*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019  (Αναγνώστηκε 3375804 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5740 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:03:28 μμ »
Καλού κακού ρίξε μια ματιά στην αίτησή σου (την αίτηση του ΑΣΕΠ) και δες αν έχουν δηλωθεί όλα σου τα προσόντα όπως πρέπει.

έχουν περαστεί και στην αίτηση και στον οπσυδ.
Εχω πάθει την πλάκα μου. Ούτε αναπλήρωση θα παω φέτος έτσι όπως πάνε τα πράγματα. Και που θα δικαιωθώ με την ένσταση αφού θα πάρουν απο προσωρινούς τι να την κάνω την δικαίωση;;;

Θα παω δικαστικά και μετά τι; Τους βολεύει καλύτερα να πληρώσουν αποζιμιώσεις κτλ. πάρα να κάνουν σωστή και δίκαια δουλειά;
Τέτοια αδικία μόνο και μόνο για να φανεί ότι οι αναπληρωτές θα είναι στα σχολεία εγκαίρως;
Τόσα μόρια δεν ξέρω αν έχει χάσει κανείς αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλές αδικίες.
Ποιος θα μας αποζιμιώσει για την ψυχική φθορά που περνάμε κάθε φορά;

Αυτό το σύστημα δεν είναι μαζί μας αλλά εναντίον μας!


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:17:34 »

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5741 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:04:23 μμ »
Απο τη στιγμή που κάποιος έχει 2 χρόνια προυπηρεσία απο ιδιωτικό και γράφεται στους πίνακες δεν έχει καμία απολύτως σημασία
απο που προέρχεται η προυπηρεσία του. Είναι διαθέσιμος και για πρόσληψη ως αναπληρωτής και για μόνιμο διορισμό. Δεν ισχύει η προυπόθεση για τουλάχιστον 2 χρόνια προυπηρεσία στο δημόσιο ώστε να διοριστεί κάποιος. Αν ήταν έτσι θα αποκλείονταν και πολύ συνάδελφοι που ναι μεν έχουν δημόσια προυπηρεσία αλλά αυτή είναι <48 μήνες.

Στην προκήρυξη αναφέρεται το εξής: Οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί για τους οποίους προσμετράται η προϋπηρεσία στην ιδιωτική εκπαίδευση σύμφωνα με την παρούσα περίπτωση, δεν διορίζονται αν κατά το χρόνο του διορισμού δεν έχουν συμπληρώσει υπηρεσία αναπληρωτή ή ωρομίσθιου σε δημόσια σχολεία επί δύο (2) τουλάχιστον πλήρη διδακτικά έτη.

Εγώ καταλαβαίνω ότι μπαίνουν στους πίνακες, είναι διαθέσιμοι ως αναπληρωτές, αλλά δεν μπορούν να υποβάλλουν αίτηση διορισμού.

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5742 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:08:30 μμ »
Όπως ακριβώς τα λες!

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5743 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:09:59 μμ »
Κι εγω ετσι το ηξερα αλλα ειπα μηπως αλλαξε κατι,κατι παρομοιο ειχε γινει με οαεδιτες οταν διοριστηκαν,ειμαι και παλια τους θυμαμαι κι αυτους τοτε εν μια νυκτι....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:17:34 »

Αποσυνδεδεμένος insanimus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 81
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5744 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:10:15 μμ »
Στην προκήρυξη αναφέρεται το εξής: Οι ιδιωτικοί εκπαιδευτικοί για τους οποίους προσμετράται η προϋπηρεσία στην ιδιωτική εκπαίδευση σύμφωνα με την παρούσα περίπτωση, δεν διορίζονται αν κατά το χρόνο του διορισμού δεν έχουν συμπληρώσει υπηρεσία αναπληρωτή ή ωρομίσθιου σε δημόσια σχολεία επί δύο (2) τουλάχιστον πλήρη διδακτικά έτη.

Εγώ καταλαβαίνω ότι μπαίνουν στους πίνακες, είναι διαθέσιμοι ως αναπληρωτές, αλλά δεν μπορούν να υποβάλλουν αίτηση διορισμού.

Δεν εχει λαθος η προκηρυξη. Για να διοριστει ενας ιδιωτης εκπαιδευτικος (που βρισκεται στους πινακες)  εχοντας προσμετρηθει η προυπηρεσια του, θα πρεπει να χει δουλεψει επιπλεον τουλαχιστον2 χρονια στο δημοσιο. Προφανως αν δεν εχει δουλεψει στο δημοσιο στους πινακες που εκδοθηκαν δε θα εχει προυπηρεσια. Θα θεωρειται ακυρη και δε θα προσμετρηθει.

