*

Αποστολέας Θέμα: Κάλυψη θέσεων εκπαιδευτών Ι.Ε.Κ. κατά προτεραιότητα από μόνιμους εκπαιδευτικούς  (Αναγνώστηκε 20859 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Καλημερα σε ολους . Αυτο που αναφερεις για τα Δ.Ι.Ε.Κ. Alice6 για το συστημα που παει κατευθειαν στην μηχανοργανωση του ΙΔΕΚΕ ειναι ενδειξη πως ισως φετος δεν ειναι οι προσληψεις των εκπαιδευτων βουτηγμενες στην παρανομια...? Θελω να πω πως σε οσα Δ.Ι.Ε.Κ. παρει ωρομισθιους εκπαιδευτες και δεν εχει αποσπασμενους μονιμους μετα το εγγραφο του ΥΠΕΠΘ που διαβασα αυτο θα γινει με μια πραγματικη απεικονιση μοριων που θα φαινεται στο ΙΔΕΚΕ και δεν θα γινει βυσματικα η ολη διαδικασια , οπως τοσα και τοσα χρονια....!!!  ;)

Γιώτα06, όσο δεν υπάρχει γνωστή εκ των προτέρων αναλυτική μοριοδότηση όλων των κριτηρίων πρόσληψης, καλύτερα μην κάνεις όνειρα. Εξάλλου φαντάζομαι να διάβασες στο νήμα αυτό για τα τηλέφωνα που έπεφταν απ' το ΙΔΕΚΕ για συγκεκριμένους εκπαιδευτές, οπότε καταλαβαίνεις ότι ούτε αυτοί είναι λάτρεις της αξιοκρατίας.   

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Alice6

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
στο ΙΕΚ που ήμουν εγώ έγινε το εξής: Ήμασταν 4 αποσπασμένοι μέχρι τον Μάρτιο, οι δύο δουλεύαμε, οι άλλοι δύο στην κοσμάρα τους (ο ένας μάλιστα προκλητικότατος, έβγαζε αποκλειστικά και μόνο φωτοτυπίες και δήλωνε αδιάφορος)........Αντίθετα, ο συνάδελφος που δεν έκανε ΑΠΟΛΥΤΩΣ τίποτα στο ΙΕΚ και πηγαίνοντας στη ΓΓΔΒΜ είχε γίνει περίγελος γιατί φυσικά όλοι τον πήραν χαμπάρι κάποια στιγμή, πήρε μια χαρά την απόσπαση στη ΓΓΔΒΜ για φέτος. Βγάλτε συμπέρασμα.

.... Σύνολο αποσπασμένων εκπαιδευτικών 5 ατόμα. Δούλευαν όλοι; Όχι φυσικά. Ετσι ο Διευθυντής προτύνει μόνο 3 άτομα για απόσπαση στην ΓΓΔΜ. Πρώτος εγώ, και δύο ακόμα συνάδελφοι Πληροφορικής. Αποτελεσμα: κανένας μας δεν πέρνει απόσπαση στο ΙΕΚ και έρχονται με απόσπαση 3 συνάδελφοι Γυμναστές "Πασόκοι", άσχετοι εντελώς. Ο ένας τους μάλιστα ήταν αποσπασμένος και την προηγούμενη χρονία, και ήταν το άτομο που δεν έκανε τίποτα εντελώς και φυσικά δεν ήταν στους προτυνόμενους του Διευθυντή. 'Ομως αφού πέρασε καλά πέρσι, έβαλε τα Πασοκοκά "μέσα" και πήρε και φέτος απόσπαση στο ίδιο ΙΕΚ. Εξακολουθεί να είναι το ίδιο αραχτός. Ο Διευθυντής μας παίρνει συνεχώς τηλέφωνο να πάμε να τον βοηθήσουμε. Φυσικά είναι αδύνατον να πάμε. Οι συνάδελφοι γυμναστές είναι αραχτοί και cool, και φυσικά στο παραπάνω ΙΕΚ δεν έχει γίνει ακόμα επιλογή μαθητών ούτε έχει καταχωρηθεί στο Πληροφοριακό σύστημα του ΙΔΕΚΕ καμία Αίτηση εκπαιδευτών μέχρι σήμερα 23/09. Η ίδια κατάσταση επικρατεί και σε δεκάδες άλλα ΙΕΚ.   


