρειαστει δεν ειναι ειδη πρωτης αναγκης..πουθενα δεν εγραψα για ασφαλεια σε μπαρ προσωπικα..αν με ρωτα ςπροσωπικα φετος το σχολειο που δουλευω ειναι κυριολεκτικα διπλα απο το σπιτι μου οποτε δεν θα ηθελα να κανω τηλεργασια γιατι μου φαινεται πιο απαιτητικη ..καθαρα εργασιακα..ομως υγειονομικα προτιμω κατι αλλο...η προσωπικη επαγγελματικη μου βολη ερχεται σε αντιθεση με τα της υγειας και θετω αυτες τις προτεραιοτητες εγω  στις αποψεις μου...τις αποφασεις τις παιρνουν αλλοι, αλλα δυστυχως εκ του ασφαλους  εχοντας το ακαταδιωκτο.. και να πω και το αλλο δεν μπορει στη βουλη υποτιθεται ολοι εμβολιασμενοι και με ενα κρουσμα ενος να κλεινουν ολα και να απολυμαινονται οι χωροι και να κανουν τηλεργασιες που ολοι ειναι ενηλικες και μπορουν να προσεχουν, κι ειναι και μεγαλυτεροι οι χωροι που κινουνταισε τμ κι εχουν κι εξαερισμους κι οτι αλλο θες ,και εμενα να με εχουν με το 50 +1, με παιδια που τηρουν-δεν τηρουν κανονες κανουν δεν κανουν τεστ κλπ κλπ...αν αυτο σας φαινεται οκ , οκ λοιπον...καλο βραδυ γιατι κουραστηκα..τα λεμε ισως αυριο παλι...καλες γιορτες
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2021, 10:23:24 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος Pwpwpw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1019 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 10:26:27 μμ »
εχω πει πολλες φορες να μεινει για οικονομικους λογους ανοιχτο οτι μπορει να ελεγχθει κι οτι δεν μπορει να ελεγχθει να κλεισει..επισης αναγκαστικα θα μεινει ανοιχτο σουπερ και φραρμακεια γιατι δεν μπορουν να ζησουν ανθρωποι χωρις αυτα..τωρα αν ενα μετρο ειναι να πας σουπερ μεχρι 2 φορες τη βδομαδα κι οχι οποτε σου καπνισει πχ 5 φορες τη μερα αυτο ειναι αλλο θεμα..πως αλλιως να το πω;;κι ερχεται ο καθενας και μου λεει για γυμναστηρια και σινεμα..κι αυτα να κλεισουν αν χρειαστει δεν ειναι ειδη πρωτης αναγκης..πουθενα δεν εγραψα για ασφαλεια σε μπαρ προσωπικα..αν με ρωτα ςπροσωπικα φετος το σχολειο που δουλευω ειναι κυριολεκτικα διπλα απο το σπιτι μου οποτε δεν θα ηθελα να κανω τηλεργασια γιατι μου φαινεται πιο απαιτητικη ..καθαρα εργασιακα..ομως υγειονομικα προτιμω κατι αλλο...η προσωπικη επαγγελματικη μου βολη ερχεται σε αντιθεση με τα της υγειας και θετω αυτες τις προτεραιοτητες εγω  στις αποψεις μου...τις αποφασεις τις παιρνουν αλλοι, αλλα δυστυχως εκ του ασφαλους  εχοντας το ακαταδιωκτο.. και να πω και το αλλο δεν μπορει στη βουλη υποτιθεται ολοι εμβολιασμενοι και με ενα κρουσμα ενος να κλεινουν ολα και να απολυμαινονται οι χωροι και να κανουν τηλεργασιες και εμενα να με εχουν με το 50 +1...αν αυτο σας φαινεται οκ , οκ λοιπον
Και σου ξανα λεω οτι υπαρχουν ενα σωρο αλλες δραστηριοτητες που προφανως δεν ειναι υποχρεωτικες (δεν μιλαω για φαρμακεια και σουπερ μαρκετ) και ο ελεγχος ειναι πολυ χειροτερος απο τα σχολεια αλλα εσυ κολλησες στο κλεισιμο των σχολειων, λες και αμα  κλεισουν τα σχολεια  και μονο τοτε θα λυθει το προβλημα της πανδημιας με ενα μαγικο τροπο.