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5745 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:14:03 μμ »
Δε θα προσμετρηθει μόνο αν παραιτήθηκε ο ίδιος.
Είναι οι περιπτώσεις αα) και ββ) της προκήρυξης.
Κοίτα λίγο πιο προσεκτικά.

Αποσυνδεδεμένος eltar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5746 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:15:09 μμ »
έχουν περαστεί και στην αίτηση και στον οπσυδ.
Εχω πάθει την πλάκα μου. Ούτε αναπλήρωση θα παω φέτος έτσι όπως πάνε τα πράγματα. Και που θα δικαιωθώ με την ένσταση αφού θα πάρουν απο προσωρινούς τι να την κάνω την δικαίωση;;;

Θα παω δικαστικά και μετά τι; Τους βολεύει καλύτερα να πληρώσουν αποζιμιώσεις κτλ. πάρα να κάνουν σωστή και δίκαια δουλειά;
Τέτοια αδικία μόνο και μόνο για να φανεί ότι οι αναπληρωτές θα είναι στα σχολεία εγκαίρως;
Τόσα μόρια δεν ξέρω αν έχει χάσει κανείς αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλές αδικίες.
Ποιος θα μας αποζιμιώσει για την ψυχική φθορά που περνάμε κάθε φορά;

Αυτό το σύστημα δεν είναι μαζί μας αλλά εναντίον μας!


+++++++
Ακριβώς το ίδιο και σε μένα. Τι ειδικότητα είσαι συνάδελφε;

Αποσυνδεδεμένος margar78

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5747 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:17:16 μμ »
Insanimus δεν ξερω αν γινομαι κατανοητη,η προυπηρεσια του μοριοδοτειται κανονικα στους πινακες και παει αναπληρωτης αλλα δεν μπορει να υποβαλλει αιτηση διορισμου του χρονου αν η πρωτη του χρονια στο δημοσιο εναι μονο φετος

Αποσυνδεδεμένος hellas_forever

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Λατρεύω την εξ' αποστάσεως εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5748 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:21:09 μμ »
έχουν περαστεί και στην αίτηση και στον οπσυδ.
Εχω πάθει την πλάκα μου. Ούτε αναπλήρωση θα παω φέτος έτσι όπως πάνε τα πράγματα. Και που θα δικαιωθώ με την ένσταση αφού θα πάρουν απο προσωρινούς τι να την κάνω την δικαίωση;;;

Θα παω δικαστικά και μετά τι; Τους βολεύει καλύτερα να πληρώσουν αποζιμιώσεις κτλ. πάρα να κάνουν σωστή και δίκαια δουλειά;
Τέτοια αδικία μόνο και μόνο για να φανεί ότι οι αναπληρωτές θα είναι στα σχολεία εγκαίρως;
Τόσα μόρια δεν ξέρω αν έχει χάσει κανείς αλλά σίγουρα υπάρχουν πολλές αδικίες.
Ποιος θα μας αποζιμιώσει για την ψυχική φθορά που περνάμε κάθε φορά;

Αυτό το σύστημα δεν είναι μαζί μας αλλά εναντίον μας!

Ποια προσόντα δε σου μέτρησαν;

Αποσυνδεδεμένος ΓΘΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 545
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5749 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:23:24 μμ »
Μέχρι 24 Φεβρουαρίου. Τα υπόλοιπα όταν ξανα γίνουν αιτήσεις σε 3-4 χρόνια

Ως γνωστόν είχε δοθεί παράταση (των ηλεκτρονικών αιτήσεων, στο ΑΣΕΠ) μέχρι τις 28/2/2020 - αυτή είναι και η ημερομηνία προσμέτρησης των προϋπηρεσιών μας (για τη 2ΓΕ/2019)

Αποσυνδεδεμένος mpakias33

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 783
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5750 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:28:31 μμ »
Ως γνωστόν είχε δοθεί παράταση (των ηλεκτρονικών αιτήσεων, στο ΑΣΕΠ) μέχρι τις 28/2/2020 - αυτή είναι και η ημερομηνία προσμέτρησης των προϋπηρεσιών μας (για τη 2ΓΕ/2019)
Έτσι ακριβώς!

Αποσυνδεδεμένος James_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5751 στις: Αύγουστος 07, 2020, 09:52:58 μμ »
Η συζήτηση γίνεται για τους διορισθέντες της ειδικής αγωγής (ΜΟΝΙΜΟΙ), οι οποίοι βρίσκονται και στους πίνακες της γενικής, από τους οποίους θα γίνουν ΜΟΝΙΜΟΙ διορισμοί του χρόνου. Αν δηλαδή αυτοί που αναλαμβάνουν υπηρεσία το Σεπτέμβρη στην ειδική (ΜΟΝΙΜΟΙ), θα μπορούν να κάνουν αίτηση διορισμού για ΜΟΝΙΜΟΙ του χρόνου στη γενική. Δεν γίνεται συζήτηση περί αναπλήρωσης, μάλλον κάτι έχεις καταλάβει λάθος.