Να ρωτήσω κάτι χαζό και ίσως λίγο άσχετο με το θέμα;
Τόσο καιρό... οι συνάδελφοι έβλεπαν ποιοι δουλεύουν και ποιοι όχι, σωστά;
Γιατί ΔΕΝ έκαναν ΚΑΤΙ;
Θα μου πεις και τι να έκαναν; Ξέρω και εγω... μια αναφορά στον εργοδότη, στο διευθυντή, ο διευθυντής κάπου αλλού;
Πάντα το είχα απορία... Αν έχω αποδείξεις ότι ένας συγκεκριμένος δημόσιο υπάλληλος έχει ως 8ωρη απασχόληση το στοίχημα και την αθλητική εφημερίδα, τι μπορώ εγώ, ως πολίτης που το διαπιστώνω, να κάνω;
Για να φέρω ένα παρεμφερές παράδειγμα, όποιος έχει πάρε δώσε με το ογκολογικό του Ρίου, που το απεύχομαι, θα έχει γνωρίσει τον εκπρόσωπο του δημοσιου υπαλλήλου που είχε πρότυπο ο Πάγκαλος όταν αναφέρθηκε σε όλους τους δημοσίους υπαλλήλους ως... "μωρέ πως τους είπε;;; δεν θυμάμαι!!) Πάντως, δεν υπάρχει ΠΙΟ ΑΓΕΝΗΣ ΚΑΙ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΚΙΑΣ δημόσιος υπάλληλος και μάλιστα απευθύνεται σε ασθενείς! Η δουλειά του είναι να μοιράζει 10 χαρτάκια προτεραιότητας. Και αν πας να του ζητήσεις ένα απο αυτά κάνει λες και του σκότωσες τη μάνα!!!! Τι κάνεις λοιπόν σε αυτή την περίπτωση. Ποιός είναι ο ελεγκτικός μηχανισμός; Κρυφό πόθο το έχω αν τελικά μπουν εφεδρείες να τον δω να φεύγει απο εκει μέσα.... (μην το πείτε παραέξω και με βρει γιατί θα με φάει!!) ;D ;D ;D ;D
Εξηγείστε μου σας παρακαλώ....

Δεν είναι εύκολο αυτό... Πρώτα πρώτα, περνάει ένα σεβαστό διάστημα για να καταλάβεις τι ακριβώς γίνεται και ότι όντως αυτός ο "συνάδελφος" σε έχει πιάσει κορόιδο. Δεύτερον, εγώ προσωπικά έχω μία ανόητη φιλοσοφία, ότι καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του και τις πράξεις του και ότι από κάπου θα το βρει κάποια στιγμή και δεν είναι ανάγκη να έρθω εγώ σε ευθεία αντιπαράθεση. Τρίτον, ακόμα και αν έβρισκα τη διάθεση να κάνω αναφορά, δεν νομίζω ότι κάτι θα γινόταν, γιατί αυτός ο άνθρωπος τόσα χρόνια τη σκαπουλάρει (βλέπε την ανανέωση της απόσπασής του στη ΓΓΔΒΜ, τη στιγμή που ένα σωρό γνωστοί μου έχουν πει ότι εκεί κάνει τα ίδια και χειρότερα).... οπότε τελικά δεν κάνεις τίποτα....

