*

Αποστολέας Θέμα: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12  (Αναγνώστηκε 776056 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mimelismoni

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 875
  • "παντ΄ανοιχτα παντ΄αγρυπνα τα ματια της ψυχης μου"
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #560 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:52:13 πμ »
Ξενύχτια και σκοτούρες..Μόλις είδα την ανακοίνωση στην κεντρική σελίδα για αποσπάσεις από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ και διάβασα ότι έχουν προθεσμία μέχρι τις 20 Σεπτεμβρίου. Αυτό επηρεάζει τη Β' φάση? Διότι αν είναι έτσι τότε πάμε για τέλη ΣΕπτεμβρίου-αρχές Οκτωβρίου.. :-\

Καλύτερα να καθυστερήσουν λίγο και να πάρουν αρκετά άτομα, παρά να γίνει άμεσα και να πάθουμε κανένα σοκ με τον αριθμό.
Εννοειται! :)
http://filologoi02.webnode.gr/ το επισημο site του Πανελληνιου Συλλογου Αναπληρωτων Φιλολογων,παρακαλω οι Φιλολογοι πατηστε στο λινκ,εγγραφειτε στο Συλλογο και παρτε μερος στο Φορουμ.Μας αφορα ολους!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:01:20 »

Αποσυνδεδεμένος evants

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 793
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #561 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 10:53:52 πμ »
Σύμφωνα με δηλώσεις του κ .Χόνδρου προέδρου της ΕΛΜΕ Ζακύνθου υπάρχουν σημαντικές ελλείψεις σε φιλολόγους που ανέρχονται στις 12. Επίσης λείπουν  μαθηματικοί, φυσικοί και βιολόγοι αλλά και κάποιες τεχνικές ειδικότητες. (Πηγή:http://www.ermisnews.gr)
να κι άλλοι 12 χρειαζούμενοι!

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #562 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:07:23 πμ »
Οι μέρες είναι πολύ δύσκολες, ακόμη και για να διατηρήσουμε το ρεύμα στα μικρά ή μεγάλα σπιτικά, που με κόπο και όχι κλέβοντας - όπως αρκετοί υψηλά ιστάμενοι - δημιουργήσαμε ...

Ας μην καταργήσουμε, όμως, και τη λογική ...

Υπάρχει κανείς που πιστεύει πως οι 1346 περσινές κλήσεις στη Γενική παιδεία θα μειωθούν, φέτος, δραματικά και πως αυτό θα συμβεί ...; Αν απαντήσει κανείς ..., ας το κάνει μ' επιχειρήματα, όχι με φοβίες, που όλοι έχουμε, ή με κραυγές ...
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #563 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:21:35 πμ »
Θέλω να πιστεύω πως δε  μειωθούν.Εξάλλου δε με συμφέρει η μείωση ,γιατί θέλω να με ξανακαλέσουν.Όμως οι συγχωνεύσεις- καταργήσεις είναι πραγματικότητα,τα 28 άτομα στα τμήματα είναι πραγματικότητα (στην Α 'Λυκείου που είναι η κόρη μου έγιναν μόλις 5 τμήματα ,ενώ κάθε χρόνο ήταν 6)και οι ελάχιστες αποσπάσεις είναι πραγματικότητα καθώς και η μεταφορά μαθητών από σχολείο σε σχολείο.Στη Θεσ/νίκη χώρισαν αδέρφια,ένας εδώ κι άλλος εκεί.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:01:20 »