Κατά τα πρότυπα της τελευταίας πρόσκλησης για μόνιμο διορισμό των εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής (Φ.Ε.Κ. 26/τ.Προκ.ΑΣΕΠ/27-7-2020), (και εδώ:

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2020/99231_Ε1_Υ.Α._Πρόσκληση_ΩΛΒΧ46ΜΤΛΗ-3Υ4.pdf)
 
δεν έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης για μόνιμο διορισμό (εκτός των άλλων):

"iii) Όσοι διορίστηκαν ως μέλη ΕΕΠ/ΕΒΠ με την αριθμ. 23418/Ε4/17-02-2020 απόφαση (Γ ́ 241 και Γ ́ 404) (παρ. 4 και παρ. 5Α του άρθρου 62 του ν.4589/2019, όπως τροποποιήθηκε και προστέθηκε με το άρθ. 44 του ν.4692/2020 και με το άρθ. 58 του ν.4653/2020, αντίστοιχα".

Κατ' αντιστοιχία, ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ, όταν θα βγει η πρόσκληση για μόνιμο διορισμό στη Γενική θα προστεθεί ότι αποκλείονται και: "όσοι διορίστηκαν ως εκπαιδευτικοί Ειδικής Αγωγής με την αριθμ. ..... απόφαση...".

Είναι εντελώς ξεκάθαρο (και το έχουμε ξανασυζητήσει πρόσφατα εδώ) ότι δεν ισχύει στους μόνιμους διορισμούς δεύτερος διορισμός σε άλλο πίνακα, από τη στιγμή που δέχθηκες τον πρώτο.


Αποσυνδεδεμένος Sphinx2

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 451
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5752 στις: Αύγουστος 07, 2020, 10:10:39 μμ »
+++++++
Ακριβώς το ίδιο και σε μένα. Τι ειδικότητα είσαι συνάδελφε;

χημικός ΠΕ.04.02

Εχω στείλει σε δικηγόρο τα έγγραφα μου γιατί δεν αντέχω πλέον ψυχικά να μπω σε αυτήν την διαδικασία.


« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 07, 2020, 11:51:52 μμ από Sphinx2 »

Αποσυνδεδεμένος surikata

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 102
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προκήρυξη ΑΣΕΠ 2ΓΕ/2019
« Απάντηση #5753 στις: Αύγουστος 07, 2020, 10:21:39 μμ »
Κατά τα πρότυπα της τελευταίας πρόσκλησης για μόνιμο διορισμό των εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής (Φ.Ε.Κ. 26/τ.Προκ.ΑΣΕΠ/27-7-2020), (και εδώ:

https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2020/99231_Ε1_Υ.Α._Πρόσκληση_ΩΛΒΧ46ΜΤΛΗ-3Υ4.pdf)
 
δεν έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης για μόνιμο διορισμό (εκτός των άλλων):

"iii) Όσοι διορίστηκαν ως μέλη ΕΕΠ/ΕΒΠ με την αριθμ. 23418/Ε4/17-02-2020 απόφαση (Γ ́ 241 και Γ ́ 404) (παρ. 4 και παρ. 5Α του άρθρου 62 του ν.4589/2019, όπως τροποποιήθηκε και προστέθηκε με το άρθ. 44 του ν.4692/2020 και με το άρθ. 58 του ν.4653/2020, αντίστοιχα".

Κατ' αντιστοιχία, ΑΝΑΠΟΦΕΥΚΤΑ, όταν θα βγει η πρόσκληση για μόνιμο διορισμό στη Γενική θα προστεθεί ότι αποκλείονται και: "όσοι διορίστηκαν ως εκπαιδευτικοί Ειδικής Αγωγής με την αριθμ. ..... απόφαση...".

Είναι εντελώς ξεκάθαρο (και το έχουμε ξανασυζητήσει πρόσφατα εδώ) ότι δεν ισχύει στους μόνιμους διορισμούς δεύτερος διορισμός σε άλλο πίνακα, από τη στιγμή που δέχθηκες τον πρώτο.

Δεν τους αφησε το συστημα να δηλωσουν απλα και μονο επειδη δεν παρηλθε ένα ετος απο το φεκ διορισμου τους. Το μονο ξεκαθαρο είναι αυτό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160623
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 847
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 5
Επισκέπτες: 294
Σύνολο: 299

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.