Αποσυνδεδεμένος jim_lar

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα που είναι και αυτό τμήμα του Ελληνικού Δημοσίου, "δουλεύει" και παράγει γνώσεις, έργο και υπηρεσίες προς τους πολίτες χάρη στο ΦΙΛΟΤΙΜΟ την ΦΥΛΟΠΑΤΡΙΑ και την ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ αρκετών (ή λίγον αν θέλετε) δημόσιων υπαλλήλων και εκπαιδευτικών, που έχουν ΚΑΘΑΡΗ την συνειδησή τους και τιμούν με τον τρόπο τους τον κόπο των πολιτών που εκφράζεται και με τον μισθό που λαμβάνουν.
ΟΙ ΛΙΓΟΙ, ΑΣ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΗ.
Μορφώστε τα παιδία των πολιτών αυτού του τόπου όσο καλύτερα μπορείται.     
Εξυπηρετήστε τον πολίτη χωρίς γραφειοκρατικές αγκιστρώσεις, απλός ανθρώπινα.
Μην περιμένεται, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ απο ΚΑΝΕΝΑ. Κάντε απλώς την δουλεία σας, με αγαπή για τον πολίτη και σεβασμό στον ίδιο τον εαυτό σας.
Και όσο για τους "αλλούς" που κολοβαρούν, να μην ξεχνατε ότι πάντα οι ΚΟΥΡΑΔΕΣ επιπλέουν.   

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10827
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα που είναι και αυτό τμήμα του Ελληνικού Δημοσίου, "δουλεύει" και παράγει γνώσεις, έργο και υπηρεσίες προς τους πολίτες χάρη στο ΦΙΛΟΤΙΜΟ την ΦΥΛΟΠΑΤΡΙΑ και την ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ αρκετών (ή λίγον αν θέλετε) δημόσιων υπαλλήλων και εκπαιδευτικών, που έχουν ΚΑΘΑΡΗ την συνειδησή τους και τιμούν με τον τρόπο τους τον κόπο των πολιτών που εκφράζεται και με τον μισθό που λαμβάνουν.
ΟΙ ΛΙΓΟΙ, ΑΣ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΗ.
Μορφώστε τα παιδία των πολιτών αυτού του τόπου όσο καλύτερα μπορείται.     
Εξυπηρετήστε τον πολίτη χωρίς γραφειοκρατικές αγκιστρώσεις, απλός ανθρώπινα.
Μην περιμένεται, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ απο ΚΑΝΕΝΑ. Κάντε απλώς την δουλεία σας, με αγαπή για τον πολίτη και σεβασμό στον ίδιο τον εαυτό σας.
Και όσο για τους "αλλούς" που κολοβαρούν, να μην ξεχνατε ότι πάντα οι ΚΟΥΡΑΔΕΣ επιπλέουν.   
Όλα αυτά που λες είναι πολύ σωστά...Μακάρι να ήταν σωστή και η ορθογραφία, γιατί τόσο όμορφες σκέψεις χάνουν όταν γράφονται τόσο λανθασμένα! Φιλικά σου το λέω... Δεν έχω πρόθεση να σου κάνω κριτική!  :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα που είναι και αυτό τμήμα του Ελληνικού Δημοσίου, "δουλεύει" και παράγει γνώσεις, έργο και υπηρεσίες προς τους πολίτες χάρη στο ΦΙΛΟΤΙΜΟ την ΦΥΛΟΠΑΤΡΙΑ και την ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ αρκετών (ή λίγον αν θέλετε) δημόσιων υπαλλήλων και εκπαιδευτικών, που έχουν ΚΑΘΑΡΗ την συνειδησή τους και τιμούν με τον τρόπο τους τον κόπο των πολιτών που εκφράζεται και με τον μισθό που λαμβάνουν.
ΟΙ ΛΙΓΟΙ, ΑΣ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΗ.
Μορφώστε τα παιδία των πολιτών αυτού του τόπου όσο καλύτερα μπορείται.     
Εξυπηρετήστε τον πολίτη χωρίς γραφειοκρατικές αγκιστρώσεις, απλός ανθρώπινα.
Μην περιμένεται, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ απο ΚΑΝΕΝΑ. Κάντε απλώς την δουλεία σας, με αγαπή για τον πολίτη και σεβασμό στον ίδιο τον εαυτό σας.
Και όσο για τους "αλλούς" που κολοβαρούν, να μην ξεχνατε ότι πάντα οι ΚΟΥΡΑΔΕΣ επιπλέουν.   
Όλα αυτά που λες είναι πολύ σωστά...Μακάρι να ήταν σωστή και η ορθογραφία, γιατί τόσο όμορφες σκέψεις χάνουν όταν γράφονται τόσο λανθασμένα! Φιλικά σου το λέω... Δεν έχω πρόθεση να σου κάνω κριτική!  :)
δεν πειραζει ολοι γραφουμε τις σκεψεις μας τοσο γρηγορα που το τελευταιο που μας νοιαζει ειναι η ορθογραφια..........εγω οταν γραφω δεν βαζω τονο..........βαριεμαι ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος BlackAdder

