*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 776018 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Touristakos

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1231
    • Προφίλ
Απ: Β ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ 2011-2012
« Απάντηση #308 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 01:44:14 πμ »
Καλημερα, σας μεταφερω κατι που απλα ακουσα την Πεμπτη στο γραφειο ΔΔΕ Πειραια που πηγα για να παρουσιαστω. Ηταν ενας τυπας (μου φανηκε με καποια καλη θεση σε ΠΥΣΔΕ ισως δεν ξερω...) και μιλουσε στο κινητο για τα κενα. Και ακουσα να λεει οτι εχουμε μεγαλο προβλημα σε φιλολογους στα νησια της Β Πειραια, μας τις πηραν ειπε ολες με τις αποσπασεις. Και ολα αυτα τα ελεγε πολυ αγανακτισμενος...
Εγω ειμαι φυσικος και απλα παρουσιαστηκα εκει και ημουν πολυ κοντα του στο διαλογο. Οτι μεταφερω το λεω με καθε επιφυλαξη, απλα αυτο ακουσα.Καλη αναμονη σε ολους σας για τις επομενες φασεις...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:21 »

Αποσυνδεδεμένος Vayia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Β ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ 2011-2012
« Απάντηση #309 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 09:25:03 πμ »
γεια χαρά! Σέρρες στην πρώτη φάση δεν πήραν κανένα αναπληρωτή! από τηλεφωνήματα που έκανα στη διεύθυνση μου είπαν ότι δεν υπάρχει κενό. Το αντίθετο, υπάρχει πλεόνασμα καθηγητών!

Καλημέρα! Και στα Ιωάννινα δεν πήραν ούτε έναν αναπληρωτή.Υπάρχει πλεόνασμα φιλολόγων.

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Β ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ 2011-2012
« Απάντηση #310 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:09:10 πμ »
Ρε παιδιά, συγγνώμη, αλλά δεν το καταλαβαίνω αυτό. Πώς γίνεται να υπάρχει πλεόνασμα από τη στιγμή που κάθε χρόνο παίρνει πάνω από 1.000 αναπληρωτές; ΟΚ, γύρισε πίσω κάποιους αποσπασμένους που ήταν σε γραφεία, το δέχομαι, αλλά πόσοι πια ήταν αυτοί; Αν δείτε τις αποσπάσεις, οι αποσπασμένοι φιλόλογοι τελικά δεν είναι και τόσοι πολλοί και μάλιστα φέτος ξαναπήρε (σε αρχεία, βιβλιοθήκες κ.λπ). Από την άλλη φέτος έγιναν ελάχιστοι διορισμοί στους ΠΕ02, αλλά κι αυτό άντε να το αντισταθμίσω με τα σχολεία που έκλεισαν. Τις συνταξιοδοτήσεις πώς θα τις αντισταθμίσει;;;!!!! Κάποια κενά ακόμα δεν φαίνονται. Αργά ή γρήγορα όμως θα φανούν...!!! Ελλείψεις σε φιλολόγους πάντα υπήρχαν. Στη χειρότερη των περιπτώσεων φέτος θα είναι ίδιες με πέρσι ή έστω λίγο λιγότερες. Δε θα της βγουν της Αννούλας τα κουκιά, ακόμα κι αν τα κόψει στα δυο. Υπομονή σε όλους μας. Τα κενά θα ανοίξουν, γιατί είναι πολλά!
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος ANNIW

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ 2011-2012
« Απάντηση #311 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:13:24 πμ »
Στο νομό Σερρών έκλεισαν 33 στην πρωτοβάθμια  και 16 στη δευτεροβάθμια!! Ήταν ο νομός με τις περισσότερες συγχωνεύσεις!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ 2011-2012
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:33:21 »

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Β ΦΑΣΗ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ 2011-2012
« Απάντηση #312 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:20:11 πμ »
Στο νομό Σερρών έκλεισαν 33 στην πρωτοβάθμια  και 16 στη δευτεροβάθμια!! Ήταν ο νομός με τις περισσότερες συγχωνεύσεις!
Στο νομό Σερρών και συγκεκριμένα στο Α΄ Σερρών μέχρι και 07/09 έλειπαν 9 φιλόλογοι πάντως. Δε γνωρίζω, βέβαια, αν τα κενά αυτά καλύφθηκαν με τις αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ. Κι έτσι να έγινε, θα άνοιξαν αλλού. Δες το link και επίλεξε "λειτουργικά κενά".