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #564 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:25:44 πμ »
Εγώ πιστεύω ότι ίσως θα είναι ίδιος ο αριθμός των αναπληρωτών και ακόμα μεγαλύτερος. Ας μην ξεχνάμε ότι ο κλάδος μας είναι σε μεγάλο ποσοστό γυναικοκρατούμενος και οι άδειες για επαπειλούμενες, εγκυμοσύνης, ανατροφής είναι αρκετές και υπολογίζονται συνήθως από αρχές Οκτωβρίου. Έτσι μου είπε γνωστή που δουλεύει σε δευτεροβάθμια. Μην απελπίζεστε. Τα κενά είναι πολλά. Το ίδιο συνέβαινε και πέρυσι. Μην βιάζεστε. Ο χρόνος είναι υπέρ μας.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #565 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:30:35 πμ »
Και εγώ πολλά θέλω να είναι τα κενά για να μας ξανακαλέσει όλους  που πήρε πέρυσι και ακόμη  περισσότερους.Όμως τη διαμάντω τη φοβάμαι γιατί και σκληρή είναι και αφερέγγυο άτομο.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #566 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:33:36 πμ »
παιδια καλημερα.εβγαλε πολλα κενα κ ο πειραιασ.βεβαια εχει πολλους στην διαθεση.ομως και περυσι το ιδιο εγινε.τα κενα θα βγουν στην πορεια .ερχεται οκτωβριος με αποχωρησεις και φυσικα αδειες για χιλιουσ δυο λογους.οσο καθυστερει η β φαση τοσο το καλυτερο.

Αποσυνδεδεμένος inw

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2305
    • Προφίλ
    • http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #567 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:36:52 πμ »
 Η αλήθεια είναι πως όσες πήγαν σε νησιά άρχισαν τις επαπειλούμενες και καλά έκαναν.Το είπε με παράπονο η Εύη προχτές στην τηλεόραση.
http://filologoi02.webnode.gr/(Σύλλογος Φιλολόγων)

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #568 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:41:37 πμ »
Πιστεύω πως η Β φάση θα αργήσει κάπως, γιατί μόλις πήρα τηλ στη Διεύθυνση, που παρουσιάστηκα (με πήραν στην Α Φάση) αλλά ακόμα δεν έχουμε δηλώσει σχολεία. Η απάντηση της υπαλλήλου ήταν ότι θα μας καλέσουν αυτοί, να μην τους ξαναπάρουμε τηλ, γιατί δεν έχουν ακόμα τα κενά (για την Α φάση). Τη ρώτησα πότε περίπου και είπε ότι θα αργήσουν! Ξέρω πως σε άλλες διευθύνσεις οι αναπληρωτές τοποθετήθηκαν στα σχολεία.  Δεν μπορώ να το καταλάβω γιατί τόση αργοπορία! Οι αποσπασμένοι δεν έχουν ήδη τοποθετηθεί;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος aristos2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2928
  • Φύλο: Άντρας
  • Οι "δανειστές" επιτρέπουν την ύπαρξη σχολείων;
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #569 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:44:29 πμ »
Θέλω να πιστεύω πως δε  μειωθούν.Εξάλλου δε με συμφέρει η μείωση ,γιατί θέλω να με ξανακαλέσουν.Όμως οι συγχωνεύσεις- καταργήσεις είναι πραγματικότητα,τα 28 άτομα στα τμήματα είναι πραγματικότητα (στην Α 'Λυκείου που είναι η κόρη μου έγιναν μόλις 5 τμήματα ,ενώ κάθε χρόνο ήταν 6)και οι ελάχιστες αποσπάσεις είναι πραγματικότητα καθώς και η μεταφορά μαθητών από σχολείο σε σχολείο.Στη Θεσ/νίκη χώρισαν αδέρφια,ένας εδώ κι άλλος εκεί.

Οι συγχωνεύσεις- καταργήσεις έπληξαν, πρωτίστως, την Αβάθμια και λιγότερο εμάς ...

Τα τμήματα των 28 και 30 ήταν πληθώρα και πέρσι.