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 244
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διάθεση πλεονάζοντος προσωπικού B/θμιας Εκπ/σης σε ΙΕΚ για εκπαιδευτικές ανάγκες


http://dide.art.sch.gr/joomla/links/news/apospasi_pleonazontos_prosopikou-iek_13_10_11.zip

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Διάθεση πλεονάζοντος προσωπικού B/θμιας Εκπ/σης σε ΙΕΚ για εκπαιδευτικές ανάγκες


http://dide.art.sch.gr/joomla/links/news/apospasi_pleonazontos_prosopikou-iek_13_10_11.zip
ωραια τωρα θα ξερουμε που να μην κανουμε αιτησεις το εαρινο εξαμηνο......................να εισαι καλα μας εσωσες απο το χαρτομανι ;D ;D ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Αυτό που έγινε φέτος (η διάθεση μονίμων εκπαιδευτικών με μη συμπληρωμένο ωράριο) ήταν λογική και έπρεπε να είχε γίνει εδώ και χρόνια. Είναι προς το συμφέρον όλων μας.
Σχετικά με την αξιοκρατία στις επιλογές φέτος που τα ΙΕΚ υπάγονται στο ΙΔΕΚΕ, σας διαβεβαιώ ότι τα πράγματα δεν άλλαξαν καθόλου. Ο διευθυντής του εκάστοτε ΙΕΚ είχε και έχει τον τελευταίο λόγο. Αυτό αναφέρουν από το ίδιο το ΙΔΕΚΕ. Με αυτές τις λογικές θα μείνουμε για πάντα χρεοκοπημένοι και οικονομικά και ηθικά.
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος ioannis00

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 699
    • Προφίλ
Αυτό που έγινε φέτος (η διάθεση μονίμων εκπαιδευτικών με μη συμπληρωμένο ωράριο) ήταν λογική και έπρεπε να είχε γίνει εδώ και χρόνια. Είναι προς το συμφέρον όλων μας.

Ασφαλώς και είναι προς το συμφέρον όλων μας. Είναι επίσης λογικό αν υπάρχουν ακόμη καθηγητές της δευτεροβάθμιας που δεν συμπληρώνουν ωράριο να διατεθούν στην πρωτοβάθμια και την τριτοβάθμια εκπαίδευση για να διδάξουν.