Η ενσταση μου δεν ειναι στο κλεισιμο των σχολειων ουτε ειμαι αντιθετος , η ενσταση μου ειναι οτι στο να πουνε τα σχολεια θα μεινουν  κλειστα και ταυτοχρονα τα  παιδια θα μπορουν να πανε ελευθερα στα σινεμα, στους παιδοτοπους, στις ταβερνες και στις καφετεριες ειναι σαν να δουλευομαστε μεταξυ μας. Αν υπαρχξουν γενικες απαγορευσεις καλως να κλεισουν και τα σχολεια, αλλιως πιο το νοημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2021, 10:28:58 μμ από Pwpwpw »

Αποσυνδεδεμένος serton

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1020 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 10:31:11 μμ »
Και σου ξανα λεω οτι υπαρχουν ενα σωρο αλλες δραστηριοτητες που προφανως δεν ειναι υποχρεωτικες (δεν μιλαω για φαρμακεια και σουπερ μαρκετ) και ο ελεγχος ειναι πολυ χειροτερος απο τα σχολεια αλλα εσυ κολλησες στο κλεισιμο των σχολειων, λες και αμα τα κλεισουν τα σχολεια  και μονο τοτε θα λυθει το προβλημα της πανδημιας με ενα μαγικο τροπο.

Η ενσταση μου δεν ειναι στο κλεισιμο των σχολειων ουτε ειμαι αντιθετος , η ενσταση μου ειναι οτι το να πουνε τα σχολεια θα μεινουν κλειστα  κλειστα και τα παιδια να μπορουν να πανε ελευθερτα στα σινεμα, στους παιδοτοπους, στις ταβερνες και στις καφετεριες ειναι σαν να δουλευομαστε μεταξυ μας.

κι εγω σου ξαναλεω δεν λεω μονο τα σχολεια,οτι δεν ειναι απαραιτητο η ελεγξιμο να κλεισει θες να αρχισω να απαριθμω παιδοτοποι , μπαρ , σινεμα για ικανοποιηθεις;;;ε να τα γραψω ονομαστικα αν δεν μπορειτε καποιοι να τα συμπεριλαβετε νοητα...ακομα ομως κι αν δεν εκλειναν αυτα οταν ακους 20000 κρουσματα τη μερα μπορεις να τα αποφυγεις και να προφυλαχθεις ενω τη δουλεια δεν μπορεις...πας υποχρεωτικα..οταν ανθρωποι πεφτουν 100-100 καθε μερα σαν τα κοτοπουλα καθιστε να παιζετε καποιοι την κολοκυθια γιατι να κλεισει πρωτα το σχοελιο στις 10 του μηνος και οχι το σινεμα στις 11... ουτε ειπα θα λυθει το προβλημα με εναν τροπο μαγικο δικο σου συμπερασμα κι αυτο..ειπα θα περιοριστουν μετακινησεις , επαφες αρα και κρουσματα , ουτε θα εξαλειφθουν απλα θα μειωθουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 28, 2021, 10:35:18 μμ από serton »

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: κλείσιμο σχολείων
« Απάντηση #1021 στις: Δεκέμβριος 28, 2021, 11:44:14 μμ »
Μόλις είπαν στις ειδήσεις ότι τα σχολεία δεν πρόκειται να κλείσουν και εξετάζουν το να έρχονται μαθητες και εκπαιδευτικοί με μοριακό (!) τεστ..

Ποτε ειπώθηκε αυτό; Υπάρχει,  δηλαδή, περίπτωση να επιστρέψουμε στο σχολείο με pcr; Κι αν ναι,  αυτό θα γινει μια φορά,  μετά τις γιορτές ή θα καθιερωθεί;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160723
  • Σύνολο θεμάτων: 19223
  • Σε σύνδεση σήμερα: 413
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 386
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.092 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.