Οι αποσπάσεις, είτε ελάχιστες είτε πολλές, δε σχετίζονται με το θέμα της αναπλήρωσης ..., αφού κενό αφήνουν ή αφορούν υπεράριθμους που θα πρέπει, προφανώς, να εργαστούν κάπου, εκτός από αυτές που αφορούν τα γραφεία ... Υποτίθεται ότι, πέρσι, αρκετοί αποσπασμένοι σε γραφεία - που η πλειονότητά τους, άλλωστε, δεν ανήκει στον κλάδο μας - επέστρεψαν στα σχολεία. Φέτος, άρα, δεν υφίσταται τέτοιο ζήτημα. Η μεταφορά μαθητών σε τι αφορά το θέμα αναπλήρωση ...;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:49:53 πμ από aristos2 »
Πριν απ’ τα μάτια μου ήσουν φως.
Πριν απ’ τον Έρωτα έρωτας
Κι όταν σε πήρε το φιλί,
Γυναίκα ...

Αποσυνδεδεμένος trelamenos

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 738
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #570 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:50:02 πμ »
σωστα aristos.περυσι 6000 επεστρεψαν στα σχολεια και τα κενα καλυφθηκαν απο αναπλτες.φετος δεν εχουμε επιστροφες.

Αποσυνδεδεμένος ENTY23

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #571 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 11:57:39 πμ »
Όταν ανέφερα τη μεταφορά των μαθητών την ενέταξα στα προβλήματα που αναφύονται με την έναρξη της σχολικής χρονιάς και που κάνει τους γονείς να είναι έξαλλοι με το υπουργείο...

Αποσυνδεδεμένος klasikos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 426
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο διδάσκων διδάσκεται
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #572 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 12:28:50 μμ »
Καταθέτω κι εγώ μία άποψη για τις καθυστερήσεις τοποθετήσεων ή και μελλοντικές αλλαγές τοποθετήσεων που βρήκα στην ιστοσελίδα της β/βάθμιας Άρτας. Νομίζω ότι είναι μία ρεαλιστική άποψη. 
"Με την ολοκλήρωση των επαναληπτικών εξετάσεων περιόδου Σεπτεμβρίου 2011, τη λήξη εγγραφών  - μετεγγραφών μαθητών , την οριστικοποίηση του αριθμού των τμημάτων και τις αναμενόμενες  αποσπάσεις  από ΠΥΣΔΕ σε ΠΥΣΔΕ, υπάρχει πιθανότητα αλλαγής των δεδομένων του σχεδιασμού και των τοποθετήσεων - αποσπάσεων - διαθέσεων των Εκπαιδευτικών του ΠΥΣΔΕ Άρτας".
Θα ήθελα, επίσης, να επισημάνω ότι καλό θα ήταν ναι μεν να λέμε την άποψή μας, αλλά καλό θα ήταν να την τεκμηριώνουμε με στοιχεία κι όχι γράφοντας εικασίες-φοβίες. Αναμένοντας τη β΄ φάση είναι λογικό όλοι να αγχωνόμαστε για το αν θα είμαστε μέσα ή όχι.
Αρκετά λατρέψαμε τον κίνδυνο κι είναι καιρός να μας το ανταποδώσει... (Ελύτης)

Αποσυνδεδεμένος margarita111

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 458
    • Προφίλ
Απ: Β φάση αναπληρωτών Φιλολόγων σχ.ετους 2011-12
« Απάντηση #573 στις: Σεπτέμβριος 15, 2011, 12:32:56 μμ »
Γεια σας, συνάδελφοι !!!!!!!!Στο σχολείο που ήμουν περιμένει μια φιλόλογος τη β'φάση αποσπάσεων.
Οπότε αν  πάρει την απόσπαση -που διατείνεται οτι την έχει σίγουρη, δε ξέρω γιατί- θα υπάρξει θέση αναπληρωτή , αλλά γενικά στη περιοχή έχει διψήφιο αριθμό κενών .
Τι θα τα κάναν τα περσινά κενά των αναπληρωτών; Τα χωνέψαν;
Κάθε χρόνο  σπέρνουν τον πανικό.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159953
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 720
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 660
Σύνολο: 661

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.