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Το δημόσιο εκπαιδευτικό σύστημα που είναι και αυτό τμήμα του Ελληνικού Δημοσίου, "δουλεύει" και παράγει γνώσεις, έργο και υπηρεσίες προς τους πολίτες χάρη στο ΦΙΛΟΤΙΜΟ την ΦΥΛΟΠΑΤΡΙΑ και την ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΕΙΑ αρκετών (ή λίγον αν θέλετε) δημόσιων υπαλλήλων και εκπαιδευτικών, που έχουν ΚΑΘΑΡΗ την συνειδησή τους και τιμούν με τον τρόπο τους τον κόπο των πολιτών που εκφράζεται και με τον μισθό που λαμβάνουν.
ΟΙ ΛΙΓΟΙ, ΑΣ ΓΙΝΟΥΝ ΠΟΛΛΗ.
Μορφώστε τα παιδία των πολιτών αυτού του τόπου όσο καλύτερα μπορείται.     
Εξυπηρετήστε τον πολίτη χωρίς γραφειοκρατικές αγκιστρώσεις, απλός ανθρώπινα.
Μην περιμένεται, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ απο ΚΑΝΕΝΑ. Κάντε απλώς την δουλεία σας, με αγαπή για τον πολίτη και σεβασμό στον ίδιο τον εαυτό σας.
Και όσο για τους "αλλούς" που κολοβαρούν, να μην ξεχνατε ότι πάντα οι ΚΟΥΡΑΔΕΣ επιπλέουν.   
Όλα αυτά που λες είναι πολύ σωστά...Μακάρι να ήταν σωστή και η ορθογραφία, γιατί τόσο όμορφες σκέψεις χάνουν όταν γράφονται τόσο λανθασμένα! Φιλικά σου το λέω... Δεν έχω πρόθεση να σου κάνω κριτική!  :)
ελεος , δεν θα κανουμε και κριτικη για την ορθογραφια............εδω ο κοσμος εχει πιο σημαντικα προβλήματα..........μην μου την πεις για το μονοτονικο.............δεν θελω και βαριεμαι οταν γραφω να βαζω τονους ;D

Αποσυνδεδεμένος soch

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 566
  • Φύλο: Άντρας
  • Για να δούμε τι θα δούμε...
    • Προφίλ
Αν δουλεύεις Firefox, βάλε πρόσθετο Ελληνικής γλώσσας. Λειτουργεί ακριβώς όπως ο ορθογράφος του word. Εύκολα και απλά  ;)
Σωκράτης

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Αν δουλεύεις Firefox, βάλε πρόσθετο Ελληνικής γλώσσας. Λειτουργεί ακριβώς όπως ο ορθογράφος του word. Εύκολα και απλά  ;)
σωστος!!!!!!!!!!!!αλλα μου αρεσει το ατονικο συστημα.....κανω και εγω την επανασταση μου γιατι εχω τρελλαθει με οσα συμβαινουν

Αποσυνδεδεμένος ecal

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 177
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω τον κόσμο...πώς να μαθαίνει!
    • Προφίλ
Αν δουλεύεις Firefox, βάλε πρόσθετο Ελληνικής γλώσσας. Λειτουργεί ακριβώς όπως ο ορθογράφος του word. Εύκολα και απλά  ;)
σωστος!!!!!!!!!!!!αλλα μου αρεσει το ατονικο συστημα.....κανω και εγω την επανασταση μου γιατι εχω τρελλαθει με οσα συμβαινουν

Αιπαναστάτις χορής τώνους!!!

Αποσυνδεδεμένος mpesg

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1996
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ06
    • Προφίλ
Αν δουλεύεις Firefox, βάλε πρόσθετο Ελληνικής γλώσσας. Λειτουργεί ακριβώς όπως ο ορθογράφος του word. Εύκολα και απλά  ;)
σωστος!!!!!!!!!!!!αλλα μου αρεσει το ατονικο συστημα.....κανω και εγω την επανασταση μου γιατι εχω τρελλαθει με οσα συμβαινουν

Αιπαναστάτις χορής τώνους!!!
αυτο ειναι ακομα καλυτερο!!!!!!!!!!!!!!!!θα το υιοθετησω και θα το ονομασω δημιουργικη γραφη ;D ;D ;D ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160647
  • Σύνολο θεμάτων: 19222
  • Σε σύνδεση σήμερα: 928
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 831
Σύνολο: 844

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.