http://dide.ser.sch.gr/portal/index.php?option=com_content&view=article&id=536:2011-09-06-09-55-46&catid=105:2010-12-20-14-51-29&Itemid=331
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:22:39 πμ από klasikos »
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #313 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:27:07 πμ »
Καλημερα και καλη χρονια σε ολους!κενα υπαρχουν  αρκετα για τον κλαδο μας.ειδικα στη θεσσαλονικη εχουν αποχωρησει παρα πολλοι.Αισιοδοξια και προσμονη για το καλυτερο δυνατο! :)
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #314 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:41:40 πμ »
 Αυτό το πρωινό είναι λίγο θλιβερό γιατί εμείς οι αναπληρωτές της β ή γ φάσης δεν βρισκόμαστε στον αγιασμό... Αγαπητοί συνάδελφοι όσοι σήμερα παρουσιαστήκατε στις δευτεροβάθμιες σας παρακαλώ ενημερώστε μας για τα ενδεχόμενα κενά... Η αγωνία μας είναι μεγάλη.... Αν και γνωρίζω ότιδήποτε μαθαίνετε πάντα το μοιράζεστε μαζί μας!

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #315 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 10:55:44 πμ »
 Συνάδελφοι πριν από λίγα λεπτά μοιράστηκα μαζί σας τη θλίψη μου αλλά και την αγωνία μου που ακόμη δεν έχουμε εργασία... Μη αντέχοντας την αναμονή... και βλέποντας ότι δεν υπάρχει κινητικότητα στο φόρουμ. πήρα την πρωτοβουλία να τηλεφωνήσω στη Δευτεροβάθμια του Πειραιά... Στη Δευτεροβάθμια του Πειραιά μου απάντησαν ότι δεν γνωρίζουν ακόμη τα κενά... Όταν ρώτησα το λόγο ο συνάδελφος μου απάντησε ότι αυτή την απάντηση θα μου την δώσει το ΠΥΣΔΕ... Το επόμενο τηλέφωνο λοιπόν που ακολούθησε ήταν στο ΠΥΣΔΕ... Στην επόμενη συνάδελφο ερώτησα το άμεσο ερώτημα αν υπάρχουν κενά στον Πειραιά γιατί είμαι αναπληρώτρια .... μου έδωσε και εκείνησ την ίδια απάντηση... δεν γνωρίζουν ακόμη... το ακόμη μου έδωσε μία μικρή ελπίδα... και έθεσα και 2η ερώτηση... Δεν υπάρχουν κενά... ή δεν γνωρίζετε ακόμη ποια είναι τα κενά... Σε αυτό το επίμαχο σημείο μου απάντησε ότι αυτή τη στιγμή προσπαθούν να εντοπίσουν τα κενά όλων των ειδικότήτων... Πότε της απάντησα θα έχετε πλήρη εικόνα... Μου απάντησε τέλος της εβδομάδας (πάντα στο τέλος της εβδομάδας λύνεται μία υπόθεση... χα..) Και η τελευταία ερώτησή μου ήταν... "Σύμφωνα με εσάς υπάρχουν κενά?"  Και μου είπε... "ΝΑΙ... ΚΕΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΙΓΟΥΡΑ"
   Καταλαβαίνω την αγωνία όλων των συναδέλφων... όμως θα παρακαλούσα επειδή είναι δύσκολες ημέρες να μεταδίδουν μόνο τις έγκυρες πληροφορίες που έχουν και όχι τους φόβους και τις αμφιβολίες που έχουν (συναισθήματα που βιώνουμε όλοι καθημερινά)... Εύχομαι μια όμορφη σχολική χρονιά... και να εργαστούμε όλοι όσοι εργαστήκαμε πέρσι αλλά και όσοι δεν εργάστηκαν και περίμεναν τη δ... ε... στ... φάση μάταια...

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #316 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:24:39 πμ »
Καλημέρα.GERMANOS έχεις δίκιο που μιλάς για θλίψη που δε βρίσκεσαι στο σχολείο.Αλλά κι εμείς που προσληφθήκαμε αναπληρωτές με την Α Φάση, καθόμαστε με το φραπέ μπροστά στο  pde.Σχετικά με τα κενά τώρα.Θα δηλώσουμε, όπως προείπα, σχολεία την Πέμπτη.Ταυτόχρονα θα συνεδριάσει το ΠΥΣΔΕ.Το όλο θέμα που υπάρχει είναι εάν θα προηγηθεί η Β Φάση Αποσπάσεων ή η Β Φάση Αναπληρωτών.Εντωμεταξύ, ενώ εμείς θα δηλώνουμε σχολεία την ερχόμενη Πέμπτη, οι υπεράριθμοι και οι αποσπασθέντες είναι ακόμα σε τυχαία σχολεία με προσωρινή τοποθέτηση και περιμένουν επίσημη τοποθέτηση.Εμείς οι αναπληρωτές λοιπόν όντας τελευταίοι, σύμφωνα με το νόμο, στη διαδικασία τοποθετήσεων μπορεί να κριθούμε υπεράριθμοι και να χρειαστεί να μετακινηθούμε.Η δική σας αγωνία είναι πιο μεγάλη σίγουρα.ΚΑΛΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΧΡΟΝΙΑ και του χρόνου να είμαστε στον Αγιασμό μαζί με τη διανομή σχολικών βιβλίων...... :)


Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #317 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:32:09 πμ »
Καλή σχολική χρονιά σε όλους!
Είτε άνεργοι είτε αναπληρωτές είτε διορισμένοι όλοι είμαστε εν δυνάμει δάσκαλοι οπότε η σημερινή πρέπει να είναι μέρα χαράς!
Έτσι όπως μειώνονται οι διορισμοί ένα είναι σίγουρο: θα αυξάνεται ο αριθμός των αναπληρωτών.
Οπότε του χρόνου όλο και περρισσότεροι αναπληρωτές θα έχουν ελπίδα να "πετύχουν" αγιασμό.
Για τα βιβλία..... Βλέπω να επικρατεί μαύρη αγορά ;D

ΥΓ Παράκληση: όσοι γράφετε πληροφορίες μη ξεχνάτε να λέτε και το νομό στον οποίο αναφέρεστε ή ακόμα και την ειδικότητα όσοι γράφετε σε θέματα άλλων (από το δικό σας) κλάδων

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #318 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:34:55 πμ »
 ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΕ ΑΓΧΟς ΓΙΑ ΤΗΝ Β ΦΑΣΗ.ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΜΟΝΙΜΟΥΣ ΣΥΝΑΔΦΟΥΣ ΣΤΗΝ Α ΤΤΙΚΗ Κ ΣΤΗΝ ΗΛΕΙΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΘΑ  ΒΓΟΥΝ ΣΕ ΣΥΝΤΑΞΗ ΟΚΤΩΒΡΙΟ.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ?ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΚΥΡΟ ΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΘΕΣΟΥΜΕ.ΜΕΓΑΛΗ Η ΑΓΩΝΙΑ

Αποσυνδεδεμένος GERMANOS

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1706
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #319 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:38:14 πμ »
 Συνάδελφος δάσκαλος με ενήμερωσε ότι το χαρτί της απόσπασής το στον Κορυδαλλό έφτασε την Παρασκευή... Άρα επιπβεβαιώνεται η αντίληψη ότι όλα είναι σε καθυστέρηση.... Δεν υπάρχει προσωπικό στα γραφεία... τρέχουν και δεν φτάνουν....

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #320 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:39:04 πμ »
Με αφορμή την ερώτηση του συναδέλφου να εκφράσω και εγώ μια απορία:

Οι συνάδελφοι που έχουν κάνει (μέχρι και 10 Αυγούστου αν δεν κάνω λάθος που ήταν το όριο) αίτηση για σύνταξη έχουν "βγει" σε σύνταξη;
Η θέση τους στα σχολεία είναι κενή; Εμφανίζεται ήδη στα κενά ή αργότερα; Πότε;
Μέχρι τότε πηγαίνουν στα σχολεία;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:43:48 πμ από Stelios »

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #321 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 11:41:33 πμ »
Γνωρίζω από μόνιμο συνάδελφο, διευθυντή σε νησί της παραμεθορίου, ότι στις 10 Οκτωβρίου θα φανούν τα περισσότερα κενά, μετά την οριστικοποίηση των αιτήσεων συνταξιοδότησης.Επίσης, από συνάδελφο μόνιμο, προσωσρινά τοποθετημένο-αποσπασμένο σε σχολείο της Αθήνας έμαθα ότι σχεδόν όλο το κέντρο στην Αθήνα έχει έτοιμους προς συνταξιοδότηση εκπαιδευτικούς.

Τηλεφωνώ στον Καρλαύτη να μάθω για τη Β Φάση αποσπάσεων αν θα προηγηθεί ή όχι της Β Φάσης αναπληρωτών.Θα τηλεφωνήσω και στην ΟΛΜΕ, αλλά τέτοια ώρα, τέτοια λόγια....Βέβαια ;D ;D ;D ;D ;D ;D για να είμαι σίγουρη θα ξανατηλεφωνήσω και στο γνωστό αριθμό


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159949
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 776
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 383
Σύνολο: 392

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.